Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Pari pommia ja jotain paloletkua, vai onko jotain tuon näköistä muoviräjähdettä tms. olemassa?![]()
Pari pommia ja jotain paloletkua, vai onko jotain tuon näköistä muoviräjähdettä tms. olemassa?![]()
Aika kova kun ottaa huomioon, että maa on toisella puolen maapalloa ja jotakuinkin kokonaan konfliktin ulkopuolella. En tiedä onko maalla mitään isompia sidoksia Ukrainaan. Monestihan on perusteltu monen muun maan puolueettomuutta sillä, että ne sijaitsevat kaukana.
Miksi olisi vaikeaa? Muutama vähän järeämpi servo ja radiovastaanotin riittää. RC-harrastajakin tekisi tuollaisen nopeasti.Kuulostaa omaan korvaan aika kaukaa haetulta, tuskin ihan helppo juttu viritellä 50-luvulla suunniteltuun telavehkeeseen kauko-ohjausta. Luulisin että olisi helpompiakin tapoja vaikuttaa vihollisjoukkoihin.
Tuosta Kurilien saarten kiistasta löytyy hyvä dokumentti josta selviää miksei venäjä halua niistä luopua : Why Russia is Fighting Japan Over These Islands . Poliittisesti tilanne sama kuin Ukrainan 5:n maakunnan "iittäminen" venäjään. Mielenkiintoisena yksityiskohtana lopussa kerrotaan olevan venäjän perustuslain vastaista luovuttaa "liitettyjä" alueita muiden hallintaan. Tietenkin jos venäjän sotilasmahti menee polvilleen ja Japani päättää jatkaa kesken jäänyttä sotaa, ei tarvitse edes erikseen julistaa![]()
Helposti huomaa ryssätrollit tai venäjän propagandan uhrit kun puhuvat että sodan alkamisesta on vuosi. Näköjään niin helposti on jo unohdettu että ne edellisetkin alueet, Krim mukaan luettuna, on Ukrainaa.
Tuosta Kurilien saarten kiistasta löytyy hyvä dokumentti josta selviää miksei venäjä halua niistä luopua : Why Russia is Fighting Japan Over These Islands . Poliittisesti tilanne sama kuin Ukrainan 5:n maakunnan "iittäminen" venäjään. Mielenkiintoisena yksityiskohtana lopussa kerrotaan olevan venäjän perustuslain vastaista luovuttaa "liitettyjä" alueita muiden hallintaan. Tietenkin jos venäjän sotilasmahti menee polvilleen ja Japani päättää jatkaa kesken jäänyttä sotaa, ei tarvitse edes erikseen julistaa![]()
Ei todellakaan tee nopeasti. Se on tankki eikä mikään 20 cm muoviauto. Eihän tuossa koko ideassa muutenkaan ole mitään järkeä. Samalla lailla se ammutaan paskaksi. Ja vaikkei ammuttaisikaan niin itsestään poksahtaisi johonkin juoksuhautaan. Ei sillä saavutettaisiin mitään. Propagandaa taas kerran koko juttu.Miksi olisi vaikeaa? Muutama vähän järeämpi servo ja radiovastaanotin riittää. RC-harrastajakin tekisi tuollaisen nopeasti.
Voi kyllä olla, että tuo laitetaan vain rullaamaan haluttuun suuntaan ilman sen kummempia ohjauksia.
Totanoin. Oon jonkun verran rakennellut RC-juttuja ja droneja enkä kyllä näe tässä mitään kovin vaikeaa. Onnistuu vaikka aliexpressin romuilla. Kaasua voi säädellä pienelläkin servolla helposti. Ohjauksesta en tiedä tarkalleen miten noissa se on toteutettu, mutta ilmeisesti puskutraktorityyliin kahdella vivulla? Se onnistuu joko järeillä servoilla, sähköisillä aktuaattoreilla tai sitten jollain vähän fiinimmällä systeemillä, jos ohjaus on esimerkiksi hydrauliikalla toimiva. Mahdollinen vaihteiden vaihto olisi jo vähän monimutkaisempi juttu, mutta tuollaisessa käytössä tuskin edes tarpeen. Muilta osin toteutus ei juurikaan eroa siitä 20cm muoviautosta. Siihen en ota kantaa onko kyse propagandasta, mutta ei tuollaisen toteuttaminen olisi vaikeaa tai edes kallista, jos riittää rujo toteutus, millä lasti ajetaan se muutama sata metriä kohteeseen.Ei todellakaan tee nopeasti. Se on tankki eikä mikään 20 cm muoviauto. Eihän tuossa koko ideassa muutenkaan ole mitään järkeä. Samalla lailla se ammutaan paskaksi. Ja vaikkei ammuttaisikaan niin itsestään poksahtaisi johonkin juoksuhautaan. Ei sillä saavutettaisiin mitään. Propagandaa taas kerran koko juttu.
Helposti huomaa ryssätrollit tai venäjän propagandan uhrit kun puhuvat että sodan alkamisesta on vuosi. Näköjään niin helposti on jo unohdettu että ne edellisetkin alueet, Krim mukaan luettuna, on Ukrainaa.
Toivoo parasta. Siellä on kuitenkin kymmenien vuosien historia ryssäpuolueista. 2000 luvullakin oli kommunistipuolue vallassa. Juuri ennen mainitsemaasi 2021 presidentti hajotti parlamentin joka koostui pääosin ryssäpuolueista. Nyt helmikuussa 2023 pääministeri erosi ja hallitus kaatui. Toivottavasti asiat stabiloituu siellä ja saavat tehtyä kunnon puhdistuksen kuonasta...
En tiedä mistä puhut, mutta pro-EU puolue otti totaalisen murskavoiton 2021 vaaleissa ja nyt sitten Venäjä on aloittanut sodan ja se uhkailee uhkailee Molvodaa ja EU lupaa maalle aseellista tukea tänä vuonna jne. joten ei tilanne ole ainakaan Venäjän puolelle tuosta kallistunut.
Ei todellakaan tee nopeasti. Se on tankki eikä mikään 20 cm muoviauto. Eihän tuossa koko ideassa muutenkaan ole mitään järkeä. Samalla lailla se ammutaan paskaksi. Ja vaikkei ammuttaisikaan niin itsestään poksahtaisi johonkin juoksuhautaan. Ei sillä saavutettaisiin mitään. Propagandaa taas kerran koko juttu.


Onko siinä videolla kuvattuna ne jumiutetut kaasupolkimet ja ohjaus, ja mitä siellä sisällä oli (räjähteet ja kaukolaukaisin)? Ja vaikka oliskin aito homma niin tuolla ei ole mitään vaikutusta oikeastaan mihinkään muuhun kuin muutamaan juoksuhautaan.Tuosta näkyi olevan juttua Denysin viimeisimmässä blogissa, kertoilee olevan jo toinen kerta kun örkit yrittävät ISIS 2.0 keinoa saada jotain rintamalinjalla aikaan. Tämä yksilö ilmeisesti vain jumitettu kaasu ja ohjaus ja kohti Ukrainan asemia, jäänyt puuhun kiinni. Ne venäjän osaajat voinevat kertoa lisää , ilmeisesti jossain videotakin. Blogissa muutakin kivaa, Tsekkien väsäämistä valehimarsseista ja putlerin kaksoisolento pohdinnoista sekä Iranin asetoimituksista ( 4.09 ) Kyseessä aseistamaton miehistönkuljetus ajoneuvo joita örkeillä paljon uhrattavaksi kun epätoivoisesti yrittävät läpimurtoa.
![]()
Onko siinä videolla kuvattuna ne jumiutetut kaasupolkimet ja ohjaus, ja mitä siellä sisällä oli (räjähteet ja kaukolaukaisin)? Ja vaikka oliskin aito homma niin tuolla ei ole mitään vaikutusta oikeastaan mihinkään muuhun kuin muutamaan juoksuhautaan.
Mikä tässä on nyt niin vaikeaa uskoa, että pjotr voi harrastaa isis-temppuja? Ei tämä nyt sentään mikään wunderwaffe ole, oli siinä sitten primitiivinen kauko-ohjaus tai ei. Läpimurtoa yrittäessä voi olla jossain määrin toimivakin ratkaisu sillä oletuksella, että Ukrainalaiset eivät saa ammuttua hajalle riittävän etäisyyden päästä. Ja ei, en tiedä onko tällaista oikeasti käytetty, mutta en näe mitään syytä miksi ei olisi voitu käyttää.Onko siinä videolla kuvattuna ne jumiutetut kaasupolkimet ja ohjaus, ja mitä siellä sisällä oli (räjähteet ja kaukolaukaisin)? Ja vaikka oliskin aito homma niin tuolla ei ole mitään vaikutusta oikeastaan mihinkään muuhun kuin muutamaan juoksuhautaan.
20000$ maksaa nuo mainitsemasi ilmalla täytetyt feikki Himarsit:

Väliäkö sillä onko tälläisen tekeminen vartin vai päivän homma. On joka tapauksessa ihan hemmetin epätoivoista menoa. Ensinnäkään ei tarvi paljoa niin on jumissa tai jossain ihan muualla missä pitäisi. Toisekseen millä matikalla tämä on ylipäänsä järkevää? Veikkaisin että aika monta kranaattia voisi ampua siihen samaan paikkaan mihin tätä ollaan lähettämässä, mutta paljon edullisemmilla valmistuskustannuksilla ja paremmalla osumistodennäköisyydellä verrattuna tällaisen kuljetusajoneuvon valmistamiseen. Ei tässä vain ole oikeasti mitään järkeä. Ainoa selitys on, että kamat on oikeasti niin loppu että pakko leipoa jotain tällaista jämähöttöä. Seuraavaa venäjän paniikkipakenemista odotellessa...Tuosta näkyi olevan juttua Denysin viimeisimmässä blogissa, kertoilee olevan jo toinen kerta kun örkit yrittävät ISIS 2.0 keinoa saada jotain rintamalinjalla aikaan. Tämä yksilö ilmeisesti vain jumitettu kaasu ja ohjaus ja kohti Ukrainan asemia, jäänyt puuhun kiinni. Ne venäjän osaajat voinevat kertoa lisää , ilmeisesti jossain videotakin. Blogissa muutakin kivaa, Tsekkien väsäämistä valehimarsseista ja putlerin kaksoisolento pohdinnoista sekä Iranin asetoimituksista ( 4.09 ) Kyseessä aseistamaton miehistönkuljetus ajoneuvo joita örkeillä paljon uhrattavaksi kun epätoivoisesti yrittävät läpimurtoa.
![]()
Onhan tuo kylläkin päivänselää mutta toisaalta ei haluta vetää sananvapautta vessanpöntöstä alas. Jokainen saa olla sitä mieltä mitä itse haluaa oli asia mitä hyvänsä. Sananvapaus tuo paljon huonoa mutta myös paljon hyvää. Kumpi on sitten parempi on jokaisen itsensä pääteltävissä. Itse henkilökohtaisesti näen että parempi näin kun vs venäjä ja kinna.
Totanoin. Oon jonkun verran rakennellut RC-juttuja ja droneja enkä kyllä näe tässä mitään kovin vaikeaa. Onnistuu vaikka aliexpressin romuilla. Kaasua voi säädellä pienelläkin servolla helposti. Ohjauksesta en tiedä tarkalleen miten noissa se on toteutettu, mutta ilmeisesti puskutraktorityyliin kahdella vivulla? Se onnistuu joko järeillä servoilla, sähköisillä aktuaattoreilla tai sitten jollain vähän fiinimmällä systeemillä, jos ohjaus on esimerkiksi hydrauliikalla toimiva. Mahdollinen vaihteiden vaihto olisi jo vähän monimutkaisempi juttu, mutta tuollaisessa käytössä tuskin edes tarpeen. Muilta osin toteutus ei juurikaan eroa siitä 20cm muoviautosta. Siihen en ota kantaa onko kyse propagandasta, mutta ei tuollaisen toteuttaminen olisi vaikeaa tai edes kallista, jos riittää rujo toteutus, millä lasti ajetaan se muutama sata metriä kohteeseen.
Tässä joku tehnyt autoon vastaavan toteutuksen:
Väliäkö sillä onko tälläisen tekeminen vartin vai päivän homma. On joka tapauksessa ihan hemmetin epätoivoista menoa. Ensinnäkään ei tarvi paljoa niin on jumissa tai jossain ihan muualla missä pitäisi. Toisekseen millä matikalla tämä on ylipäänsä järkevää? Veikkaisin että aika monta kranaattia voisi ampua siihen samaan paikkaan mihin tätä ollaan lähettämässä, mutta paljon edullisemmilla valmistuskustannuksilla ja paremmalla osumistodennäköisyydellä verrattuna tällaisen kuljetusajoneuvon valmistamiseen. Ei tässä vain ole oikeasti mitään järkeä. Ainoa selitys on, että kamat on oikeasti niin loppu että pakko leipoa jotain tällaista jämähöttöä. Seuraavaa venäjän paniikkipakenemista odotellessa...
Onhan se nähty jo vuoden ajan, että selitykset vaihtuu lennossa koko ajan.Järjenkäyttö + örkkien touhut ? Nuo on ainesosat joista ei saa leivottua kakkua joka pysyy kasassaPutleri itsekin myöntänyt että "reisille meni" mutta pakko jatkaa ettei kasvot mene: All gone horribly wrong: FT learns how Putin was preparing to invade Ukraine
"Putin is searching for new rationales to justify the war effort, insisting he had no choice but to pursue the invasion by any means necessary, current and former officials say. "He tells people close to him, ‘It turns out we were completely unprepared. The army is a mess. Our industry is a mess. But it's good that we found out about it this way, rather than when Nato invades us'," the former official adds.
The people who know Putin describe a leader who has become even more isolated since the start of the war. "Stalin was a villain, but a good manager, because he couldn’t be lied to. But nobody can tell Putin the truth," says one. "People who don't trust anyone start trusting a very small number of people who lie to them."
En ymmärrä, että miksei se käännä asiaa niin päin, että vetäytyy Ukrainasta ja käy sitten selittelemään sitä parhain päin. Mikä jottei, kun kerran venäläisille menee läpi kaikki selitykset.
Ei ollut mikään pakko liittää, vastahan se syksyllä sen teki. (Krimin toki aiemmin.)Kaikki sanoivat että alueiden liittäminen venäjään ajaa putlerin vielä nurkkaan, ei äiti venäjän maata voi noin vain hylätä. Menee poliittinen uskottavuus kansan silmissä, pakko jatkaa vaikka kipeää tekee...

Ei ollut mikään pakko liittää, vastahan se syksyllä sen teki. (Krimin toki aiemmin.)
Toisekseen kyllä se silti pystyy selittämään vetäytymisen parhain päin kun vaan vähän käyttää mielikuvitusta. Voi vaikka sanoa, että se on arvotonta joutomaata joka jätetään nyt muiden ongelmaksi ja sen sijaan me panostamme "aidon Venäjän" kehittämiseen.
Se voi käyttää vähän samoja selityksiä kuin Karjalan palauttamisen vastustajat käyttää Suomessa...![]()
Ihan hyvä vaan että tekevät itsensä naurunalaiseksi, ei kai ne siinä mitään voita loppujen lopuksi. Ei tunnu valheet menevän läpi suomalaisiin, vaan päinvastoin suomalaiset on ehkä kaikkein eniten pro-Ukraina ja anti-Putin. Ainakin aiemmin viime vuonna pyörineiden tutkimusten perusteella asia oli juuri näin.
Esim. virolaiset on toki hyvin voimakkaasti anti-Putin ja pro-Ukraina myös, mutta siinä maassa on suuri venäläisvähemmistö, joka vaikuttaa prosentteihin...
Jotain realismia nyt noihin juttuihin. Se että joku teknisesti vihkiytynyt kaveri rakentaa harrastuksenaan kaikki mahdolliset rauhanajan kaupat, värkit ja työkalut saatavilla monia kuukausia kestävänä projektina RC-auton jostain valmiiksi ylitehostetusta automaatti-Chryslerista ei tarkoita sitä, että sillä aivo- ja laiteresurssilla mitä venäläisillä on sotarintamalla käytössä rakennetaan mitään paskariukua monimutkaisempaa puolen vuoden projektina.
Tollasta telalaitetta et todellakaan ohjaile millään aliexpressin muoviromulla ikään kuin homma olisi jonkinlainen valmiin kitin ilmastointiteippaus ohjaamoon. Sellaiset aktuaattorit, jotka tuollaista pystyisi ohjailemaan eivät ole mitään muovikamaa ja kuuleman mukaan Aliexpress toimittaa muutenkin aika heikosti Donbassin juoksuhautoihin. Jo pelkästään logiikan rakentaminen ja ohjelmointi menee täysin yli sen mitä tuolla rintamalla on mahdollista tehdä ja vaikka olisi niin siihen menisi käytännön tasolla tolkuttomasti aikaa. Ihmemiehen re-runeja vähän vähemmälle siellä.
Ei tuollaiset vaan onnistu kun Venäjällä ne osat kuulemma saadaan vain Ukrainasta varastetuista pesukoneista.![]()
Jaa meinaat ettei 300kg riitä liikuttelemaan MT-LB:n ohjaussauvoja? Näin hyvin yksinkertaistaen: tuollaiset lineaariaktuaattorit molempiin ohjaussauvoihin, servo ohjaamaan kaasaria, pari mosfettia tai relettä ja vähän RC-sälää. Noilla eväillä saa tankin liikkumaan radio-ohjatusti. Kyllä on vähintään avaruusteknologiaan verrattava juttu tosiaan.
Sehän jo aiemmin taidettiin todeta, että ei tuossa paskassa edes mitään ohjausta ollut, mutta pointti olikin siinä, että vähänkään tekniikasta ymmärtävä kaveri saisi tehtyä tuollaisen kötöstyksen vaikka kenttäolosuhteissa melko nopeasti ja halvalla. Jos et itse ymmärrä mitään tekniikasta, niin ei kannata huudella liikoja. Loppupeleissä toimintaperiaate on pitkälti sama kuin siinä 20cm rc-autossa, mutta osia pitää skaalata vähän isommiksi. Sitten menee hieman vaikeammaksi, jos vehkeeseen pitää edistyneempiä ajo-ominaisuuksia, mutta tuossa käytössä riittäisi vaihde sisään ja täyttä kaasua kohti vihulaisen pesäkettä.
Menee tosin jo pitkälti offtopikin puolelle, joten eiköhän tämä riittäisi tästä aiheesta.
Ehkä osaavat nykyään lootata myös Ukrainalaisia toimistoja. Sähköllä nousevasta pöydästä voi warettaa näppärästi nuo lineaariaktuaattorit.Ei tuollaiset vaan onnistu kun Venäjällä ne osat kuulemma saadaan vain Ukrainasta varastetuista pesukoneista.
Se on sitten eri asia, kiinnostaako rivi-mobikkia mikään tuollainen vaivannäkö, eikä neuvosto-Venäjällä perinteisestikään ole arvostettu mitään oma-aloitteellisuutta. Tyypillisesti tehdään se, mitä käsketään, eikä yhtään enempää ja siitäkin laistetaan se minkä silmä välttää.![]()
Jaa meinaat ettei 300kg riitä liikuttelemaan MT-LB:n ohjaussauvoja? Näin hyvin yksinkertaistaen: tuollaiset lineaariaktuaattorit molempiin ohjaussauvoihin, servo ohjaamaan kaasaria, pari mosfettia tai relettä ja vähän RC-sälää. Noilla eväillä saa tankin liikkumaan radio-ohjatusti. Kyllä on vähintään avaruusteknologiaan verrattava juttu tosiaan.
Sehän jo aiemmin taidettiin todeta, että ei tuossa paskassa edes mitään ohjausta ollut, mutta pointti olikin siinä, että vähänkään tekniikasta ymmärtävä kaveri saisi tehtyä tuollaisen kötöstyksen vaikka kenttäolosuhteissa melko nopeasti ja halvalla. Jos et itse ymmärrä mitään tekniikasta, niin ei kannata huudella liikoja. Loppupeleissä toimintaperiaate on pitkälti sama kuin siinä 20cm rc-autossa, mutta osia pitää skaalata vähän isommiksi. Sitten menee hieman vaikeammaksi, jos vehkeeseen pitää edistyneempiä ajo-ominaisuuksia, mutta tuossa käytössä riittäisi vaihde sisään ja täyttä kaasua kohti vihulaisen pesäkettä.
Menee tosin jo pitkälti offtopikin puolelle, joten eiköhän tämä riittäisi tästä aiheesta.
Se on sitten eri asia, kiinnostaako rivi-mobikkia mikään tuollainen vaivannäkö, eikä neuvosto-Venäjällä perinteisestikään ole arvostettu mitään oma-aloitteellisuutta. Tyypillisesti tehdään se, mitä käsketään, eikä yhtään enempää ja siitäkin laistetaan se minkä silmä välttää.
Eikä toki ole tarvikkeitakaan, vaikka ne olisikin halvalla saatavissa jostain Kiinasta.
Kävisikö sitten käsky joltain korkeammalta taholta käydä näitä väsäämään ja tulisiko tarvikkeetkin, niin vaikea uskoa...

Sehän tässä huvittaakin, kun tekniikasta jotain ymmärrän ja omat Tamiyat ja Kyoshot on kyllä aikoinaan rakenneltu ja sitten tänne tullaan kertomaan Schrödingerin venäläissotilaasta, joka yhtä aikaa pöllii kännipäissään kaikki alle 20 vuotta vanhat vessanpöntöt ja pesukoneet Uralin taakse lähetettäväksi ja samalla tilailee Aliexpressiltä tonnilla kamaa rakentaakseen johonkin telavaunuun kauko-ohjauksen.![]()
Jaa meinaat ettei 300kg riitä liikuttelemaan MT-LB:n ohjaussauvoja? Näin hyvin yksinkertaistaen: tuollaiset lineaariaktuaattorit molempiin ohjaussauvoihin, servo ohjaamaan kaasaria, pari mosfettia tai relettä ja vähän RC-sälää. Noilla eväillä saa tankin liikkumaan radio-ohjatusti. Kyllä on vähintään avaruusteknologiaan verrattava juttu tosiaan.
Sehän jo aiemmin taidettiin todeta, että ei tuossa paskassa edes mitään ohjausta ollut, mutta pointti olikin siinä, että vähänkään tekniikasta ymmärtävä kaveri saisi tehtyä tuollaisen kötöstyksen vaikka kenttäolosuhteissa melko nopeasti ja halvalla. Jos et itse ymmärrä mitään tekniikasta, niin ei kannata huudella liikoja. Loppupeleissä toimintaperiaate on pitkälti sama kuin siinä 20cm rc-autossa, mutta osia pitää skaalata vähän isommiksi. Sitten menee hieman vaikeammaksi, jos vehkeeseen pitää edistyneempiä ajo-ominaisuuksia, mutta tuossa käytössä riittäisi vaihde sisään ja täyttä kaasua kohti vihulaisen pesäkettä.
Menee tosin jo pitkälti offtopikin puolelle, joten eiköhän tämä riittäisi tästä aiheesta.
Niin. En ole asiasta eri mieltä enkä minä missään vaiheessa väittänyt, että tuo oli oikeasti radio-ohjattu. Puutuin vain siihen, kun joidenkin mielestä primitiivisen radio-ohjauksen tekeminen tankkiin olisi jotain high techiä. Ei ole ja tarvittavat osat saisi lootattua vaikka lähimmästä kaupungista. Itselläni olisi kaikki tarvittavat osat kotonani.
Ja jos tuo nyt oikeasti sattuisi olemaan radio-ohjattu, niin eihän missään sanota että se olisi väsätty rintamalla. Ehkä kyseessä on venäjän suurin innovaatio sitten sen mahtavan terminator-tankin![]()
Itse kyllä ajattelin lopettaa tämän offtopikista jauhamisen, kuten yritin jo pari viestiä sitten sanoa. Et selvästi lukenut edellisiä viestejäni ajatuksella. Todettakoon nyt vielä sen verran, että nykyään sotiminen ei tarkoita sitä, että kaikki istuvat 24/7 mutakuopassa keskellä metsää. Yleensä lähellä on kaupunkeja, missä on tiloja ja materiaaleja tehdä vähän monimutkaisempiakin juttuja. En edelleenkään usko, että tällaista rc-tankkia on tehty, mutta ei se olisi kovin monimutkainen homma ja tarvikkeet löytyy mistä tahansa kaupungista. Sodassa tehdään paljon monimutkaisempiakin asioita, kuten lentokaluston huoltoa tai moottoriremppa siihen tankkiin.Kyllä se nyt vaan on rintamaoloissa ihan hiton high techia ja paskapuheeksihan se osoitettiinkin tuolla jo aiemmin mutta vänkää toki lisää.

Ukraina varautuu Moldovassa venäjän järjestämiin levottomuuksiin tai jopa vallankaappaukseen aikomalla siirtää jonkinlaisen osan joukkojaan Moldovan rajan suunnalle, sekä auttaa ystävällisiä naapureitaan tarvittaessa.
Lähde Ukrainan valtion tietotoimiston uutinen.
Ja edelleenkin kiina hokee että: Yhden maan turvallisuutta ei saa edistää toisen maan turvallisuuden kustannuksella.![]()
Kiina | Kiinan linjapaperi Ukrainan rauhaan vastustaa Naton laajenemista ja Venäjä-pakotteita
Kiinan linjaukset noudattavat sitä, mitä se on aiemminkin sodan aikana kertonut maailmalle.www.hs.fi
Vähemmän yllättäen Kiinan linjapaperi on kädenlämpöinen paskanivaska täynnä merkityksettömiä latteuksia ja Venäjän propagandan myötäilyä.
Länsi "auttaa"..
Abrahamsit "pikkuisen" myöhästyy : Tanks might not reach Ukraine this year, US Army secretary says
Miksei niitä voi Ukrainaan lähettää kun varastossa olevia vaunuja ne käsittääkseni Irakiinkin laittoi. Ja merijalkaväki luopui juuri Abramsien käytöstä.Abrahamsien myöhästyminen on ihan ymmärrettävää.. Tankkeja löytyy omasta varastosta jenkeillä mielin määrin mutta niitä ei voi panssaroinnin takia lähettää. Vaihtoehtoina on etsiä jostain export vaunuja, rakentaa uusia tai vaihtaa omiin koko vaunun panssarointi.
Juurikin mainitun panssaroinnin takia. Kyseistä teknologiaa ei haluta venäläisten haltuun.Miksei niitä voi Ukrainaan lähettää kun varastossa olevia vaunuja ne käsittääkseni Irakiinkin laittoi. Ja merijalkaväki luopui juuri Abramsien käytöstä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.