Jos tämän 2%/bkt saavutti 2015 oliko 4 maata, 2020 9 maata ja 2015-2019 Yhdysvaltojen ulkopuoliset Nato-maat lisäsivät puolustusmenoja yli 20%, niin olemme asioista eri mieltä. Varmaan Stoltenbergikin olisi, credit when credit is due.
Otsikkoon liittyen tämä puhe vaaleissa on ihan sisäpoliittista öyhötystä, millä vain Turmp itsekkäästi (* tuhoaa USA suurtavalta-asemaa.
Toki jenkkia puolustus menot BKTstä ovat isot, oliko 3%, mutta se on osa suurvaltaa, supervaltaa, maantieteellisesti pohjoisatlanti (NATO)on vain pieni osa. Jos jenkkien puolustus kumppanuuksia katsoo, niin en Nato maita jenkkeinä dissaisi, päinvastoin.
USA kumppaneista, Israel painaa paljon puolustukseen, mutta kuinka paljon siitä loppujen lopuksi on jenkkiraaa.
Saudiarabia laittaa paljon, NATO ulkopuolia mitäs vielä Korea kannattaa mainita.
Nato maista, niin Puola laittaa enemmänkin kuin jenkit, sitten on pieniä maita, ja Suomikin on nykyään Nato maa, meillä ihan rahaa, mutta jos varusmiehet, reservit arvotetaan, niin... Turkki on pitkänlinja panostaja, Kreikka samoin, jälkimmäinen meni kuralle ja Turkkikin ongelmissa. Nato maissa on sitten maita joilla pienet prosentit, länsieuroopassa ymmärettävää, jos lähellä ei ole uhkaa, eikä ole omia suurvalta pyrkimyksiä, niin olltu lähinnä Jenkkien tukena
Ukraina toki tilanteensa takia laittaa sitten ihan omassa luokassaan.
(*
Siis on vain itsekkäässä valtahulluudessa valmis tuhoamaan USA aseman.