- Liittynyt
- 06.08.2020
- Viestejä
- 1 432
Joka tapauksessa kyseessä on puhekielinen ilmaus, jota ei tutkimistani sanakirjoista löytynyt, ja nettikeskusteluissa jotkut tuntuvat paheksuvan sen kutsumista lavaksi eikä laatikoksi."
"Olutlaatikoita kuvaava lava-termi on kontti-termin lailla saanut alkunsa lähiöissä asuvien ongelmanuorten keskuudessa, joilla on tarve korostaa juomisen määrää. Etenkin entisaikoina alkoholin runsas käyttö herätti alemmissa sosiaaliluokissa ihailua ja juomisen määrä oli itseistarkoitus. Liioitteluun taipuvat ongelmanuoret alkoivatkin käyttämään kontti- ja lava-ilmaisua niistä oluthankinnoista, jotka he hakivat lähi-Siwasta joko juoksukaljana tai ostivat mummoilta ryöstetyillä markoilla." (Juomatilaaja)
Asiaan. Viikko sitten Netprisistä tilatut oluet tulee Budbeen ilmoutuksen mukaan tänään perille. Nopeaa toimintaa. Muutama pahvilaatikko on tulossa eteiseen. Ei siis yhtään konttia tai lavaa.