Näissä kannattaa aina muistaa että tämä on nyt sitten sitä sopeutumista euroa käyttävään talouteen. Kun valuuttaa ei voi devalvoida, ihmiset ei luovu eduistaan, ammattiyhdistysliike pistää kaikessa hanttiin, niin tällein sitten. Väkisin hiljaa hivuttamalla, maahanmuutto on vain työkalu.YLE:n ViherVasemmistoRkpKokoomus -politikointi kauniisti sanottuna ketuttaa. Kun keskustelua käydään työvoimaperäisestä maahanmuutosta, niin YLE tietenkin poliittisesti riippumattomana toimijana (TM) iskee lusikkansa soppaan ja julkaisee julistuksen, jonka mukaan monilla aloilla jopa puolet työntekijöistä on ulkomaalaistaustaisia. Ja mitä saakeli sitten??
Esimerkiksi suomalaisissa siivousfirmoissa on jo 15 vuotta sitten alettu tahallisesti syrjäyttää suomalaisia siivoojia töistään, kun tilalle on tullut palkkatuettu mamu tai sitten selvästi alle taulukkopalkan palkkaan tyytyvä mamu. Viime vuosikymmenen alussa juttelin henkilökohtaisesti aiheesta silloisen työnantajan toimistoa siivoavan +50 vuotiaan suomalaisnaisen kanssa. Nainen kehui työnantajafirmaansa, koska se ei ollut vielä toistaiseksi ruvennut korvaamaan suomalaisia ulkomaalaisilla. Eräässä toisessa firmassa siivosivat [laita tähän maanosan nimi] tulleet miehet ja joka toinen saippua-automaatti oli hajalla, kun käsityskyky ei riittänyt automaatin avaamiseen täyttöä varten muuten kuin väkivalloin.
Suomessa on tällä hetkellä 330800 työtöntä työnhakijaa + töitä etsivät opiskelijat päälle. Yhtään ainutta halpatyöntekijää tähän maahan ei kaivata yhtään mihinkään hommaan.
![]()
Ulkomaalaistaustaisia jopa puolet työntekijöistä – katso koneesta eri ammattien tilanne
Yli 240 000 taustaltaan ulkomaalaista työskentelee Suomessa. Tämä juttu näyttää, missä ammateissa heitä on eniten, näissä vähiten.yle.fi
Monesti täälläkin yritetään väittää että ei pidä paikkaansa vaan aina maksetaan TES palkat mutta se on vale. Olen itse todistanut kuinka näistä TES palkoista liettualainen duunari maksoi tietyn prosentin käteisellä takaisin työnantajalle. Myöhemmin kun asiasta puhuttiin, niin totesi vaan että pakko, jos haluaa jatkaa duunia. Ei muuten ole paikkaa koneessa takaisin seuraavilta lomilta.
Tosin ei se pahoillaan ollut, jäi kuitenkin käteen enemmän hilloa kuin lääkärillä Liettuassa ja sanoi ostaneensa omakotitalon kylältään käteisellä muutaman vuoden jälkeen, eli ihan tyytyväinen oli. Mutta loppupeleissä tässä on kuitenkin vaan tarkoitus painaa palkat alas.

