• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Yhdysvaltain 45. ja 47. presidentti Donald J. Trump

Mielestäni hyvä tiivistelmä MTG:stä on että hän on ärsyttänyt demokraatteja koko julkisen elämänsä ajan, viitisen vuotta, mutta nyt kun on ollut pari kuukautta sukset ristissä Trumpin kanssa alkoi saada tappouhkauksia.

MTG:hän tunnetaan esim siitä että ennen kuin oli itse poliitikko hän kävi AOC:n toimiston ovella kameroiden kanssa huutelemassa että tules nyt pelkuri vastailemaan kysymyksiin
Unohtamatta kun hyökkäsi näitä koulun ampumavälikohtauksessa selviytyneitä vastaan myös

Tässä videossa seuraa ja syyttelee esimerkiksi
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=ivEYivMFmG8
 
Viimeksi muokattu:
Mielestäni hyvä tiivistelmä MTG:stä on että hän on ärsyttänyt demokraatteja koko julkisen elämänsä ajan, viitisen vuotta, mutta nyt kun on ollut pari kuukautta sukset ristissä Trumpin kanssa alkoi saada tappouhkauksia.

MTG:hän tunnetaan esim siitä että ennen kuin oli itse poliitikko hän kävi AOC:n toimiston ovella kameroiden kanssa huutelemassa että tules nyt pelkuri vastailemaan kysymyksiin

Niimpä. Kun virallinen kaanon, jota täällä toistetaan, on Trumpin demonisointi johtaa väkivaltaan ja kaikki väkivalta on siten demokraattien syytä. Viimevuosien iskut politikkoja kohtaan taitavat olla kaikki (Pelosit, ne paikallispolitikkojen ampumiset, pommiyritys, trumpin ampuminen) rebublikaanien tekosia. Plus MTG:n turvallisuusongelmat alkoi kun kultin messias kirosi hänet.
 
Jos nyt ollaan rehellisiä niin tavis joutuu yksinkertaisuutensa ja laiskuutensa takia sinne informaatiokuplaan, jos valtiossa vaan sensuroimaton netti toimii. Ei toki muuta sitä mihinkään että suuri osa sinne kuplaan päätyy nykyään. AI:n riemuvoitto on myös trumppelin voitto, mitä enemmän roskaa netissä sitä parempi.
Itseäni vähän häiritsee, kun puhutaan siten, että ihmiset joko ovat kuplassa tai eivät ole. Joka ikinen ihminen on informaatiokuplassa - jotkut vähän isommassa toiset pienemmässä. Kukaan ei saa kattavasti ihan kaikkea tietoa siitä, mitä maailmassa tapahtuu. Eikä pysty aukottomasti verifioimaan ihan kaikkea saamansa tiedon faktuaalisuutta.

Aiemmin se informaatiokupla oli laajemmin jaettu, kun oli vain muutama uutiskanava ja muutama sanomalehti, joita enemmistö luki. Nykyään se on sitten informaation määrän ja aktiivisen informaatiovaikuttamisen kasvettua paljon pirstaleisempaa, ja ihmiset voivat helposti törmätä tilanteeseen, jossa kanssakeskustelijan käsitys tapahtumista tai maailmasta eroaa täysin omastaan.

Jonkin verran sitä omaa kuplaansa voi laajentaa sillä, että pyrkii perehtymään laajemmin eri näkökulmia esitteleviin uutislähteisiin tai pyrkii ymmärtämään itselleen vieraita näkökantoja, sekä tietenkin treenaamalla mediakriittisyyttä. Kaikki tuo vaatii kuitenkin sen, että tunnistaa sen oman informaatiokuplansa ja aktiivisesti yrittää katsoa sen ulkopuolelle.
 
"Hullut" ja "tyhmät" ihmiset pääsee valtaan silloin kun äänestäjiä toistuvasti huijataan ja politiikkaa jolla ei ole eikä ollut heidän hyväksyntää ajetaan kaikesta huolimatta. Kun normaalit keinot vaikuttaa politiikkaan ei toimi niin silloin kokeillaan jotain muuta. Sama tapahtuu Euroopassa kun AfD:t ja vastaavat puolueet nousee ja sen takia vasta nyt vuosikymmenien jälkeen perinteiset puolueet alkaa harkitsemaan maahanmuuttoon ja pakolaisuuteen liittyviin ongelmiin puuttumista.
Olisihan nämä asiat voinut ratkaista vaikka silloin 20v sitten, mutta jos ei hyvällä niin sitten pahalla. Länsimaisen edustuksellisen demokratian ongelma on se ettei varsinaista kuluttajansuojaa ole. Jos valittu poliitikko puukottaa selkään niin olet pakotettu katselemaan sitä ainakin 4v.

Vance saattaa hyvinkin olla pahempi kuin Trump. Ehkä ennustettavampi ja vähemmän idiootti kuin Trump mutta tyypillä tuntuu olevan jokin hekilökohtainen kauna Eurooppaa ja länsimaiden välistä yhteistyötä vastaan.

AfD on yksi niistä ilmiöistä jotka panee miettimään että onko niissä kyse akselivaltojen ohjaamasta valeoppositiosta. Hegemonian kannalta pahin tilanne on se että horisontista nousee poliittinen uhka jota ne eivät voi kontrolloida ja josta ne eivät voi hyötyä mitenkään. No, AfD on sellainen puolue joka hyödyttää sellaisia osapuolia jotka haluaisivat Saksan muutuvan venäläismieliseksi fasistijuntaksi, samoilla raiteilla joilla USA:kin on. Euroopan sosialistipuolueet hyödyttävät myös Venäjää ajamalla politiikkaa joka äärimmilleen päässeenä "venäläistää" maat siinä määrin, että Venäjän ei tarvitse kuin suorittaa kolmen päivän operaatio ja istuttaa valtaan omat nukkensa. Eurooppalainen vasemmistopolitiikka tekee maista vararikkoja, moraalisesti köyhiä balkanistanioita joilla ei ole kykyä eikä halua vastustaa Venäjän lopullista ratkaisua. Jopa demografia tulee noudattamaan Venäjän vastaavaa, eikä sellaisissa sisäisten konfliktien ja jihadin repimissä epäonnistuneissa valtioissa tule olemaan jäljellä tahtoa säilyttää itsenäisyys. Tuonti-diktaattorit voivat silloin käytännössä marssia sisään. Mietin että onko noiden puolueidenkin taustalla ne samat kädet, kuten esim. AfD:n, vai onko tämä puhdasta sattumaa että kummatkin puolet hyödyttävät akselia.

Venäjän vaikuttamista USAn asioihin puidaan paljon, mutta miten ihmeessä arabimaiden vaikutus USAn toimintaan on siivutettu kaikkialla täysin.
Esim Qatar on "tukenut" USAn ylempia koulutusasteita 6 200 000 000 dollarilla vuosien aikana. Miksi ihmeessä? Hyvää hyvyyttään?
Myös muihin toimintoihin on tullut miljardeja.

Kyseessä on vain hydran eri pää.

Joo niin ollaan, mutta tuo ei ole sotilasoperaatio. Ja tuohonhan Trumpin hallinto pyrkii. Yksittäisiin eurooppalaisiin maihin, jotka ei ole syvästi liittoutuneet keskenään. Ja samalla se koittaa saada eurooppalaisten maiden suhtautumista Venäjään muutettua. Tästä esimerkki ne 300mrd, jotka on jäädytetty euroopassa. Ne koittaa näiden yksittäisten maiden kautta saada niitä vapautettua Venäjälle ja pelata EU:ta ulos koko hommasta. Eli pahimmillaan tuo heittää juuri meidät sinne kuuluisan junan alle.

EU:n liittovaltio voi toimia vain jos se ei ulotu yli turvallisuuskysymysten. Mitä kauempana Brysselistä jäsenmaa sijaitsee, sitä vähemmän itsenäisyyttä niille jäisi liittovaltiossa. Haluaisimmeko että esim. ryssittynyt pellevaltio Saksa päättäisi pohjolan asioista?
 
Tuore uutinen jenkkilästä koskien USA:n hintojen kehitystä. Vähemmän yllättäen nykyhallinto lähinnä siis syyttää jatkuvasti nousevista hinnoista Bidenin hallintoa, ja on muutoin melkolailla lamaantunut asian suhteen. GOP on huolissaan, sillä välivaati lähestyvät ja selkeät varoitusmerkit ovat jo ilmassa. Alla käännös osasta uutista:

"Vaikka monet republikaanit – mukaan lukien Trump – syyttävät edelleen entistä presidenttiä Joe Bidenia taloudellisista ongelmistaan, republikaanien kannalta on selviä varoitusmerkkejä. Äskettäisessä POLITICO-kyselyssä 46 prosenttia vastaajista sanoi, että elinkustannukset ovat korkeimmat, mitä he muistavat. Tähän lukuun sisältyy 37 prosenttia niistä, jotka äänestivät Trumpia vuonna 2024, ja noin neljännes Trumpin äänestäjistä sanoo, että hän on joko täysin tai pääosin vastuussa talouden nykytilasta."

Translated with DeepL.com (free version)
 
EU:n liittovaltio voi toimia vain jos se ei ulotu yli turvallisuuskysymysten. Mitä kauempana Brysselistä jäsenmaa sijaitsee, sitä vähemmän itsenäisyyttä niille jäisi liittovaltiossa. Haluaisimmeko että esim. ryssittynyt pellevaltio Saksa päättäisi pohjolan asioista?
Itseasiassa tilanne olisi juuri päinvastoin, liittovaltiossa valtaa jäisi huomattavasti nykyistä enemmän päättää omista asioistansa. Siksi ainakin itse kannatan liittovaltiota, siis koko euroopan kattavaa. Tuolloin tottakai kerättäisiin erillistä liittovaltioveroakin, nähtävästi pääosin maataloustukien kattamiseksi, mutta yhteisille puolustusvoimille sinänsä en näkisi käyttöä sillä onhan meillä NATO.
 
. GOP on huolissaan, sillä välivaati lähestyvät ja selkeät varoitusmerkit ovat jo ilmassa.

Voisi uvitella että puolueessa on USA ja puolueen etua ajavia jotka on huolissaan Trumpin hallinnosta, ja näkevät tässä positiivista liikahdusta. Luulis että ainakin osa mieliestä parempi että Trum siiven valta heikkenee, vaikka se vaatisi paikkojen vähenemistä. Siis pohdin että parempi että ei tumpetistit pärjää ja jos ei pärjää niin parempi ettei sitten trumetistikaan.

Ehä turha haikailla poulerajat ylittävää amerkin pelastamista, mutta voihan sitä toivoa että GOP oppositio ja demokraarrien lähentminen voisi tuoda hyvää.

Itseasiassa tilanne olisi juuri päinvastoin, liittovaltiossa valtaa jäisi huomattavasti nykyistä enemmän päättää omista asioistansa. Siksi ainakin itse kannatan liittovaltiota, siis koko euroopan kattavaa.
En tiedä mitä suunnittelet, siis valtion tehtäviä, vastuita littovaltiolle ja jäljelle sitten jotain kansallista puuhastelua, siis ei juuri pakollisia velvoitteita, ja puuhastalle saa paikallis tasolla selalista mikä ei haittaa isoa kuvaa.


Tuolloin tottakai kerättäisiin erillistä liittovaltioveroakin, nähtävästi pääosin maataloustukien kattamiseksi, mutta yhteisille puolustusvoimille sinänsä en näkisi käyttöä sillä onhan meillä NATO.
Euro liittovaltio, niin sen puolustuksen rahoitus vaatii sen vahvan liittovaltion, ja vahvan liittovaltion rakennus palikota on vahva puolustus. Jos tässä nyt havitellaan amerikan paikalle.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
294 451
Viestejä
5 032 383
Jäsenet
80 706
Uusin jäsen
henrylillvis

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom