Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mutta katsos kun näistä kauppiaista on avattu tullin toimesta esitutkintoja. Silloin löytyy kaikki tiedot pankeilta ja kuljetusyhtiöistä. Ja sieltä itse kauppiaan koneilta viimeistään. Se takautuva rikostutkinta avataan myyjän päästä. Loppuhommana ne tilaajan tiedot naputellaan maksulappuun tahi syytekirjelmään.Aivan noin, sekä, ettei kenenkään edes firmojen tilejä tai asiakastietoja sorkita ilman vahvoja yksityiskohtaisia laillisia pyyntöpäätöksiä, ei edes Verottaja saati Joku Virkamies omalla toimistopäätösellään.
Jos yksityishenkilö lähettää sinulle lahjaksi alkoholijuomia EU-maasta, sinun ei tarvitse maksaa niistä valmisteveroa, jos alkoholi tulee omaan käyttöösi ja sitä on yhteensä enintään* jne
Niin minäkin luulen. Mutta kuulemma monella koneella ja kännykällä testattu. Sanoin sit et kokeilee norrloggia.Kuulostaa selainongelmalta...
Jos ei vielä kokeiltu niin keksityllä tilausnumerolla koittaa josko pääsisi edemmäksi. Jos toimii niin vaihtoehdot perua tilaus ja tehdä uus niin saa uuden tilausnumeron tai käyttää toista kuriiria.Niin minäkin luulen. Mutta kuulemma monella koneella ja kännykällä testattu. Sanoin sit et kokeilee norrloggia.
Miksei se rahamäärä voisi olla se alkuperäinen kauppahinta? Eli 10 keissiä kaljaa, jonka päivämäärä mennyt, 10 €/keissi + kulut 3 €/keissi, korvataan 13 € x 10 keissiä kaljaa? Saattaa toki olla, että kuljetusta ei korvata, ainoastaan tuotteet...
Ei tarvitse. Lokakuussa viimeksi tilasin enkä ilmoitellut. Mitään. Minnekään.Onkos viime aikaisia kokemuksia AS24 + shippii/Big Buck$/UPS ? Pitääkö AS24:lle ilmoittaa millä laittavat matkaan ja lähettää UPSin pakettikortit, jotka tulivat sähköpostiin ? Niin harvoin tilannut ja viimeksi Norrlogilla, jolla ei tarvinnut mitään ilmootella. Nyt vaan alkoi nuo pakettikortit mietityttään, ja kun nää toimintatavat muuttuvat niin nopsaa. Pakettikorteissa muuten näköjään lukee "alcohol" eli ei hyväNorrlogilla toimitus oli aika incognito.
En pidättäisi hengitystä.On ihme jos ei päitä joudu vadille tästä pelleilystä
Ryypyn väli, jos on liian pitkä, niin saattaa tulla uskoon.Meni niin hankalaksi tämä verkosta tilaaminen, että lopetin kokonaan alkoholin nauttimisen.
Näkyypi juurikin liittyvän Rikhard Sjöbergin twiitin mukaan. Näinhän arvelinkin. Lakia rikotaan ihan huolella viranomaisten taholta ja pieni varoitus siitä verohallinolle. Tsot tsot.Liittyykö myös alkoholin tilaamiseen ulkomailta???
![]()
Verottaja haali liian laajasti tietoja ihmisten tilisiirroista – sai huomautuksen
Huomautuksen lisäksi Verohallinto määrättiin lopettamaan liian laajojen tietopyyntöjen tekemisen pankeille ja poistamaan tietosuoja-asetuksen vastaisesti käsitellyt henkilötiedot.www.iltalehti.fi
Onkos viime aikaisia kokemuksia AS24 + shippii/Big Buck$/UPS ? Pitääkö AS24:lle ilmoittaa millä laittavat matkaan ja lähettää UPSin pakettikortit, jotka tulivat sähköpostiin ? Niin harvoin tilannut ja viimeksi Norrlogilla, jolla ei tarvinnut mitään ilmootella. Nyt vaan alkoi nuo pakettikortit mietityttään, ja kun nää toimintatavat muuttuvat niin nopsaa. Pakettikorteissa muuten näköjään lukee "alcohol" eli ei hyväNorrlogilla toimitus oli aika incognito.
alkostore24+shippii combo
En ilmoitellut mitään kun kerran näyttävät edelleen samaa tietokantaa käyttävän molemmat. Tämän järjestelyn olen valmis vaikka testaamaan tuomioistuimessa jos nyt tuollaista mielikuvaharjoitusta jostain skenaariosta haluaa harrastaa. Taitaa muuten olla hakukoneoptimointiakin suoritettu myyjän ja kuljetusfirman välillä. Mutta turha noita on enempää spekuloida tällä jamaa.Samoin. Tällä kertaa tämä oli omalta osaltani lähinnä jonkun sortin protestitilaus sen verottajan lapsellisen "kannattaako tilata" tiedotteen ärsyttämänä. Viime keskiviikkona laitoin tilauksen sisään ja tänään UPS toimitti perille. Oli siis jopa hieman keskimääräistä nopeampi suoritus.
Onko kukaan täällä foorumilla oleva tilannu samasta kaupasta 3-5 laatikon tilauksia juomista aattelin että jos ite laittas aineskii sellasen testiin tuolta alksilta käy sitten miten käy.
Jos luet edes kaksi sivua, niin saat tuohon vastauksen. Eli lähes kaikki, jotka jotain ovat tilanneet.Onko kukaan täällä foorumilla oleva tilannu samasta kaupasta 3-5 laatikon tilauksia juomista aattelin että jos ite laittas aineskii sellasen testiin tuolta alksilta käy sitten miten käy.
Kolme laatikkoa (yleensä kaksi täynnä erilaisia 3l BIB viinejä ja kolmas olutta) oli aikaisemmin oma standardi silloin kun vielä alkoholia kului vähän enemmän. Se on myös autottomalle sellainen "maksimi" jonka saa vielä pyörällisellä matkalaukulla raahattua lähipostista kotiinOnko kukaan täällä foorumilla oleva tilannu samasta kaupasta 3-5 laatikon tilauksia juomista aattelin että jos ite laittas aineskii sellasen testiin tuolta alksilta käy sitten miten käy.
16.10 tuli tilattua Beerdomesta, netprisistä ja alksista vielä täydennystä varastoon. Kaksi muuta lähetystä tuli jo lokakuun puolella, mutta beerdomen paketti näyttää vaan shipped 20.10, muttei mitään seurantanumeroa ole sivulle ilmestynyt, eikä sähköposteihin vastata...
Tämä on ensimmäinen tilaukseni kyseisestä kaupasta, niin onkohan tällainen toiminta kuinka yleistä kyseisessä kaupassa?
Joo tarkotus oli siis tarkottaa onks kukaan nyt kaikkien tullijuttujen ja verottaja pelottelun aikana tilannu noita eurolavoja esim?Jos luet edes kaksi sivua, niin saat tuohon vastauksen. Eli lähes kaikki, jotka jotain ovat tilanneet.
Onkos viime aikaisia kokemuksia AS24 + shippii/Big Buck$/UPS ? Pitääkö AS24:lle ilmoittaa millä laittavat matkaan ja lähettää UPSin pakettikortit, jotka tulivat sähköpostiin ? Niin harvoin tilannut ja viimeksi Norrlogilla, jolla ei tarvinnut mitään ilmootella. Nyt vaan alkoi nuo pakettikortit mietityttään, ja kun nää toimintatavat muuttuvat niin nopsaa. Pakettikorteissa muuten näköjään lukee "alcohol" eli ei hyväNorrlogilla toimitus oli aika incognito.
Ihan yleistä ja lähes jokakertaista, että saa kysellä tilauksen perään kun eivät saa lähetettyä pakettia tai seurannassa ei näy mitään. Mutta aina ovat vastanneet kyselyihin ja tuotteet tulleet lopulta perille.16.10 tuli tilattua Beerdomesta, netprisistä ja alksista vielä täydennystä varastoon. Kaksi muuta lähetystä tuli jo lokakuun puolella, mutta beerdomen paketti näyttää vaan shipped 20.10, muttei mitään seurantanumeroa ole sivulle ilmestynyt, eikä sähköposteihin vastata...
Tämä on ensimmäinen tilaukseni kyseisestä kaupasta, niin onkohan tällainen toiminta kuinka yleistä kyseisessä kaupassa?
Onkohan tuossa nyt tulkittu lainsäändäntöä ihan oikein?
Onkohan tuossa nyt tulkittu lainsäändäntöä ihan oikein?
Luulisi ettei voi lähettää lahjaksi kuin omasta maasta. Kuka tietää. Tuohan on ihan kätevää, jos noin tulkitaan. Ei tilaa itselleen vaan puolisolleen lahjaksi.
Tuollahan se verottajan sivulla lukee, ja tosiaan onhan noi vähän mielivaltasiaEikö tuossa porsaanröörissä ollut joku mielivaltainen raja. Tyyliin 1-2 pulloa kirkasta ja 12 olutta tms?
Jos yksityishenkilö lähettää sinulle lahjaksi alkoholijuomia EU-maasta, sinun ei tarvitse maksaa niistä valmisteveroa, jos alkoholi tulee omaan käyttöösi ja sitä on yhteensä enintään
Jos lahjalähetys ylittää nämä määrät, sinun pitää maksaa yli menevästä alkoholimäärästä valmisteveroa. Anna veroilmoitus ja maksa valmisteverot viimeistään tuotteiden vastaanottopäivää seuraavan kuukauden 12. päivänä.
- 1 litra väkeviä alkoholijuomia (yli 22 %)
- 3 litraa aperitiivejä (enintään 22 %) tai kuohuviinejä
- 5 litraa mietoja, hiilihapottomia viinejä
- 15 litraa olutta.
"Jos yksityishenkilö lähettää sinulle lahjaksi alkoholijuomia EU-maasta"Onkohan tuossa nyt tulkittu lainsäändäntöä ihan oikein?
Luulisi ettei voi lähettää lahjaksi kuin omasta maasta. Kuka tietää. Tuohan on ihan kätevää, jos noin tulkitaan. Ei tilaa itselleen vaan puolisolleen lahjaksi.
Lakia paremmin tuntematta tuossahan tulee taas sama etäosto vs. etämyynti case. Jos ostat tuotteet etämyyntinä jollekin toiselle eli myyjä hoitaa kuljetuksen niin silloin tilaat "suoraan" jollekin toiselle. Vastaavasti taas etäostona ostat tuotteen myyjältä käymättä kuitenkaan itse henkilökohtaisesti myymälässä ja hankkimasi kuriiri tai välittäjä kuljettaa lahjapaketin vastaanottajalle. Tässä jälkimmäisessä tapauksessa voisi venkuroida että tuotetta ei ostettu suoraan kaupasta vaan se on erikseen lähetetty toisesta eu maasta.En tiedä maksaako vaivaa kysyä, kun veron sivuilta on suoraan linkki Tullin ohjeeseen, jossa todetaan lahjasta: "Lähetystä ei tullata lahjana vaan verkkokauppaostoksena seuraavissa tapauksissa: * Tilaat tavaran suoraan jollekin toiselle."
Tuli tilattua tämä kanssa itse sekä yhteen pakkauslaatikkoon sopiva täyte. Jo tilatessa jotain oli hassusti, maksu meni ok mutta tilaus ei ilmestynyt tilille eikä sivu maksun (PayPal) jälkeen ilmoittanut muuta kuin että tilaus ok, ei tilausnumeroa yms mitään. Mailia heti perään, ei vastausta. Toinen maili 5 päivää myöhemmin, ei vastausta. Nyt Paypalin kautta pyysin maksun takaisin ja päätös tulikin heti mutta 3,1 e vähemmin myönnettiin palautusta kuin summa oli. Harmittava tilaus kun aiemmin tuo paikka on vastannut sentään maileihin ja tilaukset tullut mutta nyt jäi 3,1 e verran pahaa makua suuhunIhan hauska oluttarjous sekalaista settiä kaipaaville:
![]()
Jack`s Juomavarasto
Jack, the old pirate, knows exactly what's good for him. And he doesn't want to keep that from you. Jack has seen and experienced a lot on his numerous voyages on the wide seas and has found/‘learnt’ a new drink here and there. He now shares his special treasures with you. Have fun browsing!www.alko24plus.com
Onko jotain suoraa linkkiä tähän kun ei löydy tuolta sivuilta.
Tulee perästä sitten. Tai sitten ei.Mulle tuli lähetys tänään virosta ja paketissa oli tullin avaama teipit, mutta ei mitään verojen maksu ohjeita ym..
Onko jotain suoraa linkkiä tähän kun ei löydy tuolta sivuilta.
Tuli tilattua tämä kanssa itse sekä yhteen pakkauslaatikkoon sopiva täyte. Jo tilatessa jotain oli hassusti, maksu meni ok mutta tilaus ei ilmestynyt tilille eikä sivu maksun (PayPal) jälkeen ilmoittanut muuta kuin että tilaus ok, ei tilausnumeroa yms mitään. Mailia heti perään, ei vastausta. Toinen maili 5 päivää myöhemmin, ei vastausta. Nyt Paypalin kautta pyysin maksun takaisin ja päätös tulikin heti mutta 3,1 e vähemmin myönnettiin palautusta kuin summa oli. Harmittava tilaus kun aiemmin tuo paikka on vastannut sentään maileihin ja tilaukset tullut mutta nyt jäi 3,1 e verran pahaa makua suuhun