- Liittynyt
- 08.08.2017
- Viestejä
- 3 394
donaldilta jos kysytään, niin isot vahvat miehet hänen ympärillään itkivät onnesta, kun hän voitti palkinnon.Oli todella liikuttavaa katsoa, kun donald melkein itki onnesta saadessaan palkinnon.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
donaldilta jos kysytään, niin isot vahvat miehet hänen ympärillään itkivät onnesta, kun hän voitti palkinnon.Oli todella liikuttavaa katsoa, kun donald melkein itki onnesta saadessaan palkinnon.
Jotenkin tuntuu, että tuolta patsaan mieheltä puuttuu sirppi toisesta kädestä.trumppi sai uuden keksityn palkinnon;
"Undisputed Champion of Beautiful Clean Coal", koska pelasti ihanan puhtaan kivihiilen vähentämällä ilmastonsuojelua.
Onnittelut donaldille...
![]()
![]()
“Champion of Beautiful, Clean Coal”: President Trump Celebrates Industry Revival
Yesterday, President Donald J. Trump welcomed lawmakers, industry leaders, and hardworking miners from across the country to the White House “Champion ofwww.whitehouse.gov
arstechnica.com
Tästä kuvasta iski silmään patsaan alaosassa oleva teksti, "Today's Miner II".Jotenkin tuntuu, että tuolta patsaan mieheltä puuttuu sirppi toisesta kädestä.
No, aika neuvostohenkiseltä näyttää tuommoisenakin.
Redditin loputtomasta uutistarjonnasta löytyy toinen toistaan raskauttavampia juttuja pedaripresidentti T Dumpin edesottamuksista.
Tässä yksi:
Reddit - The heart of the internet
Pieni katkelma uutisesta: "Raportti yhdistää tämän suoraan Trumpin liike-elämän historiaan. Useiden konkurssien jälkeen amerikkalaiset ja eurooppalaiset pankit sulkivat Trumpin pitkälti ulkopuolelle. Samoihin aikoihin venäläisistä lähteistä tulevaa rahaa alkoi virrata Trumpin brändäämiin kiinteistöihin. Trumpin pojat myönsivät tämän julkisesti jo vuosia sitten. Donald Trump Jr. sanoi, että venäläiset muodostivat suuren osan heidän korkean hintaluokan ostajistaan, ja Eric Trump kertoi myöhemmin ystävälleen, että yritys ei ollut riippuvainen yhdysvaltalaisista pankeista ja että sillä oli sen sijaan runsaasti rahoitusta Venäjältä."
Sekä:
"Yhteenvetona raportissa väitetään, ettei kyse ole poliittisesta erimielisyydestä tai huonosta harkinnasta. Se maalaa kuvan presidentistä, joka on saattanut toimia pelon, paineen tai kiristyksen alaisena, mahdollisesti kytköksissä Epsteiniin ja Venäjän tiedustelupalveluun. Kirjoittajat väittävät, että jos edes osa tästä pitää paikkansa, se edustaa Yhdysvaltain vastavakoilun historiallista epäonnistumista ja vakavaa uhkaa demokratialle."
Money talk.Maanpetossyyte olisi paikallaan, tosin tässä vaiheessa vain sulka lisää loputtomien korruptiokeissien jatkumolle.
Mutta tosiaan, tuon artikkelin pointti; miksi tämän on annettu viranomaisten osalta vain tapahtua?
Onko ehdokkaiden taustojen tarkistus pelkästään puolueiden oman koneiston/mielipiteen varassa, vai missä mättää? Jotenkin olettaisi että noilla seteillä henkilö ei menisi ikinä mistään normaalin kuolevaisen ihmisen turvallisuusselvityksestä läpi...
T Dump oli tuossakin tilaisuudesa sekaisin kuin seinäkello: Trump, 79, Sparks Health Concerns With Bizarre Slurringtrumppi sai uuden keksityn palkinnon;
"Undisputed Champion of Beautiful Clean Coal", koska pelasti ihanan puhtaan kivihiilen vähentämällä ilmastonsuojelua.
Onnittelut donaldille...
![]()
![]()
“Champion of Beautiful, Clean Coal”: President Trump Celebrates Industry Revival
Yesterday, President Donald J. Trump welcomed lawmakers, industry leaders, and hardworking miners from across the country to the White House “Champion ofwww.whitehouse.gov
Miten se donald nyt noin, kun kuvien perusteella on vasta lääkitty ja pistojäljet on taas pikaisesti pakkeloitu piiloon.T Dump oli tuossakin tilaisuudesa sekaisin kuin seinäkello: Trump, 79, Sparks Health Concerns With Bizarre Slurring
"– Olen ylpeä voidessani virallisesti nimetä kiistattoman...Trump sanoi, ennen kuin mutisi hetken jotain itsekseen"
Bidenin oireilu oli vielä kohtuullisen pientä tänä miesoletetun sekoiluihin verrattuna.
Tilaisuudessa Washington Coal Club -yhdistys (WCC) myönsi presidentti Donald Trumpille palkinnon, jonka nimi on vapaasti suomennettuna "Kauniin puhtaan kivihiilen kiistaton mestari". WCC on lobbausryhmä, joka edistää kivihiiliteollisuuden etuja.
Enpä usko. Kyllä Trump on niin sekaisin, että haluaa oikeasti Grönlannin.m. nämä Grönlanti- häröilyt on vain epätoivoisen Dumpin yrityksiä kääntää huomio pois hänen rysy- sekä Epstein kytkyistään.
Ottaen huomioon että ihonväri ja sukupuoli olivat muuten hämmästyttävän tietämättömän äänestäjäkunnan keskuudessa suunnilleen ainoat asiat, jotka olivat oikeasti kaikilla äänestäjillä tiedossa ja että toinen ehdokas veti avoimesti umpirasistisen kampanjan, arvioisin ihonvärillä ja sukupuolella olleen suuren merkityksen.innat sekä tietenkin maskit, passit jne varmaan ovat tärkeimpiä syitä miksi johto vaihdettiin joka paikassa. Noistahan valitetaan edelleen
Mikä toi voter ID juttu on? Oon ihmetellyt sitä ennenkin. Multakin kysytään henkkarit kun käyn äänestämässä vaikka olisi se postissa tuleva äänestyspaperi mukana, ihan kuntavaaleissakin muistaakseni. En silti koe, että olen kokenut fasismia tai sadismia sen johdosta.
Eletäänkö me fasismin alla![]()
Myös kelvollinen henkilötunnuste maksaa, ja olettaisin että vaikka noi olisi ilmaisia niin noinkohan lain voimaantulon ja vaalien välillä olisi riittävästi aikaa myöntää jokaiselle halukkaalle noita tunnisteita? Ihan meilläkin saa jonottaa pahimmassa tapauksessa passia aika pitkään.USA:ssa ei ole mitään väestötietojärjestelmää, kuten Suomessa on. Esim henkilötunnusta ei ilmeisesti saa automaattisesti, vaan se pitää erikseen anoa. Lisäksi äänestysoikeus ei tule automaattisesti, kuten Suomessa, vaan sitä varten pitää rekisteröityä äänestäjäksi. Ja tämä prosessi taas vaihtelee riippuen osavaltiosta.
Tuolla pitäisi tuo saada ensin kuntoon, jos meinaisivat saada jotain järkeä hommaan.
Myös kelvollinen henkilötunnuste maksaa, ja olettaisin että vaikka noi olisi ilmaisia niin noinkohan lain voimaantulon ja vaalien välillä olisi riittävästi aikaa myöntää jokaiselle halukkaalle noita tunnisteita? Ihan meilläkin saa jonottaa pahimmassa tapauksessa passia aika pitkään.
Elikä yksi potentiaalinen taktiikka olisi valehdella että ei tollasta ole suunnitteilla ja alle 1kk vaaleista tehdä toi muutos. Edellyttäen tietenkin ettei se kostaudu sitten niin että rajaa liikaa omia kannattajia ulos.Jenkeissä passijono on kuulema 2-6kk. Vähän kun säätävät, niin ei edes ehdi saada virallisia dokumentteja ennen vaaleja.
Edit: Tietty jos väki alkaa hankkia passeja, jotta voi äänestää, niin kysyntä moninkertaistuu ja jonotusaika räjähtää käsiin.
Sehän nyt riippuu siitä kummanko puolueen äänestäjiä putoaa enemmän pois.Kenen pussiin se sitten sataa jos se ei voi äänestää kuka ei voi todistaa henkilöllisyyttänsä?
Sitä varten niitä äänestysrekistereitä haetaan osavaltioilta. Nähdään, ketkä on demareiden äänestäjiä, ja verrataan passi- sekä ajokorttitietokantoihin.Elikä yksi potentiaalinen taktiikka olisi valehdella että ei tollasta ole suunnitteilla ja alle 1kk vaaleista tehdä toi muutos. Edellyttäen tietenkin ettei se kostaudu sitten niin että rajaa liikaa omia kannattajia ulos.
Äänestäminen on aina tasapainoilua turvallisuuden ja saavutettavuuden välillä. Tuolla joutuu äänestämään rekisteröityessä pääsääntöisesti todistamaan sen henkilöllisyytensä. Osavaltioissa on erilaisia tapoja ja keinoja varmentaa, kuka rekisteröityy ja onko henkilö oikeutettu äänestämään tämän osavaltion alueella. Ei täydellinen, mutta tuolla vastustetaan mitään henkilörekistereitä, joten tämä tulee ongelmaksi, kun yhdistetään henkilökorttien saamisen hankaluus. Joo pitäisi tehdä monta asiaa tuolla, mutta pari asiaa pitää ensiksi saada valmiiksi, että voivat vaatia sitä henkilökorttia äänestyspaikalla.Kenen pussiin se sitten sataa jos se ei voi äänestää kuka ei voi todistaa henkilöllisyyttänsä?
Huvittavaahan tässä on se, että juuri Trumpin puolue republikaanit ovat perinteisesti vastustaneet mitään liittovaltiotason henkilötietojärjestelmää, jonka avulla voitaisiin helposti nähdä, kuka on oikeutettu äänestämään missäkin osavaltiossa. Tuo on nähty lähinnä pedon merkkinä tms.Äänestäminen on aina tasapainoilua turvallisuuden ja saavutettavuuden välillä. Tuolla joutuu äänestämään rekisteröityessä pääsääntöisesti todistamaan sen henkilöllisyytensä. Osavaltioissa on erilaisia tapoja ja keinoja varmentaa, kuka rekisteröityy ja onko henkilö oikeutettu äänestämään tämän osavaltion alueella. Ei täydellinen, mutta tuolla vastustetaan mitään henkilörekistereitä, joten tämä tulee ongelmaksi, kun yhdistetään henkilökorttien saamisen hankaluus. Joo pitäisi tehdä monta asiaa tuolla, mutta pari asiaa pitää ensiksi saada valmiiksi, että voivat vaatia sitä henkilökorttia äänestyspaikalla.
Tässä voi olla sitten se syy jos asia haudataan kaikessa hiljaisuudessa.Huvittavaahan tässä on se, että juuri Trumpin puolue republikaanit ovat perinteisesti vastustaneet mitään liittovaltiotason henkilötietojärjestelmää, jonka avulla voitaisiin helposti nähdä, kuka on oikeutettu äänestämään missäkin osavaltiossa. Tuo on nähty lähinnä pedon merkkinä tms.
Nyt sitten yhtäkiä ollaankin varmoja että demarit ovat kuskanneet miljuunia ja miljuunia laittomia äänestäjiä maahan.
Ei sitä mihinkään haudata. Tällä kehityksellä seuraavat vaalit annetaan ICE:n hoidettaviksi ja siellä saa vapaasti valittaa rynnäkkökivääriä kantavalle, jos äänestysoikeus evättiin, vaikka passi oli mukana.Tässä voi olla sitten se syy jos asia haudataan kaikessa hiljaisuudessa.
Tämäkin nyt jotenkin kuvastaa sitä miten helppoa tuollaisen ihmisen kanssa olisi toimia. Suomi voisi tilata kiinasta 50 eurolla pokaalin ja kaivertaa siihen world greatest deal maker finland 2026 ja antaa sen trumpille sekä myös antaa joku turha diplomi, ja sen jälkeen suomi olisi greatest country ever ja trump kyynelehtisi kuinka hienoa että häntä tunnustetaan ja tehdään best deals low tariff billions trade- diili.Meno valtameren takana on kuin Pohjoskoreassa tai Kiinassa näiden palkintojen nimien suhteen. Onpahan taas Palkinto. Takan reunalle vaan pysti kun ei Noobelia tullut.
Ja sitten seurasi myös Trumpin sekoilua. Ai perkele , minäkö sen pystin sain ?
![]()
Trumpin sekava puhe herättää huolta – "Auringonlasku alkaa joka päivä aikaisemmin"
Trumpin sammaltava puhe on kiinnittänyt monen ihmisen huomion.www.iltalehti.fi
En kyllä muista nähneeni tällaista keskustelua missään muualla kuin jenkeissä. Yleisesti ottaen äänestäminen on...äänestämisetä. Mene paikan päälle, näytä henkkarit, äänestä, done. Ei ole mitään "puolueen äänestäjäksi rekisteröitymistä" tai muitakaan pakotettuja byrokraattisia lisärasitteita tai keinotekoisia prosesseja.Äänestäminen on aina tasapainoilua turvallisuuden ja saavutettavuuden välillä.
Jotenkin outoa että tämäkin käännetään negatiiviseksi, että demokratiassa puhutaan äänestämisestä. Sehän on demokratian ydintä. Esim. Suomessa ei puhuta vaikka pitäisi ja aika paljonkin.En kyllä muista nähneeni tällaista keskustelua missään muualla kuin jenkeissä. Yleisesti ottaen äänestäminen on...äänestämisetä. Mene paikan päälle, näytä henkkarit, äänestä, done. Ei ole mitään "puolueen äänestäjäksi rekisteröitymistä" tai muitakaan pakotettuja byrokraattisia lisärasitteita tai keinotekoisia prosesseja.
Kohta ollaan siinä tilanteessa, että jenkkien vaalituloksen luotettavuus on putinlandian tasolla.we've been proactive to make sure we have the right people voting, electing the right leaders to lead this country.
Ekalla kaudellaan nimenomaan jakoi rahaa kaikille, kun koitti ostaa suosiota. Olikos luokkaa 2000$/henkilöMinusta tuntuu, että Trump ei rahaa jaa kenellekään muulle, kuin omalle klikilleen. Mutta ehkä riittää, että lupaa ihan kohta jakaa rahaa.
Tällä kaudella trumppi on myös lupaillut 2000 dollaria, jotka muka maksettaisiin tuontitulleilla.Ekalla kaudellaan nimenomaan jakoi rahaa kaikille, kun koitti ostaa suosiota. Olikos luokkaa 2000$/henkilö
Tekemällä näin, käännetään selkää eurooppalaisille liittolaisille ja yhteiselle rintamalle. Ainakin omasta mielestä tällä hetkellä on järkevämpää pysyä joukossa jolla on jollain tasolla yhteiset edut, eikä yhdellä pystillä ei suhteita ylläpidetä kovin pitkää aikaa.Tämäkin nyt jotenkin kuvastaa sitä miten helppoa tuollaisen ihmisen kanssa olisi toimia. Suomi voisi tilata kiinasta 50 eurolla pokaalin ja kaivertaa siihen world greatest deal maker finland 2026 ja antaa sen trumpille sekä myös antaa joku turha diplomi, ja sen jälkeen suomi olisi greatest country ever ja trump kyynelehtisi kuinka hienoa että häntä tunnustetaan ja tehdään best deals low tariff billions trade- diili.
Tämäkin diplomatian taito on tässä maassa kadonnut vaikka ryssien kanssa tuollaista teeskentelyä ja väkinäistä hymyilyä ylläpidettiin vuoskymmenet saaden suomen kannalta loistavat kauppasopimukset neuvostoliiton kanssa. Ilmeistä nyt on jo ollut pitkään että tuo on Trumpin suurin heikkous, mitä pitäisi täysillä hyödyntää. Todennäköisesti putinkin vetää täysillä tästä narusta ja kehuu trumppia kuinka greatest hän on, mitään trumpin pissavideoita edes tarvitse noin helpon ihmisen kiristämiseen.
Aina välillä kun verkkoäänestys tulee keskusteluun mukaan, niin tämä on tapetilla.En kyllä muista nähneeni tällaista keskustelua missään muualla kuin jenkeissä. Yleisesti ottaen äänestäminen on...äänestämisetä. Mene paikan päälle, näytä henkkarit, äänestä, done. Ei ole mitään "puolueen äänestäjäksi rekisteröitymistä" tai muitakaan pakotettuja byrokraattisia lisärasitteita tai keinotekoisia prosesseja.
Tällä kaudella trumppi on myös lupaillut 2000 dollaria, jotka muka maksettaisiin tuontitulleilla.
Paitsi, että tuontitulleja ei vissiin ole kertynyt läheskään niin paljoa, että tuollaista voitaisiin maksaa. Ja lisäksi se, että tavalliset amerikkalaiset ovat itse jossain muodossa maksaneet nuo tullit, niin aika huono diili, donaldin tapaan.
![]()
Voihan sen pystin tms. merkityksettömän tunnustuksen antaa trumpille vaikka EU, ihan sama. Tässä kohtaa tarttisi sitä osaamista käyttää mikä suomeen kasautui vuoskymmenten yya teeskentelystä.Tekemällä näin, käännetään selkää eurooppalaisille liittolaisille ja yhteiselle rintamalle. Ainakin omasta mielestä tällä hetkellä on järkevämpää pysyä joukossa jolla on jollain tasolla yhteiset edut, eikä yhdellä pystillä ei suhteita ylläpidetä kovin pitkää aikaa.
Amerikalla on 250 vuoden historia jonka perustana on ollut demokratia, eli ihmisillä on ollut oikeus olla asioista oma mielipide ja maa on ollut vapaa. Nyt tämä ei näytä enää itsestäänselvyydeltä, mutta ajanjakso on kuitenkin lyhyt ja on mahdollista, että tämä hautautuu historiaan.
Pitää siis ajatella tulevaisuutta, eikä vain elää hetkessä.
Stubb sentään yritti vähän nuolla hanuria. Kai sieltä pari jäänmurtajaa saatiin kirjoihin.Voihan sen pystin tms. merkityksettömän tunnustuksen antaa trumpille vaikka EU, ihan sama. Tässä kohtaa tarttisi sitä osaamista käyttää mikä suomeen kasautui vuoskymmenten yya teeskentelystä.
Epsteinkö aloittanut/rahoittanut äärioikeiston vihan nousun..?
Reddit - The heart of the internet
www.reddit.com
Tällaista kuvaa vissiin oli tarkoituksena jakaa. Ei mulla muuta, mut kuha laitoin ton mitä linkissä oli. En kyl ymmärrä miksi ja mitä täs nyt on.. joku random sanoo jotain.. ja postauksen otsikko oli, että "is this true". Eli ei yhtää sen parempi kuin, että ei olis nähnyt ollenkaan. e: on tuolla keskustelua, mut.. mutmut.Emme tiedä. Mitäs tuolla kerrotaan?
En kyllä myöskään tiedä, miten Epstein liittyy tähän ketjuun tuolla alustuksella?

Vai että redditissä joku raivoava BLM pehko selittää lähteetöntä potaskaa ja syyttää muita vihasta jonka on itse aloittanut. Nyt on kyllä aivan ennen kuulumatonta analyysiä.Tällaista kuvaa vissiin oli tarkoituksena jakaa. Ei mulla muuta, mut kuha laitoin ton mitä linkissä oli. En kyl ymmärrä miksi ja mitä täs nyt on.. joku random sanoo jotain.. ja postauksen otsikko oli, että "is this true". Eli ei yhtää sen parempi kuin, että ei olis nähnyt ollenkaan. e: on tuolla keskustelua, mut.. mutmut.
![]()
Right wing media sphere ja r/politics? Siis mitä helvettiä. Tuo r/politics on niin vasemmalla kuin vain voi olla. Jos piirtäisi viivaa vasemmalle niin se kohtaa jo itsensä koska kiertää koko universumin.Tällaista kuvaa vissiin oli tarkoituksena jakaa. Ei mulla muuta, mut kuha laitoin ton mitä linkissä oli. En kyl ymmärrä miksi ja mitä täs nyt on.. joku random sanoo jotain.. ja postauksen otsikko oli, että "is this true". Eli ei yhtää sen parempi kuin, että ei olis nähnyt ollenkaan. e: on tuolla keskustelua, mut.. mutmut.
![]()
Mikä toi voter ID juttu on? Oon ihmetellyt sitä ennenkin. Multakin kysytään henkkarit kun käyn äänestämässä vaikka olisi se postissa tuleva äänestyspaperi mukana, ihan kuntavaaleissakin muistaakseni. En silti koe, että olen kokenut fasismia tai sadismia sen johdosta.
Eletäänkö me fasismin alla![]()
Kenen pussiin se sitten sataa jos se ei voi äänestää kuka ei voi todistaa henkilöllisyyttänsä?
Tää Suomen järjestelmä eroaa siinä mielessä jenkeistä että siinä on ikään kuin kaksiosainen autentikaatio: se henkilötunniste lähinnä todentaa että olet kuka sanot, ja sitten äänestyspaikalla oleva väestötietojärjestelmästä kerätty lista todentaa että sulla on äänioikeus.Joo mullehan riitti pelkkä ajokortti, mikä ei ole virallinen henkilötodistus.
Ei Suomea kannata verrata koska täällä äänestys on sunnuntaina ja poliisilta saa ilmaiset henkkarit, kaikki on automaattisesti rekisteröityjä jnejneJoo mullehan riitti pelkkä ajokortti, mikä ei ole virallinen henkilötodistus.
Voit tietenkin josOk hyvää infoa tuossa pagilta, eli pitää kuitenkin jollain tapaa todistaa kuka on. Ihmettelin että jos mä vaikka meen kaliforniaan lomamatkalle ja siellä on joku äänestyspäivä niin voinko vaan marssia sisään ja äänestää.
Otsikon henkilö on ajamassa ennakko- ja postiäänestyksen poistamista. Tokihan hän itsekin on tehnyt ainakin toista mutta mitäs pienistäMuuten tuo "äänestyspäivä on tiistai" ei mun mielestä vaikuta, kun onhan sielläkin ennakkoäänestys monta viikkoa. Toi on kyllä niin hämärä systeemi ja vaihtelee osavaltiotasolla, en ole jaksanut ottaa selvää.
Eihän se todistaminen ole fasismia. Automaattinen rekisteröityminen ja ilmaiset paperit jokaiselle niin loistava asiaSilti se pääpointti, että henkilöllisyys pitää todistaa äänestäessä, niin en näe tuossa minkäänlaista fasismia. Muutenhan sitä voisi vaikka äänestää monta kertaa, menee vain eri paikkaan. Mutta joo, ei se mene noin näemmä.
travel.state.gov
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.