Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Hieman offtopiccina, mutta körttiläiset on aika kaukana kaikista noista pro-trump-hihhuleista. Suomen papeista kolmannes kuuluu noihin ja kannattavat naispappeutta, erilaisia sukupuoli-identiteettejä jne. Perus trump-uskovainen kutsuisi körttejä vasemmistoliberaaleiksi.On mahtavaa että veljet ovat uskossaan vahvoja,ihan tulee körttiläiset mieleen.
Kato juu, näinpäs onkin. Puoliunisena on tullu luettua mitä sattuu..Ei vaan hänen luonaan vierailleella Doug Mastrianolla.
"White House officials did not immediately return a request for comment from The Hill as to whether the president or any others would self-isolate after coming into contact with Mastriano."
Yllättävää, että Trump koittaa rahastaa viralla.![]()
Yhdysvaltain oikeusministeriö tutkii mahdollista lahjontaa liittyen presidentin antamaan armahdukseen
Asia selviää oikeuden tiistaina julkaisemista dokumenteista.yle.fi
Oikeusministeri tutkii mahdollista lahjontaa liittyen suunnitteilla oleviin armahduksiin.
Oikeus julkaisi osattain salatun asiakirjan:
![]()
READ: Court filing on DOJ pardon investigation | CNN Politics
The Justice Department is investigating a potential crime related to funneling money to the White House or related political committee in exchange for a presidential pardon, according to court records unsealed Tuesday in federal court.edition.cnn.com
Jahas. Nythän alkaa vaikuttaa siltä että ensivuonna Orange Manilla on oranssit kledjut päällä, kuten kuuluukin.![]()
Yhdysvaltain oikeusministeriö tutkii mahdollista lahjontaa liittyen presidentin antamaan armahdukseen
Asia selviää oikeuden tiistaina julkaisemista dokumenteista.yle.fi
Oikeusministeri tutkii mahdollista lahjontaa liittyen suunnitteilla oleviin armahduksiin.
Oikeus julkaisi osattain salatun asiakirjan:
![]()
READ: Court filing on DOJ pardon investigation | CNN Politics
The Justice Department is investigating a potential crime related to funneling money to the White House or related political committee in exchange for a presidential pardon, according to court records unsealed Tuesday in federal court.edition.cnn.com
Jahas. Nythän alkaa vaikuttaa siltä että ensivuonna Orange Manilla on oranssit kledjut päällä, kuten kuuluukin.
Tuo onkin hankala, koska todennäköisesti näemme armahduksen Trumpille myös. Näin hän myös pääsee välttämään virkaanastujaisjuhlat. Pence päiväksi pariksi töihin. Ongelma on nyt Barr, joka puhuu jo Trumppia vastaan. Pitääkö hänet töissä, vai laittaako pihalle ja palkata esim Giuliani valmistelemaan armahduksia liittovaltion syytteitä vastaan.
Totta, Pence ja Barr on tässä avainasemassa. Jos heillä on henkilökohtaisia tavoitteita vielä poliittisesti, niin Trumpin toimet saattaa kaatua siihen.Epäilen vahvasti että Pence suostuisi tuollaiseen. Jos Pencellä on mitään haluja päästä (oikeasti) presidentiksi niin tuollainen kikka tuhoaisi nuo chanssit täysin.
Totta, Pence ja Barr on tässä avainasemassa. Jos heillä on henkilökohtaisia tavoitteita vielä poliittisesti, niin Trumpin toimet saattaa kaatua siihen.
niin voisiko sama toistua niin että rikolliselta vietäisiin oikeus armahduksiin?
Aiemminhan kongressi kavensi jo presidentin oikeuksia kun trump yritti tehdä hyvin haitallisia toimia, niin voisiko sama toistua niin että rikolliselta vietäisiin oikeus armahduksiin?
Joo Pencen moraalisen kompassin luulisi olevan tuollaista vastaan. Riippuu vähän miten dealmaker myy asian Pencelle. Toki saatamme nähdä itsensäarmahduksen ja toivotaan toivotaan liikkeen korkeimpaan oikeuteen.Tosin Pencen kohdalla voi olla että se toimii oikein oli sillä poliittisia ambitioita tai ei. Pence ei kuitenkaan ole vaikuttanut miltään hardcore trumpetistilta ja vaikkakin Pencen moraalikäsityksessä on aika helvetin rumia puolia uskonnollisuudesta johtuen niin jotenkin tuntuu että ei siltä löydy sympatiaa tuollaista perseilyä kohtaan.
Joo Pencen moraalisen kompassin luulisi olevan tuollaista vastaan
Riippuu vähän miten dealmaker myy asian Pencelle.
Anteeksi minkä?
Niin vähän riippuu nyt, mitä poliittisia suunnitelmia Pencellä on. Jos ei itsemurha haittaa, niin uskon antavan armahduksen, ja perään jotain hienoja syitä kansakunnan yhtenäisyydestä jneSe on näyttänyt riittävän republikaaneille, että välttävät ilkeiden twiittien kohteeksi joutumisen.
Hänen henkilökohtaisen kompassin. Kuten JCSH sanoi, se on solmussa meidän mielestä, mutta voisi olettaa sen olevan tuollaista puljailua vastaan.
Enemmän kyllä alkaisin lyömään vetoa selfpardonin puolesta, jossa haetaan pitkää oikeustaistelua. Korkeimmassaoikeudessa sitten toivotaan tukea konservatiiveiltä.
Yritin olla vitsikäs. Eiköhän se ole (ainakin minusta) aika selkeöä, että Pencellä ei ole mitään moraalista kompassia, joka sisältää USA:n demokratian suojelemisen.
Pence on ollut Trumpin touhuissa mukana koko kauden, välillä aktiivisemmin mutta aina vähintäänkin passiivisesti hyväksyen, joten minun on vaikea nähdä tätä kovin moraalisena toimijana. En lukisi hiljaisuutta kovin suuresti edukseen. Mielenkiintoisesti kyllä jo silloin vaali-iltana pehmensi erittäin paljon Trumpin viestiä kun puhui tämän jälkeen, miten valmiiksi yhdessä sovittua sitten olikaan...Onko Pence sitten tehnyt jotain mikä viittaisi tuohon suuntaan? Käsittääkseni se on ollut aikalailla hiljaa vaalien jälkeen eikä lähtenyt mukaan Trumpin sekoiluihin vaalivilpistä. Toki Pence ei myöskään ole selkeästi kumonnut Trumpin väitteitä jonka toki voi tulkita hiljaiseksi hyväksymiseksi.
Onko Pence sitten tehnyt jotain mikä viittaisi tuohon suuntaan? Käsittääkseni se on ollut aikalailla hiljaa vaalien jälkeen eikä lähtenyt mukaan Trumpin sekoiluihin vaalivilpistä. Toki Pence ei myöskään ole selkeästi kumonnut Trumpin väitteitä jonka toki voi tulkita hiljaiseksi hyväksymiseksi.
Tottakai hallinnon toimet liittyvät aina suoranaisesti hallinnon jäseneen, ei sitä vastuuta voi paeta sillä että on vain hiljaa.
Sen ymmärrän varsin hyvin, ettei Pence voi varapresidenttinä oikein kommentoida (varsinkaan kriittisesti) esimiehensä tekemisiä. Sen sijaan senaatin ja edustajainhuoneen edustajat voisivat varsin hyvin näin tehdä (kaipa jotkut näin ovat tehneetkin).
Jep, varsinkin jos kysytään. Kabinetti nyt ainakin ja vp eli se porukka joka on tekemisissä presidentin kassa joka päivä.
Jos presidentti toimii epäeettisesti jne. se kommentointi on velvollisuus.
Juuri näin. Minä ainakin arvostan sitä, ettei julkisuudessa lähdetä kritisoimaan omaa esimiestä. Voi olla myös enää vaikea ajaa Pencelle tärkeitä asioita jos saa potkut varapresidentin virasta.
Ehkä tässä on se oletus että oli ihan ok vaikka Bidenin kommentoida Obaman tekemisiä kun kysyttiin, mutta trump-pence on poikkeus säännöstä, koska olisihan se ihan väärin että joutuu avaamaan suunsa asioissa jotka oikeasti merkitsee jotain(trumpin sekoilut), eikä vaan juttelemaan vähemmän kontroversaaleista jutuista.Jep, varsinkin jos kysytään. Kabinetti nyt ainakin ja vp eli se porukka joka on tekemisissä presidentin kassa joka päivä.
Jos presidentti toimii epäeettisesti jne. se kommentointi on velvollisuus.
Mutta paskahousujahan tuo koko porukka onkin.
Ei sitä voi potkia pois muuten kuin samaisella impeachmentillä, jolla Trump yritettiin saada virasta pois. Kun on vaaleilla valittu, eikä palkollinen. Olisi muuten ollut silloin hyvä tilaisuus päästä republikaaneilla Trumpista eroon, kun olisi edes muutama äänestänyt sen poispotkimisen puolesta. Ei tarvis nyt murehtia Trumpin perseen nuolemista että pysyy äänestäjät.
Pence voi kuitenkin itse erota. Tekisikö Pence näin jos Trump ilmoittaisi, ettei hän ei enää nauti Presidentin luottamusta? On myös olemassa Executive Order. Kyllä Trump Pencestä varmasti eroon pääsisi jos niin haluaisi. Mutta Pence taitaa olla niin sopiva Trumpin luonteelle, että sitä vaaraa ei ole.
Näinpä. Tuo esimiesvertaus ontuu vähän sikäli, että Pence kun on vaaleilla valittu niin viime kädessä vastaa (tai pitäisi vastata) kansalle eikä Trumpille. Sehän tosin kyllä tiedetään millä tasolla demokratian kunnioitus tässä hallinnossa on ollut.Erota VP voisi tietenkin halutessaan. Mutta Impeachment on ainoa prosessi jolta sen saa pois muuten. Executive Orderilla ei voi muuttaa olemassa olevaa lakia tai perustuslakia. Joten Trump ei yksin voisi Pencestä hankkiutua eroon, vaikka miten haluaisi.
Edit. Pence ja muu henkilökunta tuolla varmaan suurimman osan töistä on tehnytkin, ja Trump keskittynyt golfiin ja Twitter raivoamiseen katsoessaan uutisia. Niin ja onhan se niissä tiedotustilaisuuksissa ollut.
Näinpä. Tuo esimiesvertaus ontuu vähän sikäli, että Pence kun on vaaleilla valittu niin viime kädessä vastaa (tai pitäisi vastata) kansalle eikä Trumpille. Sehän tosin kyllä tiedetään millä tasolla demokratian kunnioitus tässä hallinnossa on ollut.
Trump koittaa vielä saada section 230:n lopetettua. Sen lopetus pitäisi sisällyttää puolustubudjetti lakiin, tai uhkaa vetoa käyttää siihen.
On se pienisieluinen. Ei vaan tajua, että hänellä loppuu tili siellä. Oliko sillä joku tiedotus appi olemassa, joten kilpailu pitäisi poistaa?
![]()
Trump calls for last-minute 230 repeal as part of defense spending bill
This could get messywww.theverge.com
Trump koittaa vielä saada section 230:n lopetettua. Sen lopetus pitäisi sisällyttää puolustubudjetti lakiin, tai uhkaa vetoa käyttää siihen.
On se pienisieluinen. Ei vaan tajua, että hänellä loppuu tili siellä. Oliko sillä joku tiedotus appi olemassa, joten kilpailu pitäisi poistaa?
![]()
Trump calls for last-minute 230 repeal as part of defense spending bill
This could get messywww.theverge.com
Giulianilla on todettu koronavirustartunta:
Giulianihan muuten jo joskus aikaisemmin, varmaan jo ennen vaaleja, tossa eristäytyi kun oli ollut tekemisissä poikansa kanssa ja pojalla todettiin tartunta.Ei kyllä yllätä tipan tippaa, on se niin vauhdikkaasti viilettänyt siellä ja täällä, ilman maskia tottakai. Iso yllätys on se, että hän sai viruksen vasta nyt!
Ehkä tämä toisaalta antaa toivoa meille tavallisillekin kuolevaisille, että virus on ihan mahdollista välttää kun edes tuollainen tyyppi ei aiemmin virusta ole jo saanut?![]()
Trump oli hieromassa rauhaa lähi-itään jo 1983. Halusi myös pysäyttää ydinaseiden kehittelyt muilta mailta, kuin USA:lta ja venäjältä.
fi.wikipedia.org
Giulianilla on todettu koronavirustartunta:
Nythän toi Rudyn sairastaminen tarkoittanee sitä, ettei mies pääse osallistumaan Trumpin "fraud-puhalluksen" loppuhuipennukseen... Trumpin pitää löytää tuuraaja jostain. Ellei sitten Rudy ole olevinaan niin hyvässä kunnossa, että jatkaa tätä missiotaan etänä kotoa käsin...Toivotan oikein pitkää ja vaikeaa sairastamista. Kuolemaa en sentään toivo, kuten Trumpin omat lakimiehet ovat toivoneet vaalityöntekjöille.
"Giuliani has repeatedly disregarded public health guidelines, appearing maskless in state capitols, hotel ballrooms and at indoor news conferences in recent weeks. At many of the events, most of the other people in the indoor settings were also not wearing masks.
At some of those events, Giuliani was spotted shaking hands, hugging and taking pictures with people while not wearing a mask." -CNN

Jos esimies rikkoo lakia niin tottakai pitäisi toimia kun ne on sielä palvelemassa kansaa eikä toisin päinSen ymmärrän varsin hyvin, ettei Pence voi varapresidenttinä oikein kommentoida (varsinkaan kriittisesti) esimiehensä tekemisiä. Sen sijaan senaatin ja edustajainhuoneen edustajat voisivat varsin hyvin näin tehdä (kaipa jotkut näin ovat tehneetkin).
Ei kyllä yllätä tipan tippaa, on se niin vauhdikkaasti viilettänyt siellä ja täällä, ilman maskia tottakai. Iso yllätys on se, että hän sai viruksen vasta nyt!
Ehkä tämä toisaalta antaa toivoa meille tavallisillekin kuolevaisille, että virus on ihan mahdollista välttää kun edes tuollainen tyyppi ei aiemmin virusta ole jo saanut?![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.