- Liittynyt
- 22.10.2017
- Viestejä
- 3 876
Siis tätähän nimenomaan Ubisoft tekee. Nimenomaan kopioi lähes suoraan kaiken eri karttaan ja ympäristöön.Tuntuu siltä, että sinulla ei oikein ole käsitystä isojen peliyritysten toimintatavoista. Vaikka taustayhtiö olisikin sama, niin ei se ihan tuosta vain mene siten, että kopioidaan toisista yhtiön peleistä tiettyjä asioita. Tähän on paljon erilaisia syitä.
FC5 on äärettömän monelta osalta lainannut ihan 1:1 asioita esim Wildlandsista, ja siis ihan ulkonäöllisestikin, että teknisesti. Ja juuri Ubisoft on muista firmoista poiketen tehnyt pelinsä siten, että asiat nimenomaan siirretään pelistä toiseen. Siihenhän heidän koko tehokkuutensa tuottaa näitä pelejä perustuu, että voidaan käyttää yhtä kaavaa pienillä muutoksilla.
Ne asiat mitä olisi pitänyt kopioida on vieläpä sellaisia, jotka vaikuttaa hyvin vähän esim pelin rakenteeseen tms. Vaikkapa nyt Co-op. Se on rakennettu käytännössä täysin ja ne oikeasti haastavat asiat on siinä toteutettu. Jätetty vain se pieni silaus siihen päälle tekemättä, joka ei teknisesti enää vaikuttaisi pelin rakenteeseen. Tosin tämä on niitä harvoja asioita joista olen lähes varma, että Ubi tuon tulee muuttamaan ja Cooppi muuttuu Wildlandsin vastaavaksi.



