Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Näin. Siellä varmaan tilanne muutenkin se, että omastakin takaa on niitä joilla ei minkäänlaista kokemusta ole. Kohtuu pelottavaa ajatella noita selän taakse kovat piipuissa.En nyt ota kantaa noihin jutun suomalaisiin, mutta ei ole mikään ihme osa vapaaehtoisista käännytetään. Tuonne ryntää kaikenmaailman somepellejä, liipaisimelle haluavia hulluja, tyyyppejä ilman edes alkeellista taistelu/asekoulutusta, omien rajojensa etsijöitä jne. Noista 99% tulisi vain eteen, veisi sairaanhoitoresursseja, paljastaisi joukkojen sijainnin viholliselle yms.
Eivätkä edes ymmärrä kieltä..Näin. Siellä varmaan tilanne muutenkin se, että omastakin takaa on niitä joilla ei minkäänlaista kokemusta ole. Kohtuu pelottavaa ajatella noita selän taakse kovat piipuissa.
No mutta nyt vaan joukko ukrainalaisia syyriaan soluttautumaan venäjän leipiin, voi sitten "turvata selustan" ku pääsee rintamalle.Näin. Siellä varmaan tilanne muutenkin se, että omastakin takaa on niitä joilla ei minkäänlaista kokemusta ole. Kohtuu pelottavaa ajatella noita selän taakse kovat piipuissa.
Pitää huomioida että koneissa on joukossa laitteita joilla iso huolto juuri tehty, huolto edessä heti ja siltä väliltä. Puolet kalustosta on jo hetken päästä yli huoltorajan. Koneiden vuokraus taitaa olla monimutkaisempaa kuin autojen yksityisleasing niin melkoinen ristiin rahoitusten ketju tässä ottaa takkiinsa ja varmaan oikeudessa omistus- ja maksukuvioita ratkotaan pitkään.Ei se huoltojen ylittäminen tee niistä lentokunnottomia. Joo luotettavuus kärsii, mutta kaikille järjestelmille on varajärjestelmä, niin viallisella/huoltamattomalla koneella voi hyvin lentää vaikka länsimaissa ei näin saisikaan toimia (venäjällä turvallisuus ei ikinä ole ollut prioteettilistan kärjessä kuten länsimaissa). Väittäisin kyllä niiden koneiden olen lentokuntoisia, ei välttämättä länsimaisilla standeilla, mutta siinä mielessä, että se kone fyysisesti lentää. No miehistä on pula tällä hetkellä, joten eiköhän tuo miehien saaminen rintamalle ole prioriteettilistan kärjessä. Venäjällä johdon etu menee muiden edun edelle. Eli ei taida montaa tärkeämpää käyttöä olla. Ei kannata nyt yrittää näitä asioita järkeillä länsimaisesta näkökulmasta. Kiinasta se sotamateriaali tuodaan kyllä jollain muulla kuin lentokoneella ja onhan Kiinalla lentokoneita. Veikkaisin Kiinasta materiaalin tulevan junalla.
Enemmänkin mietityttää miten niiden koneiden softapuoli skulaa kun ei minkäänlaista päivitystä tule.Pitää huomioida että koneissa on joukossa laitteita joilla iso huolto juuri tehty, huolto edessä heti ja siltä väliltä. Puolet kalustosta on jo hetken päästä yli huoltorajan. Koneiden vuokraus taitaa olla monimutkaisempaa kuin autojen yksityisleasing niin melkoinen ristiin rahoitusten ketju tässä ottaa takkiinsa ja varmaan oikeudessa omistus- ja maksukuvioita ratkotaan pitkään.
Kuinka kovapalkkaista väkeä kuvittelet täällä foorumilla pyörivän?Nämähän ovat kuin urheilujoukkueiden ulkomaanvahvistukset.
Suomessa reserviläispalkka miehistölle on alkaen 1800 eur/kk jos oikein laskin (siinä on perus tekkiläinen ihmeissään kun palkka laskee neljännekseen). Salliiko Suomen laki ulkomaalaisen taistelijan palkkauksen? Vapaaehtoisena ainakin voi tulla. Eiköhän Syyrian poika tuolla erotuksella vaihda puolta, veikkaan että muonitus ja sairaanhoito ovat parempia meillä.
Päivitetty:IL seuranta "
Venäjä asettaa pakotteita Bidenille ja Blinkenille
klo 16:49: Venäjä ilmoittaa asettaneensa pakotteita Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenia ja maan ulkoministeri Antony Blinkenia vastaan.
Asiasta ilmoittaa Venäjän ulkoministeriö, jonka mukaan myös Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin, kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Jake Sullivan ja CIA:n pääjohtaja William Burns joutuvat Venäjän pakotetoimien piiriin.
Uutistoimisto Reutersin mukaan Venäjä on asettanut pakotteita myös muita yhdysvaltalaisia vastaan. Oletettavasti nämä henkilöt ovat Bidenin hallinnon jäseniä.
"
Anteeksi vaan, mutta mitä tällaiset noille edes vaikuttaa ?
Tää on enemmän varmaan "kotimarkkinoille" suunnattua toimintaa, joka kuvittelee että Venäjä on niin suuri ja mahtava talous, että nyt alkoi US johdolla puntti tutisemaan..
En ole aiemmin mikään US fanipoika ollut, mutta täytyy kyllä myöntää että Jenkkilältä toiminta on ollut varsin mallikasta Ukrainan osalta ja muutenkin.
Toista tämän meidän itänaapurimme kanssa, jo vuosia samaa kiukuttelua ja valehtelua joka asiassa.
Pitää huomioida että koneissa on joukossa laitteita joilla iso huolto juuri tehty, huolto edessä heti ja siltä väliltä. Puolet kalustosta on jo hetken päästä yli huoltorajan. Koneiden vuokraus taitaa olla monimutkaisempaa kuin autojen yksityisleasing niin melkoinen ristiin rahoitusten ketju tässä ottaa takkiinsa ja varmaan oikeudessa omistus- ja maksukuvioita ratkotaan pitkään.
Taistelutahto taitaa olla matalalla kuten motivaatiokin niin ne vaunut mitkä lienee oikeasti jätetty on lähdetty kiireellä ja muut hylätty jotta ei tarvitsisi aiheeseen palata.Liittyen venäjän hylkäämiin ajoneuvoihin ja varusteisiin: onkohan niihin jätetty ansoja niiden löytäjiä varten?
En ole ainakaan nähnyt tietoa tällaisesta - hyvä niin. Mutta voisin kuvitella näinkin tapahtuvan, varsinkin kun on kyse RRRRRlandiasta...
Kai noissa on jo suoraan tehtaalta niin pomminvarmat softat että niillä pystyy lentelemään ihan turvallisesti ilman päivityksiä. Jos noi lähtee jonkin beta-firmiksen kanssa Boeingilta ja Airbusilta liikennekäyttöön niin olisin aika huolissani.Enemmänkin mietityttää miten niiden koneiden softapuoli skulaa kun ei minkäänlaista päivitystä tule.
Näihin koneisiin kuitenkin jo jonkun verran on varmasti jo maan sisällä varaosia, ja jonkin verran jopa teollisuutta kyhätä niitä osia.
Vittuako lisensseistä yms väliä jos aikasemmat on ollut ulkomaille. Ei varmana kiinnosta.
Tottakai osa on äskettäin huollettu ja osaa pitäisi jo huoltaa. Silti suurinosa noista varmasti lentää, jos ja kun venäjällä ei olla niin kovin tarkkoja turvallisuusasoissa. Omistuskuvioissa ei ole paljon ratkomista kun putin allekirjoitti lain, jolla ne voidaan kansallistaa. Jos erehtyvät johonkin länsimaahan laskeutumaan, niin sitten ne takavarikoidaan ja sitten pohditaan.
Toivottavasti porukka käyttää jonkinlaista suodatinta edes pohtiessaan sotakelpoisuuttaan, omista kertausharjoituksistani aikaa yli 10v, aika muistelua olisi pioneerinhommissa, pitäisi varoa enemmän omien käsien räjäyttämista kuin vihuja...En nyt ota kantaa noihin jutun suomalaisiin, mutta ei ole mikään ihme osa vapaaehtoisista käännytetään. Tuonne ryntää kaikenmaailman somepellejä, liipaisimelle haluavia hulluja, tyyyppejä ilman edes alkeellista taistelu/asekoulutusta, omien rajojensa etsijöitä jne. Noista 99% tulisi vain eteen, veisi sairaanhoitoresursseja, paljastaisi joukkojen sijainnin viholliselle yms.
Normaalisti koneet on vakuutettu täysarvosta ja korvaus kattaisi menetyksen. Isommissa liisauksissa on monenmoista rahoitusyhtiötä lainaajan ja valmistajan välissä ja varmaan kenelläkään ei ole halua yksin alaskirjata kirjanpitoon menetettyjä koneita. Samaa kuviota löytyy esim. valtameri ristelijöiden tilauksissa ja kaupoissa...Tottakai osa on äskettäin huollettu ja osaa pitäisi jo huoltaa. Silti suurinosa noista varmasti lentää, jos ja kun venäjällä ei olla niin kovin tarkkoja turvallisuusasoissa. Omistuskuvioissa ei ole paljon ratkomista kun putin allekirjoitti lain, jolla ne voidaan kansallistaa. Jos erehtyvät johonkin länsimaahan laskeutumaan, niin sitten ne takavarikoidaan ja sitten pohditaan.
Niin siis ajatushärö multa lähti ihan tohon lentoliikenteen käytön estämiseen jollain tasolla. Se ei tosiaan tullu ilmi tosta mun aikasemmasta viestistä.Kai noissa on jo suoraan tehtaalta niin pomminvarmat softat että niillä pystyy lentelemään ihan turvallisesti ilman päivityksiä. Jos noi lähtee jonkin beta-firmiksen kanssa Boeingilta ja Airbusilta liikennekäyttöön niin olisin aika huolissani.
Muista syistä lentokoneiden kaappaaminen olikin sitten suuren luokan munaus.
Täysi vitsihän tämä lännessä on, mutta ei ehkä silti täysin kotimaahan suunnattu. Listan mielenkiintoisin osa oli varmastikin se, että siellä oli Donald Trumpin "suosikit" Hunter Biden ja Hillary Clinton mukana vaikka näillä ei mitään varsinaista tekemistä USA:n nykyhallinnon kanssa ole. En tosin tässä vaiheessa ymmärrä mitä kuvittelevat tällä saavuttavansa, Republikaanit jenkeissä olisivat varmaan tällä hetkellä lähinnä iloisia jos olisivat listalle päässeet mukaan. Varmaan heille enimmäkseen kiusallista, että nämä "sanktiot" on kohdistettu noin.IL seuranta "
Venäjä asettaa pakotteita Bidenille ja Blinkenille
klo 16:49: Venäjä ilmoittaa asettaneensa pakotteita Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenia ja maan ulkoministeri Antony Blinkenia vastaan.
Asiasta ilmoittaa Venäjän ulkoministeriö, jonka mukaan myös Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin, kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Jake Sullivan ja CIA:n pääjohtaja William Burns joutuvat Venäjän pakotetoimien piiriin.
Uutistoimisto Reutersin mukaan Venäjä on asettanut pakotteita myös muita yhdysvaltalaisia vastaan. Oletettavasti nämä henkilöt ovat Bidenin hallinnon jäseniä.
"
Anteeksi vaan, mutta mitä tällaiset noille edes vaikuttaa ?
Tää on enemmän varmaan "kotimarkkinoille" suunnattua toimintaa, joka kuvittelee että Venäjä on niin suuri ja mahtava talous, että nyt alkoi US johdolla puntti tutisemaan..
En ole aiemmin mikään US fanipoika ollut, mutta täytyy kyllä myöntää että Jenkkilältä toiminta on ollut varsin mallikasta Ukrainan osalta ja muutenkin.
Toista tämän meidän itänaapurimme kanssa, jo vuosia samaa kiukuttelua ja valehtelua joka asiassa.
Ukrainallehan on lähinnä positiivinen ongelma, että miehiä on tyrkyllä enemmän kuin tarve vaatii.En nyt ota kantaa noihin jutun suomalaisiin, mutta ei ole mikään ihme osa vapaaehtoisista käännytetään. Tuonne ryntää kaikenmaailman somepellejä, liipaisimelle haluavia hulluja, tyyyppejä ilman edes alkeellista taistelu/asekoulutusta, omien rajojensa etsijöitä jne. Noista 99% tulisi vain eteen, veisi sairaanhoitoresursseja, paljastaisi joukkojen sijainnin viholliselle yms.
Normaalisti koneet on vakuutettu täysarvosta ja korvaus kattaisi menetyksen. Isommissa liisauksissa on monenmoista rahoitusyhtiötä lainaajan ja valmistajan välissä ja varmaan kenelläkään ei ole halua yksin alaskirjata kirjanpitoon menetettyjä koneita. Samaa kuviota löytyy esim. valtameri ristelijöiden tilauksissa ja kaupoissa...
Et oo tainnu tota palkkalankaa käydä lukemassaKuinka kovapalkkaista väkeä kuvittelet täällä foorumilla pyörivän?
OfftopikkinaEt oo tainnu tota palkkalankaa käydä lukemassa
Siä on yli 10 000 postaustaOfftopikkina
Meinaat että se pari prosenttia määrittelee kaiken jokaisen tuloista?
Jos mä teen räbään mun peniksen pituudesta langan, niin se meinaa että suurin osa sinne kirjottavista omaa metrin mittasen kuten minä?
Venäjä kauhonut jo tuoreita kadettejakin sotimaan Ukrainaan.
Edellinen filmi ei sitten ollutkaan uusi vaan eri suunnasta kuvattu vanha tuhottu kolonna. Yritetäämpäs uudestaan. Tämän pitäisi olla varsin tuore ja kuvassa ilmeisesti tankki joukko pistänyt lyhimmän tikun vetäneen tankin tiedustelemaan mitä on edessä ja taitaapa tassutella varsin reippaaseen miinaan jäljistä päätellen. Tarina ei kerro mitä loput tankittajat tekivät, mutta tuskimpa tuohon suuntaan etenivät ainakaan ihan heti.
Edellinen filmi ei sitten ollutkaan uusi vaan eri suunnasta kuvattu vanha tuhottu kolonna. Yritetäämpäs uudestaan. Tämän pitäisi olla varsin tuore ja kuvassa ilmeisesti tankki joukko pistänyt lyhimmän tikun vetäneen tankin tiedustelemaan mitä on edessä ja taitaapa tassutella varsin reippaaseen miinaan jäljistä päätellen. Tarina ei kerro mitä loput tankittajat tekivät, mutta tuskimpa tuohon suuntaan etenivät ainakaan ihan heti.
Venäjä kauhonut jo tuoreita kadettejakin sotimaan Ukrainaan.
Syyriasta kurkunleikkaajia ja sisäoppilaitoksista Putler Jugendeja. Siinä nyky-Venäjän armeijan kerma.Ja niille joille asia ei oo tuttu, niin ”kadetti” ei ole tuolla sitä mitä Suomessa (aikuinen maanpuolustuskorkeakoulun opiskelija) vaan teinipoikien sotilaallisen sisäoppilaitoksen opiskelija, teinipoikanen. Edit. Tai ehkä juuri täysi-ikäiseksi tullut tms.
![]()
Cadet Corps (Russia) - Wikipedia
en.m.wikipedia.org
Minusta näyttäisi vaunu olevan T-55 jossa miehistö 4 kpl, jos uudempi museolaite T-72 miehistö 3 kpl koska käytössä automaattilataus.Ai jumankauta kun losahtaa maukkaasti. Ehkä tyydyttävin video tämän kuprun aikana, jos nyt niin voi sanoa, kun vähintään kaksi henkilöä kuolee tuossa. Tosin todennäköisesti paljon enemmän henkiä säästyy ja lisäksi tällaiset ovat Venäjälle niin oikein, niin täydellisen oikein.
Jostakin luin aiemmin, että Ukrainassa on hyödynnetty siltoja ja joenpenkereita todella tehokkaasti juuri tähän tapaan. En tiedä millainen paukku tuossa on, mutta ei todellakaan pelkkä telamiina.
Ei kai viisvitosia ole enää kuin museossa? 62 saattaa olla separatisteilla Ukrainan armeijalta varastettuna.Minusta näyttäisi vaunu olevan T-55 jossa miehistö 4 kpl, jos uudempi museolaite T-72 miehistö 3 kpl koska käytössä automaattilataus.
Hä? suuri osa venäjän reservistä on T55 vaunuja, ei niitä vielä kentällä ole näkynyt, mutta iso osa tuosta venäjän tankki reservistä on juuri tuollaista kamaa.Ei kai viisvitosia ole enää kuin museossa? 62 saattaa olla separatisteilla Ukrainan armeijalta varastettuna.
Venäläiset eivät paljoa ole näköjään vanhoista oppineet ja nyt kun taistelut alkavat pysähtyä mm. sulkumiinoitteisiin kuten myös huolto on rampautettu niin joutuvat motitetuiksi. Venäjän hyökkäyslinja on ollut minusta varsin kontrolloimaton ja vastustajalla on tarjoutunut monia mahdollisuuksia iskeä sivustaan ja kuluttaa hyökkääjiä.Nähtävästi venäjän sodankäynti perustuu nykyään pelkästään noissa panssukeiden sisällä kyykkimiseen ja toivotaan toivotaan ”doktriiniin”. Maailmansotien aikainen uraa meininki ois ollut huomattavasti tehokkaampi takuulla, mutta kun on vain erikoisoperaatio. Voi olla että kunhan vedetään kalustoa riittävästi paskaksi, venäjä hiukan vetää happea ja tulee sitten voimistuneena sillä uraa tyylillä. Jutun juju on vain että miten myydä tämä kansalle jotta löytyy sitä hullun raivoa mitä sakuja vastaan oli
Muistaakseni itse raskaalla vaunulla -89 aikanaan Parolannummella opiskellessani tuossa olisi sen aikaisen taktiikan mukaan mennyt kevyttä panssaria ja jalkaväkeä ottamassa syvyyttä haltuun. Itsemurha tuollainen ajaa yksin vaunulla tutkimatonta autiota uraa... Raskas vaunu menee kärkeen vasta kun vastaan löytyy raskas vastustaja.
Venäläisillä selvästi on pakka sekaisin ja resurssit loppu kun useampia tämänlaisia tyhmyyksiä on tallentunut drone kuviin.
Tässä taitaa olla melkoinen räjähde telamiinan kaverina![]()
Tornihuhun (eli faktaHä? suuri osa venäjän reservistä on T55 vaunuja, ei niitä vielä kentällä ole näkynyt, mutta iso osa tuosta venäjän tankki reservistä on juuri tuollaista kamaa.
Hä? suuri osa venäjän reservistä on T55 vaunuja, ei niitä vielä kentällä ole näkynyt, mutta iso osa tuosta venäjän tankki reservistä on juuri tuollaista kamaa.
Joku sivulta laukeava tuokin vaikuttaisi pikselimössön perusteella olevan, tai ainakin ensimmäiset lieskat näkyvät siinä tankin vasemmalla puolella (kuvassa oikealla):Siltoja, tierumpuja ja telamiinan tapaisia paukkuja on näkynyt videoissa. Entäs kylkimiinat, vieläkö Ukraina käyttää sellaisia? Entäs Suomi? Nehän voi naamioida ajo-uralta reilusti sivuun ja laukaista suojasta tähystämällä.
Itse muistan, että niiden ontelopanokseen pohjautuvien tötteröiden suuntausta ja laukaisua harjoiteltiin ahkerasti aikanaan. Ja kantahenkilökunta oli innokas näyttämään varusmiehille kuinka paksusta teräslevystä ne pienetkin menivät sujuvasti läpi. Isommista puhumattakaan.
Ja kansa kiittää Venäjällä, kun ulkomailta rahdattu rupusotilas saa 1500€/kk, kun itse sinnittelee puoliarvottomalla ruplapalkallaan tyhjissä kaupoissa.
Meille varusmiesaikana Rovajärvellä demottiin kylkimiinaa teräslevyyn joka oli pystyssä puita vasten. Kohtuullinen läpäisy ja satojen kilojen levy katkaisi puut ja lensi muutaman metrin. Vaunuissa kyljissä komposiittipanssarointi niin vahvempi kuin pelkkä teräs mutta varmasti ikävä ase.Siltoja, tierumpuja ja telamiinan tapaisia paukkuja on näkynyt videoissa. Entäs kylkimiinat, vieläkö Ukraina käyttää sellaisia? Entäs Suomi? Nehän voi naamioida ajo-uralta reilusti sivuun ja laukaista suojasta tähystämällä.
Itse muistan, että niiden ontelopanokseen pohjautuvien tötteröiden suuntausta ja laukaisua harjoiteltiin ahkerasti aikanaan. Ja kantahenkilökunta oli innokas näyttämään varusmiehille kuinka paksusta teräslevystä ne pienetkin menivät sujuvasti läpi. Isommista puhumattakaan.
Kyllä siellä on T-90 vaunuja poksuteltu jo menemään, aktiivi käytössä kuulemma 350 vaunua, 200 reservissä. Tuosta pois siperian lisät, niin mitä niitä oikeasti mahtaisi olla käyttökunnossa? ehkä 200. 16 on tuhottu/menetty todistetusti kuvilla, eli hyvin voi olla että noista on myös se 5-10% jo poistettuTuo Venäjän reservi on jossain tasangolla ruostuvia vaunuja, joten uskoo ken haluaa , että liikkuuko ne mihinkään ilman Ukrainalaisia traktoreita. Minä epäilen vahvasti, että heidän ilmoittamissa aktiivisissa tankkiluvuissa on hieman pyöristelty ylöspäin niitä lukuja. Varmaan saattaa olla, että myös on hieman ohiteltu huoltoja sekä muita asioita, jotta on voinut varastaa rahat itselle tai esimiehelle. Venäjän aktiivisista joukoista noin 75 - 80 % on tässä sodassa ja heillä ei ole mitään oikeita reservejä varalla, joten tuossa se nyt sitten on. Varmasti on parhaat tankitkin sekä muut laitteet. Ainut mitä on tainnut puuttua on ne uusimma T-90 vaunut, mutta pitäähän sitä jotain säästää voitonpäivän paraatiinkin, ettei sinne niitä T55 sitten joudu roudaamaan.
Venäjän tappiot on nyt jo niin jäätävät maajoukkojen sekä lentokoneiden osalta, että saapa nähdä miten monta vuotta menee niiden korjaamiseen vai pyyhkiikö Putler kerralla koko 22 vuotta jatkuneen sotavoimien rakentamisen tulokset roskikseen. Ei Venäjää edelleenkään pidä aliarvioida missään nimessä, mutta tällä tavalla sillä on todellakin katastrofi edessä noiden tappioiden sekä ongelmien kanssa. Uskaltaisin väittää, että Ukraina todennäköisesti tällä hetkellä on jo selvästi edellä Venäjän asevoimia mies määrässä. Tulivoimassa Venäjällä on etu, mutta kun siellä ei ole kiinteitä rintamalinjoja eikä Venäläiset oikein saa maaleja osoitettua niin helpompi pommittaa siviileitä.