Kuulostaa ihan suomalaisten urheilijoiden selityksiltä. Kuntohuippu ei osunut kisoihin.
Ja mikään ei ole niin varmaa kuin suomalainen lyttäämässä suomalaisia.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kuulostaa ihan suomalaisten urheilijoiden selityksiltä. Kuntohuippu ei osunut kisoihin.
Mä luulen, että iso tapahtuma lisää paineita sen verran, että laulaminen ei mene ihan putkeen, jos ei ole rautaista kokemusta. Viime vuonna Sara Siipolan laulu meni yliyrittämiseksi, minkä seurauksena ennakkosuosikin asema ei pitänyt. Myöhemmin olen kuullut hänen laulavan saman laulun livenä paljon paremmin. Tosin vuodessa on varmaan tullut reilusti lisää kokemusta.Mielenkiintoista, että UMK ei ilmeisesti halua esiintyjiltä ns. raakaa laulunäytettä ollenkaan ennen kuin heidät valitaan. Ainakin päätellen laulutaidoista. Asia sitten valkenee harjoituksissa. Tämä Neea edustaa juuri tätä nykyajan musiikintekijää, joka luo kappaleen alusta loppuun pelkällä tietokoneella ja nauhoittaa laulun vähän sinnepäin. Todennäköisesti laulaa lause kerrallaan ja leikkaa kappaleeseen parhaat otokset. Lopuksi muokkaa äänensä täydelliseksi lisäosilla. En tiedä miksi tällaisia tuottajia kutsutaan (studioartisti?), jotka eivät itseasiassa osaakaan laulaa. Suurin osa tietenkin nykyään lienee tällaisia tuottajia. Nämä eivät kuitenkaan mielestäni sovellu viisumaailmaan. Katsotaan vaikka vanhoja konkarilaulajiamme, on musiikinteko melkoisesti muuttunut. Joka tapauksessa, ei tällaisten tapausten pitäisi koskaan edes päästä UMK:hon asti.
Kyllä, jos olisi trans tai Drag queen niin vetoaisi paremmin viisufaneihin, mutta tietysti Erikassa on se plus-kokoisuus ja botox-huulet, joilla jo pärjää. Ja se kappale...no sillä ei niin ole merkitystä, lavashow on tärkeämpi. Ei ne katsomossa pomppivat ja toisiaan halaavat miehet kuitenkaan sanoista mitään ymmärrä, toistavat vaan sitä ich komme -osuutta.Voisi pärjätä paremmin jos olisi tuolla samalla lookilla mies. Ehkä pieni parta vielä provoksi.
Tuohon pitäisi saada Till Lindemann ratsastamaan sillä valtavalla muovisella phalluksella joka Rammsteinin aikaan oli joillain festareilla proppina, ja aina kun Ich Komme raikuu, saisi yleisö jotain glitteriä niskaansa tai savusumua...Kyllä, jos olisi trans tai Drag queen niin vetoaisi paremmin viisufaneihin, mutta tietysti Erikassa on se plus-kokoisuus ja botox-huulet, joilla jo pärjää. Ja se kappale...no sillä ei niin ole merkitystä, lavashow on tärkeämpi. Ei ne katsomossa pomppivat ja toisiaan halaavat miehet kuitenkaan sanoista mitään ymmärrä, toistavat vaan sitä ich komme -osuutta.
Eilen liveä katsoessa kommentoin puolisolle, että symboloikohan tuo mikkiständi tuossa aivan jotain muuta. Iso avaruusdickki ei sopinut Ylen koko perheen ohjelmaan. Rammstein tuli itsellekin mieleen.Tuohon pitäisi saada Till Lindemann ratsastamaan sillä valtavalla muovisella phalluksella joka Rammsteinin aikaan oli joillain festareilla proppina, ja aina kun Ich Komme raikuu, saisi yleisö jotain glitteriä niskaansa tai savusumua...
Masentuneen post-punkin sisäänmarssi Liettuassa. Yksi ennakkosuosikeista. Nappaako?
Eka rivi oikein, vähän tuksua mukaan.Erika on halpisversio Kikasta.
Kyllä , se menee juurikin niin.
Kuitenkin, tämä oli euroviisillisesti oikea valinta.
Mä luulen, että iso tapahtuma lisää paineita sen verran, että laulaminen ei mene ihan putkeen, jos ei ole rautaista kokemusta. Viime vuonna Sara Siipolan laulu meni yliyrittämiseksi, minkä seurauksena ennakkosuosikin asema ei pitänyt. Myöhemmin olen kuullut hänen laulavan saman laulun livenä paljon paremmin. Tosin vuodessa on varmaan tullut reilusti lisää kokemusta.
Ei kyl tullu läppäentry. Erikaha oli hyvä. Ongelmista huolimattaki veti kyl hyvin esityksen. Eihä toi kaipaa ees mitää tanssijoita ympärilleen. Puppy ois ollu "läppäentry". Biisi toki on normaalista poikkeava kaavaltaan, mut ei läppä. Lisäksi Erikaha on tolla queer ja kunigatar-menollaan just euroviisujen kovimmille faneille oikeeta. Kyl siel ich komme kaikaa.Kolmas rivi väärin. Jengiä alkaa oikeasti vituttaa läppäentryt. Niitä on Suomelta tulossa kolmatta vuotta putkeen.
Mitä tai ketä tämä jengi nyt oikein on ja mistä olet heidän fiiliksiä nyt peilannut? Hc-viisufaneja?Jengiä alkaa oikeasti vituttaa läppäentryt. Niitä on Suomelta tulossa kolmatta vuotta putkeen.
Suomi on noussut jo kolmanneksi Euroviisujen vedonlyönnissä. Roikkui kymmenentenä ennen UMK finaalia. Katsotaan mihin asettuu, kun kaikkien maiden ehdokkaat selvillä.
![]()
Odds Eurovision Song Contest 2025
Who will win the Eurovision Song Contest 2025? Bookmakers have predicted Sweden with best oddseurovisionworld.com
Ei kait Käärijä tai Vikman varsinaisesti "läppiä" ole? Se on vaan näiden artistien räväkkä tyyli. Rasmuksen ja Daruden lähettäminen viisuihin oli väsyneintä ikinä.Kolmas rivi väärin. Jengiä alkaa oikeasti vituttaa läppäentryt. Niitä on Suomelta tulossa kolmatta vuotta putkeen.
Oikeasti Erika ei ole mikään plus-kokoinen. Tai ei ollut ainakaan viime keväänä, kun sen sain todistaa käsivarren mitan päästä. Ihan simpsakka normaalikokoinen suomalainen tyttö. Nuo push-up ryntäiden kasaukset ja tv-kuvaukset ilman vertailukohtaa antavat väärän käsityksen. Kappale ei kuitenkaan ole minusta erityinen. Cicciolina oli parempi. Toisaalta ei nuo muutkaan säväyttäneet.Kyllä, jos olisi trans tai Drag queen niin vetoaisi paremmin viisufaneihin, mutta tietysti Erikassa on se plus-kokoisuus ja botox-huulet, joilla jo pärjää. Ja se kappale...no sillä ei niin ole merkitystä, lavashow on tärkeämpi. Ei ne katsomossa pomppivat ja toisiaan halaavat miehet kuitenkaan sanoista mitään ymmärrä, toistavat vaan sitä ich komme -osuutta.
Aika erikoisia väitteitä sillä jonkun esiintyjän on aina pakko esiintyä viimeisenä, sekö automaattisesti tarkoittaa joka vuosi sitä että Yle suosii näitä esiintyjiä? Kertausklipitkin tuli useamman kerran esiintymisjärjestyksessä ja sitten kun kerran näytetään käänteisessä järjestyksessä niin se on taas jotain äänestäjien ohjailua? Minusta aika kaukaa haettuja nämä jutut. Ja mitä tulee lavashown budjettiin niin eiköhän jokaiseen ole saman verran budjettia käytettävissä.
En nyt oikein ymmärrä mistä sinä puhut, sillä en minä väittänyt että esiintymisjärjestyksellä ei olisi mitään merkitystä. Päinvastoin tiedän kyllä että tilastollisesti loppupuolen esityksillä on parempi mahdollisuus pärjätä. Kyse oli siitä että joka vuosi joku esiintyy viimeisenä, syytätkö joka vuosi Yleä viimeisen esiintyjän suosimisesta, vai miksi vain juuri tänä vuonna?Siis ihan tilastollinen fakta, että viisuissa ja umk:ssa menestyy parhaiten viimeisenä esiintyvä. Kertoimet muuttuvat samoin tein huomattavasti sen osalta joka saa viimeisen esiintymispaikan itse euroviisufinaalissa, koska sitä pidetään niin suurena etuna.
Se, että yleisesti ottaen artisteja ei esitetä yhteenvedossa esiintymisjärjestyksessä tuntuu äkkiseltään hiton oudolta, mutta siinä tilanteessa toki ei ole etua ollenkaan esiintyä viimeisenä, koska esitykset on jo pidetty, mutta ehkä joku on ajatellut, että siitä voisi olla hyötyä, että ihmiset tarttuvat luuriin heti ja eikä niin, että ovat ehtineet lukita jo vastauksen ennen kuin kaikki muutkin vaihtoehdot on esitetty. En vaan näe mitään järjellistä syytä poiketa yhteenvedossa esiintymisjärjestyksestä, jollei sille näe joku mitään syytä. Oli jooh turha tätä sanoa, mutta pidin mielenkiintoisena kuriositeettina tätä huomiota. Voi olla, että joku halusi näennäisesti tasoittaa ja sen takia oli käänteinen järjestys äänestyksessä, mutta esiintymisjärjestys ja äänestysjärjestys on joka tapauksessa eri asioita.
Pidän kummallisempana, että joku haluaa pitää näin itsestään selvää asiaa huuhaana tai pitää sitä kaukaa haettuna, vaikka toki kuulut mielipiteesi kanssa varmasti allekirjoittanutta lähemmäs normaalia, mutta taas itse yritän edustaa tässä vedonlyöjien näkökulmaa, joidenka piirissä asiasta ei tarvitse käydä keskustelua kun kaikki ottaa sen annettuna. Haluat olla mieluummin kriittinen ja skeptinen kuin objektiivinen.
Siis ihan tilastollinen fakta, että viisuissa ja umk:ssa menestyy parhaiten viimeisenä esiintyvä. Kertoimet muuttuvat samoin tein huomattavasti sen osalta joka saa viimeisen esiintymispaikan itse euroviisufinaalissa, koska sitä pidetään niin suurena etuna. Samoin alkupään esiintymisvuoro nostaa kerrointa, eli vähentää todennäköisyyttä voitosta, koska se esitys ei ole enää siinä vaiheessa muistissa kun äänestysaika alkaa.
Masentuneen post-punkin sisäänmarssi Liettuassa. Yksi ennakkosuosikeista. Nappaako?
Tässä alkaa olemaan 2023 vuoden toisinnon ainekset ilmassa. Suomi nousee vedonlyönnissä korkealle, ilmeisesti somessakin ollaan innostuneita Erikasta ja Ruotsi mahdollisesti valitsee aiemman viisuvoittajan eli Månsin. Kävi miten kävi mutta toivottavasti tällä kertaa yleisöäänestyksen voittaja voittaa viisut eikä ammattiraadin suosikki.Erika noussu jo toiseksi vedonlyöntikohteissa Odds Eurovision Song Contest 2025
Ruottin biisiä toki edelleen odotellaan, että toistaiseksi ykkösenä.
Applause, sanoisin.Måns tulee voittamaan Melodifestivalenin ylivoimaisesti, mutta Baselissa toivon, ettei saa tarpeeksi pisteitä yleisöltä voittoon. Käyttivät jo nostalgiakortin pari vuotta sitten ja veikkaan, että tällä on merkitystä.
Itse kappalehan on juuri niin limainen ja täydellisesti tuotettu viisukappale kuin olla voi.
Live-vedon produktio on myös täysin omassa luokassaan, mutta ainakin itselle liian laskelmoitu kuvakulmineen ja efekteineen.
Tuo Månsin biisi on kuin tekoälyn kirjoittama "uplift"-biisi. Laskelmoitu on kyllä osuva. Niin kauan kuin Ruotsi voittaa tekemällä ihan saman mitä aina, niin kauan sieltä tulee joku tällainen kunnes se ei sitten enää voitakaan, mutta onko se tänä vuonna? Kokemuksella voi sanoa, että metsään menee jos luulee viisuyleisön osaavan ottaa kollektiivina huomioon mitään nyanssia. Ehkä pikkuhiljaa voisi tulla "kuka tahansa muu kuin Ruotsi"-kortti tms. sillä tapaa, että näkyy äänestyksessä.Måns tulee voittamaan Melodifestivalenin ylivoimaisesti, mutta Baselissa toivon, ettei saa tarpeeksi pisteitä yleisöltä voittoon. Käyttivät jo nostalgiakortin pari vuotta sitten ja veikkaan, että tällä on merkitystä.
Itse kappalehan on juuri niin limainen ja täydellisesti tuotettu viisukappale kuin olla voi.
Live-vedon produktio on myös täysin omassa luokassaan, mutta ainakin itselle liian laskelmoitu kuvakulmineen ja efekteineen.
Suomella on ehkä ekaa kertaa ikinä mahdollisuus kaksoisvoittoon euroviisuissaJos nyt jotenkin tuo Bara bada bastu pääsee euroviisuihin ja voittaa siellä niin sanompa että on aika kaksijakoinen tunnelma sen jälkeen kyllä itsellä.
Itseäni taas ei haittaisi, jos tuo voittaisi. Ei edes siinä tapauksessa vaikka hävittäisiin tälle ja tultaisiin itse kakkoseksi. Kun taas Månsin valitseminen edustajaksi tuon sijaan ärsyttäisi ja vielä enemmän mikäli sillä vielä voittavat...Jos nyt jotenkin tuo Bara bada bastu pääsee euroviisuihin ja voittaa siellä niin sanompa että on aika kaksijakoinen tunnelma sen jälkeen kyllä itsellä.
Yhtään kotiinpäin vetämättä toivon että saunomalla voittoon. Tuo Måns on niin ylituotettu että hirvittää.
Månsin tämän vuoden biisihän on ihan samanlainen kuin vuoden 2015 voittobiisi Heroes, lavavisuaaleja myöten. Eli todellakin varman päälle pelaamista, aivan kuin Loreen viime vuonna. Valitettavasti tällä varmalla ruotsalaisella viisukamalla menestyy joka vuosi, ei välttämättä ykköseksi asti mutta ainakin top kolmoseen. Siksi länsinaapurissa ei ole insentiiviä kokeilla mitään uutta, samaa tuubaa vain joka vuosi uudelleen.
Ei oo. Se on itseasiassa huonompi.Eikö tuo biisi ole kuitenkin vitusti parempi kuin Heroes? Ei sillä, että en pitäisi tämä vuotista versiota silti ihan paskana (vituttaa jo valmiiksi kun voittaa skabat), mutta sen sijaan edelleen ihmettelen, että Heroes biisillä on voitu voittaa 2015. Tuo tämän vuotinen Månsin biisi sentään sopii sellaiselle radiokanavalle, joka pitää kuuntelijoita idiootteina.
Ei oo. Se on itseasiassa huonompi.
Itse asiassa yllätyin siitä miten laimea tämä uusi biisi onkaan Heroesiin verrattuna. Ei minkäänlaisia koukkuja, lavasteet mielikuvituksettomia. Ei jää soimaan päähän. Sanoitukset korneja.Eikö tuo biisi ole kuitenkin vitusti parempi kuin Heroes? Ei sillä, että en pitäisi tämä vuotista versiota silti ihan paskana (vituttaa jo valmiiksi kun voittaa skabat), mutta sen sijaan edelleen ihmettelen, että Heroes biisillä on voitu voittaa 2015. Tuo tämän vuotinen Månsin biisi sentään sopii sellaiselle radiokanavalle, joka pitää kuuntelijoita idiootteina.
SVT:n sovellukset toimii suomessakinPari viikkoa sitten kun katsoin TV1:ltä Melodifestivalenia niin lähetys ei ollut suora. Iltasanomista sai ainakin vartin etukäteen jo tietää että Kaj pääsi finaaliin.
Onkohan tänä lauantaina sama juttu? Jos on, niin voiko lähetyksen katsoa jostain aidosti suorana ettei ole spoilaantumisvaaraa?
Eikös tuo Yle Areenassa ole aina näkynyt suorana.Pari viikkoa sitten kun katsoin TV1:ltä Melodifestivalenia niin lähetys ei ollut suora. Iltasanomista sai ainakin vartin etukäteen jo tietää että Kaj pääsi finaaliin.
Onkohan tänä lauantaina sama juttu? Jos on, niin voiko lähetyksen katsoa jostain aidosti suorana ettei ole spoilaantumisvaaraa?
Areenassa on 10 sekunnin viive. Digilähetyksissäkin on jonkinlainen sensuuriviive. Analogisen TV:n aikaisia suoria lähetyksiä ei ole enää olemassa ja itse euroviisuihin lisättiin myös sisäinen bufferi Hatarin palestiinalaismyönteisen viestin vuoksi.Eikös tuo Yle Areenassa ole aina näkynyt suorana.
Joo just tästähän tässä olikin kyse...Areenassa on 10 sekunnin viive. Digilähetyksissäkin on jonkinlainen sensuuriviive. Analogisen TV:n aikaisia suoria lähetyksiä ei ole enää olemassa ja itse euroviisuihin lisättiin myös sisäinen bufferi Hatarin palestiinalaismyönteisen viestin vuoksi.
Anteeksi, mistä tarkalleen oli kyse?Joo just tästähän tässä olikin kyse...
Siitä että televisiokanavalla lähetys tulee viiveellä aikataulullisista syistä mutta areenan puolella se tulee niin suorana kuin vain mahdollista. Ei se tietenkään sekunnilleen suora ole, mutta samahan se on kaikissa muissakin suorissa lähetyksissä kuten UMK eikä se mikään ongelma ole.Anteeksi, mistä tarkalleen oli kyse?
Tottakai se tulee niin suorana kuin mahdollista. Aivan kuten kaikki muukin sinun tulkittavaksi päätyvä tieto tulee eteesi niin kuratoituna kuin sinun tarpeisiisi nähden koetaan asialliseksi. Ei se mikään ongelma ole.Siitä että televisiokanavalla lähetys tulee viiveellä aikataulullisista syistä mutta areenan puolella se tulee niin suorana kuin vain mahdollista. Ei se tietenkään sekunnilleen suora ole, mutta samahan se on kaikissa muissakin suorissa lähetyksissä kuten UMK eikä se mikään ongelma ole.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.