GTA V

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Ari T
  • Aloitettu Aloitettu
PS5/Xbox Series julkaisu pelille on vissiinkin nyt maaliskuussa, mutta eipä tainnut olla mitään puhetta vieläkään, armahtaisivatko nykyiset PS4-version omistajat ja saisi ladata vaan päivityspaketin vitos-Pleikalle. Tuskin.
 
GTA V julkaistu 17. syyskuuta 2013. Seuraavasta GTA-pelistä mitään tietoa?
Juuri viikonloppuna oli tällaista uutisointia:


Eli mahdollisesti 2024 voisi olla realistinen arvio julkaisulle.

GTAV on siinä määrin kova tuotos, että se se voisi ihan hyvin olla vaikka tänä vuonna julkaistu ja se olisi silti täysin kuranttia kamaa. DLC olisikin aikamoinen paukku, mutta ei vissiin ole näköpiirissä.
 
Voin hyvin kuvitella, että seuraajan kehitys on haastavaa. Grafiikat on nykyaikaiset jo GTA 5:ssä, pelimekaniikat toimii ja tarina on hyvä. Lisäaikaa saatu tällä onlinen ylläpidolla
 
Niin no, on niissä grafiikoissa, konsoleilla varsinkin, parantamisen varaa. Forza Horizon 5:sta Series X:llä pelailessa monesti tullut mieleen että saisi olla ajomaisemat samaa tasoa tulevassa/tulevissa GTA;oissa. Toki GTA-peleissä muita asioita jotka vielä rajoittavat kokonaisgrafiikan tasoa.
 
  • Tykkää
Reactions: Foz
No onpahan tulossa uusi :) Luultavasti Gta V Online II...

Saisivat tehdä joko vice cityyn liittyvän modernin version vähän laajemmalla kartalla, tai sitten ihan kokonaan jotain uutta missä ei aiemmin ole oltu.
 
  • Tykkää
Reactions: Hcc
Rockstar tajus, että kenelläkään ei oikeasti kiinnosta riittävästi toi expanded and enhanced -versio, niin heittivät GTA 6 -jutut tulille samalla. Ei siinä, varmasti onnistuivat ja E & E sai lisää näkyvyyttä. Veikkaan, et menee 5-6 vuotta, että kutonen julkaistaan.

60FPS on kyllä jees.
 
No onpahan tulossa uusi :) Luultavasti Gta V Online II...

Saisivat tehdä joko vice cityyn liittyvän modernin version vähän laajemmalla kartalla, tai sitten ihan kokonaan jotain uutta missä ei aiemmin ole oltu.

Itsekkin uskon kutosen olevan vahvasti online painotteinen, tietysti season passit jne maksimit rahastusta aseista ja ajoneuvoista joita ei saa pelaamalla kuten vielä nykyään.
 
GTA V julkaistu 17. syyskuuta 2013. Seuraavasta GTA-pelistä mitään tietoa?
Olisi kiva nähdä tänä vuonna jo ensimmäinen traileri, mutta voi mennä ensi vuoden puolelle. Veikkaan että 2024 julkaistaan seuraava peli.

Rockstar tajus, että kenelläkään ei oikeasti kiinnosta riittävästi toi expanded and enhanced -versio, niin heittivät GTA 6 -jutut tulille samalla. Ei siinä, varmasti onnistuivat ja E & E sai lisää näkyvyyttä. Veikkaan, et menee 5-6 vuotta, että kutonen julkaistaan.

60FPS on kyllä jees.
Varmasti kiinnostaa ja myy hyvin. Yllätyin että toi Trilogy on myyny jo 10 miljoonaa kpl vaikka saanut huonot arvostelut.

Itsekkin uskon kutosen olevan vahvasti online painotteinen, tietysti season passit jne maksimit rahastusta aseista ja ajoneuvoista joita ei saa pelaamalla kuten vielä nykyään.
Uskon että siihen saadaan taas hyvä yksinpeli. Rockstar teki tosi hyvän yksinpelin RDR2, niin miksei ne nyt saisi toteuttua myös GTA 6.
Yksinpelin ongelmahan on vaan se, että sen saa pelattua niin äkkiä verrattuna Onlineen johon tulee jatkuvasti uusia päivityksiä ja ostettavaa.

Tietysti Online tulee olemaan olemaan etusijalla, koska se tuottaa enemmän rahaa.
 
Kolmas pelaaja liittyi keskusteluun kertoen raportoineensa useita hakkereita Rockstarin asiakaspalveluun. Sieltä oli vastattu:" Lopeta spämmääminen, tai bannaamme sinut". Keskeisimmät viestit ovat videolla, jos nyt jotain kiinnostaa.
Oon reportannut kymmeniä, ehkä melkein sata eri huijaajaa Rockstarille, eikä ikinä oo tullut tuollaista vastausta. Muutaman kerran ollut enemmänkin yhteydessä asiakaspalveluun kun tilannut sieltä jotain tai ollut ongelmia oman tilin kanssa. Että kai tuo on siitäkin kiinni kuka ja mikä siellä laittaa koko ajan chat pyyntöä.
 
Nehän saa suoraan viereen joko mekaanikon toimesta tai valikon kautta.

Pelasinkin ensimmäiset kuukaudet aikalailla väärin. Koko ajan tuli viestejä ja puheluita, enkä jaksanut lukea enää ohjeita. :)


Minun osaltani GTA V Online alkaa olla aikalailla pelattu. Ehdin jo kyllästyä lähes saman kaavan jatkuvaan toistoon. Käytin aivan härskisti erästä glitchiä hyväkseni 130 miljoonan edestä. Ei haittaa vaikka bannaisivat. Säästin rutkasti aikaa ja sain ostettua suunnilleen kaiken mitä halusin. Motivaatio loppui siihen. Ehkä käyn häröilemässä satunnaisesti, jos vältän bannit.


Pari viikkoa sitten olin ajanut MOC cabille mennäkseni hillitsemään oppressor mk2-riehujaa. jäi aikeeksi, kun joku modaaja ilmaantui paikalla ja otti henkilöautoni luvatta käyttöön.
Ei huvita yrittää yhtään mitään, jos serverillä pyörii modaaja, jonka tulevia päähänpistoja ei voi kuin arvailla.

Käytännössä MOC cab kestää kolarointien kanssa 40-50 oppressorin ohjusta ennenkuin alkaa savuttamaan. Monesti avaruusmopopojat ovat olleet ihmeissään.
 
Viimeksi muokattu:
Uudet missiot tulee tehtyä kerran pari kaverisessiossa. Julkiselle puolelle tulee mentyä vain kun on häröilyfiilikset. Viimeisen 3 vuoden aikana ehkä 20h peliaikaa eli menneen talven lumia täälläkin.
Ainakin vielä pari vuotta sitten kun satunnainen hakkeri lahjoitti rahaa tai autoja, runkkaristar otti ne aina pois.
 
15.3 näköjään next genit mutta siis joutuuko maksamaan jotain väliin vai ei? Onneksi pystyy kehityksen kyllä siirtämään rockstar clubin kautta. Saa nähdä kuinka hankalaa tuo sitten.
 
Yksinpeliä ei tuu varmasti enää koskaan pelattua, mutta sitä jäin miettimään, että mistä ja miten toi online character transfer tehdään?

PS4 -> PS5 ja Xbox One - > Xbox Series X
 

"

Rockstar Games on paljastanut PS5- ja Xbox Series -versioiden grafiikkatilat GTA V:n tuoreimman uusversion osalta.

Grafiikkatiloja on kaikkiaan kolme kappaletta. Fidelity-tila tähtää PS5:llä ja Series X:llä korkeimpaan mahdolliseen kuvanlaatuun 4K-resoluution ja säteenseurannan kera, jolloin ruudunpäivitys jää 30 ruutuun sekunnissa, kun taas Series S:llä joudutaan tyytymään dynaamiseen 4K-resoluutioon. Performance-tila nostaa ruudunpäivityksen kaksinkertaiseksi ja hyödyntää dynaamista 4K-resoluutiota, poikkeuksena jälleen Series S, jolla resoluutio on 1080p.

Lopuksi Performance RT -tila pyrkii yhdistämään edellämainittujen tilojen parhaat puolet ja käyttämään dynaamista 4K-resoluutiota säteenseurannan ja 60 ruutua päivittyvän kuvan kera. Nopeampien lataustaukojen ja parempien graafisten efektien lisäksi tuotoksen on määrä tukea niin HDR:ää, kuin konsoleiden uusia äänentoisto-ominaisuuksiakin, PS5-versio tukee myös DualSense-ohjaimen haptisia tärinätoimintoja ja liipaisimien ohjelmoitavaa vastusta.

Rockstarin mukaan GTA V:n ja GTA Onlinen tallennuksen siirto onnistuu jo nyt yhtiön oman Social Clubin kautta. Edistymisen voi siirtää täten rajoittamattomasti, paitsi hankitun Shark Card -valuutan, jonka voi siirtää pelkästään saman alustaperheen sisällä.

Grand Theft Auto V ja Grand Theft Auto Online saapuvat PS5- ja Xbox Series -kauppapaikoille 15. päivä maaliskuuta. Ennakkolataus on sekin mahdollista 8. päivä kuluvaa kuuta alkaen. Fyysinen julkaisu nähdään puolestaan myöhemmin ensi kuussa.

"
 
Ja 9.95 näyttää maksavan ainakin PS-storessa yksinpelin päivittäminen nyt jonkin aikaa. Online myös ilmainen päivittää samalla tavalla jonkin aikaa. Ovat siis erillisinä.

Hienoa sinänsä että PS5:n puolella sitten tekivät dualsense-tuen myös.
 
Tosiaan 10e vaan hintaa pelille!
Miksi vitussa toi gta trilogy piti maksaa 5x enemmän, nyt jäi vielä se kesken kun oli niin surkeasti tehty...
 
Mikkis näköjään riistää, XS-versiot xbox storessa 9.99€/online ja 19.99€ varsinainen ja vain tyyliin viikon edes nuo "tarjoukset".

Tuo Xboxkin huonoin puoli, pääsääntöisesti eivät pysty vastaamaan sonyn digitarjouksiin. Tai edes halua? No, enpä sitten hanki next geniä kuin PS5:lle, vaikka V on olemassa itsellä Xboxkinkin puolella.
 
Mikkis näköjään riistää, XS-versiot xbox storessa 9.99€/online ja 19.99€ varsinainen ja vain tyyliin viikon edes nuo "tarjoukset".

Tuo Xboxkin huonoin puoli, pääsääntöisesti eivät pysty vastaamaan sonyn digitarjouksiin. Tai edes halua? No, enpä sitten hanki next geniä kuin PS5:lle, vaikka V on olemassa itsellä Xboxkinkin puolella.

Ite menin ostamaan koko paketin Series X:lle. Sen verran paljon pelitunteja takana (ja edessä), että ei tuo 20e pahemmin tunnu.

Ostettu jo aiemmin X360, PC ja Xbox One versiot. :redface:
 
Kukaan käynyt vielä tsekkaamassa kuinka monimutkainen prosessi on viedä save sinne clubiin(konsoleilla)?
 
Mä en ymmärrä miksi ihmeessä joku haluaisi viedä?
Eikö se koko pointti ole pelata peliä uudelleen läpi parempana versiona?
 
Ei saatana. AI onlinen aloittaisi uudelleen? Ja menettäisi kaikki rahat yms?
 
Siis story moden.
Itsehän en onlinea pelaa, enkä oikee ymmärrä miks kukaan muukaan, mut se on vaan mun mielipide :D

Toi on kyllä hyvä ajattelutapa. Itsekkään en syö kaalilaatikkoa enkä myöskään ymmärrä miksi kukaan mukaan sitä söisi.

Kehtaisikohan sitä ostaa tämän pelin vielä neljännen kerran :D Ehkä se pitää kun halvalla saa.
 
Pelasin GTA V joskus PC:llä muistaakseni läpi, joten mitään PS versiota en omista. Saako tämän koko pelin nyt PS5:lle 10€ vai pitääkö ensin ostaa PS4 versio ja sitten päivitys on 10€?

Onko tämä PS5 versio parempi myös jos verrataan PC:hen?
 
Itse kyllä PS5:lle hankin, koko V.n ajanhan on toivonut että olisipa tässä paremmat grafiikat. Toki PS4/Xbox One päivitys toi helpotusta PS3/360-ajan puurografiikkaan, mutta eihän tuo vielä hyvä ollut.

Eri fiilis liikkua maisemissa kun parempaa grafiikkaa.


edti. ja toivottavasti dualsense tuo myös hyvää tatsia efekteillään.
 
Pelasin GTA V joskus PC:llä muistaakseni läpi, joten mitään PS versiota en omista. Saako tämän koko pelin nyt PS5:lle 10€ vai pitääkö ensin ostaa PS4 versio ja sitten päivitys on 10€?

Onko tämä PS5 versio parempi myös jos verrataan PC:hen?
Tä on ihan koko peli.
Ps4 versiota ei edes pystyisi päivittämään tähän.
 
Näkeeköhän social clubissa jossain siellä onko onnistuneesti siirtänyt saven sinne? Siis jos netin kautta menee/kirjautuu?
 
Mites te jotka ootte siirtäny jo hahmonne tähän uuteen gta online versioon. Olisko jollain ollu 2 hahmoa vanhassa onlinessa? Siirtyykö molemmat hahmot uuteen?
 
Itsekin olin tulossa kysymään että esim PS4-versiosta PS5 next geniin, niin onko jengillä onnistunut se siirto, sekä stoorin että onlinen? Itse en vielä tuossa yöllä tehnyt sitä.

Netistä nyt kun katsellut niin oppinut että ps4-version online save sitten häviää kun sen siirtää ps5 versioon ja crossplayta taaksepäin ei ole. Itse ei kyllä tuo haittaa, hyvä vaan jos vähemmän jengiä netissä, onlinessähän eniten juuri toiset pelaajat häiritsee, yksin siellä tapana ollut tähänkin asti tehdä mitä tekee.

Ja sitten joillain jotka jo aiemmin tekivät siirron ps3>ps4 tai x360>one kuulemma ollut ongelmia nyt. Itse taisin silloin x360-versiosta siirtyä ps4:ään.
 
Viimeksi muokattu:
online vähän testasin ps5:lla graffat ei maata mullistavaa en huomaa mitään eroa edelliseen sukupolveen. Online startti vaikuttaa ihan mukavalta. tiedä sitten missä vaiheessa alkaa näkee muita ja menee kaoottiseksi. Toiveissa elää että vähän rp meininkiä sais
 
Eikös fps ole nyt kuitenkin selvästi parempi? Miten paljon dualsense-efektejä pelatessa?
 
Onko tämä Grand Theft Auto V: Premium Edition nyt siis uusimman sukupolven (Xbox Series X) remasteroitu versio? Etten nyt osta jotain vanhaa ja pety, kun Microsoftin kaupassa on usein eri konsoleiden versioita myynnissä.

Gta V tullut pelattua jo Xbox 360:lla ja PS4:lla, mutta kai sen vielä kolmannen kerran joutuu ostamaan uutta versiota odotellessa...

EDIT: Kyseisen pelin kohteen kohdalla lukee toistettavissa "Xbox One, Xbox Series X|S" joten siksi tuo ei näytä miltään uusimpien konsoleiden remaster-versiolta.
 
Viimeksi muokattu:
Aivan sekaisin toi ps store nyt, ennakkotilasin ton jo sillon heti kun pystyy, ostohistoriastakin löytyy, silti näyttää kympin hintalappua, kun klikkaa siihen ostettu kohtaan niin menee vaan sen gta onlinen kohdalle...
 
Aivan sekaisin toi ps store nyt, ennakkotilasin ton jo sillon heti kun pystyy, ostohistoriastakin löytyy, silti näyttää kympin hintalappua, kun klikkaa siihen ostettu kohtaan niin menee vaan sen gta onlinen kohdalle...

Minä ostin pari päivää sitten. Tänään menin kirjastoon ja latasin PS5-version.
 
Ennakkoon ostin/latasin silloin kun tarjousalueella mainostettiin ja tänään heti puolenyön aikaan oli pelattavissa.

Ihan hyvältä näyttää ja kelvollisesti toimii, mutta ulkoisesti ei varmaan kuitenkaan mieletöntä muutosta ole tapahtunut. Tosin edellisestä pelikerrasta on jo pari vuotta, joten muisti voi tehdä tepposet.
Dual Sensen liipasinten vastusta oli käytetty ainakin autoillessa, joten ehkä vähän tunnokkaampi siinä suhteessa.
 
Googlettamatta yhtään mitään, tuliko tässä pc:lle samalla minkäänlaista päivitystä ulkonäköön?
e: skidi googletus kertoo näin. All latest feature upgrades and improvements available for Playstation 5 and Xbox Series X|S only.
 
Viimeksi muokattu:
Heh tuntuikin että olipa huono ruudunpäivitys. Asetus oli Fidelity mikä lie nyt onkaan. Vaihdoin performance nii ruutu ainakin päivittyy nopeammin . No se siitä ps5 muka tehokas laite x)
 
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Kolmen sukupolven vertailua.

GTA.png


Jos resoa tai fps ei katso niin varjoissa taitaa olla merkittävin muutos ja latausajat toki.
 
Ostin ps+ tänään ja latasin ton onlinen ps5. Voisko joku vähä neuvoa miten pääsisin sisään/aluille tohon peliin, mitä pitäis alussa tehä? Vähä hukassa nyt että mitä pitäis tapahtua. Ei täällä ainakaan ketään muita pelaajia näy. Ja sain jonkun ilmaisen 1 miljoonaa cashia ps storesta, mutta eipä äijällä mitään näy.

Valitsin siis MC kriminaalin ja meth labran, jonka nyt sain vissiin aluille.
 
Kolmen sukupolven vertailua.
...
Jos resoa tai fps ei katso niin varjoissa taitaa olla merkittävin muutos ja latausajat toki.
Olin jo täysin unohtanut että tosiaankin GTAV on PS3 ajan peli. Oli jopa hetken lainassakin tuolloin, ja mieleen jäi lähinnä minuuttien pituiset latausajat.

Ja fun fact: Ensimmäinen PS3-versio, se missä oli myös PS2 tuki, on konsoli jolla voi pelata natiivisti (eli striimausta ei lasketa) kaikkia julkaistuja GTA pääsarjan pelejä, ykkösestä uusimpaan.
 
itsekkin toivon veteraanien neuvot alkuun. Mitä ite selvitellyt niin ihan rohkeesti vaan tekemään kaiken maailman tehtäviä josta rahaa. osaa tehtäviä ei selvästikkään saa auki ennenkuin on pätäkkää riiittävästi esim Lester näyttäs avautuvan vasta kun omistaa jonkun ison toimiston? maksavat jotain 2miljoonan luokkaa. itellä fyrkkaa nyt 300k ostellus vähän niitä näit. Ite oon yökerho yrittäjä passiivista fyrkkaa näyttäs välillä tulevan.
Alku fiilis on ihan OK ja tulen jatkamaan ilosena. Omistan gtav myös PC:llä jossa online on ihan aivokuollutta taistelutannerta. tosin pelanut viimeksi pc:llä pari vuoden takaa ainakin enkä aijo siellä jatkaa. 1 ilta nyt pelattu ja kukaan pelaaja ei ole tullut vaan ilokseen tappamaan mua.

typerää kun pelaajat ovat heti kaikki voicessa ja että pelaajat näkyvät kartalla. Miksi? En ymmärrä miksi luodaan suorat eväät perseilylle. Eikö se olisi mielekkäänpää että voit soittaa pelaajalle erikseen ja aloittaa voicen? ja et nää kaikkia pelaajia heti.
 
typerää kun pelaajat ovat heti kaikki voicessa ja että pelaajat näkyvät kartalla. Miksi? En ymmärrä miksi luodaan suorat eväät perseilylle. Eikö se olisi mielekkäänpää että voit soittaa pelaajalle erikseen ja aloittaa voicen? ja et nää kaikkia pelaajia heti.

En tiedä millä alustalla pelaat, mutta ainakin PS5 ja PS4 pystyy sieltä pelin asetuksista laittamaan, että kuuluuko muiden pelaajien huutelut sulle vai ei, oletettavasti sama myös xboxilla. Ja kaikki pelaajat on näkynyt kartalla aina. Onhan se tavallaan hyväkin juttu, että voi vähän vältellä muita, että ei tarvitse ruveta sinkohippaa leikkimään. Itse en ole enää pitkään aikaan ollut public sessioneissa, vaan invitessä kaverin kanssa.
 
Eilen latailin ja asensin Onlinen konsoliin , mutta itse peliä en pystynyt ostamaan. Ymmärtääkseni nämä piti olla erillisiä? Kun Storessa menen itse peliin niin lukee että pelaa konsolilla... Hintaakaan ei näy missään.
 
Eilen latailin ja asensin Onlinen konsoliin , mutta itse peliä en pystynyt ostamaan. Ymmärtääkseni nämä piti olla erillisiä? Kun Storessa menen itse peliin niin lukee että pelaa konsolilla... Hintaakaan ei näy missään.
Se Ps5 versio löytyi sieltä kolmen pisteen takaa (siinä "pelaa" napin oikealla puolella).
 
Se Ps5 versio löytyi sieltä kolmen pisteen takaa (siinä "pelaa" napin oikealla puolella).

Nyt PS Storessa lukee että peli olisi kirjastossa... Pitääpä jatkaa tutkimista kun pääsee kotiin konsolin ääreen. Aika erikoinen homma kyllä...
 
Olenko siis oikeasti ainoa kenellä kusi toi ennakkotilaus (ps5:llä) niin että store tarjoaa uudelleen 10e maksua vaikka on jo ostettu?
Eli siis jos menen tiettyä kautta tuohon peliin librarysta niin se näyttää ruudun missä lukee GTA V & GTA online now on ps5 ja alla download nappi, mutta jos menen storen kautta tuohon gta v niin siihen tulee ekana ruutuun gta online, jossa lukee download, sitten kolmen pisteen takaa kun valkkaa ton gta v ps5 version niin näyttää 9,95e hintaa.
Ja tosiaan ostohistoriasta kyllä tuo peli löytyy, ompa pirun outoa.
 
Olenko siis oikeasti ainoa kenellä kusi toi ennakkotilaus (ps5:llä) niin että store tarjoaa uudelleen 10e maksua vaikka on jo ostettu?
Eli siis jos menen tiettyä kautta tuohon peliin librarysta niin se näyttää ruudun missä lukee GTA V & GTA online now on ps5 ja alla download nappi, mutta jos menen storen kautta tuohon gta v niin siihen tulee ekana ruutuun gta online, jossa lukee download, sitten kolmen pisteen takaa kun valkkaa ton gta v ps5 version niin näyttää 9,95e hintaa.
Ja tosiaan ostohistoriasta kyllä tuo peli löytyy, ompa pirun outoa.
Samalla tavalla se minullakin näkyy. Storessa voi olla olla joku linkitysbugi tms, ettei se huomaa että sinulla on jo se. Libraryssä se on ja sieltä sen saa ladattua normaalisti. Mutta jos libraryn kautta valitsee pelin kohdalla kolmen pisteen valikosta "view product", niin se meneekin GTA onlinen sivulle, eikä GTAV sivulle. Tuossa voi olla se linkitysbugi. Mutta sehän on vaan kosmeettinen kun libraryssä se on ostettuna ja ladattavissa. Varmaan korjaantuu jossain välissä.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
287 278
Viestejä
4 925 862
Jäsenet
79 339
Uusin jäsen
saveltaja

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom