AM5-emolevyt

EXPO ja PBO on olleet MAHDOLLISESTI osasyyllisiä mutta prossuja on kuollut täysin vakioasetuksillakin, JOTAIN yhteyttä on, VSOC voltteja on useammassa yhteydessä väläytelty myös osasyyllisenä, muistikammat joita käytetty, virtalähdettä syytelty ja sit lisänä se BIOS/UEFIversio, joka versiolla on tullu uhreja. Lisäks prossujen sarjanumeroita on keräilty että onko kyse vaan huonosta erästä.... Helvetist muuttujia jotka voi tai voi olla vaikuttamatta kun kukaan ei varmasti tiedä niin siks tää on niin helvetin pelottavaa meille koneitten omistajille.

Ja oon itte vastuussa kahdesta koneesta joissa on sisällä 9800X3D MSI:n emolla joten sikäli hirvittää jos ne menee ja heittää henkensä...

Asrockin redditissa on kiinnitettynä noi megratriidit noista henkensä heittäneistä, menkää ihan oikeest ja lukekaa itte, tässä nyt tää nr3#: Reddit - Please wait for verification

ja sit BIOS/UEFIpäivityksistä huomasin tämän omalle emolle:

Näyttökuva 2026-04-26 200949.png

Asentakaa jos vaan löytyy, noita ei turhaan jakoon laiteta.
Itellä on tuo 9800X3D prosessori mikä ainakin jossain vaiheessa piti ykköstilastoa palaneissa. En ees muista, mutta joku alkupään tuotanto. Asrock B850 Pro RS Wifi on ollut emona ja aina päällä EXPO (64GB @ 6000HZ CL 30) ja PBO (Joku -20 All core ja +100Hz tms).

Kone pelikäytössä päivittäin. En voi sanoa että olisi ollut päivääkään helvetin pelottavaa. Sen verran kuitenkin kiinnosti että jossain vaiheessa googlettelin ja päivitin myös biosin.. Taitaa olla nyt 3.20? Tms.

Todennäköisesti kuitenkin kuolen onnettomuudessa ennemmin kuin prosessori palaa, joten aika turha huoli sinänsä.
 
"En mä mitään kotivakuutusta tarvii, ei ikinä oo sattunnu mitään..."

Puhun omasta kokemuksesta valitettavast nyt.
 
Todennäköisyydet on lohduttavia ja hauskoja asioita siihen asti kunnes jotain tapahtuu omalle kohdalle.
Tämä. Menin itsekin tähän ylimielisyyden ansaan kun tässäkin ketjussa tätä todennäköisyyttä vähäteltiin ja syyllistettiin käyttäjiä user errorista. Otin 9800X3D:n kaveriksi Asrockin X870E Taichin ja niin vaan lahosi ensimmäinen x86-prosessori 35 vuoden aikana. Oliko se sitten Asrockista, prosessorista vai EXPOsta kiinni - en tiedä, mutta käyttäjävirheestä ei ainakaan.
 
*myötätuntohalaus* Tossa on just se kun ei jumalauta tiedä et miks ne leviää, ja jotkut jopa syyttää koneen omistajaa että omalla toiminnallas hajotit..
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
305 985
Viestejä
5 179 029
Jäsenet
82 809
Uusin jäsen
Smokii

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom