...
Iranin pääsodan suunnittelijaksi on vahvistumassa Donald Trump itse, ja esim. vuosikausia Iranin hyökkäystä vastustanut maan tiedustelujohtaja Tulsi Gobbard on juuri sanonut luovuttaneensa valtaosan tehtävistään suoraan Suurelle Johtajalle Donald Trumpille.
Suora lainaus uutisesta: "Vauhtisokeuteen ajautuneet johtajat ovat perinteisesti tehneet pahimmat virhearvionsa sotia aloittamalla. Iranin sodan aloittaminen voi hyvin osoittautua Trumpin suurimmaksi virheeksi."
...
Taisi Hitlerkin viimeisinä hetkinä heittää kenraalit sivuun (koska mitä ne mistään tietää) ja alkaa itse mikromanageroimaan sotaa ja lopputulos oli mitä oli tietenkin.
En halua liioitella mutta jotenkin tästä tulee sellainen USA:n Suezin kanavan kriisi mieleen, että eletään jotain aikakautta jossa USA suurvaltana alkaa hiipua ja tämä johtunee oikeastaan pelkistä omista toimista, Trump tehnyt tyhjäksi vuosikymmenten diplomatiat ja liittolaissuhteet muutamassa vuodessa.
Toisaalla taas, Trump jatkaa Zelenskin päivittäistä haukkumista (vapaasti suomennettu): "Ukraina ei ole tehnyt mitään, mitä ikinä Zelenski sanoo nyt niin hän vain yrittää tehdä sitä poliittisista ja PR syistä", "Zelenski on vain pieni kirppu"
NATO:a haukkui jälleen pelkureiksi ja paperi tiikeriksi ilman USA:ta. Uskooko esim. Kokoomus vielä että USA kiitää Euroopan apuun. Täytyy olla aika sekaisin jos sellaista uskoo kaiken tämän jälkeen.
Hieno liittolainen, Euroopan kannattaa jatkaa kumartelua tuonne suuntaan. Ei varmaan mene kauaa niin Trump lopettaa myös tiedustelutiedon antamisen, tosin siinä vaiheessa USA:lla ei ole oikein Ukrainan suhteen niin paljon pelimerkkejä enää paitsi asemyynnit joita aseteollisuus tuskin haluaa lopettaa koska kuka muu niitä ostaisi samoissa määrin kuin Eurooppa?
Ja tätä tosiaan luvassa 3 vuotta ja Trumpin kognitiiviset kyvyt laskevat yhä, mitäköhän tässä vielä käy..