Yleistä keskustelua sähköautoista

Toyota julkaisu Bz4x Touringin hinnoittelun vihdoin tällä viikolla:


Miten tuon nyt ottaa, mutta minusta mielenkiintoinen tuote. 21mm maavara, 380hv nelivedolla ja 669 litran tavaratila olisi aika kiva yhdistelmä Suomessa. Range ei ole varsinkin nelivedon hinta huomioiden mitenkään erikoinen, mutta jos tilat on niin hyvät kuin antaa ymmärtää, niin onhan tässä perheelliselle tilaa.

Pitää katsoa miten Subarun E-Outback hinnoitellaan, koska kyse on samasta autosta. Subarulla Solterra ainakin on tonneja edullisempi kuin perus Bz4x.
Pienempi bZ4X sai paljon kuraa julkaisussa, koska siinä oli yksivaihe-AC, pieni akku, suuri akkubufferi, pikalatausrajoitus noin 90 kWh/24 h, ei akun esilämmitystä ja ajotietokone näytti muista valmistajista poiketen kulutuksen lataushäviöineen. Pientä akkua ja akun esilämmitystä lukuunottamatta kaikki korjattiin päivityksellä puolisen vuotta ensikoeajojen jälkeen, mutta maine oli jo mennyt. Parin vuoden kohdalla lisättiin akun esilämmitys.

Nyt uudessa bZ4X Touringissa on edellismallin päivitysten lisäksi:
-Suurempi akku, 71,0 net/74,7 brutto
-pikalatausraja 260 kWh/24 h
-Korin pituus +140 mm...
-...josta kaikki tavaratilaan, eli sitä on peräti 669 l
-Korkeutta +70 mm, mikä tuo osan tavaratilan uusista litroista
-Nelivedossa 380 hv (0-100 noin 4,4-5,5 s)
-Tavaratilassa vakiona normaali suko-rasia, josta saa ottaa 1,5 kW

Voipi tulla aika suosittu malli, koska hinta ei noussut juuri yhtään, mutta nyt tilat riittävät paremmin lapsiperheille. Maavarankin pitäisi olla kärkipäätä, noin 210 mm. Miinuksena kulutus ei ole pienin mahdollinen, koska perä on melko pysty ("farkku-SUV") ja autolla on korkeutta muhkeat 167 cm. Akkuturva on Tojon normaali 10 v/1 milj. Perä näyttää erilaiselta (pystympi, normaalit takavalot) kuin lyhyemmässä bZ4X:ssä. Kun akkukin on suurempi, niin en usko vanhan mallin maineen enää pahemmin verottavan myyntiä.

-iso SUV ison farmarin peräkontilla (>= 600 l)
-neliveto
-Maavara 210 mm
-noin 4,4-5,5 s 0-100
-Perävaunu 1500 kg
-Akun esilämmitys
-Virran ulosotto kontissa, 1,5 kW

=51,9 k€

Vaikka kriteereistä poistaisi kiihtyvyyden ja maavaran, niin ainoat kilpailijat olisivat:

Smart #5, noin 5 k€ kalliimpi
Xpeng G9, +20 k€
M-B GLC 400 4-Matic, +20 k€

Jos tinkisi virran ulosotosta, niin löytyisi Tesla Model Y AWD, mutta:
-Se on 3,2 k€ kalliimpi
-Siinä tavaratila on erittäin muhkea vain Muskin oman poikkeavan mittaustavan mukaisilla litroilla
-Maavaraa on 40 mm vähemmän
-ei V2L
-laatu ja jälleenmyyntiarvo on Teslaa

Noiden lisäksi löytyisi Mustang ja uusi M-B GLB 350, joista puuttuu V2L ja hintaa on 10-15k enemmän.


Jää nähtäväksi, käykö kauppa Suomessa niin hyvin kuin veikkailen, vai vieläkö vanha maine painaa.


Edit. Hyvä huomio @psxgamer , ihmettelinkin hieman tuota vaatimatonta 5,5 s vs. 280 kW/2110 kg, mutta kirjoitin sen silti. Nyt tarkemmin mietittyäni uskon Toyotan korjaavan lukemaksi noin 4,7 s. Jos vääntöä onkin reilummalla kädellä, niin toki 4,4 s olisi mahdollinen. Jos 5,5 s kuitenkin pitää paikkansa, niin sitten vääntöä ei ole paljon, eli on taajamassa suhteessa hitaahko, mutta maantieohituksissa nopeampi kuin normaali 5,5 sekunnin auto.

Edit2. Veikkaan bZ4X Touringin peräkontin pituudeksi 113 cm, mikä on 8 cm enemmän kuin 2024 Model Y:ssä.

 
Viimeksi muokattu:
Hieno kooste @TommiZeliard toimesta. Nuo 0-100 arvo on vissiin vain perus Bz4X:stä, tämä Touring on vissiin vielä tätäkin nopeampi. Jotain 4,4 arvoja olen tainnut ulkomailla nähdä, Toyota ei ole vielä vahvistanut teknisiä tietoja noilta osin. Kiinnostavaa, että Tourin on nopeampi ja isommalla akulla kuin perus versio.
 
On kyllä äärimmäisen kiinnostava vaihtoehto seuraavaksi autoksi tuo tojo. Tuohon TZ:n listaan vielä lisäis että sisältä löytyy normaalit kontrollit vilkuille etc. joista osa mm. ratti on vielä ihan normaaleja nappeja eikä hipelöintilevyjä. Noh en tiedä onko tuo ratin leiska hyvä, mutta kai siihen tottuu. Lisäksi mikä tärkeintä itselle, ovenkahvat on ihan tavalliset, perinteiset, mekaaniset. Tämä oli syynä ettei tullut valittua esim. korealaisia viime kerralla kun autoa vaihtoi, ei jaksa ropata sisäänvetäytyviä tai kääntyviä temppukahvoja varsinkaan talvella.

Tosin käytettynä kun ostaa, niin Subaru-sisar voi olla halvempi vaihtoehto. Tosin en tiedä onko näillä erilaiset takuut riippuen kumman merkin alla myydään.
 
Viimeksi muokattu:
Mikäs olikaan ton möhkö-Burzumin huoltoväli ja huolto-ohjelma, onko kuinka kallista valohoidattaa marmorilla?

Mutta on kyllä todella kova veto Toyotalta, tulee ihan varmasti olemaan todella kova laitos myyntitilastoissa. Ilmeisesti Toyotan "hitaasti hyvää tulee" -strategia toimii, ovat hioneet paketin siihen kuntoon että saivat markkinoille valmiin paketin ja ilmeisesti saavat siitä kunnon katteenkin.
 
Miten noissa mahtaa olla ne pimputukset tätä nykyä hallinnassa? Edeltävän version pitkässä koeajossa (vai oliko subaru), josta oli video täällä, oli täysin käyttökelvoton tekele jatkuvan pimputtamisen takia.
 
Miten noissa mahtaa olla ne pimputukset tätä nykyä hallinnassa? Edeltävän version pitkässä koeajossa (vai oliko subaru), josta oli video täällä, oli täysin käyttökelvoton tekele jatkuvan pimputtamisen takia.

Tämä on muuten hyvä pointti! Valitettavasti itselle tuli tästä mieleen uudistetun Bz4X:n jenkki arvio jonka joskus katsoin:

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://youtu.be/SWbgPFsyRu4?t=592


Tiivistelmä: Ajovahvit ovat aivan rasittavia ja niitä ei saa edes pois ilman, että auton lyö parkkiin. Eli joka käynnistyksen yhteydessä kaikki varoittimet pois ennen ajamista, tai sitten ajetaan parkkiin ja tehdään homma. Ei onnistu kesken ajon.

Näiden takia kaikki uudet autot on koeajettava. Itsellä meni hermo Mazda 6e:n ja Hyundai Konan piiputtimiin aivan samantien, enkä uskaltaisi ostaa mitään autoa ilman, että tiedän miten nuo saa kytkettyä kätevimmin pois päältä. Toteutukset ovat monilla valmistajilla nimittäin aivan uskomattoman huonoja ja tekevät autosta käytännössä ajokelvottoman.
 
  • Tykkää
Reactions: mol
Ihan pureksimatta en niele näitä väitteitä, sillä näitä faceliftattuja autoja on porsinut ja jättänyt tielle hyvin matalilla kilometreillä tai jopa koeajoissa. Tulee vaan mieleen heti ensimmäisenä, että onkohan kyseessä edes sama vika? Normaalille kuluttajalle kaikki E-GMP viat ovat nykyisin ICCU-ongelmia. :D

Ihan mahdollista toki on, että valmistuksessa on joku laatuongelma, joka on suuremman vaaditun volyymin myötä pahentunut. Pitäisi saada lukea asiasta jostain luotettavasta lähteestä tai edes henkilöltä, joka varmasti tietää mistä puhuu, jotta voisi olla varma ongelman luonteesta.

ICCU vaihettu omassa autossa ja AC lataus taas toimii. Huollossa ei tiedetty juuri mistään mitään kun koetin kysellä tarkemmin. Väitetysti uusi ICCU on "parannettu" versio, mutta eivät osanneet sanoa miten, koska maahantuoja ei ole kokenut tarpeelliseksi kertoa. Ainut mitä osasivat kertoa, joka oli jotenkin hyödyllinen tieto oli se, että heillä ICCU-vaihdossa käyneistä autoista ainoastaan yksi Ioniq 5 oli käynyt kahdesti.

Sopii siis toivoa, että joko uusi ICCU on oikeasti paranneltu versio vikaantumisen suhteen (kosteus?), tai uusi ICCU hajoaa ennen takuuajan loppumista.

12v akussa ei ole onneksi ollut mitään ongelmia, ihan alkuperäinen Delkorin lyijykalsiumakku on edelleen autossa.
 
Onko noi Bz4x / Subaru muovikaaret pelkkä koriste vai onko niillä joku funktio esim voi vaihtaa koko lokasuojan jos ryttää sen puuta tms vasten?

Jaa-a, omaan silmään todella kamalat. Hinta, ominaisuudet ja tilat kiinnostaisi, mutta nuo muovikaaret on niin järkyttävät että ei pysty. Osuu välittömästi silmiin ja aina jään tuijottamaan ja miettimään että mitä tässä haetaan ja miksi nuo ylisuuret muovikaaret tarkoituksella korostetaan. Makuja on monia, mutta minulle tuo on aivan hirveä.
 
Onko noi Bz4x / Subaru muovikaaret pelkkä koriste vai onko niillä joku funktio esim voi vaihtaa koko lokasuojan jos ryttää sen puuta tms vasten?
Maastohenkisemmän ulkonäön lisäksi niistä voi olla ihan käytännöllistäkin hyötyä. Niiden ansiosta hiekkasuihku, sinkoilevat kivet ja pyörien nostamat raapivat risut eivät pääse osumaan suoraan maalipintaan, mikä hidastaa maalipinnan vaurioitumista ja ruostumista. Minulla ruostui Astra G:n muovittomat takakaaret alhaalta edestä puolikkaan sormen alueelta noin 13-vuotiaana ja uudestaan 16-vuotiaana. Renkaat heittivät sateella hiekkasuihkua niihin. Muovinen kaari tuskin olisi ruostunut.
 
Jotenkin luulisi jos Toyotan kaarilla hakisi suojausta kiviltä eikä vain designiä, niin ne pitäisi jatkaa pyörän takana helmaan asti eikä lopettaa juuri muutamaa senttiä vajaaksi ja jättää sitä kohtaa minne se isoin kivisuihku osuu korinväriseksi.
 
Ostakaa edelleen se Toyota sopivalla värillä niin ei kaaret hirvitä. Se sitten jos sieltä ei löydy mieleistä niin sitten voi toki tökkiä. Tai sitten teippaatte kuten kaikki Teslat tekee (kärjistetysti).
 
Ei ole vielä näkynyt tota mustana, kiinnostaisi nähdä miltä se näyttää. Mietin just että minkä muun värin kanssa lokarit vois näyttää paremmalta
 
Punainen on aika jees omaan silmään, Suben sininen taas sillä puolella.
 
BYD ilmeisesti luottaa akustoonsa kun laajentaa jopa myytyjen autojensa akkutakuun 250 000km tai 8 vuoteen.
 
On vaan itse auto taloudellisesti kannattamaton korjata reilu seittemän vuotiaana kun katselee noita ruostesuojauksen puutteita vaikka akkuvika korjattaisiinkin. :smoke:
 
Miten noissa mahtaa olla ne pimputukset tätä nykyä hallinnassa? Edeltävän version pitkässä koeajossa (vai oliko subaru), josta oli video täällä, oli täysin käyttökelvoton tekele jatkuvan pimputtamisen takia.
Toivoa sopii, että oikeasti ne saisi jotenkin fiksusti pois. Toyotoissa tuo on vielä hemmetin rasittava, samoin kuin silmien seuranta ja "aktiivinen kuskin seuranta" vai millä ihmeen nimellä ne sitä kutsuikaan. Muistan kun koeajoin sen uuden Priuksen ja ensimmäisen 400 metrin aikana rupesi vanne kiristämään päätä.
 
Toyotoissa tuo on vielä hemmetin rasittava, samoin kuin silmien seuranta ja "aktiivinen kuskin seuranta" vai millä ihmeen nimellä ne sitä kutsuikaan. Muistan kun koeajoin sen uuden Priuksen ja ensimmäisen 400 metrin aikana rupesi vanne kiristämään päätä.
Joo sama fiilis. Korealainen sähköauto piipitteli kun ajoin muka hieman ylinopeutta ja seuraavaksi jostain muusta ihme syystä….katse näytölle ja yritin sieltä informaatiotulvasta löytää miksi piippaa niin eikös sitten kuulunut uusi ääni ja näkys teksti että pidä katse tiessä :rofl:

Se toka piippaus taisi tulla kun molemmat kädet eivät olleet ratilla. No toivottavasti AI (satana) hoitaa pian ajamisen kun ei tähän enää ihminen pysty tai hermot ei kestä.
 
Toivoa sopii, että oikeasti ne saisi jotenkin fiksusti pois. Toyotoissa tuo on vielä hemmetin rasittava, samoin kuin silmien seuranta ja "aktiivinen kuskin seuranta" vai millä ihmeen nimellä ne sitä kutsuikaan. Muistan kun koeajoin sen uuden Priuksen ja ensimmäisen 400 metrin aikana rupesi vanne kiristämään päätä.
Eilen tulleessa TM:ssä oli uusittu brrrZfrsxxx testissä ja ilahtuivat pimputtimien pikavalinnoista, lienee parannettu tuotakin siis.
 
Joo sama fiilis. Korealainen sähköauto piipitteli kun ajoin muka hieman ylinopeutta ja seuraavaksi jostain muusta ihme syystä….katse näytölle ja yritin sieltä informaatiotulvasta löytää miksi piippaa niin eikös sitten kuulunut uusi ääni ja näkys teksti että pidä katse tiessä :rofl:

Se toka piippaus taisi tulla kun molemmat kädet eivät olleet ratilla. No toivottavasti AI (satana) hoitaa pian ajamisen kun ei tähän enää ihminen pysty tai hermot ei kestä.
Jo tämä riitti syyksi miksi en aja seuraavaa kolmea vuotta EV3:lla( oli muitakin syitä, eikä tämä Elroq ole muutamassa asiassa hittivalinta sekään mutta ei ainakaan piippaile jos kaivaa nenäänsä ajaessa)
 
On vaan itse auto taloudellisesti kannattamaton korjata reilu seittemän vuotiaana kun katselee noita ruostesuojauksen puutteita vaikka akkuvika korjattaisiinkin. :smoke:
Ekat 3v liisaria suomi / ruotsi / norja akselilla ja sen jälkeen laivataan espanjaan tai italiaan Josen ja Guidon käyttöön kun ei ole niin just sen ruosteen lisääntymisen suhteen.

Ei mitään ongelmaa - pitää vaan tajuta hyödyntää tätä EU-sisämarkkinaa oikein.
 
Joskushan nuo koritskuut ei ole kattaneet esim kiveniskusts lähtenyt ruostetta... Joka nyt siis käytännössä tarkoittaa mitä tahansa auton pohjassa olevaa ruostetta
 
Samaa kuten Mersun puhkiruostumattomuustakuu, johon käytännössä et saa menemään mitään, koskaan.

Ennenkuin räbyjä alkaa täällä ens vuosikymmenellä pyöriä kertomassa kuinka Attot ja Sealit laitettiin tikkiin virman piikkiin kun ruoste puraisee suhtaudun asiaan sen vaativalla vakavuudella:
:smoke:
 
Jep. Tuossa olisi BYDillä tietty iskun paikka suhtautua noihin asiakasta palvelevammin, mutta epäilenpä.
 
Mikäs olikaan ton möhkö-Burzumin huoltoväli ja huolto-ohjelma, onko kuinka kallista valohoidattaa marmorilla?

Taitaa olla edelleen 1v/15 tkm, mikä tarkoittaa useampaa huoltokäyntiä vuodessa yhtään enemmän ajaville. Muistelisin nykyisten burzumien kertahuollon hinnan olevan jotain karvan päälle 200€.

Mutta on kyllä todella kova veto Toyotalta, tulee ihan varmasti olemaan todella kova laitos myyntitilastoissa. Ilmeisesti Toyotan "hitaasti hyvää tulee" -strategia toimii, ovat hioneet paketin siihen kuntoon että saivat markkinoille valmiin paketin ja ilmeisesti saavat siitä kunnon katteenkin.

On kyllä ehdottoman kova veto ja vahvassa harkinnassa seuraavaksi kulkineeksi kun nykyisestä Volvosta on aika luopua parin vuoden päästä. Periaatteessa Volvo EX60 voisi olla ihan kiinnostava, mutta hinta tulee yhtään varusteltuna olemaan ihan holtiton, ja jos Vollen nykyisistä sähkäreistä pystyy mitään päättelemään, niin keskikulutus tulee olemaan aivan holtiton.
 
Periaatteessa Volvo EX60 voisi olla ihan kiinnostava, mutta hinta tulee yhtään varusteltuna olemaan ihan holtiton, ja jos Vollen nykyisistä sähkäreistä pystyy mitään päättelemään, niin keskikulutus tulee olemaan aivan holtiton.

EX60 taitaa olla aito-Ruotsi Volle mutta kyllähän toi kinkkien omistusosuus häiritsee todella paljon tossakin.

Kulutusta en jaksa nykyään enään stressata kunhan lataus on nopea vuodenajasta riippumatta.
 
Uudessa BZ4x:ssä pitäisi saada kosketusnäytöltä yhdellä klikkauksella suurin osa nykypimputtimista hiljaiseksi. Tarkempaa tietoa tullee sitten kun koeajoja tehdään. Harkitsen touringia vakavasti nykyisen Ioniq 5 awd tilalle sitten kun takuu tästä loppuu.
 
Tuoreen Korean pikkuihmeen omistajana olin kovin ilahtunut, kun siitä sai kaikki piipittimet pysyvästi pois - paitsi tietysti ylinopeuspimputuksen, jonka vaientaa kuitenkin helposti yhdellä nappulalla pois. Vähän piti etsiskellä valikoista oikeita kohtia, mutta lopulta koitti rauha ja hiljaisuus.
 
Tuoreen Korean pikkuihmeen omistajana olin kovin ilahtunut, kun siitä sai kaikki piipittimet pysyvästi pois - paitsi tietysti ylinopeuspimputuksen, jonka vaientaa kuitenkin helposti yhdellä nappulalla pois. Vähän piti etsiskellä valikoista oikeita kohtia, mutta lopulta koitti rauha ja hiljaisuus.
Siis myös turvavyö pimputuksen?
 
Eikö se mula lopu kun laittaa turvavyön kiinni?

Sitä turvavyötä on hankala laittaa kiinni, kun istuu kuskin penkillä ja ajaa. Mä en yleensä tajua laittaa turvavyötä kiinni kun heitä läppärilaukun takapenkille ja se pimputus kyllä hieman kyrsii.
 
Siis myös turvavyö pimputuksen?
Sitä en kyllä testannut, kun tapana on ajaa turvavyö päällä. Mutta ellen nyt ihan väärin muista, ihan pienessä nopeudessa tuokaan ei pimputa. Tai sitten sekoitan Volvoon. Se tietysti ihan hyvä jos antaa esimerkiksi siirtää autoa pihassa ilman konsertin alkamista ja muistaakseni tuossakin siis oli niin.
 
Sitä turvavyötä on hankala laittaa kiinni, kun istuu kuskin penkillä ja ajaa. Mä en yleensä tajua laittaa turvavyötä kiinni kun heitä läppärilaukun takapenkille ja se pimputus kyllä hieman kyrsii.
Vaihtelee varmaan automalleittain, mutta itsellä ei ole ikinä läppäri penkillä aiheuttanut konserttia.
 
Mahtaa olla painava läppäri kun pimputuksen aiheuttaa :)
Mutta onhan tuo suunnittelumoka jos tuollainen esine jo laukaisee pimputuksen.
 
Sitä turvavyötä on hankala laittaa kiinni, kun istuu kuskin penkillä ja ajaa. Mä en yleensä tajua laittaa turvavyötä kiinni kun heitä läppärilaukun takapenkille ja se pimputus kyllä hieman kyrsii.
Parempi opella laittamaan se laukku suosiolla jalkatilaan kuin poistaa turvavyöpimputin. Äkkijarrutuksessa tai kolarissa penkiltä lentävä läppäri on turha riski.
 
Toivottavasti ei. Ei tule mieleen yhtäkään oikeasti hyvää syytä saada turvavyöpimputusta pois, jos näitä on niin saa jakaa!
Ihan ensimmäinen asia mikä koodataan autosta pois on turvavöistä valittaminen, valo saa palaa, mutta ääntä ei lähde.
 
Parempi opella laittamaan se laukku suosiolla jalkatilaan kuin poistaa turvavyöpimputin. Äkkijarrutuksessa tai kolarissa penkiltä lentävä läppäri on turha riski.

Kyllä mä laitan repun mitä kannan omassa selässä, ihan penkille, en halua kuraa ja paskaa lattiamatoilta reppuun ja sitä kautta mun selkään.

Kolarissa se lentävä läppäri on riski ihan missä tahansa, paitsi vyötettynä kiinni, se on puoli sekuntia kun kassi tulee sieltä lattialta naamaan kolarissa jos on tullakseen.
 
han ensimmäinen asia mikä koodataan autosta pois on turvavöistä valittaminen, valo saa palaa, mutta ääntä ei lähde.
Miten se valo siellä mittaristossa voi takapenkillä istujoita informoida, että pitäisi laittaa turvavyö? Ei mitenkään.

Omasta mielestä tuo turvavyöpimputin on ihan aiheesta ja erittäin hyödyllinen. Muista pimputtimista olen sitten hieman eri mieltä.
 
Miten se valo siellä mittaristossa voi takapenkillä istujoita informoida, että pitäisi laittaa turvavyö? Ei mitenkään.

Omasta mielestä tuo turvavyöpimputin on ihan aiheesta ja erittäin hyödyllinen. Muista pimputtimista olen sitten hieman eri mieltä.

Kuljettaja on vastuussa, että kaikilla on vyöt kiinni ja omassa autossa varoitusvalot palaa taustapeilin kohdalla katossa.
 
Omassa pimputtaa yli 20km/h nopeuksissa. En itse henkilökohtaisesti ymmärrä noista valitusta, mutta jos kuski haluaa ilman noita ajella niin käyttää sitten niitä klipsuja. Sinänsä ymmärrän jos jotain palstoja kierretään katselemassa ja ovesta noustaan ja istutaan jatkuvasti jossain yksityisellä hidasvauhtisella metsätiellä niin noissa on joku pointti.

Muussa käytössä en sitten ymmärrä yhtään. Jos pitää roudata romua niin laittaa sen joko jalkatilaan tai laittaa turvavyöllä kiinni (itsellä taisi viimeksi olla isohko kaiutin etupenkillä tai sitten tuo reppu). Itse jos en takakonttiin laita niin yleisemmin päätyy kuskin taakse jalkatilaan kun sillä puolella harvemmin on porukkaa. Ja ruo on repulle aika tiukka sovitus.

Kun nyt sähköautoissa ollaan, niin se klipsi voi olla myös tarpeellinen jos ei halua että auto "sammuttaa" itseään jatkuvasti jos pitää portteja tms. availla tai vaikka mökillä raivataan jotain ojan laitaa ja raivaustähteet heitetään peräkärryyn ja liikutetaan autoa työn mukana eteenpäin.
 
Viimeksi muokattu:
Kuljettaja on vastuussa, että kaikilla on vyöt kiinni ja omassa autossa varoitusvalot palaa taustapeilin kohdalla katossa.
Sinänsä olen samaa mieltä, kuljettaja on vastuussa käytännössä. Sakot ovat kuitenkin henkilökohtaisia, paitsi alle 15 vuotiaille.
 
Parempi opella laittamaan se laukku suosiolla jalkatilaan kuin poistaa turvavyöpimputin. Äkkijarrutuksessa tai kolarissa penkiltä lentävä läppäri on turha riski.

Se riski on analysoitu ja hyväksytty. Parin kilon painoinen läppärilaukku ei kovin paljon kineettistä energiaa keräisi taajamanopeuksien törmäyksessä.

Sen sijaan se kerää aika paljon likaa sieltä jalkatilasta.
 
Miten se valo siellä mittaristossa voi takapenkillä istujoita informoida, että pitäisi laittaa turvavyö? Ei mitenkään.

Omasta mielestä tuo turvavyöpimputin on ihan aiheesta ja erittäin hyödyllinen. Muista pimputtimista olen sitten hieman eri mieltä.
Ainakin meillä kotoa lähtiessä vaimo touhuaa vieressä aina jotain niin, ettei meinaa muistaa vyötä kiinnittää. Ja kun tosiaan ihan pienessä nopeudessa ei vielä herjaa, niin on tuo nyt pimputtimien fiksuimmasta päästä. Toisen ihan fiksun bongasin just eilen tuota pikkuista testaillessa. Antoi ihan selvän äänimerkin silloin, kun testimielessä olin ajamassa ulos kaistalta ilman vilkun käyttöä. Tuo siis maltillisen ohjausliikkeen lisäksi. Kyllä pimputuksenkin silloin hyväksyy, jos se voi ihan oikeasti pelastaa hengen...
 
Kun nyt sähköautoissa ollaan, niin se klipsi voi olla myös tarpeellinen jos ei halua että auto "sammuttaa" itseään jatkuvasti jos pitää portteja tms. availla tai vaikka mökillä raivataan jotain ojan laitaa ja raivaustähteet heitetään peräkärryyn ja liikutetaan autoa työn mukana eteenpäin.
Tämä on kyllä ärsyttävä ominaisuus nykyautoissa. Polttisaikana tuon sai kierrettyä laittamalla start-stopin pois päältä, jolloin se ei sammuttanut virtoja (tai moottoriakaan) ovea avatessa. Mutta sähköautossa kun ei ole moista nappulaa, niin se sitten sammuu aina, ellei tosiaan ole vyö kiinni. Kun olisi edes joku kikka millä saisi jätettyä päälle, tyyliin vaihde vapaalle ja kässäri päälle, mutta ei. Nämä kokemukset siis Bemarilla, jotkut sähköautot taitaa jäädä päälle edelleen, mutta ne on vähemmistössä.
Ainakin meillä kotoa lähtiessä vaimo touhuaa vieressä aina jotain niin, ettei meinaa muistaa vyötä kiinnittää. Ja kun tosiaan ihan pienessä nopeudessa ei vielä herjaa, niin on tuo nyt pimputtimien fiksuimmasta päästä. Toisen ihan fiksun bongasin just eilen tuota pikkuista testaillessa. Antoi ihan selvän äänimerkin silloin, kun testimielessä olin ajamassa ulos kaistalta ilman vilkun käyttöä. Tuo siis maltillisen ohjausliikkeen lisäksi. Kyllä pimputuksenkin silloin hyväksyy, jos se voi ihan oikeasti pelastaa hengen...
Bemarissa tuo pimputus alkaa melko korkeassa nopeudessa, tyyliin neljässäkympissä. Mutta lisäksi siinä on aika, että vaikka ajaisi hitaasti, niin lopulta alkaa pimputtaa. Käytännössä siis voi ajaa vaikka postilaatikolta kotiin ilman vyötä, eikä vielä ala valittaa. Minusta saisi olla noin merkistä riippumatta, mutta monet taitaa pimputella lähes heti. Jenkkiautot pimputtaa jo siinä kohtaa, kun laittaa virrat päälle ilman vyötä.

Näiden takia auto pitää koeajaa ennen ostoa, kun nämä systeemit toimii niin erilailla. Itse en voi sietää mitään turhia pimputuksia ja omasta mielestä kaistavahtikin lukeutuu näihin. Ratin tärinä ja ohjausliike riittää, ei siinä piipitystä tarvita lisäksi. En myöskään halua aina vakkaria käyttäessä pimputusta, tyyliin Tesla. Kaistavahti itsessäänkin kyllä toimii varsin erilailla käyttökelvottoman ja avustavan väliltä. Onneksi omassa on herkkyyssäätö ja miedoin asetus on jopa ihan kelvollinen. Silloin se puuttuu toimintaan vain vaaratilanteessa eli sulkuviivaa ylittäessä tai jonkun ollessa kuolleessa kulmassa. Muuten voi vaihtaa kaistaa vaikka ilman vilkkua, eikä se siitä suutu. Mutta eihän bemarikuskit ikinä niin tekisi... Jostain syystä Neue Klassessa auto silti vilkuttaa automaattisesti, jos kaistaa meinaa vaihtaa ilman vilkkua.
 
  • Tykkää
Reactions: Sid

Statistiikka

Viestiketjuista
301 646
Viestejä
5 140 268
Jäsenet
82 006
Uusin jäsen
ulvilanbiggiesmalls

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom