No nämä olisi aika pientä vevaamista sen perus toiminna rinnalla.
Jotain yhtäläistä noilla.
Putin olisi voinut lopettaa sodan milloin vain, vetäytyä ja ilmoittaa että tavoitteet saavutettuä loistava operaatio. No nyt ehkä alkaa oleen jo niin syvällä että aletaan epäileen voiko lopettaa, ja jatkaminenkin vie vain syvemmälle.
Trump ei vielä niin syvällä, se voi tehdä mitä päätöksä tahansa ja pyörtää niitä, ja selittää että upea, kaunis, taitavat, olen hyvä, ja kannattajat ylistää.
Ero noiden välillä on siinä että Putin ihannoi stalinia, suurimpia tsaareja, mutta hän ohjeilee itseään, Trump taasen heikko itsetuntoinen lapsi, joka ihannoin Orbania ja putinia, putinnin tyytymättömyys saa pasmat sekasin. No on Trump pari kertaa itkut päästänyt kun putin setä ollut ilkeä.
*****
Trumpin öljy säädössä ei välttämättä ole mistään muusta kyse kuin öljyn hinnasta, koti fosiiliyhtiöille luvattu että poratkaa, ja siellä sama tilanne kuin muuallekkin, jos varannot aikoo lattaa rahoiksi, niin kiire. Kaikilla on se kipuraja mitä enemmän pitää saada, tai menee omasta pussista. Trump voi vaikuttaa muutamaan tuottaja maahan.