- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 22 785
Kinkku unohtui uuniin ja tuli 87C asteisena ulos. En laita kuvia, mutta jos on liian kuivaa, ostan toisen.
edit: siis Ikean paistomittari hajosi ja Inkbirdissä ei näytä olevan hälytystä. Kinkku meni 62C->87C parissa tunnissa ja en ollut yhtään varautunut tähän.
Noniin.. Kinkut oli Prismassa 2.49€/kg ja ostin 3kg kinkun vielä tähän lisäksi. Jonain vuonna miekka & kypärä odottelin kinkkualea kieli pitkällä helmikuuhun. Nyt se tuli ajoissa ja yllättäen. 5kg kinkut oli loppuunmyyty, oli vain 3kg ja 7kg kinkkuja ja jälkimmäinen ei nyt käy, vaikka olisi hinta/laatu-suhteen huippua.
Tykkään ylikypsästä, mutta tästä tuli kyllä vähän liian kuivaa.. Viime jouluna taas oli liian vetinen.. Ehkä tämä osuu kohdalleen? Paistoon menee vasta ensi viikolla, mutta valmistaudun paremmin. Tällä kertaa otan myös kuvan ketjuun..