En ole katsonut buildzoidin videota, koska odotan että tulevassa
@The Stilt B450 emolevytestissä nämä VRM asiat käsitellään sillä tarkkuudella että tätä spekulaatiota ei enää tarvita.
Kuten
@hsalonen sanoi, ajoin tosiaan 2700X:ää ilman suurempia ongelmia 90 euron Prime plus laudalla 1-2kk 3200 safe asetuksilla. Verkkokaupan ~150e tarjous Asus C6H:sta sekä satunnaiset pienet vakausongelmat veivät kuitenkin rahani verkkikselle.
Mitä nämä ongelmat sitten olivat halpis emossa?
1) joskus windowsin kylmäbootti (se päivän ensimmäinen kun atk on huoneenlämmössä) jäätyi
2) yli viiden tunnin videostriimaus (joo katselen pitkiä stiimejä, ei merkitystä oliko twitch, youtube tai eurosportplayer) selain saattoi vaan kaatua. Kertaakaan ei pelit kaatuneet. Ramtest vakaus oli testattu jotain >32000%.
Oliko vakausongelmat sitten muistilinjoista vai VRM:stä johtuvia, jäi selvittämättä... Ajelen kuitenkin Windows 7:lla 1-3 virtuaalikonetta virtualboxilla jatkuvasti, joten käyttöprofiilini ei vastaa perus pelaajaa. Tuo Prime Plus oli ensimmäinen about satasen emo jonka ostin yli 10 vuoteen. Halusin nähdä onko niistä mihinkään... Nyt sanoisin että on niistä
peruskäyttöön ja erittäin todennäiköisesti 2666 tai 2933 muistinopeuksilla kaikki olisi toiminut hyvin. 3200C14 on vaan paljon vaadittu AM4 emolta niinkuin tämäkin kettu todistaa.
Nyt suunnilleen kuukauden päivät on ajeltu C6H:lla ja mitään ym. vakausongelmia ei ole ollut. Mitään muita komponentteja ei vaihdettu samalla kertaa. Eli emo todellakin merkitsee, jätän jokaisen itsensä mietittäväksi kuinka paljon emosta sitten kannattaa maksaa. Ainakin sen voinee varmuudella sanoa että Asus Prime X370 Pro ei ole hyvä ostos, seuraajansa X470 chipsetillä vaikuttaa paljon paremmalta.