Hauskojen kuvien KESKUSTELUketju

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja all-in
  • Aloitettu Aloitettu
Eikös noi kärryt ole kaupoissa yleensä lukitussa tilassa yön ajan juuri tästä syystä? Lisäksi noissahan tarvitaan yleensä aina kolikko (tai poletti) pantiksi että kärryt irtoavat toisistaan,
Eivät ole. Ja jos ovat niin kyllä ne syyt ovat aivan muita kuin tuon kaltainen, varsin harvinainen tempaus.
Enkä tiedä, millaisissa kaupoissa käyt. Toki kori riittää monesti mutten edes muista, koska olisi kolikkoa viimeksi tarvinnut. Monessa paikassa on lähinnä huomannut lukot poistetun (käytöstä).
Kuten jo mainitsin niin yleensä noi kärryt on aina lukkojen takana öisin. Ja hyvästä syystä, kuten nähdään.
Erikoista vääntämistä puhtaalla mutuilulla. Tästä maasta löytyy edelleen sivistyneitä alueita joissa ei kaiken ole pakko olla monella lukolla kiinni.
Tuohan on lähinnä surullista. Ei mitään hauskaa asiassa. Silti kolme palstan käyttäjää on nähnyt tuossa jotain hauskaa.
Mitään ei rikottu, ei varastettu tms. Joten vaikkei sinällään tarpeellinen tempaus ollutkaan, voisi vähempi tiukkapipoisuua riittää huumoriketjussa.
 
Eivät ole. Ja jos ovat niin kyllä ne syyt ovat aivan muita kuin tuon kaltainen, varsin harvinainen tempaus.
Enkä tiedä, millaisissa kaupoissa käyt. Toki kori riittää monesti mutten edes muista, koska olisi kolikkoa viimeksi tarvinnut. Monessa paikassa on lähinnä huomannut lukot poistetun (käytöstä).
Kaikki tekstissäsi viittaa siihen, että käytät pääasiassa pienempiä "city-kaupppoja", joissa on niitä pieniä muovisia kärry'ishejä, ja joita käytännössä säilytetään sisätiloissa, eikä näin ollen tarvetta lukitukselle ole.

Se, että sinä käytät koria ei liity asiaan mitenkään. Tässä puhutaan nyt pääasiallisti näistä ns. oikeista, isoista marketeista (CM, Prisma, Lidl, ja ehkä jotlin suuremmat K-Supermarketit ja S-Marketit) , jossa asioidaan käytännössä autolla. Näissä on ihan järjestään tämä polettisysteemi käytössä, sen tehtävänä ei ole niinkään estää ilkivaltaa, vaan varmistaa, että kärryt palautetaan niile osoitettuihin paikkoihin, eikä jätetä pyörimään parkkipaikalle. Mutta näitä asioitahan teille city-shoppaajille korienne kanssa harvemmin tulee miettineeksi.
Mitään ei rikottu, ei varastettu tms. Joten vaikkei sinällään tarpeellinen tempaus ollutkaan, voisi vähempi tiukkapipoisuua riittää huumoriketjussa
Vastasit nyt ihan eri aiheeseen kuin tähän ostoskärryasiaan, mutta sanottakoon, että noiden lukituissa tiloissa säilyttämiselle on aivan perustellut syyt juuri tällaisten "hauskojen tempausten" ja vastaavien takia. Ostoskärryt (ne isot, metalliset joita isoissa kaupoissa käytämme) ovat itse asiassa varsin kalliita (hinta useita satasia / kpl), joten ei ihme, että järkevät kauppiaat haluavat estää näillä perseilyn, ja jopa varastamisen.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
284 430
Viestejä
4 885 452
Jäsenet
78 829
Uusin jäsen
jaampo

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom