- Liittynyt
- 21.04.2020
- Viestejä
- 212
Ananas lonkeroa tullut alksiin taas.
Kiitos ja tilaus!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ananas lonkeroa tullut alksiin taas.
En tuossa ehkä tarpeeksi selkeästi maininnut, että aspan sähköpostit ovat poissa pelistä kuten puhelinnumerot. Postit palautuvat palveluntarjoajalta ilmoituksella, että sähköpostia ei enää ole. Verkkosivuilla molemmilla on aspa-sivu ja viestejä lähetetty, mutta kai ne sinne samaan poistettuun postilaatikkoon menevät.Ehkä kuitenkin kannattaa pommittaa niiden Aspaa sekä sivuilta löytyvää mailiosoitetta. Samanlaisia ongelmia on ollut heillä ja muillakin, mutta yleensä asiallisen jämäkkä sähköinen viestintä on pannut vipinää tennariin.
Viikko sitten torstaina tehty tilaukset Alks+Fransberg sekä BerlinBottle+Norrlog. Eilen sai molemmat hakea postista.
Viime syksynä tuonne tuli -15 pinnaa alekoodeja. Toivotaan, että tulee jälleen tänä vuonna. Toki eilen kotiutetulla paketilla hetken pärjää ( myös Taliskeria tänne ).Viime perjantaina tein 12 pullon tilauksen laadukkaita alkoholijuomia mm. Benriachia (30e pullo kun Alkossa 70e), Taliskeria, Laphroaigia, Ukrainka platinumia yms. BerlinBottlesta. Norrlogin kautta toimitus alta 30e paketti ja eilen tuli tilaus postin automaattiin noudettavaksi. Erittäin hyvä ostokokemus jälleen kerran ja varauksetta voi suositella kun alle viikossa edulliset juotavat kotona![]()
Tuo Fransbergin lavakuljetus on kyllä järkyttävän kallis painoon nähden. Shippiin kautta kylläkin tullut kaksi lavaa ilman ongelmia kotiinasti nuo lavat huhtikuulta ja kesäkuulta. Pienempiä tilauksia tehnyt Alks + Fransberg combolla ja lavat Netpris + Shippiillä. Netpris kaupassa kyllä hyviä tarjouksia. Nytkin oli Smarkoff vodka 2,00 ekee pullo, kylläkin rajoitus kuinka monta ottaa + saa kanssa 1,00 ekee tarjoustuotteita kun tilauksen arvo ylittää tietyn summan.Takaisin päin lukemalla näyttäisi siltä että pienet määrät tulevat läpi mutta trukkilavoittain tehdyistä tilauksista ei tunnu olevan juurikaan tietoa. Erityisesti kiinnostaa viinikauppa.com + nettikuski. Miksi? Fransbergilla näyttäisi olevan 672 kilon rajoitus lavoissa ja shippiit jäävät luetun perusteella jäävän syyniin.
Millä muilla kuljetusyhtiöillä saa tilattu kuljetuksen alks.fi kaupan juomille? ei nyt kiinnosta fransbergiltä tiltata kun viime tilaus on tulissa.
11.6 tilasin ja seuranta näyttää että 18.6 on saapunut vantaalle, sen jälkeen ei ole liikkunut mihinkään.Taitaa olla itselläkin, kavereiden samana päivänä tilaamat juomat on saapuneet mutta omat boxit ei liiku. Mikä päivä tilasit?
Millä muilla kuljetusyhtiöillä saa tilattu kuljetuksen alks.fi kaupan juomille? ei nyt kiinnosta fransbergiltä tiltata kun viime tilaus on tulissa.
Viime perjantaina tein 12 pullon tilauksen laadukkaita alkoholijuomia mm. Benriachia (30e pullo kun Alkossa 70e), Taliskeria, Laphroaigia, Ukrainka platinumia yms. BerlinBottlesta. Norrlogin kautta toimitus alta 30e paketti ja eilen tuli tilaus postin automaattiin noudettavaksi. Erittäin hyvä ostokokemus jälleen kerran ja varauksetta voi suositella kun alle viikossa edulliset juotavat kotona![]()
11.6 tilasin ja seuranta näyttää että 18.6 on saapunut vantaalle, sen jälkeen ei ole liikkunut mihinkään.
Joo vastaili tuossa firma, että nyt eivät toimita Suomeen kun liikaa ongelmia tullut. Mutta kuulema nyt on edenneet asiat EU tasolla tänä vuonna, kuulema odotelleet jo pitkään (vuosia). Jospa jotenkin tämä kuvio järkevöityisi.Eikö Beergium enää myy Suomeen? Yritin tänään laittaa tilausta ja sanoo, että ei olisi ketään kuka toimittaa osoitteeseen. Kokeilin sekä nykyistä osoitetta ja vanhaa osoitetta Vantaalla.
Olisipa iso menetys jos ei enää myy kun sieltä tilannut varmaan eniten ns. erikoisolusia.
Oon itse tilannut tässä kesällä käyttäen shippiitä ja norrlogia. Molemmat tulleet n. 1 viikossa perille ongelmitta. Nyt tilaus tulossa Fransbergilla, ja siihenkin on luotto kova.Mikä nyt on alks/alkostar järkevin kuljetustapa? Vähän pudonnu tässä kärryiltä. Shippii on vissiin pois pelistä. Sitten on joku uusi opo delivery. Eli fransberg taitaa olla se varmin toimija? Pelittääkö franssilla kotiinkuljetus? Mietin jos ottais 4 pakettia eikä huvittais raahata mistään perseestä niitä kotiin kun ei oo autookaan nyt.
Ihan mielenkiintosesti käynyt naapurin puolella. Ruottin alkoholimonopolista vastaava Systembolag hävinnyt oikeustaistelun Winefinder vastaan. Ruotsi | Systembolaget hävisi oikeustaistelun viiniä netissä myyvää yritystä vastaan
Eihän Suomessa ole kieletty ostaa ulkomailta alkoholia. Pitää vaan maksa vero niinkuin mistä muustakin tuotesta mitän tuodan tänne. Sehän on se onglema mitä tässä lankassa yritetään vältää se veron maksu.Ihan mielenkiintosesti käynyt naapurin puolella. Ruottin alkoholimonopolista vastaava Systembolag hävinnyt oikeustaistelun Winefinder vastaan. Ruotsi | Systembolaget hävisi oikeustaistelun viiniä netissä myyvää yritystä vastaan
Oon itse tilannut tässä kesällä käyttäen shippiitä ja norrlogia. Molemmat tulleet n. 1 viikossa perille ongelmitta. Nyt tilaus tulossa Fransbergilla, ja siihenkin on luotto kova.
Milloin teit tilauksen? Itse tilasin 5.7 alks + fransberg eikä mitään liikettä vielä seurannassa
Milloin teit tilauksen? Itse tilasin 5.7 alks + fransberg eikä mitään liikettä vielä seurannassa
Eihän Suomessa ole kieletty ostaa ulkomailta alkoholia. Pitää vaan maksa vero niinkuin mistä muustakin tuotesta mitän tuodan tänne. Sehän on se onglema mitä tässä lankassa yritetään vältää se veron maksu.
Mä tilasin 30.6. eikä näy missään mitään.
edit. Nyt näkyy postin seurannassa ja huomiselle saapumisarvio.
5.7 illalla. Tänään päivittyi bringin seurantaan ensimmäistä kertaa mitään. Ilmeisesti paketti nyt Vantaalla. The shipment has been sorted and forwarded.Milloin teit tilauksen? Itse tilasin 5.7 alks + fransberg eikä mitään liikettä vielä seurannassa
Itse tein viime vuonna niin, että tilasin useasta eri suunnasta 1-3 laatikkoa per tilaus jakaen tosiaan useampaan paikkaan ja useammalle kuljetusliikkeelle tilaukset ja mahdollisimman pitkälle aikajaksollekin jakaen. Tekisin samoin nytkin. Tämä rahallisista syistä ja riskejä pienentämään koska voi tulla viivästyksiä kaupalle tai kuljetukselle - ja tällä tavalla myös omaa rahapanosta ei kaikkea vaadita heti. Ja tietydti tilaa vähän liikaa kaikkea niin, että jos yksi satsi myöhästyy, katoaa tms. niin se ei häihin vaikuta. Ja aina vakuutus kuljetuksiin. Eikä pohdi liikaa että meneekö kuljetuksiin noin jokunen kymppi enemmän kuin kerralla tilaten.Mistäs kannattais lähteä pohtimaan alkoholin ostamista, jos tapahtumana on häät ja vieraita noin 100. Mitenkä saa euroopasta (vai saako?) tilattua isompaa könttää alkoholia. Tuleeko kovasti vaivaa, vai onko helpompi käydä virossa?
Tässä langassa jokainen on maksanut verot - johonkin maahan. Siitä sitten väitellään, haluaako porukka täällä maksaa verot kahteen kertaan.. Itse en halua ja se on mielestäni lainsäädännön puute.
Minun puolestani sinä saat maksella niin paljon veroja kuin haluat, mutta mielestäni olisi oikeudenmukaista, jos verot maksetaan vaan yhteen EU-maahan, niinkuin kaikessa muussakin. Ja tämä verojen maksu on nykyisen lain mukaista.
Ymmärtääkseni mitään veroja tuplana, vaan ongelmana on valmisteverosta, jolle pitää löytää maksaja. Se voi olla myyjä, tai vastaanottaja riippuen siitä, kuka lastille järjestää kuljetuksen. Tuota ei makseta missään tapauksessa tuplana.
Löytyi uusi kauppa, joka toimittaa itse, ei kun tilausta vetämään.![]()
GigaBier Limited Edition
Tesla GigaBier is designed to emulate the form of Cybertruck while honoring the 500-year tradition of German Reinheitsgebot beermaking. Enjoy this limited edition pilsner-style beer brewed in Berlin with our exclusive strain of Cyberhops and notes of citrus, bergamot and sweet fruit. Each bottle...gigabier.tesla.com
![]()
Myyntipaketin hinta varmaan 88,90e jää ölppöselle se 10snt.Sekä pakkauksen ulkoasu, että hinta tuo mieleen hajuveden
Siis alkoholivero ja juomapakkausvero luokitellaan molemmat valmisteveroiksi.Ymmärtääkseni mitään veroja tuplana, vaan ongelmana on valmisteverosta, jolle pitää löytää maksaja. Se voi olla myyjä, tai vastaanottaja riippuen siitä, kuka lastille järjestää kuljetuksen. Tuota ei makseta missään tapauksessa tuplana.
Siis alkoholivero ja juomapakkausvero luokitellaan molemmat valmisteveroiksi.
Alkoholivero on jo maksettu tilaus maassa kertaalleen. Täten tilaaja maksaa käryn käydessä alkoveron toiseen kertaan.
Tämä ilmeisesti @hsalonen tarkoitti.
Oman kokemuksen mukaan postikaan ei tiedä. Viime tilauksessa 4 laatikkoa oli noudettavissa 3 eri paikasta, eikä mikään sieltä minkä valitsin toimituspaikaksi.Viime viikon keskiviikkona tilattu alks + fransberg näyttää olevan huomenna haettavissa postista. Pakettiautomaattiin tilasin, mutta lienee ilmeisesti täynnä kun vievät postiin. Vai meneekä nämä aina postiin nykyisin? En ole vähään aikaan tilannut, niin en ole ihan kärryillä mikä on käytäntö nykyisin.
![]()
Isoja paikkoka automaateissa aika vähän, joten useasti vaihtuu toiseen paikkaan. Milloin toimipisteeseen, milloin automaattiin.Viime viikon keskiviikkona tilattu alks + fransberg näyttää olevan huomenna haettavissa postista. Pakettiautomaattiin tilasin, mutta lienee ilmeisesti täynnä kun vievät postiin. Vai meneekä nämä aina postiin nykyisin? En ole vähään aikaan tilannut, niin en ole ihan kärryillä mikä on käytäntö nykyisin.
![]()
Sama, mutta kotiinkuljetuksella, tänään pamahti kuski ovelle, taas perinteiseen tapaan, ilman mitään ilmoituksia tai soittoja. Nytpä on kesäksi ananaslonkeroaTorstaina 6.7 tilatut Alksin lonkerot tänään 11.7 noudossa, ihan ok![]()
Alks.fi kertoo ostoehdoissa kauppaavansa vain etäostoa ja kertovat valmisteverosta täällä ja alla lainaus heidän sivuilta: EU delivery Alkoholin tilaaminen verkostaSiis alkoholivero ja juomapakkausvero luokitellaan molemmat valmisteveroiksi.
Alkoholivero on jo maksettu tilaus maassa kertaalleen. Täten tilaaja maksaa käryn käydessä alkoveron toiseen kertaan.
Tämä ilmeisesti @hsalonen tarkoitti.
Muuhun en ota kantaa kuin siihen, että noista tuotteista on ostettaessa maksettu valmisteverot saksaan/mistä nuo tuotteet ikinä tilataankaan ja ongelma tuossa tulee siitä, että suomen valtion mukaan se valmistevero pitäisi maksaa sekä sinne lähtömaahan että nyt suomen päässä suomeen, eikä sen niin pitäisi olla.Alks.fi kertoo ostoehdoissa kauppaavansa vain etäostoa ja kertovat valmisteverosta täällä ja alla lainaus heidän sivuilta: EU delivery Alkoholin tilaaminen verkosta
Jos tilaat alkoholijuomia jostain toisesta EU-maasta etkä itse kuljeta tuotteita sijaintimaahan vaan järjestät niiden kuljetuksen, on kyse ns. etäostosta, ja sinun on maksettava tilatuista tuotteista sijaintimaassa voimassa oleva valmistevero (alkoholivero ja pakkausvero). Mikäli tuotteiden myyjä (verkkokauppa) järjestää itse tuotteiden kuljetuksen sijaintimaahasi ja maksaa vaaditun valmisteveron puolestasi, on kyse etämyynnistä.
Tuon perusteella he eivät maksa noita maksuja, vaan niiden maksaminen jää tilaajanvastuulle. Vai ymmärränkö tuon ihan väärin? En siis ole itse koskaan tilannut ulkomailta alkoholia mutta seuraan tilannetta ihan omasta mielenkiinnosta.
Suomessa käsittääkseni halutaan ne maksut maksettavaksi suomeen riippumatta siitä onko niitä maksettu saksaan tai jonnekin muualle.Muuhun en ota kantaa kuin siihen, että noista tuotteista on ostettaessa maksettu valmisteverot saksaan/mistä nuo tuotteet ikinä tilataankaan ja ongelma tuossa tulee siitä, että suomen valtion mukaan se valmistevero pitäisi maksaa sekä sinne lähtömaahan että nyt suomen päässä suomeen, eikä sen niin pitäisi olla.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.