- Liittynyt
- 14.10.2016
- Viestejä
- 22 912

Kaotik kirjoitti uutisen/artikkelin:
Uutisoimme aiemmin lukuisista viime aikoina tippuneista vihjeistä, joiden mukaan Windows 10 21H2:ksi oletettu Sun Valley -päivitys tulisikin olemaan Windows 11. Nyt hunajapurkin kansi on auennut paineella ja kuvankaappauksia käyttöjärjestelmästä on roiskittu ympäri netin virtuaalisia seiniä lukemattomien eri tahojen toimesta.
[gallery link="file" columns="2" size="medium" ids="63120,63121"]
Ensimmäisten kuvankaappausvuotojen perusteella Windowsien kehitystä seuranneille tulee epäilemättä aiemmin tänä vuonna peruutetuksi ilmoitettu Windows 10X. Käynnistä-painike ja muut tehtäväpalkin kuvakkeet on keskitetty ja Käynnistä-valikko on keskellä ruutua kelluva pyöreäkulmainen ikkuna. Uudesta tyylistä vähemmän pitäville on säilytetty mahdollisuus siirtää kuvakkeet tuttuun tapaan palkin reunaan, mikä tuo myös Käynnistä-valikon ikkunan tutulle paikalleen. Myös nykyisen Windows 10:n Käynnistä-valikon saa edelleen käyttöön rekisteriä muokkaamalla, mutta lopullisesta versiosta on vielä mahdotonta sanoa mitään varmaa.
[gallery link="file" ids="63118,63117,63119"]
Käyttöliittymässä on nähtävissä Microsoftin jo keväällä Windows Insider -ohjelman Dev-kanavan Windows 10 -versioissa julkaisemat uudet järjestelmäikonit, mutta mukaan mahtuu edelleen myös vanhoja, joidenkin mukaan jo Windows 95:stä tuttuja ikoneita sekä sovellusten käyttöliittymiä. Uutta toiminnallisuutta edustaa puolestaan päivittynyt Snap-ominaisuus. Ikkunoiden oikeasta yläkulmasta löytyvään maksimointipainikkeisiin on piilotettu ilmeisesti hiiren oikean taakse Snap-valikko, jolla ikkunan saa helposti esimerkiksi puolen tai neljännesruudun kokoiseksi haluamalleen puolelle näyttöä.
Lähteet: The Verge, Thurrott, MSPoweruser, XDA-Developers
Linkki alkuperäiseen juttuun