Tästä huomaa, että et ole seitsemään vuoteen pelejä pelannut. Animaatioista kyllä samaa mieltä, mutta varsin harvoin niistä on merkittävää haittaa pelituntumalle tai pelaamiseen ylipäätään.
Laita- ja kulmakahinoita toivoisin vähän paranneltavan, mutta kyllä niitä nytkin on. On ihan pelaajista itsestään kiinni, että miten sitä peliä pelataan, mutta kulmavääntöjä saa kyllä aikaiseksi, jos niin haluaa. Siellä suojataan kiekkoa, kaivetaan kiekkoa jaloista, nostellaan mailaa ja taklataan. Sama koskee kaksinkamppailupelaamista ylipäätään. Kyllä sitä pelissä on, mutta vaikea sitä on pelaajille pakottaa, kun halutaan vain paahtaa vauhdilla kaikista ohi ja välttää kaikki mahdolliset kontaktit vastustajan pelaajiin. Mitä kovempitasoisiin peleihin EASHL:n puolella mennään, niin sitä enemmän näkyy näitäkin puolia pelistä.
Itse pelaan vs-peleissä pakille usein ja paljon. Ohjurimaalit ovat yleisiä ja pakin kautta on usein kannattavaa pelata. Toki itsekin toivoisin parannusta viivan päällä pelaamiseen, mutta ei se viivan oikealla puolella pysyminen mahdotonta ole nytkään, vaan aika harvakseltaan pelaajalle tulee animaatioita, jotka johtavat tahattomiin paitsioihin viivan päällä.
Toki tässä nyt huomaa, että itse pelaan nykyään eniten EASHL:ää, jossa jokaisella pelipaikalla on ihmispelaaja. Siellä ei pitkälle pärjää, jos ei osaa pelata monipuolisesti. Maaleja tehdään todella monin eri tavoin, eikä varmoja maalikikkoja ole yhtäkään, kun vastassa on arvaamattomasti pelaava ihmisveska. Kiekkoa pelataan pakeille viivaan erittäin paljon, ohjureita ja ripareita haetaan aktiivisesti. Kiekkoa pelataan rännin kautta todella usein, meidän joukkueen tapauksessa lähes jokainen pidempi hyökkäys sisältää rännittelyä jossain määrin. Räkämaalejakin tulee todella paljon, mutta niitä tulee kyllä vs-peleissäkin nykyään ihan kohtalaisesti, jos pelaaja pelaa sillä tavoin, että niitä ylipäätään voi syntyä.
Eli tässä huomaa nyt kaksi asiaa. Puhut selvästi siitä näkökulmasta millaisia änärit olivat monta vuotta sitten, etkä siitä millaisia ne ovat nyt. Lisäksi puhut siitä, että pelataan AI:n pelaajia ja maalivahtia vastaan. Ymmärrän kyllä kritiikin AI:sta, mutta toisaalta vähän jopa nykypäivänä ihmettelen, että miksi NHL-peleissä halutaan niin paljon pelata AI:n kanssa, kun muissa moninpeleissä AI harvoin on oleellisesti mukana. Nykyään kun änäriäkin voi pelata ilman AI:ta ja homma toimii erittäin hienosti. Suosittelen varauksetta kaikille.