Meillä on mökki jonne ei johda tietä. Ja jäteyhtiön ratkaisu oli että jäteastia on sijoitettava lähimmän tien varteen.
Tämä tuli äkkiseltään googlella.
~138€/v
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Meillä on mökki jonne ei johda tietä. Ja jäteyhtiön ratkaisu oli että jäteastia on sijoitettava lähimmän tien varteen.
Siis onks tässä muutettu perseeseen ja vaaditaan kasvukeskuksiin vertautuvaa jätehuoltoa?
Niin, eli ihan normaalia, ei kait se missään ilmaista ole? Ikävä niitä roskia on aina kotiinkaan rehata, ja kaikki ei pala liekeissäkään.
Itsellä vähän sama. Matkat unohtuu varsin nopeasti aina niiden jälkeen ja tuosta syystä olen ulkomaan matkailun jättänyt käytännössä kokonaan pois valikoimasta. Jollain keikalla saatan käydä vaikka Ruotsissa, jos bändi ei tänne tule. Mutta en saa mitään irti nähtävyyksien kiertämisestä ulkomailla ja aurinkoakaan ei jaksa nykyään ottaa.Meitä on erilaisia. Itse en saa matkoista ja reissuista läheskään niin paljon mielhyvää kuin esimerkiksi uudesta televisiosta tai vaikkapa ensimmäisestä robotti-imurista.
Mökkeilyn kuluista oli puhe joten tuskin on muutettu sinne asumaan.Siis onks tässä muutettu perseeseen ja vaaditaan kasvukeskuksiin vertautuvaa jätehuoltoa?
Mitä hintaluokkaa joku tyypillinen mökki edes on? Oletetaan siis joku perinteisempi mökki eikä oikeasti pienehkö omakotitalo.![]()
Esim vaatimaton mökki hehtaarin tontilla lammen rannalla 170 km Stadista 50 k€.Mitä hintaluokkaa joku tyypillinen mökki edes on? Oletetaan siis joku perinteisempi mökki eikä oikeasti pienehkö omakotitalo.![]()
Ja kun tuplaa hinnan niin saa saman ajomatkan päässä pk-seudulta vanhan mutta ihan ok mökin järven rannalta.Esim vaatimaton mökki hehtaarin tontilla lammen rannalla 170 km Stadista 50 k€.
Itseä mökin ostamisessa lähinnä askarruttaa se että jaksaako sinne saamaaan paikkaan sitten lähteä loman viettoon joka kesä vai alkaako se kyllästyttää jossain vaiheessa.
Mökkeilyä tulee kyllä harrastettua muutaman viikon verran joka kesä, mutta vuokramökeillä ja yleensä suunnalla Lappi/Norja.
Suomalaiset viettävät mökillä keskimäärin noin 85 vuorokautta (vuonna 2024), mikä on palannut pandemiaa edeltäneelle tasolle, joskin määrä vaihtelee vuosittain ja etätyö on lisännyt käyttöä. Tarkka keskiarvo on ollut esimerkiksi 79 vuorokautta (2016) ja jopa 104 vuorokautta (2020), mutta yleisin tapa on viettää mökillä lyhyitä 1–3 päivän jaksoja.
Siis kyllähän sitä mökille useamminkin haluaisi en tarkoittanut etteikö tuota enempää mökkeilyä vuodessa kaipaisi ja paljon enemmän siellä tulisi aikaa tietysti vietettyäkin jos se oma mökki tuossa olisi,Jos haluaa mökkeillä vain muutaman viikon vuodessa, niin silloin mökin hankinnassa ei ole tietenkään mitään järkeä.. Vuokramökit on silloin oikea vaihtoehto. Ylläpitohommiin menee kuitenkin jo jonkun verran aikaa.
Itse olen huomannut, että on yleisesti erittäin edullista, jos pääsee hyödyntämään ostajan markkinoita. "Ai, teillä on tämmöistä ylivuotista varastossa, voi että...".Itselläkin tuli tuossa 40v kohdalla joku "saturaatiopiste" vastaan ettei oikein edes tarvitse mitään. Joten sitä ylimääräistä rahaa kertyy tavallaan itsestään ilman mitään kitsasteluakin. Tuleehan noita pieniä hankintoja tehtyä, puhutaan jostain tonnin tai parin tavaroista
Joku vuosi sitten oli pari huonoa kesää putkeen, ja myyjille jäi ylivuotisia varastoveneitä käsiin. Kun nämä uhkasivat muodostua yli-ylivuotisiksi, niin ihan kivalla hinnalla pääsi keskustelemaan muoveissa olleen veneen ostosta. Ei kannata ostaa käytettyä uuden hinnalla.Ainoa isompi hankinta mikä on ollut mielessä jo pidempään olisi uusi (tai "uusi") vene mökille, kun nyt on kaksi erillistä vähän eri tarpeisiin.
Itse sanoisin, että uudessa autossa on 5 vuotta enemmän käyttöikää omassa käytössä kuin 5-vuotiaassa "uudenkarheassa". Tämä toki edellyttää sitä, että automalli on riittävän yleiskäyttöinen ja itseä miellyttävä, että ei sen takia tule vaihtotarvetta. Esim. 3-5 v sijasta 8-10v.Sanoisin että alle 5 vuotta vanha auto on jo aika uusi.![]()
Minulla ei ole kotona eikä mökillä sekajätteelle sovittua noutoaikataulua, vaan pistän mailia kun haluan pöntön tyhjennettävän. Mökillä tyhjennettiin tänän vuonna kerran a 12€.
Mä en kyllä käsitä miten joku voi ajatella että matkustaminen on kallista vs. Mökin ylläpito.Matkan jälkeen miettii oliko tuo nyt oikeasti tuon rahan arvoista ja usein ei ollut. Enemmän arvostan aikaa vaikka mökillä.
Heitetään nyt vaikka että viikon rantaloma maksaa tonnin, kyllä sillä ihmeesti puuhastelee mökillä. Eikä hupi lopu heti viikon jälkeen.Mä en kyllä käsitä miten joku voi ajatella että matkustaminen on kallista vs. Mökin ylläpito.
Riippuu tietty vähän mökistä ja sen sijainnista, mutta kyllä siinä on aina aivan hemmetisti pääomaa kiinni + korjausvelkaa tulee jatkuvasti. Ei niitä sattumalta kuvata työleireiksi.
Mä en kyllä käsitä miten joku voi ajatella että matkustaminen on kallista vs. Mökin ylläpito.
Riippuu tietty vähän mökistä ja sen sijainnista, mutta kyllä siinä on aina aivan hemmetisti pääomaa kiinni + korjausvelkaa tulee jatkuvasti. Ei niitä sattumalta kuvata työleireiksi.
Toki se on harrastus, mutta kyllä aika monelle vaihtoehdot ovat: joko mökki joka sitten syö kaiken ajan ja rahat tai matkustelua…
Varmasti ei suomalainen mökkeile keskimäärin 85 vuorokautta vuodessa, tuohan on jo lukemana aivan älytön. Keskimääräinen mökin omistaja ehkä ja todennäköisesti tuollaiseen lukemaan on sisällytetty käytännössä mökillä asuvat, vaikkei ympärivuotinen asuminen olisikaan sallittua.Mökkeily ja matkustelua on yleensäkin hölmöä verrata keskenään.. Edellä linkitin tilaston, jonka mukaan suomalainen mökkeilee keskimäärin 85 vuorokautta vuodessa.. Kuinka moni matkustelee 85 päivää vuodessa? Tältä pohjalta mökkeilyyn ja matkusteluun käytetyn rahan määrän vertaaminenkin on hölmöä.
Mökkeily on enemmänkin harrastus vapaa-ajalle, viikonlopuille ja loman ajaksi. Kuten edellä jo mainitsin, jos mökkeilyä haluaa vain muutamalle lomaviikolle niin silloin mökin hankinnassa ei ole mitään järkeä.
Ehkäpä lomailu ja mökkeily on eri asia. Viikon vuokramökki on lomailua mökillä, mutta mökkeily on pitkäkestoisempaa ja toistuvampaa touhuamista mökillä.
Ja onhan ne mökkien vuokrat perhanan kalliita![]()
Varmasti ei suomalainen mökkeile keskimäärin 85 vuorokautta vuodessa, tuohan on jo lukemana aivan älytön. Keskimääräinen mökin omistaja ehkä ja todennäköisesti tuollaiseen lukemaan on sisällytetty käytännössä mökillä asuvat, vaikkei ympärivuotinen asuminen olisikaan sallittua.
Kalleus riippuu pitkälle siitä, että kuinka pitkään siellä mökillä haluaa vuodessa viettää. Esim. 150e/yö hintaa löytyy ihan hyvin varusteltuja mökkejä etelästä (ja hintaskaala on laaja, jopa toista tonnia yö). Viikko maksaa siis esim. alkaen 1000e. Jos samaan mökkiin sitoo toista sataa tuhatta, laskee pääomalle vaihtoehtoiskustannuksen ja ynnää päälle kaikki kiinteät kulut joita pitää vuosittain maksaa vaikkei mökillä viettäisi sekuntiakaan, niin aika nopeasti on tonni poikineen palanut.
Mikä on tämä ehto "vaikkei ympärivuotinen asuminen olisikaan sallittua"? Ei tuollaista mikään määritä; ihminen voi lähtökohtaisesti yöpyä vaikka kesämökillä tai puuliiterissä vuoden jokaisena päivänä. Siellä mökillä joko voi "asua" eli pitää vakituista osoitetta, tai ei voi. Ensimmäisessä tapauksessa se on omakotitalo joka ei sisälly tuollaiseen tilastoon.Keskimääräinen mökin omistaja ehkä ja todennäköisesti tuollaiseen lukemaan on sisällytetty käytännössä mökillä asuvat, vaikkei ympärivuotinen asuminen olisikaan sallittua.
Tähän on vaikea sanoa vastaan. Rahallisestihan homma kallistuu selkeästi vuokrauksen puolelle, jos käyttö on sellainen kuin voisi olettaa vaikkapa oletetun tyypillisen foorumin käyttäjän mökkiharrastuksen olevan.Kalleus riippuu pitkälle siitä, että kuinka pitkään siellä mökillä haluaa vuodessa viettää. Esim. 150e/yö hintaa löytyy ihan hyvin varusteltuja mökkejä etelästä (ja hintaskaala on laaja, jopa toista tonnia yö). Viikko maksaa siis esim. alkaen 1000e. Jos samaan mökkiin sitoo toista sataa tuhatta, laskee pääomalle vaihtoehtoiskustannuksen ja ynnää päälle kaikki kiinteät kulut joita pitää vuosittain maksaa vaikkei mökillä viettäisi sekuntiakaan, niin aika nopeasti on tonni poikineen palanut.
Tuosta tilastoaineistostahan pystyy lukemaan, että siinä on haastateltu mökin omistajia. Lisäksi lukemaan "vapaa-ajan asunnon käyttö" voi sisältyä useampikin käyttäjä.Kannattaa huomioida, että mökin omistajien keski-ikä on todella korkea . Iso osa mökkeilijöistä on eläkeläisiä ja lisäksi etätyö mökiltä on lisääntynyt koronan jälkeen.
Toki se on selvä, että kyselyssä/tutkimuksessa on vastaajina aktiivikäyttäjät ja aktiivisesti käytetyt mökit. Suomessa on paljon mökkejä, joissa ei kukaan käy koskaan.
![]()
Tuosta tilastoaineistostahan pystyy lukemaan, että siinä on haastateltu mökin omistajia. Lisäksi lukemaan "vapaa-ajan asunnon käyttö" voi sisältyä useampikin käyttäjä.
Siitä ei voi siis mitenkään johtaa väitettäsi, että keskimääräinen suomalainen mökkeilisi 85 vuorokautta vuodessa.
Mun valinta ollut asua paikassa missä viettää "sesonkiajat" ja lomareissussa hieman offseason kun kelit kuitenkin on vielä hyvät. Ei tarvi olla paljon sesongin ulkopuolella niin 1kk+ abnb:ta alkaa löytymään halvalla. Toki 1vk, 2vk abnb:t on suhteellisen kalliita versus pidempi vuokra-aika offseason aikanakin. Ymmärrän kyllä että kaikilla ei ole mahdollisuutta hyväksikäyttää offeason pidempiaikaista vuokrausta, kunhan heitin vaihtoehdon ilmoille.Psykologisesti toki on helpompi lähteä omalle "maksetulle" mökille, kuin lyödä aina erikseen 3k€ tiskiin kahden viikon mökkeilystä.
Vaikka tosiaan jos rationaalisesti laskee, että sijoittaisi sen 80keur indekseihin mökin sijasta, niin maltillisella 5% tuotto-odotuksella tekee 4000€/vuosi eli verojen jälkeen maksaisi tuon 2 viikkoa ja ei tulisi mitään muita sähkö, korjaus, kiinteistövero jne. kustannuksia, joilla helposti maksanee vielä kolmannen ellei neljännenkin viikon vuokrat. Ja jos ostetaan lainalla tulee vielä korkokulujakin.
Kalleus riippuu pitkälle siitä, että kuinka pitkään siellä mökillä haluaa vuodessa viettää. Esim. 150e/yö hintaa löytyy ihan hyvin varusteltuja mökkejä etelästä (ja hintaskaala on laaja, jopa toista tonnia yö). Viikko maksaa siis esim. alkaen 1000e. Jos samaan mökkiin sitoo toista sataa tuhatta, laskee pääomalle vaihtoehtoiskustannuksen ja ynnää päälle kaikki kiinteät kulut joita pitää vuosittain maksaa vaikkei mökillä viettäisi sekuntiakaan, niin aika nopeasti on tonni poikineen palanut.
Jos mökillä haluaa viettää pari kuukautta, niin sitten varmasti oma tulee halvemmaksi. Mutta lyhyempään ja satunnaisempaan mökkeilyyn vuokraaminen on tosi hyvä vaihtoehto.
Ikinä en rahaa lainaisi kenellekään. Lahjana voin rahaa antaa ja olenkin antanut. Lainahommissa menee hermot ja ystävyyssuhteet jos ei takaisinmaksu oikein onnistui/venkoilua/...Ei voi kun ihmetellä, miten jotku ei millään vaan osaa hallita rahaa.
Kokoajan lainaamassa, menee hermot!
Pitää varmaan ruveta kieltäytymään, muuten ei opi (...jos edes silloinkaan)
Todellakin pitää kieltäytyä. On ihan kaikkien kannalta paras.Ei voi kun ihmetellä, miten jotku ei millään vaan osaa hallita rahaa.
Kokoajan lainaamassa, menee hermot!
Pitää varmaan ruveta kieltäytymään, muuten ei opi (...jos edes silloinkaan)
Kannattaisiko se soitella pankkiin kun alkaa asuntolaina olemaan 70 % maksettu? Tai siis nyt madaltaisi kk-erää ja siitä säästyvä osuus sekin sijoituksiin? Mitenhän suhtautuisivat?
Kannattaisiko se soitella pankkiin kun alkaa asuntolaina olemaan 70 % maksettu? Tai siis nyt madaltaisi kk-erää ja siitä säästyvä osuus sekin sijoituksiin? Mitenhän suhtautuisivat?
Monesti kuulee sanottavan, että ei kannata kiirehtiä asuntolainan poismaksussa. Moni tuttuni on tuon ajatuksen ostanut. Tosin, yllättävän moni ei kuitenkaan ole esimerkiksi sitten sijoittanut yli jääviä varojaan, vaan se on kulutettu 'kaikkeen kivaan'.
Tää muuten aika hyvä video, jos kiinnostaa mikä on pankkien bisnesidea. Mahdollisesti sitä kautta pystyy itse hyötymään esim lainaneuvotteluista yms.
#238 Tätä sinulle ei kerrota pankeista – Rikkaiden ja tavisten kohtelun erot ft. Reima Salminen - YouTube
Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=qXKV1yBQC4o
Itse otin opintolainaa maksimit vaikka ei ollut tarvetta. sijoitin. autonkin otin käytännössä kokonaan lainalla vaikka olisin voinut maksaa suoraan pois. Asuntolainaa en lyhenmä ylimääräistä vaikka voisin. Sijoitukset tuottavat tällä hetkellä enemmän kuin velan korot ovat joten velasta ei ole haittaa.Itselle oli todella yllättävä tämä velkatilasto. Olin siinä luulossa että +50 vuotiaana olisi kaikki maksettu...mutta ei. Tuon mukaan velkasia eläkeläisiä on aika paljon. Todella yllättävää. Ja ikäväähän tuo on olla veloissa eläkkeellä kun tulot ovat muutenkin pienemmät.
![]()
Katso, oletko velkaisempi kuin ikäisesi keskimäärin
Velkaa on viime vuosina otettu aikaisempaa vähemmän.www.is.fi
Toisaalta tämä kohta varmaan pitää aika hyvin paikkansa:Itselle oli todella yllättävä tämä velkatilasto. Olin siinä luulossa että +50 vuotiaana olisi kaikki maksettu...mutta ei. Tuon mukaan velkasia eläkeläisiä on aika paljon. Todella yllättävää. Ja ikäväähän tuo on olla veloissa eläkkeellä kun tulot ovat muutenkin pienemmät.
Toisaalta tämä kohta varmaan pitää aika hyvin paikkansa:
"Toisaalta 35–44-vuotiaiden velkaantumisaste on laskenut selvästi viime vuosina. Tämä kertoo siitä, että markkinakorkojen noustua suuria asuntolainoja ja kulutusluottoja ei oteta yhtä surutta kuin taakse jääneenä nollakorkoaikana."
Halpaa velkaa. Miksi siitä pitäisi päästä eroon?Itselle oli todella yllättävä tämä velkatilasto. Olin siinä luulossa että +50 vuotiaana olisi kaikki maksettu...mutta ei. Tuon mukaan velkasia eläkeläisiä on aika paljon. Todella yllättävää. Ja ikäväähän tuo on olla veloissa eläkkeellä kun tulot ovat muutenkin pienemmät.
![]()
Katso, oletko velkaisempi kuin ikäisesi keskimäärin
Velkaa on viime vuosina otettu aikaisempaa vähemmän.www.is.fi
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.