Prosessori ei toimi myöskään toimistolta löytyvällä Z370-emolla.
Varmaan ajatuskatkos/kirjoitusvirhe, kun kyseessä taisi olla varmaan x370.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Prosessori ei toimi myöskään toimistolta löytyvällä Z370-emolla.
Juurikin näin.Varmaan ajatuskatkos/kirjoitusvirhe, kun kyseessä taisi olla varmaan x370.
Suunnitteilla on video mahdollisimman halpa ja hyvä kokoonpano käytetyistä osistaItse ostin jonkun käytetyn näytönohjaimen joskus ja siinähän oli jo toinen tuuletin valmiiksi hajalla. Tuulettimet on kumminkin kuluvia osia? Kannattaa siis paljon ennemmin ostaa aivan uusi näyttis ja mielellään tarjouksesta. Se että ostaako AMD:n vai Nvidian, niin saa päättää aivan itse.Itse oon yleensä suosinut AMD:n osia, koska ovat vähän halvempia ja prossuista nuo Ryzenitkin on nykyisin huippunopeita ja halpoja.
Täältä ostetuista?Suunnitteilla on video mahdollisimman halpa ja hyvä kokoonpano käytetyistä osista
Kiva kuulla.Suunnitteilla on video mahdollisimman halpa ja hyvä kokoonpano käytetyistä osista
Suunnitteilla on video mahdollisimman halpa ja hyvä kokoonpano käytetyistä osista
JepTäältä ostetuista?
En tiedä mitä editointiohjelmia käytät, mutta ilmaisella Audacityllä saa taustakohinat poistettua valitsemalla ääniraidalta ensin hiljaisen kohdan ja luomalla siitä "ääniprofiilin", jota ohjelma sitten käyttää poistamaan taustakohinat myös muistakin osista. Tämä tietenkin vaatii sitä, että erotat video- ja ääniraidat ensin toisistaan jos et jo alun alkaen nauhoita ääniraitaa erikseen. Ohjeet löytyy tältä sivulta kohdasta "removing noise after you have recorded".Vinkit poistamiseen tervetulleita, itseltä ei ainakaan työkalupakista nykyisellään moisia löydy. Toimiston ilmanvaihtohan siis on kyseessä ja hieman yllätti että se tuli lavalier-nappimikistä noin läpi.
Ja taustoituksena tosiaan meikäläisen ensimmäinen video kyseessä, joten kaikki kuvaamisesta ja editoinnista lähtien aloitettu lähestulkoon nollasta tässä muodossaan, joten work in progress![]()
Onko hiekkaa vaginassa vai haistanko jonkinsortin elitismiä? Mielestäni ei voi puhua hitaasta GPU:sta, jos sillä pystyy pelaamaan nykypelejä 1080p-resoluutiolla. Tietysti jos tarkoituksena on virtuaalipippelin kasvattaminen FPS-lukujen myötä, niin sitten on eri asia. Pelaamiseen tuo kuitenkin riittää.Turhaa pyristellä, hidas on gpu siellä ja pitäisikö vielä runokin tehdä että ymmärtäisitte vaikka onkin halpiskokoonpanosta kysymys.
Emolevy (MSI X470 GAMING PLUS) 119 €
Tallennus (Samsung 970 EVO 500 Gb M.2) 99,90 €
Näytönohjain (Gigabyte RX 570 8 Gb) 179 €
Muistit (G.Skill RipjawsV DDR4 3200 MHz) 129,90 €
Prosessori (AMD Ryzen 5 2600) 174,90 €
------------------------
Yhteensä 702,70 €
Suunnitteilla on video mahdollisimman halpa ja hyvä kokoonpano käytetyistä osista
Itse katselin, että aika rohkeasti noita staattiselle sähkölle herkkiä komponentteja pyöritettiin käsissä ilman ESD-suojausta eli voiko nuo prossut hajota ihan tuossa vaiheessa.
Kiitos palautteesta@Juha Kokkonen Teikäläisellä (ja kollegoillasi) on tapana kirjoittaa artikkelit aina pitkän kaavan mukaan, eli informaatiota on todella paljon ja asiat on kerrottu hyvinkin monisanaisesti. Oliko miten tuskallinen rupeama editoida näin kompaktiin videoon näinkin paljon asiaa?
Olen kyllä tyytyväinen että 1.4. julkaistu valeuutinen ei ollutkaan täyttä valetta, vaan Youtubea aletaan ottamaan laajemmallakin rintamalla haltuun!
Kiitos vinkeistä. Kuulostaa äkkiseltään aika haastavalta - pitää vähän tutkia asiaa. Tuo aiemmin mainittu Audacityn käyttö kuulostaa myös työläältä, kun videoklippejä on kuitenkin kymmeniä ja kaikista pitäisi käsitellä äänet erikseen. Tuossa videolla ei mikrofonin paikka muuttunut juurikaan puheosuuksien aikana. Voiceoverissa oli käytetty erillistä mikkiä tietokoneen ääressä.Taustakohinoiden & -huminoiden täydellinen poisto voi mennä hankalaksi, koska kysessä ei ole mikki, joka pysyy koko ajan 100% samassa / kiinteässä paikassa. Esimerkkinä käy se, kun siirrytään pöydän toiselle puolelle - ja varsinkin ilmastoinnin "sointi", muuttuu selkeästi. Yksinkertaisesti koska etäisyys & kulma siihen ovat muuttuneet. Siksi:
Ekvalisointi. Ilmastoinnissa tuntuu "soivan" kuuluvimmin & ärsyttävimmin f#. Eli niin kapeakaistaista EQ vaimennusta, kuin saa 46,25 / 92,50 / 185 / 370 / 740 Hz, koska kerrasnaistaajuudet.
Prosessoria testattiin sekä videon ASRock B450M Pro4:llä että Asus Prime X370-Pro:lla, eikä kummallakaan toiminut (vastaavasti 1700 toimi molemmilla ongelmitta). X470-artikkelin emoja ei ole täällä Tampereen toimistolla ja en ole varma löytyykö enää Poristakaan (Stilt teki artikkelin).Teiltähän löytyy " toimistolta" nuo X 470 artikkelin emot joissa on tuo vikaled-paneeli
Kokeiltiinko tuota kipeää prossua noilla ja antoiko ne samaa vikacoodia
Mikä tuo X370 emo jolla tauti löytyi oli ?
Kuten tuossa ylläkin mainittiin, uskallan melkeinpä väittää, että nämä nykykomponentit eivät hajoa kovinkaan helposti staattisestä sähköstä, jos ei mene aivan täysin hölmöilemään.Itse katselin, että aika rohkeasti noita staattiselle sähkölle herkkiä komponentteja pyöritettiin käsissä ilman ESD-suojausta eli voiko nuo prossut hajota ihan tuossa vaiheessa.
Paketista olisi tullut parempi ja tasapainoisempi, default jäähyllä ja säästyneet rahat esim RX580 näyttikseen.
Ööö.. 1700X:n default-jäähy = ?
Lisäksi se aftermarket jäähy on hiljaisempi, pitkäikäisempi ja antaa parisataa megahertsiä lisää oletuskelloihin. Ei tarvitse edes itse kellottaa. BIOS:in pitää toki tukea PBO:ta.
1700X:ssä ei ole PBO:ta. Se on 2000-sarjan ominaisuuksia. Ynnä ekoja ryzenejä myytiin jäähyllä ja ilman, 2000-sarjassa ne tuli aina mukana.
Ekassa X-sarjassa ei ollut jäähyä ikinä. Voipi olla, että XFR:kin osaa ottaa lämpötilan huomioon, mutta minulla ei ole ikinä ollut oletusasetuksilla käyvää 1. generaation Ryzeniä.. Satasen 1700 ajaa myös pienillä kelloilla.
Tuota alle 120 euron 1700X:ää ei ollut saatavilla boxed-jäähyllä, joten coolerin hankinta oli pakollinen. Vaihtoehtona olisi ollut vähintään 40 euroa kalliimpi 2600-malli boxed-jäähyllä, kuten videolla kerrotaan. RX580-malleja ei saanut kokoonpanon osia hankkiessa tuohon hintaan mihin niitä saa nyt. Kuten varmaan ymmärrät, markkinat ja tarjoukset elää ja tällaista budjettikonetta kasatessa on mentävä sen mukaan mitä kulloinkin markkinoilta löytyy, joten tässä kuussa se optimikokonaisuus saattaa hyvinkin olla erilainen kuin ensi kuussa tai jopa kahden viikon päästä.Paketista olisi tullut parempi ja tasapainoisempi, default jäähyllä ja säästyneet rahat esim RX580 näyttikseen.
Toi on hieman ontuva lista joka on tehty kieliposkella.Niin missä testeissä?
![]()
Vihreät mielipiteet eivät ole totuuksia, vaikka sinusta tuntuisi miltä..
AMD Radeon RX 570 Specs
Rx570 on about tasoissa Gtx970 kanssa mutta 970 saattaa jäädä nykyään uudemmissa peleissä kuitenkin hiukan.
Mutta koska 970 ei saa uutena eikä takuullisena niin ei ole ihan validi tähän vertailuun, mutta käytettynä 100e pintaan ihan ok vaihtoehto (käytettyyn) budjetti koneeseen.
Uutena Rx570 on hyvä diili tai sitten esim Rx580 4Gb jota näemmä löytyy jimsistä 169e +pelejä 2kpl.
Nvidia tilanne budjetti luokassa on surkea, 1060 6Gb hinta ei ole tippunut kunnolla ja 1650 uutena julkaisuna kallis ja hidas.
Gtx1060 3Gb Vram alkaa ahdistamaan.
Tuntuu että ainut mitä sinne jäisi olisi alk.229e hintainen Gtx1660 joka kulkee kun muistit kellottaa tappiin(kellotus on keinotekoisesti rajoitettu,yllätys!)
Tai sitten vaan se vanha tuttu Gtx1060 6Gb,esim asuksen pienellä jäähyllä 159e +1 peli.
Toi on hieman ontuva lista joka on tehty kieliposkella.
Vai onko (samaa listaa kun katsoo) niin Rtx2070 yhtä nopea kuin Vega VII?
Monesti, myös tämän videon tapauksessa ehdotetaan kokoonpanoa mistä puuttuu asioita kuten: näyttö (monitori), näppäimistö + hiiri ja millainen äänentoisto saavutetaan sillä pelkällä monitorilla / paljonko se halvin mahdollinen (noin 20-30€) Superluxin tms. stereokuulokkeet parantavat äänentoistoa.
Eikö Sampsa ja Juha tuossa aiemmin puhunut, että videossa keskityttiin keskusyksikköön ja esim. oheislaitteisiin sitten jollain toisella videolla. Kaikkea ei kuitenkaan voi mahduttaa YouTube formaatissa yhteen videoon.Kyllä hyvä olisi myös näyttö,hiiri,näppis,2.0 kaiuttimet tai kuulokkeet ottaa kokoonpanoon mukaan. tyyliin pelinäyttö XF240H 144Hz 199€, lidl näppis ja hiiri tms. Ei välttämättä normaalit ihmiset tiedä mikä näppis lidlistä voisi olla ok tai mikä näyttö olisi ok pelinäyttö.
Nuo ovat myös hyvin pitkälle mieltymyskysymyksiäKyllä hyvä olisi myös näyttö,hiiri,näppis,2.0 kaiuttimet tai kuulokkeet ottaa kokoonpanoon mukaan. tyyliin pelinäyttö XF240H 144Hz 199€, lidl näppis ja hiiri tms. Ei välttämättä normaalit ihmiset tiedä mikä näppis lidlistä voisi olla ok tai mikä näyttö olisi ok pelinäyttö.
Mielestäni näihin oheislaitteisiin ei kannata lähteä tällä formaatilla ollenkaan. Noita hiiriä näppiksiä ym. on niin älyttömästi markkinoilla, että niistä ei koskaan saa mitään yleispätevää kokonaisuutta aikaiseksi. Videon lopussa toki voi mainita, että youtube -kanavalla on erikseen testattu eri oheislaitteita ja rohkaista yleisöä käymään lähimmässä ATK -liikkeessä kokeilemassa mikä rotta ja näppis juuri omaan käyttöön on sopivin.Nuo ovat myös hyvin pitkälle mieltymyskysymyksiä
Näppis/hiiri/kuulokkeet ovat maun ja sopivuuden mukaan eivätkä sama malli välttämättä miellytä kaikkia, joten niitä turha sisällyttää tälläiseen.
Ei varmaan kannata ostaa 144 Hz näyttöä tälläseen budjettikoneeseen, kun eihän nuo pelit pyöri edes yli 70 FPS, kuten videosta näkee.Kyllä hyvä olisi myös näyttö,hiiri,näppis,2.0 kaiuttimet tai kuulokkeet ottaa kokoonpanoon mukaan. tyyliin pelinäyttö XF240H 144Hz 199€, lidl näppis ja hiiri tms. Ei välttämättä normaalit ihmiset tiedä mikä näppis lidlistä voisi olla ok tai mikä näyttö olisi ok pelinäyttö.
Kavereilla on Gtx970/980 ja Rx570/Rx580 ja jokaisella myös 144hz näytöt.Ei varmaan kannata ostaa 144 Hz näyttöä tälläseen budjettikoneeseen, kun eihän nuo pelit pyöri edes yli 70 FPS, kuten videosta näkee.
Puoleen hintaan saa tällaisen perusmonitorin, joka sopii kuin nenä päähän budjettikokoonpanoon: Samsung 24" S24F350H Full HD -monitori, PLS-paneeli, musta *Tarjous, normaalihinta 139€!* - 109,00€
Lidlistä/verkkiksestä toki halvat näppikset/hiiret kannattaa ostaa. Mitä tulee äänentoistoon, niin parempaa hinta/laatusuhdetta saa halvoista kuulokkeista kuin halvoista 2.0 kaiuttimista.
Juu huomasin tuon tarjouksen, mutta samsungin pls paneeleista oli viimeksi sellaisia ghosting kokemuksia että ovat täyttä paskaa.Ei varmaan kannata ostaa 144 Hz näyttöä tälläseen budjettikoneeseen, kun eihän nuo pelit pyöri edes yli 70 FPS, kuten videosta näkee.
Puoleen hintaan saa tällaisen perusmonitorin, joka sopii kuin nenä päähän budjettikokoonpanoon: Samsung 24" S24F350H Full HD -monitori, PLS-paneeli, musta *Tarjous, normaalihinta 139€!* - 109,00€
Lidlistä/verkkiksestä toki halvat näppikset/hiiret kannattaa ostaa. Mitä tulee äänentoistoon, niin parempaa hinta/laatusuhdetta saa halvoista kuulokkeista kuin halvoista 2.0 kaiuttimista.
Tuosta artikkelista jäi puuttumaan varsinainen osalistaus
Tekstissä oli suurinpiirtein viittauksia , mutta esim mitkä Micronin kammat kyseessä,
sekä miksi hidas Toshiban ssd
Malttoiko kasaaja ostaa LAN piuhan ja jos minkä
Millä kalustolla suoritettiin OS / ajuri asennukset ja bios päivitys
Entä rasitus ja vakaus testit
Tässä videossa oli siis tarkoituksena käydä pääosin läpi tuota budjettikoneen osien valintaa ja vaihtoehtoja. Kyseessä ei ollut opasvideo (sellainen on tullut Sampsan tekemänä omassa muodossaan jo aiemmin), joten mukaan ei sisällytetty ohjeita käyttöjärjestelmän, pelien yms. asentamiseen. Kokoonpanon kasaaminenkin oli mukana pikakelauksella lähinnä viihteellisistä syistä - ei siis ollut tarkoituksena opastaa miten kokoonpano kasataan.Sain vihdoin aikaiseksi katsottua koko videon ja muutama asia mikä tulee mieleen ja olen huomannut jo pidemmänkin aikaa tällä ja aiemmin Muropaketin + ulkomaisilla foorumeilla.
3) Maininta mahdollisista CD/DVD/BR/diskettiasemista (mitä nykyisin ei tosin yleensä edes tarvita, mutta jos jonkun täytyy katsoa tälläistä videota olisi hyvä käydä myös edes lyhyesti lävitse miten käyttöjärjestelmän image ladataan sekä asennetaan vaikkapa USB-tikulta [sekä paljonko lisää hintaa tästä tikusta tulee...])
4) Kun nyt videota tehdään asiasta olisi ehkä järkevää käydä lyhyesti vaikka muutamalla lauseella mainintaan tietoturvasta, jos ei muuta niin edes mainintaa miten windows 10 ei virustorjuntaohjelman ole enää täysin pakollista olla maksullinen vaikka se esim. windows 7 aikana vielä suositus onkin tms.
Tämä ei siis ole erityisesti juuri tätä videota vastaan hyökkäys vaan asia mikä on pistänyt silmään jo pidemmän aikaa. Jos henkilöllä on todella tiukka budjetti häntä tuskin lohduttaa se että hän saa komponetit ja ehkä jopa pystyy kasaamaan koneen mutta jää sitten huuli pyöreänä ihmettelemään viimeistään siinä vaiheessa kun pitäisi saada se kuva näkymään / saada jotain käskyjä syötettyä keskusyksikköön ja huomaa että täytyy odottaa mahdollisesti pidempäänkin (jos esim. kesäloman aikana kertyneet kesätyörahat on käytetty ja se näyttö + näppäimistö + hiiri + kuulokkeet + USB-tikku uupuvat).
EDIT: tietysti jos EI ole tarkoitus pelata pelejä / tehdä mitään mikä vaatii ääntä niin esim. kuulokkeita ei tarvitse mainita mutta muuten väittäisin että halvimman mahdollisen 1080p näytön kanssa integroitu ääni ei välttämättä erotu edukseen varsinkaan kun nopeasti katsomalla se halvin 99€ DVI/VGA liittimillä varustettu 21½" Philipsin 1080p näyttö ei sisällä kaiuttimia.
Tuossa olet ihan oikeassa, että videolla olisi voinut mainita jonkinlaisen simppelin arvion näyttöön, ohjainlaitteisiin ja käyttöjärjestelmään liittyen. Olisi onnistunut noin 10 sekunnissa lauseella ja parilla, mutta ne jäivät nyt pois "kyydistä".+ muutkin.
Toki, näppis, hiiri, kuulokkeet, näyttö ovat sopivuuden ja maun mukaisia. Mutta jos on tarkoitus koota "halvin mahdollinen" kone pelaamiseen voisi edes mainita että näyttöön menee 100€, 10-20€ hiireen ja näppäimistöön ja joku 5€ USB tikkuun millä asentaa käyttöjärjestelmä (koska mukana ei tule erillistä asemaa) + joku 20€ kuulokkeisiin.
Olihan nytkin ihan aiheesta mainittu miten voisi nipistää hieman lisää ostamalla ~20€ 120Gb SSD aseman jne. Uskoisin siis että henkilö joka oikeasti hyötyy ja etsii tälläisiä videoita hyötyisi suuresti myös suosituksista siihen halpaan näyttöön ja muihin videosta nyt uupuviin tavaroihin.
Lisäksi lähes jokaisesta mainitusta komponentista voidaan todeta suoraan että "sama malli ei mielytä välttämättä kaikkia" (esim. itselläni ei ole samaa jäähyä, koteloa, emoa, näyttöä jne jne). Eihän se olekaan tarkoitus, siis koota "100% jokaista henkilöä mielyttävä kokoonpano" vaan etsiä juuri se halvin budjettiluokan kokoonpano ja paljon sille tulee hintaa (nopeasti katsoen siis noin 800€ kun "kaikki rauta" on ostettu). Tietysti ne omat mieltymykset erikseen. Jos ei halua halvinta TN näyttöä vaan hyvän IPS monitorin 1440p+ resoluutiolla sitten täytyy vaan kaivaa lompakkoa ja hankkia parempaa.
Toki se on totta että monilla löytyy jo entuudestaan hiirtä, näppäimistöä, kiintolevyä, monitoria, näytönohjainta tms. mutta uskoisin että he osaavat itse vähentää juuri noiden komponenttien hinnan tuosta videolta näytetystä kokonaisuudesta. Se wanha 300Gb kiintolevy ja näytönohjain, näyttö, hiiri sekä näppäimistö voivat toimia hetken kunnes saadaan lisää rahaa kokoon.. ..mutta jos niitä ei ole olisi hyvä asiasta mainita ehkä jopa katsoen "tällä hetkellä 99€ näyttöjä on tarjolla 4kpl, niistä paras olisi XXXX mihin päädyimme".
Juu huomasin tuon tarjouksen, mutta samsungin pls paneeleista oli viimeksi sellaisia ghosting kokemuksia että ovat täyttä paskaa.
Joissain näytöissä on ihan hyvät kaiuttimet jo itessään niin säästää senki rahan.Mitä tulee äänentoistoon, niin parempaa hinta/laatusuhdetta saa halvoista kuulokkeista kuin halvoista 2.0 kaiuttimista.
En oo ikinä nähny tai kuullu näytön kajareista, jotka pärjäis edes 10e nappikuulokkeille! En suosittele näytön kajareita kuin enintään Windowsin äänimerkkien kuunteluun.Joissain näytöissä on ihan hyvät kaiuttimet jo itessään niin säästää senki rahan.Mitä tulee äänentoistoon, niin parempaa hinta/laatusuhdetta saa halvoista kuulokkeista kuin halvoista 2.0 kaiuttimista.
Toimii youtubesta taustameluna kuten tavallinen radio. Ei mulla oo kuulokkeissa 10 metrin johtoa. Eikä se haaraudu koko perheelle. Mökillä kelpaa tämmönen paitsi et meillä siinä on enemmän teippiäEn oo ikinä nähny tai kuullu näytön kajareista, jotka pärjäis edes 10e nappikuulokkeille! En suosittele näytön kajareita kuin enintään Windowsin äänimerkkien kuunteluun.
Toimii youtubesta taustameluna kuten tavallinen radio. Ei mulla oo kuulokkeissa 10 metrin johtoa. Eikä se haaraudu koko perheelle. Mökillä kelpaa tämmönen paitsi et meillä siinä on enemmän teippiä
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.