Mitenkäs minä muistelisin että meidän agraaripuolue istuu justiinsa siellä meidän hallituksessa.
Mikä agraaripuolue? Mielestäni tämä tuulitakkipuolue ei ole ollut sellainen aikoihin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Mitenkäs minä muistelisin että meidän agraaripuolue istuu justiinsa siellä meidän hallituksessa.
Joo kemira oli ihan paska. Yara sijoittanut suomeen miljardeja. Miksi se pitäisi kansallistaa? Varmaa muut pörssiyhtiöt tykkäisi venäläisestä menosta.
Ihmiset voidaan halutessa kyllä pysäyttää rajoille. Ja jos hommat menevät persiilleen, niin kakki fiksut maat sen myös tekevät. Jos joku paikka kriisiytyy liiallisen ihmismäärän takia, niin esim 1 lapsen politiikka on keksitty. Jos ei toimita ajoissa, niin sitten nälkä ja sairaudet hoitavat jossain vaiheessa homman kyllä. Kun Eurooppa kriisiytyy, niin avustukset ym kyllä loppuvat.
Kytkimet kohtaan yöohjaus ja tilattava sähkönsiirto yhtiöltäsi ohjauspulssi. Itellä sama homma.Miten varaajan kytkimet nyt pitäisi olla, jotta se lämpeää vain yöllä?
No ei todellakaan jää. kuka nyt haluaisi firman joka tekee tappiota. Pakko se on kerätä kate päältä, vaikka polttoaineiden hinta nousee.Tuossa Helen ilmoitti että kaukolämmön hinta nousee 30%. Nyt sitten on vain ajan kysymys koska muut seuraavat perässä. Eikä varmaan jää viimeiseksi korotukseksi.
Käyttöönoton aikana tehonkorotukset voivat olla välillä hitaita tai välillä nopeita ja kyse ei ole mistään turbiinin haluttomuudesta tuottaa tehoja. Turbiiniprosessin ohjaaminen on paljon muutakin, kun tehon säätöä yhdestä nupista. Esimerkiksi 30-40% teholla otetaan välitulistimet ja niiden lauhdeprosessijärjestelmät käyttöön, joille myös tehdään erilaisia käyttöönottotestejä jonka takia saatetaan olla tietyllä tehotasolla pidemmänkin aikaa matkalla sitä tavoitetehoa. Aikatauluissa nämä on toki laitettu menemään tietyllä nopeudella, mutta kaikenlaista tuunailua voi prosessi aina vaatia.Täällä aiemmin oli ehdotettu että OL3 pitäisi ehkä ajaa sillä testatulla 50% teholla koko talven läpi ja vasta keväällä sitten laittaisi kuntoon täydelle teholle. Pelkään että enään tuo ei onnistuisi.
Ennen niiden irto osien löytämistä laitoshan oli pyörinyt kauankin kunnioittavalla teholla. Sen jälkeen kun ne irto osat korjattiin, molemmilla kerroilla tuntuu että tehot ei nouse odotuksen mukaan. Viime kerralla tehon nosto keskeytettiin ja ajettiin vajaateholla viikon eikä eteenpäin päästy. Viime kerran jäkeen siis tehtiin softa päivityksiä turbiinin, ja sen päivityksen jälkeen turbiini laittoi kädet pystyyn kun tehoja nostettiin.
Irto osien korjaamisen yhteydessä rakenne muutettiin ja vahvistettiin tjsp. Onkohoan tämä nyt laittanut turbiiniohjauksen täysin sekaisin? Tästä voi tulla pitempi seisokki jos koko höyrypuoli laitoksesta pitää analysoida ja malliintaa uudestaan uutta prosessinsäätöalgoritmia varten, tai jos se irtovien osien korjaus pitää tehdä uudestaan.
Toisaalta voihan se olla joku löysä piuha, anturivika tai joku liian tiukasti asetettu raja-arvo. Uskoisin kuitenkin että nyt tämä ei ratkaista nopeasti. Laitoksen väki näki että jotain oli väärin, koska aikataulu muutettiin moneen kertaan illan ja aamun aikana, joka kerta otettiin tehoja pois ja muutettiin aikataulu varovaisemmaksi. Mitä oli siellä vastassa että piti lähestyä varovaisesti? Viimeisessä suunnitelmassa olisi ajettu 628MW tunnin verran, tiputettu alas 600megawattiin ja sillä teholla olisi sitten ajettu toistaiseksi. Tämä oli alkuperäisestä suunnitelmasta selvästi poikkeava.
Eli ongelmaa ei ole, vaikka sähkölasku nousisi yksinasuvalla 30e/kk -> 499e/kk? Voiko tämän tuen hakea myös yhtiöt? Jos ei, niin minun vesi ja lämmityslaskut tulevat ihan täysimääräisenä isännöintitoimiston kautta ja kalliilla sähköllä kerrottuna. Olen talvella kusessa.Näyttäisi olevan jotain tuloillaan, eli alv-alennus ja sähkölaskun osittainen vähennysoikeus verotuksessa:
![]()
IS:n tiedot: Näillä keinoilla hallitus aikoo tukea kovien sähkölaskujen parissa kamppailevia
IS:n saama esimerkkilaskelma kertoo, paljonko sähkön arvonlisäveron alennus ja uusi sähkövähennys toisivat helpotusta kuluttajalle.www.is.fi
Näyttäisi olevan jotain tuloillaan, eli alv-alennus ja sähkölaskun osittainen vähennysoikeus verotuksessa:
![]()
IS:n tiedot: Näillä keinoilla hallitus aikoo tukea kovien sähkölaskujen parissa kamppailevia
IS:n saama esimerkkilaskelma kertoo, paljonko sähkön arvonlisäveron alennus ja uusi sähkövähennys toisivat helpotusta kuluttajalle.www.is.fi
Paskapuhetta.. sähkön hinta suomessa on ollut hyvin vakaa jo vuosikymmeniä.. 2000 luvun aikan verot nousi ankarasti, joka tuntui jo lämmittäjällä. Ilpit yleistyi jo.sähkölämmitteinen talo on aina ollut riski valinta!!. Nyt sitten se riski toteutuu...
Eli ongelmaa ei ole, vaikka sähkölasku nousisi yksinasuvalla 30e/kk -> 499e/kk? Voiko tämän tuen hakea myös yhtiöt? Jos ei, niin minun vesi ja lämmityslaskut tulevat ihan täysimääräisenä isännöintitoimiston kautta ja kalliilla sähköllä kerrottuna. Olen talvella kusessa.
No rikkaat saavat onneksi tukea, jotta voivat pitää mökkinsä talviasuttavina. Kyllä maailma taas pelastui.
Käyttöönoton aikana tehonkorotukset voivat olla välillä hitaita tai välillä nopeita ja kyse ei ole mistään turbiinin haluttomuudesta tuottaa tehoja. Turbiiniprosessin ohjaaminen on paljon muutakin, kun tehon säätöä yhdestä nupista. Esimerkiksi 30-40% teholla otetaan välitulistimet ja niiden lauhdeprosessijärjestelmät käyttöön, joille myös tehdään erilaisia käyttöönottotestejä jonka takia saatetaan olla tietyllä tehotasolla pidemmänkin aikaa matkalla sitä tavoitetehoa. Aikatauluissa nämä on toki laitettu menemään tietyllä nopeudella, mutta kaikenlaista tuunailua voi prosessi aina vaatia.
Tuo on kyllä todella surkea ehdotus. Jättimäisissä lukaaleissa asuvat rikkaat saisivat valtavat tuet, pienissa asunnoissa asuvat köyhät eivät käytännössä mitään. Kaikkien sähkölaskut kuitenkin nousevat tässä samassa suhteessa, sillä ei pitäisi olla merkitystä mikä on alkutaso.
Jos ei ole rahaa maksaa niitä 2t laskuja alunalkaenkaan, niin miten vähennykset nyt sitten auttavat realisoituessaa vasta verotuspäätöksen yhteydessä? Eipä tämä nyt oikein tilannetta pelasta. Edelleen kaikki on nesteessä.
Näin toimii vapaa markkina, heh heh, tukia tukia tukia, mutta itse ongelmaan ei puututa, eli törkeään ylihintaan. Valtio voisi laittaa esim. Fortumille vakuustukiaisten ehdoksi, että kaikki myllyt tulille ja pörssiin myyntilaitaan 0 euron hintarajalla. Siinähän ns. vakuusongelma ratkeaisi kuin itsestään, kun sähkön hinta laskisi. Mutta ei, tuetaan vaan (osan) sähkölaskuja ja annetaan ylihinnoittelun kasvaaJa toki korkeasta hinnasta johtuvia tuottajien vakuuksia pitää myös tukea
Mahtava systeemi. Joku vielä kehtaa väittää, että markkinahinnoittelu ohjaa eikä siihen tule puuttua.
Jos ei ole rahaa maksaa niitä 2t laskuja alunalkaenkaan, niin miten vähennykset nyt sitten auttavat realisoituessaa vasta verotuspäätöksen yhteydessä? Eipä tämä nyt oikein tilannetta pelasta. Edelleen kaikki on nesteessä.
Rehellisesti sanottuna typerää. Ois ollut parempi vaan laskea alvi vaikka 5%. Tuo toinen toimihan suorastaan kannustaa kuluttamaan enemmän sähköä ja suosii varakkaita.
Jospa ne Olkiluoto kolmosen testien aikana testailee tuotakin ominaisuutta hyvin perusteellisesti.
Tarinan mummo saa sähkölaskun toimeentulotukena, tai joka tapauksessa niin että lapaseen on jäätävä se n. 500 €/kk menojen jälkeen (tai mikä se perusosa onkaan).Mummolla ei välttämättä edes ole vähätuloisena sellaisia tuloja että saisi edes mitään vähentää sähkölaskuista vaikka olisi niihin oikeus muuten.
Tulee syystä tai toisesta mieleen Kummelin Pääminsteri noista hyväosaisten sähköverotukiaisista.
höpö höpö...
olkiluoto kolmonen se desantien rakentama ei ikinä tule tuottamaan mitään verkoon
Hionosti on kyllä saatu byrokratiaa lisättyä ja autetaan rikkaita ja jätetään köyhät eläkeläiset oman onnen varaan.Olen kyllä vaikuttunut siitä miten vihervasemmistohallitus sai aikaiseksi toimenpiteet jotka on kohdistettu rikkaimpien tueksiCan't make this shit up.
Miltäköhän AIV-rehu maistuisi, ja aiheuttaisiko vatsanväänteitä herkimmille?Sähkön hinnannousu iskee pahemmin lihan tuotantoon. Opimmekohan syömään sitä vain rehuksi kelpaavaa mikä eläimet syönyt ennen?
Tänä vuonna ennakoidaan herneiden ennätyssatoa - herneethän eivät tarvitse typpi lannoitteita ollenkaan. Jalostaja Lunden ei tartte ostaa ulkomailta herneiden ja koppiaisten sekoitusta enää..
Sähkölasku on ollut suuri suhteessa tuloihin ennen korotustakin.Jos näppäilee joka kuukausi vähennyksen niin silloinkin se vaikutus tulee viiveellä. Olen itse se joka maksaa sähkölaskun, 2600e tienaan brutto. Jos tulee 2t lasku sen 600e-500e sijasta niin tämä vähennys ei oikein auta. Silti menisi lähes koko palkka, ALV ja verovähennyksineen. Toki kaikki kädenojennukset arvostetaan, mutten näe että tämä yksinään estää ongelmat riittävästi.
En muista mistä lehdestä luin aamulla, mutta paritalossa asui iäkkäämpi pariskunta ja seinänaapurissa tyttären perhe tjsp. jälkikasvua kuitenkin. Näillä iäkkäämmillä oli joku 40 sentin soppari ja tyttärellä vanhaan hintaan tehty.Kun on vielä halpa sähkösoppari voimassa (yli kaksi vuotta vielä), pitäisköhän alkaa myydä sähköä naapureille?
Kännykän lataus 10€, läppärin lataus 20€, kahvipannullisen keitto 30€ jne. Pitää vielä hioa tuota hinnoittelua että saan maksimoitua voittoni.
Saa sähköt toimeentulotuesta. Irmalla ei ole hätää.Eli, kun Irma 78-vee Juupajoelta saa eläkettä sen 850 € käteen kuussa ja on selvinnyt nipin napin talven sähkölaskustaan, niin nyt hän pelastuu.
![]()
Energia | Suomalaisten edulliset määräaikaiset sähkösopimukset voivat jopa raueta energiayhtiöiden ongelmien takia
Suomalaiset energiayhtiöt toivovat valtiolta pikatoimia yhtiöiden maksukyvyn turvaamiseksi.www.hs.fi
Suomalaisten edulliset määräaikaiset sähkösopimukset voivat jopa raueta energiayhtiöiden ongelmien takia
Epätodennäköistä, mutta riskejä kannattaa hallita asentamalla se ilppi/hankkimalla polttopuita, vaikka edullinen soppari olisikin taskussa. Maksaa ittensä kuitenkin takaisin jossain vaiheessa ja jos paska osuu tuulettimeen niin ei ole aivan kusessa.Tuskin ainakaan niissä konserneissa, joissa on omaa tuotantoa takana. Ei niitä päästetä kaatumaan vakuuksien takia - eihän?
Irma 78vee ei välttämättä edes ole tietoinen toimeentulotuesta, saati moista edes haluaisi/osaisi hakea. Paleltuu varmasti mieluummin mökkiinsä ennenkuin kuin alkaa sekaantumaan tähän kotimaiseen byrokratiaviidakkoon. Irmalla voi myös olla omaisuutta, pitäisikin jo olla jotain tuohon ikään mennessä. Keskiverto Irmelillä ainakin on. Toimeentulotukea kun ei saa, jos omaisuutta löytyy... Eipä sillä, mitä pikemmin Irma 78vee heittää henkensä, sitä parempi. Ainakin valtiontalouden kannalta.Saa sähköt toimeentulotuesta. Irmalla ei ole hätää.
Jos on omaisuutta millä maksaa laskut, niin eikö se ole ihan oikein?Toimeentulotukea kun ei saa, jos omaisuutta löytyy...
No se on sit omaishoitajan vika jos ei osaa asioita selittää muistisairaalle. Muutkin kaikki tuet on suomessa mallia ’pitää osata hakea’, joten miksi juuri tässä pitäisi toimia eri tavalla?Irma 78vee ei välttämättä edes ole tietoinen toimeentulotuesta, saati moista edes haluaisi/osaisi hakea.
Saa sähköt toimeentulotuesta. Irmalla ei ole hätää.
Jatkuvasti tässä sähkökeskustelussakin puhutaan vähän turhan yleisesti lapsiperheiden tukemisesta. Vähän on laaja käsite, kun esim. Räikkösetkin on lapsiperhe. Eivät taida toki Suomessa asua, mutta kuitenkin. Eikö lapsettomat parit ja sinkut, eläkeläiset ja opiskelijat kärsi inflaatiosta ja korkeista sähkönhinnoista?
Kepu toi lapset keskusteluun, koska Pohjanmaan jättiperheet äänestävät kepua. Muut eivät sitten halua profiloitua lapsivastaisiksi. Onhan tää ihan läppää.
Pikaisesti kvg antoi tuloksen erään lopputyön, jossa oli että 2010 pientaloista alle 50% on sähkölämpö. Samaisessa tutkimuksessa, että ajankohdan jälkeen rakennetuissa alue/kaukolämpö käytännössä ylivoimaisessa topissa. Eli voisi ajatella, että n. 40% pientaloista sähköllä nyt(joku voisi googlettaa paremman luvun!). Ton alv-veron alennuksen kyllä ymmärrän kun kaikki käyttää sähköä. Mutta jos sähkölämmitteisiä tuetaan huonosta valinnasta, niin menee inan yli hilseen. Ennemmin veroalea, jotta jokainen saa kompensaatiota nousseista hinnoista eikä vain joku 40% kunnolla.
Lisäksi mihin nyt laitat rajat. Pariskunta yli 200 neliötä ja tianistit vaikka 20k/kk. Ei varmaan tarvii lämmityksiin tukia. Samoin vapaa-ajan asunnot pitäisi saada karsittua kokonaan ainakin extra tukien piiristä pois. Veroissa kuitenkin helpompi kohdentaa, että tuet menevät oikeasti pienempituloisille.
Tämä oli hyvä pointti. Suomessa sähköyhtiöt saavat katkaista sähkölämmitteisenkin asunnon sähkön, mikäli vanhimman sähkölaskun maksamisesta on yli 4 kuukautta.Irma 78vee ei välttämättä edes ole tietoinen toimeentulotuesta, saati moista edes haluaisi/osaisi hakea. Paleltuu varmasti mieluummin mökkiinsä ennenkuin kuin alkaa sekaantumaan tähän kotimaiseen byrokratiaviidakkoon. Irmalla voi myös olla omaisuutta, pitäisikin jo olla jotain tuohon ikään mennessä. Keskiverto Irmelillä ainakin on. Toimeentulotukea kun ei saa, jos omaisuutta löytyy... Eipä sillä, mitä pikemmin Irma 78vee heittää henkensä, sitä parempi. Ainakin valtiontalouden kannalta.
Jaa perintoa kyttaaville lapsille luu kateen jolleivat hae vanhusta kotiinsa asumaan.Mitä tuumaa tällainen vanhus, kun postilaatikosta kilahtaa sähköyhtiön joulukuun 2022 sähkölasku a 1425 euroa. Sitten perään tammikuussa, helmikuussa ja maaliskuussa postiluukusta tulee vastavaa tavaraa. Vaikka vanhuksella olisi vähän säästöjäkin, niin ne on äkkiä tällaisilla sähkölaskuilla syöty.
Julkisessa keskustelussa annetaan ymmärtää, että ensi talven ongelma koskisi pelkästään omakotiasujia. Ehei... Suomessa on läjäpäin sähkölämmitteisiä rivitaloja. Olen itsekkin asunut kahdessa sellaisessa.Porista katselin vuokra kamppaa ja rivitaloista tuntui puolessa olevan suora sähkölämmitys vuokralaisen mittarista. Ovat varmaan hiukan haastavia kohteita saada nyt vuokrattua.
Niin eikö se myös keskituloiselle ole ihan oikein, että joutuu säästöjä käyttämään laskuja maksaakseen, jos säästöjä löytyy?Jos on omaisuutta millä maksaa laskut, niin eikö se ole ihan oikein?
No, onneksi me maksettiin 4 miljardilla eurolla (tämän hetken status) mm. italialaisten ilmaisia energiaremontteja.Niin. Eikö se nyt oo ihan oikein että Fortumin sikailuja ja Putten maailmanvalloitusta maksetaan vanhuksen elämänsä aikana tehdyistä säästöistä perus nuukassa elämisessä, vaikka vanhus laskis kämppänsä +10c talvella ja eläis viimeiset vuotensa toppatakissa talvisin. Koska ollaan rikas maa ja hyvinvointivaltio...
Niinpä. Ja alv:n alentamisen vaikutus on hyttysen kusi erämaassa, jos jollain oli tammikuun sähkölasku 200€ ja nyt hinta 4-kertainen niin joku 10% siinä ei pelasta ketään, silti jää yli 700€ maksettavaa.No, onneksi me maksettiin 4 miljardilla eurolla (tämän hetken status) mm. italialaisten ilmaisia energiaremontteja.
Se on aika järkyttävää, että Italian kaltaisen lämpimään maan, jossa vuoristoalueita lukuunottamatta päiväsajan lämpötila pysyy pääsääntöisesti plussalla, energiaremontteihin riitti rahaa.
Mutta Suomen omille kansalaisille ei riitä. Keskustellaan oikein jopa joulukuussa maksettavasta toisesta lapsilisästä. Saahan sillä saakeli maksettua ehkä sen joulukuun ensimmäisen viikon sähkön. Sen jälkeen pienituloiset työssäkäyvät loihtikoon rahansa jostakin.
Niinpä. Ja alv:n alentamisen vaikutus on hyttysen kusi erämaassa, jos jollain oli tammikuun sähkölasku 200€ ja nyt hinta 4-kertainen niin joku 10% siinä ei pelasta ketään, silti jää yli 700€ maksettavaa.
Sitä rahaa ei vaan oikeasti ole jaettavaksi. Ei sitä olisi pitänyt mihinkään Italian energiaremontteihinkin laittaa, mutta ei meillä ole varaa alkaa miljardeja jakamaan sähkölaskuihin. Se raha kun ei tyhjästä ilmesty, vaan tarkoittaa taas lisää veroja maksettavaksi.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.