Wuchang: Fallen Feathers (PC, PS5, Series X/S)

Liittynyt
08.08.2019
Viestejä
2 532
Tämmönen kiinalaisten "soulslike roolipeli" tuli uunista ulos 24.7.2025.

Wikipedia: Wuchang: Fallen Feathers - Wikipedia

Unreal engine5 toimii pelimoottorina, ja peli on raudalle kuin raudalle "vaativa". Alustasta riippumatta. Laitan seuraavaan postaukseen omia kokemuksia.

PS: EI juonipaljastuksia ilman spoiler-piilotusta. Kiitos.
 
PC-kokemuksia:

Peli pyörii heikosti jopa RTX 4080 + 5800x3d. GPU-bound aika selkeästi, pikaisesti testattuna. Skaalain on pakollinen tässä pelissä, sekä pelintekijän päätöksestä, että oikeasti. 1080p ehkä jollain tykkikortilla saisi hyvän FPS, ja silti olisi varmaan stutteria / mikrolagia.

Kannattaa googlata joku omasta mielestä luotettava "suorituskyky / asetusopas", voin pyydettäessä laittaa omat hyväksi havaitut asetukset. Jos haluaa sulavan pelikokemuksen FPS-puolesta, niin tätä ei kannata ostaa ollenkaan. Ainakaan vielä.

Grafiikat on onneksi hyvät, ultrawide, HDR -tuet löytyy jne. eli jotain positiivista tuon FPS-sopan jälkeen. Jos pystyy uppoutua peliin eikä ole pahasti allerginen FPS-dropeille, niin en jättäisi peliä näistä syistä ostamatta.

Olen pelissä vasta alkumetreillä, ja toistaiseksi peli vaikuttaa mielenkiintoiselta, mutta aivan liian aikaista vielä arvioida/suositella peliä. Olen muutenkin melko ummikko tämän kategorian suhteen. Siksi päätin vetää liipaisinta ja ostaa nyt yhden "tällaisen".
 
Kokeiluun menee Game Passin kautta, kunhan ovat saaneet päivitettyä. Vaikuttaa mielenkiintoiselta peliltä.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
283 056
Viestejä
4 866 409
Jäsenet
78 501
Uusin jäsen
Ansta_5256

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom