No kerrankos näitä käy kullekin. Jos olet tyytyväinen kuvanlaatuun, osansa siitä voi olla sillä kalibroinnillakin jos se vain on tehty kunnolla.Noh vähän kusetetti olo jäi. Sain kuitenkin 100€ alennusta kun tein sähkösopimuksen eli +-0. Muuten olen ollut tyytyväinen tuotteeseen tähän asti.
Liputan vahvasti oikealla mittalaitteella tehtyjen kalibrointien puolesta - refererenssikuvanlaadun tavoittelu ei ole mitään fuulaa - mutta harmillisesti kalibroinnista tulee pian kirosana jos gigantit ja powerit tekevät tämän tason tuputusta kaikille peruskuluttajille. Varsinkin kun kalibrointien laatu lienee kovin vaihtelevaa. joku myyjä voi olla oikeastikin harrastunut ja tekee nämä huolellisesti, kun taas monessa paikassa se lienee liukuhihnalta tehtävää pakkopullaa jossa lopputulos voi olla ihan mitä vain - ehkä jopa vain kopioitu asetukset ja graafit jostain samanmallisesta telkusta jolle on oikeasti tehty jonkinlainen "kalibrointi".
Edelleen: en todellakaan ymmärrä miksi Powerin kalibrointipalvelun hinnat ja sisältö vaihtelee television koon perusteella: max 55" -> 129€, yli 55" -> 179€
Tuon kalliimman kalibroinnin markkinointitekstissä kuitenkin mainitaan "True HDR-kalibrointi" jota siinä halvemmassa ei ole. Voinko kysyä, onko sinulle tulleissa käppyröissä myös HDR-kuvamoodien mittaustuloksia, vai vain normaali-SDR-kuvan?
TV KALIBROINTIPALVELU +55" - Power.fi
vs
TV KALIBROINTIPALVELU MAX 55" - Power.fi
Viimeksi muokattu: