DIY Aguelin verstas

Liittynyt
06.03.2025
Viestejä
23
Ajattelin tehdät nyt oman aloituksen jos vaikka muistaisi valmiiden koneiden lisäksi myös ottaa kuvia "kullisien takaa" 😅 Kaikenkaisia enemmän ja vähemmän hyviä ideoita ja kokeiluja kun tulee jatkuvasti tehtyä ja mietittyä ja joskus jotain valmistakin syntyy. Lähinnä näissä rakenteluissa olisi tarkoitus yhdistää puutyöosaamista tietokoneiden rakenteluun ja välillä myös hieman printtailla palikoita 3D printterillä ja poltella logoja laaserilla. Josko joku jotain inspiraatiota vaikka saisi näistä omista visioistani 😁 Vapaasti saa myös kysellä, arvostella ja ihmetellä 👍🏻

Lähdetään nyt liikkeelle vaikka viimeisimmällä turhalla mutta näyttävällä siilen päälikannen rakentamisella 😅

20250506_191833.JPG


20250506_191907.JPG


20250506_192035.JPG
 
Tässä pari edellistä valmistunutta konetta jotka osa onkin varmaan jo nähnyt mutta osa ehkä ei 😁 Tuossa hieman enemmän puuta sisältävässä koneessa on sellainenkin harvinainen juttu että Noctuat näyttää hyvältä ja ne olikin oikeastaan ainoa sopiva vaihtoehto pähkinäpuun kanssa 😅

DSC09616-Enhanced-NR.jpg


DSC09612-Enhanced-NR.jpg


DSC09631.jpg


DSC09643-Enhanced-NR.jpg


DSC09608-Enhanced-NR.jpg


DSC00516-Enhanced-NR.jpg


DSC00378-Enhanced-NR.jpg


DSC00360-Enhanced-NR.jpg
 
Nyt on komiaa!

Saattais löytyä asiakkaita tappelupelien pelaajista. Turnauspelaajat varsinki joskus koreilee sponsoroiduilla tikuillaan tai muuten vain customoiduilla.

Mulla oli Street Fighter 6 julkaisussa mielessä puusta tehty hitbox, mutta puutteellisten välineiden takia jäi kovin rumaksi. Tarkotus oli tehdä kahdesta osasta ja kaivertaa sisustaan tila napeille ja piirilevylle, ja lopulta tehdä siitä täysin umpinainen, ettei ois ulkoisia ruuveja tai ylimääräisiä kytkimiä näkösillä... Toisin kävi.

Vois saada tuommosesta laadukkaan näkösestä puusta tehdystä kotelosta ihan hyvin rahaa, vaikka ois vain pelkkä kotelo jonne ite laitetaan napit reikiin ja kiinnitetään piirilevy.

IMG_20250506_214341.jpg
 
Tässä vielä tuon enempi puuta sisältävän koneen pikku yksityiskohtana puiset peitelevyt tyhjissä RAM ja PCI sloteissa 😁

DSC09500.jpg
 

Statistiikka

Viestiketjuista
276 570
Viestejä
4 763 058
Jäsenet
77 490
Uusin jäsen
Tomator1996

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom