mutta kun tämä olennaisesti liittyy Trumpin toimien selittämiseen. Vapaakauppa vastaan merkantilismi keskustelu on täynnä väitteitä, jotka eivät ihan tarkasti ottaen pidä paikkaansa. Keskustelu ei ole ihan rehellistä. Vapaassa kilpailussa vain oletetaan kysynnän ja tarjonnan tasapainottavan automaattisesti toisiaan, ja hinnan muodostuvan pelkästään tätä kautta. Tosiasiallisesti hinta kuitenkin muodostuukin lähinnä siitä, KUINKA PALJON tuotteesta oletetaan voitavan markkinoilta saada. Millään tuotantokustannuksilla ei ole lopullisen hinnan muodostumisessa oikeastaan enää yhtään mitään väliä, ei muuta kuin se, että myyntihinnan täytyy tietenkin pitkällä tähtäimellä olla suurempi kuin niiden tuotantokulujen. Samoin globalisaatio keskittää omistusta, ja johtaa ennen pitkään liki automaattisesti luonnollisten keskittyneiden monopolien syntymiseen. Esimerkkejä tästä on vaikka kuinka paljon, ja aina niitä selitellään joksikin muuksi kuin globalisaatiosta johtuvaksi. Se on juuri sitä, kun isot toimijat ostavat niitä pieniä häiriköitä pois venettä keikuttamasta, ja lopettavat niiden toiminnan. Taloustiede ei itse asiassa ole edes tiedettä ollenkaan, se on vain nippu aate- ja oppisuuntia, joista voidaan ja myös ollaankin keskenään eriä mieltä.
Lännessä ihmisten on saatava palkkaa, ja sillä palkalla täytyy voida myös elää. Täällä on myös elätettävänä paljon ns. tuottamattomia ihmisiä, jolloin myös näiden ihmisten tulotaso liittyy lopullisiin tuotantokustannuksiin niistä maksettavien muiden verojen ja maksujen muodossa. Globaalissa maailmassa tuottajat toimivat kuin heinäsirkkaparvi, tuotanto siirretään aina sinne, missä se kulloinkin on halvinta. Tämä aiheuttaa suoranaista hätää ja sosiaalisia kuluja, ja ne viekkaasti kipataan rappeutuvien yhteiskuntien hoidettaviksi samalla kun ne voitot menevät vain yksille ja harvoille. (Voi helevetti, että tässä konservatiivina joutuukin kuulostamaan joltain kommunisti nuorukaiselta, ja selittämään aivan päivänselviä asioita)
Lyhyesti: Globalisaatio ei ole hyvä juttu vanhoille läntisille ja sosiaalisesti kehittyneille yhteiskunnille, vaan se johtaa liki automaattisesti niiden alasajautumiseen. Samoin voiko joku oikeasti uskoa johonkin julkiseen terveydenhuoltoon, jos se tarjotaan aivan kaikille, myös niille, jotka eivät ole sen rahoittamiseen millään lailla yhtään edes osallistuneet? Tuloksena on se, ettei sitä julkista terveydenhuoltoa ole sen jälkeen oikeasti enää kenelläkään. Noin se tulee menemään, ja on osittain jo mennytkin.
Jostain ihmeen syystä globalisaatiota kannattavat täällä juuri ne ihmiset, jotka elävät lähinnä tulonsiirtojen varassa, tajuamatta ollenkaan, että globalisaatio muuttaa yhteiskuntaa täysin peruuttamattomalla tavalla sellaiseksi, ettei tuo taikaseinä ole enää millään lailla edes mahdollinen. Suuret yritykset, juuri ne globalisoituneet yritykset, voivat aina siirtää kirjansa ja verotettavat tulonsa verotettavaksi sellaisessa maassa, mikä antaa kaikkein parhaimman verokohtelun yritykselle. Ja aina löytyy niitä pieniä maita, jotka tuohon kyseiseen huutokauppaan ovat valmiita. Näin jokin Applekin on sitten maksanut alle kahden prosentin veronsa jonnekin Irlantiin. Sitä tuo globalisaatio käytännössä tarkoittaa. Toinen esimerkki on Malta, se kyllä mielellään kerää pelaamisesta kertyneet voitot, ja ne pelivelkaiset ovat sitten kunkin pelaajan lähtömaan niskoilla apua tarvitsemassa ja pyytämässä. Noita ihmisiä on paljon.
Amerikka ei voi millään enää jatkossa tarjota omille yrityksilleen koulutettua työvoimaa, ja julkisia palveluja vaikkapa teiden ja poliisien ja palomiesten muodossa, etc. (lista on loputon), elleivät he saa myös niitä yritysten veroja haltuunsa. Niiden yritysten on lisäksi maksettava veronsa juuri sinne, ja myös työllistettävä juuri niitä amerikkalaisia. Samoin he eivät voi päästää markkinoilleen halpoja kiinalaisia tuotteita, koska ne halpuudellaan valtaavat ne markkinat aivan kokonaan. Sen jälkeen Amerikasta tulee uusi Kiina, ja Kiinasta tulee se uusi Amerikka. Kylläkin ilman noita Amerikan arvoja, jolloin tilanne on vain vielä ikävämpi koko planeetan kannalta. Kiinassa työläisille myönnetään lupa yhteen ainoaan käyntikertaan vuodessa kotikonnuilleen, ja se lupa pitää siis anoa. Ja kaikki eivät sitä edes saa. Kiina on peruskiinalaisille sangen ikävä paikka elää ja asua.
Globalisoituneella maailmalla on järjettömän rumat ja ikävät kasvot. Se ei todellakaan ole mikään onnela, missä kansainvälisyys tarkoittaa jotain kivaa viikonlopun piipahtamista ilman passia jossain Pariisin katukahvilassa brunssilla, ja sen maksamista ilman valuutan vaihtamista. Pariisi on jo täynnä Afrikkalaisia, ja sitä katukahvilaa ei ole kohta ilman aseistautuneita vartijoita. Sen jälkeen se kahvi siellä sitten maksaakin rahaa, eikä ihan vähän maksakaan. Suurimmalla osalla ihmisistä ei ole enää sen jälkeen varaa juoda kahvia ulkona.
Trump ei ole tämän maailman ongelma, vaan sitä on oikeammin se porukka, joka ajaa tätä rajatonta globalisaatiota kuin käärmettä pyssyyn. Ne suojatullit alumiinille ja teräkselle ovat nyt yksi askel jo oikeaan suuntaan. Ilman noiden perusmateriaalien omaa tuotantoa valtio muuttuu valtiosta joksikin muuksi, paikaksi missä mikään vain ei enää kannata, eikä ole edes mahdollista. Sen jäkeen tapahtuu seuraavaa: Jokin taho ostaa haltuunsa sen kansainvälisen alumiinin jakeluketjun, ja tosiasiallisesti sillä taholla on sen jälkeen aivan täydellinen valta luoda ja synnyttää alumiiniteollisuutta ja sitä käyttävää jatkoteollisuutta. Se on sitä todellista valtaa se. Valtio antaa tämän teollisuuspolitiikan tekemisen vallan pois itseltään, jos on tyhmä, ja jos poliitikot ovat jo näiden globalistien sylikoiria ja lemmikkejä. Ne näyttävät sitä kyllä jo olevan.
Mutta mitä voi odottaa politiikoilta, jotka ovat jo antaneet itseltään pois rahan luomisen vallan, ja lahjoittaneet sen yksityisiin käsiin? Mitä voi odottaa tiedotusvälineiltä, jotka ottavat kaikki uutisensa kritiikittömästi vain puolesta tusinasta eri lähteestä? Lähteistä, joiden kaikkien omistus juontaa noiden samojen globalistien käsiin?
Globalisaatio tarkoittaa maailman homogenisoitumista. Sitä se tarkoittaa. Sen jälkeen hyvinvointiyhteiskunta on enää kaukainen muisto, satu menneiltä ajoilta, muisto ajoista, jotka eivät enää koskaan palaa, ja lopulta on kuin niitä hyviä aikoja ei enää koskaan olisi edes ollutkaan.
Trump on niin vanha, että hänellä on vielä ideaali ajoista, jolloin huominen näytti aina paremmalta kuin nykyisyys. Hänen tekonsa tähtäävät siihen, että huominen olisi amerikkalaisille parempi. Että Amerikka ei vain antaisi ja lahjoittaisi pois omaa hyvinvointiaan. Hän on hyvä presidentti amerikkalaisille.