Trailerii lyöty päälle kyllä jotai bassompaa aseääntä tehostuksena.Itse meinasin kommentoida että aseet kuulostaa edelleen todella tuhnuilta![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Trailerii lyöty päälle kyllä jotai bassompaa aseääntä tehostuksena.Itse meinasin kommentoida että aseet kuulostaa edelleen todella tuhnuilta![]()
En tullut edes ajatelleeksi, ehkä se oli se mikä minut hurmasiTrailerii lyöty päälle kyllä jotai bassompaa aseääntä tehostuksena.
Siittä vakuuttavaa suorituskykytraileria videolla joka on saatavilla vain 1080p laatuisena ja jonka aikana näyttäisi ettei FPS pysy edes siellä kuudessakympissä vaikka video promoaa DLSS:ää.
Siittä vakuuttavaa suorituskykytraileria videolla joka on saatavilla vain 1080p laatuisena ja jonka aikana näyttäisi ettei FPS pysy edes siellä kuudessakympissä vaikka video promoaa DLSS:ää.
Pian pääsee latailemaan:
Varmaan Codin tyyppi päässyt vaikuttamaan kun siirtyi EA:lle hommiin. Tämä kyseinen tyyppi ollut paljon vaikuttamassa Warzonen ja muiden Codien pelien kehityksen kanssa.Oliko tässä jotenkin yhdistetty Codin ja BF:n voimat vai miten tämä näyttä ihan Codlta?
Ihan perus EA Play jäsenyydelläkin käsittääkseni pääsee ja saa 10h trialin. Sillä aion ensin katsoa millainen tuote sieltä lopulta saatiin ulos ja onko Portalista pelastajaksi.Pääsikö tuolla EA Pro jäsenyydellä pelaamaan peliä tuon viikon etuajassa vai vaan ostamalla Gold edition?
Ihan perus EA Play jäsenyydelläkin käsittääkseni pääsee ja saa 10h trialin.
Beta oli ja meni.Mites tuohon betaan pääsee jos on ea play steamissä? moni muukin tapellut saman ongelman kanssa googlen perusteella? tai trial sitten.
Ei oo kyllä mitään mielenkiintoa tuota portal modea kohtaan.
Tuota Portalia nimenomaan itse pidän toivona että pääsee pelaamaan standardia Battlefieldiä.Ei oo kyllä mitään mielenkiintoa tuota portal modea kohtaan.
Bäfä 4:ssakin on tällä hetkellä ongelmana että jokainen servu pyörii hiukan erilaisilla asetuksilla ja kieltoja voi olla mitä ihmeellisimpiä.
Haluaisin pelata vaan ihan standardi modella jolloin kokemus olisi aina mahdollisimman samanlainen.
Ei niitä kukaan pakota sotkemaan.Täysin samaa mieltä, ei mitään mielenkiintoa. Kenen idea oli sotkea eri aikakausia?
Toi Portal homma on varmaan syypää niihin BF3 remake huhuihin, joita pyöri silloin vuosi-pari sitten.
Sinänsä olis kyllä itsestä pirun upeata päästä pelaamaan "BF3:sta" uusitulla ja sulava Malla liikkumiselle ym. Harmi, kun ei ilmeisesti ole alussa ainakaan pysyviä pelaaja/community omisteisia servuja, niin aina pitää toivoa, että sattuisi esim juuri tommonen classic BF3 servu löytymään.
Conquestihan nimenomaan on ainoa järkevä pelimuoto ja oikeaa Battlefieldiä. Breakthrough on täysin aivotonta ahtaassa putkessa konekivääritulta vasten puskemista kuten Rushikin.Onhan se ideana hyvä, mutten usko, että löytyy montaa ns. hyvää servua. Ja en tiiä, löytyykö sieltä ees breakthroughta. Conquest on kyllä niin turha pelimuoto, ettei sen pelaaminen innosta yhtään, edes hyvillä asetuksilla ja hyvällä mapilla.
BF4 on sen verran vanha peli, ettei ihme jos servuvalikoima on kaventunut alkuperäisestä. Mutta ainakin HC-servuja identtisillä säännöillä löytyy useampia (ja miksi edes tarvitsisi useita eri servuja, kun ne sopivat voi vain tallentaa suosikkeihin?).Ei oo kyllä mitään mielenkiintoa tuota portal modea kohtaan.
Bäfä 4:ssakin on tällä hetkellä ongelmana että jokainen servu pyörii hiukan erilaisilla asetuksilla ja kieltoja voi olla mitä ihmeellisimpiä.
Haluaisin pelata vaan ihan standardi modella jolloin kokemus olisi aina mahdollisimman samanlainen.
Eiköhän Portalista löydy mielin määrin servereitä, joissa pyörii vain yksi aikakausi/peli. Uskon, että jopa enemmän kuin tuollaisia servuja joissa niitä olisi sekoitettu keskenään.Täysin samaa mieltä, ei mitään mielenkiintoa. Kenen idea oli sotkea eri aikakausia?
Pelaajat & communityt voivat alusta asti pistää omat servunsa pystyyn, vai mihin perustat tuon?Harmi, kun ei ilmeisesti ole alussa ainakaan pysyviä pelaaja/community omisteisia servuja, niin aina pitää toivoa, että sattuisi esim juuri tommonen classic BF3 servu löytymään.
Conquestihan nimenomaan on ainoa järkevä pelimuoto ja oikeaa Battlefieldiä. Breakthrough on täysin aivotonta ahtaassa putkessa konekivääritulta vasten puskemista kuten Rushikin.
Pelaajat & communityt voivat alusta asti pistää omat servunsa pystyyn, vai mihin perustat tuon?
Ja hyökkääjänä jos 2 ensimmäistä puskua ei onnistu niin porukka jää istumaan baseen snipujen kanssa.Breakthrough (ja rush) on ehkä putkimaista pelaamista, mutta toimii huomattavasti paremmin massojen kanssa, kun kaikki tavallaan pakotetaan pelaamaan objektiivia, vaikka ovatkin samaa tdm-porukkaa kuin conquestissa.
Parhautta ovatkin serverit, joihin on astettu järkevä snipereiden maksimimäärä per tiimija iso osa porukkaa istuu kukkulalla snipun kanssa tekemättä yhtään mitään.
Normipuolella ei mielestäni myöskään voi vuokrata servuja. Mutta samankaltainen systeemi oli jo ainakin BFV pelissä (ja kai BF1:ssä?), jossa servu oli pystyssä vain kun siellä on pelaaja. Tämä hoitui helposti asettamalla sinne botti, joka piti servua itsestään pystyssä sen ollessa "tyhjä". Toki serveri taisi käynnistyä uudestaan 72h tjsp välein, mutta ei liene ongelma kun tämän ajoittaa aamuyölle ja uudelleenkäynnistyksen automatisoi (serverin asetuksethan säilyvät, vaikka se sammuisi). Portal-servuille saa asetettua adminit, säännöt, yms. tavalliseen tapaan.Jack Frags tuoll portal videollaan vaan turinoi, että ainakin noi portal hommat on vissiin semmosia, että ne servut on hengissä niin kauan, kun siellä on joku pelaaja. Eli niitä ei saa ns pysyviksi servuiksi. Aika outoa sitten, jos kerran normi puolella on mahdollista ostaa omia servuja.
Tuollaisia rajoituksia ei vain ole pystynyt tekemään sitten BF4:n (tai Hardlinen jos haluaa myöntää sellaisen roskan olemassaolon).Parhautta ovatkin serverit, joihin on astettu järkevä snipereiden maksimimäärä per tiimi![]()
Itseä on aina viehättänyt se conquestin koukkausmahdollisuus eli lähdetään squadilla hakemaan sitä takalippua. Sitten puolustetaan sitä mahdollisimman pitkään sitoen jalkaväkeä ja kalustoa, jolloin muut squadit saavat vallattua ne etuliput. Tämä on omasta mielestä se bäfän sydän.
Breakthrough tietysti kivaa vaihtelua, mutta siitä puuttuu kaikki se taktisuus.
Juuri tämä on itsestä kanssa se juttu tuossa conquestissa, mikä viehättää. Ite en jaksa semmosta "Normandian maihinnousu" meininkiä kovin kauaa pelailla, missä kaikki rynnii samasta suunnasta kohti vihillisrintamaa. Puolustajana tuo vielä menee, kun voi asettaa kk:n kanssa hyvään paikkaan suolaamaan päättömiä kanoja, mutta hyökkääjänä ei napostele kyllä sitten yhtään.
Toiset tykkää tommosessa yksinkertasemmasta ja selkeästä menosta, kun ei tartte miettiä mistä vihut ehkä tulee ja minne kannattaisi mennä.
Ollaan kyllä pelattu selvästikin eri peliä. Oma kokemus Breakthroughsta ja Rushista on että todella ahtaassa putkessa mennään missä ei ole tilaa tehdä mitään koukkauksia. Brute force puskemista vain toisen tiimin massaa vasten.Miksi pitää olettaa syyt miksi toiset pelaa jotain tiettyä pelimuotoa? Breakthrough ei todellakaan ole yksinkertaista.
Itselleni selkeät suosikit on olleet rush ja breakthrough sen takia että siinä on paljon enemmän toimintaa. Lisäksi nopeiden koukkausten ja liikkeiden ansiosta jopa yksi hyökkäävä squadi voi pidätellä puolta toisesta tiimistä paikallaan kun muu tiimi nappaa liput ja sektorin itselle. Lisäksi kuoleminen tuntuu enemmän rangaistukselta, jos olet päässyt hyvään paikkaan, joudut aloittamaan hyökkäyksen alusta.
Puolustamisessa taas pitää aktiivisesti katsoa minimappia, missä omat liikkuvat ja missä on aukkoja puolustuksessa. Molemmilla puolilla savukranaattien käyttö myös on todella tehokasta, mikä lisää taktista näkökulmaa pelimuotoon.
Kai sitä sitten itse on pelannut liikaa CS, koska samantapainen "kaikki pelaa samaa objectiveä" kiinnostaa eniten, ja oikeasti pitää kuoleman pelossa tiedostaa kaikki paikat missä vihollinen voi olla. Jotenkin Conquestissa ei vaan jaksa sitä että saattaa pystyä cappaamaan lippuja ilman että edes näkee ketään. Taistelu jää usein puuttumaan kokonaan, koska isoa osaa ei edes kiinnosta se omaa basea lähimpänä oleva lippu.
Ollaan kyllä pelattu selvästikin eri peliä.
Launchissa ei ainakaan ole. Peli sen kuitenkin taitaa sisältää, joten en tiedä mikseivät sitä toisi myös Portaliin (tai ylipäätään miksi se ei ole mukana jo launchissa...). Rush kyllä löytyy.Tän takia toivonkin, että portalista löytyy myös se breakthrough, jos haluaa välillä pääpelistä vaihtaa muualle, mutta ottaen huomioon miten raakile koko peli tulee olemaan julkaisussa, enpä usko, että ovat nähneet vaivaa moiseen.
Metron suosiota en ole koskaan ymmärtänyt. Kaippa se on sitä CoD-porukkaa jonka ainoa tarve fps-peliltä on jatkuva adhd-räiske ilman sen kummempaa järkeä.Selkeästi. Itse oon pelannut battlefieldejä bf2:sta asti enkä oo ikinä nähnyt conquest-matsia, jossa kaikki pelaa niinkuin "kuuluukin".
Jostain kumman syystä nää karkandit, metrot ja vastaavat on aina olleet pelaajien suosiossa conquestissa, koska niissä on helppo löytää toimintaa ja ovat suoraviivaisempia (ilman, että ovat näitä putkia). Breakthrough ja rush on vaan tavallaan näiden mappien evoluutio, joka poistaa tylsät puuhat (tyhjien lippujen valtaus) ja parantaa ylipäänsä kokemusta.
Mutta, onneksi kaikille löytyy se lempparimuoto. Tän takia toivonkin, että portalista löytyy myös se breakthrough, jos haluaa välillä pääpelistä vaihtaa muualle, mutta ottaen huomioon miten raakile koko peli tulee olemaan julkaisussa, enpä usko, että ovat nähneet vaivaa moiseen.
No tuohan on käsittääkseni vain jaoteltu karttojen koon ja tiiviyden perusteella. Eli sen mukaan valitsee sitten kartan mitä tykkää pelata. Tosin tiedä sitten tuleeko tähän 2042:een enää mitään perinteistä server browseria ollenkaan.... Sitä itse käyttänyt vielä BF5:ssä.Nyt kun pariin otteeseen ottanut muutaman erän vitosessa niin omaan pelimakuun soveltuu paljon paremmin Strategic Conquest ja tuo toinen Tactical Conquest menee taistelut liian tiiviiksi. Ehkä saisi tulla seuraavaankin tällainen jako, niin porukka osaa valita, taisteleeko mielummin ampumalla vai juoksemalla.
Metron suosiota en ole koskaan ymmärtänyt. Kaippa se on sitä CoD-porukkaa jonka ainoa tarve fps-peliltä on jatkuva adhd-räiske ilman sen kummempaa järkeä.
Juu noita servuja on turhan vähän ollut missä ei ole jeeppiä raskaampia ajoneuvoja mukana menossa. Pearl Marketia Chain Linkillä tuli pelattua aikanaan todella paljon.Ei sen tarvii olla pelkkää räiskettä, kunhan olisi vaihtoehto kartasta ilman raskaita ajoneuvoja. Kaikkia ei oikeasti kiinnosta pelata 100% ajasta engineerillä.
Esimerkiksi BF4:en Propaganda chainlink pelimoodilla oli hyvä inffille. Conquest smallissa ei tainnut myöskään olla ajoneuvoja mutta largessa oli ainakin pari tankkia. Harmittavasti kyseinen kartta tuli jossain DLC:ssä eikä se ollut kovinkaan usein kierrossa.
Tämä on kyllä tullut huomattua BF5:n Twisted Steelissä tuppaa turhan herkästi vähintään puolet tiimistä jumittamaan sillalle B ja E lippujen paikkeille taistelemaan ja unohtaa täysin että ne muutkin liput pitäisi vallata.Näissä kartoissa harvemmin, ainakaan oman kokemuksen mukaan, tuli mitään tulppia tai pelaajakeskittymiä. Pelattavaa oli kaikkialla. Nykyään vaikuttaa, että joka kartassa pelaajat ahtautuu yhden lipun maastoon kill-festeille ja murto-osa valtailee lippuja toisaalla. Omat sissikiksit saa toki tuostakin, mutta runnoo vähän pelin massiivisotaideaa. En edes aloita metroista ja muista tunnelimapeista, joista en perusta ja skippaan tilaisuuden tullen.
No ei ole todellakaan ensi kertaa pois. Neljässä ensimmäisessä Battlefieldissä ei ollut yksinpelikampanjaa. Bad Companyssä vasta tuotiin yksinpelikin sarjaan.Vähän kaikkea julkaisuun, lisää sitten myöhemmin maksua vastaan. Noin se ollut aikaisemmissakin Battlefield-sarjan peleissä. Yksinpelikampanjahan on ensi kertaa kokonaan pois, seikka joka käsiteltiin jo aikaisemmin.
Vähän kaikkea julkaisuun, lisää sitten myöhemmin maksua vastaan. Noin se ollut aikaisemmissakin Battlefield-sarjan peleissä. Yksinpelikampanjahan on ensi kertaa kokonaan pois, seikka joka käsiteltiin jo aikaisemmin.
Paitsi että BFV:ssä ei ollut ainuttakaan maksullista lisäriä ja puheiden mukaan ei tule tähänkään.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.