Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 24. helmikuuta 2022

Muttakun muttakun mediaseksikästä, trendaavaa ihkua.. reddit.com/r/combatfootage on ehkä ainoa paikka internetin ihmeellisessä maailmassa missä katsotaan asioita objektiivisesti, erittäin surullista huomata että täälläkin poistellaan viestejä jos yhtään erehtyy ukrainaa haukkumaan
Niin, no.
Käsittääkseni forumin linja on asiallinen keskustelu, ja siinä käsittääkseni siivotaan lähes kaikki haukkumiset. Oli se sitten kumpaa kohtaa vaan.
Valeinfo ja paskan levittäminen ilman todisteita on täysin samaa vaikka se ois minkä väristä.
 
Tottakai. Ne ketkä täällä nyt on väittänyt Ukrainan vääristelevän tuhottua taloja, raiskauksia jne niin laittakaa niitä tänne ja todisteita, että ovat väärennettyjä.

Kuitenkin Ukrainan kannattaa pyrkiä mahdollisimman todelliseen tapahtumien kertomiseen. Ei se tarvitse raiskauksia jne sinne, että se saa tukea, mutta valehtelulla se kyllä vaarantaa sen tuen.

No tätä käytettiin maaliskuun alussa ukrainan toimesta "faktana" venäläisten pommituksista. https://euromaidanpress.com/2017/03/23/balakliia-warehouses-explosion-what-we-know-now/

Ukraine to probe after videos show alleged Russian POWs shot, abused tämäkin on tapahtunut ohhoh eikai nyt sankari puolustajat sentäs näin ole voineet tehdä?
Tässä tosissaan pienet muruset mutta lista on pitkä, todisteita halusit, tässä ole hyvä. jatketaanko syvemmälle?
 
No mitä se nyt tuonne on lähtenyt...No varmasti hyvät somepöhinät ja parit selfiet.
Jos Suomeen tulee sota, niin toivottavasti suhtaudut torjuvasti myös niihin ulkomaisiin poliitikkoihin jotka olisivat tulleet osoittamaan solidaarisuuttaan.
Eli nyt järki käteen! Kaikki tuki on ukrainalaisille todella tärkeää henkisesti. Sotivaan maahan lähteminen vaatii myös balsseja vaikka suhteellisen turvalliselle alueelle lähtisikin.
 
Näillä sotaa vähättelevillä on selkeästi "Kremlin kupla"- ongelma, fantasiat ei valitettavasti toimi täällä puolella niin hyvin kun Venäjällä. Ei vaikka kuinka yrittäisi, uusilla tunnuksillakin.

Eikun TV:hen luottavien määrä on niin Venäjän valtion ku Levadan tutkimuksissa pudonnu 23% ja ihan näinä kuukausina propagandaan valtio syötti lisärahaa 200 miljardia ruplaa, ellen väärin muista. Nykyisellä (hieman keinotekoisella) kurssilla se on yli 3 miljardia €. Saa tarkistaa nyt on summan oliko se 20, 100 vai 300 miljardia ruplaa, mutta sellanen määrä joka tapauksessa, että pitäis jäädä "tähtikaartin" uusien huvila- ja jahtiostosten jälkeen myös työvoiman ostamiseen, kas kun taso oli jotain P-Korea luokkaa sitä ennen, myös ihan näillä isoilla toimijoilla.

Sitten tietysti se, että jos vielä Saksassa meni jotenkuten läpi kaikenlaisten ns. marssijoiden rahoittaminen ja aivopesu (noh, 2 miljoonaa venäläistä ja valtava määrä vanhuksia) niin Suomessa ei menny, parikymmentä henkilöä ~30k / 90k:sta laskutavasta riippuen siinä pelleilyssä. Ja tänään oli IS:ssä artikkeli Suomen venäläisten NATO- kannoista.

Sellaiset terveiset Venäjän puolelle, että täällä kun voi katella ja keskustella asevoimien kalustotappiosta ja FSB:n sekä GRU:n pelleilystä miten haluaa niin jos valtion ns. tärkein ja panostetuin joukko on vetäny noin paskan suorituksen ilmiselvine virheineen, kuten nyt arvio sodan vastaanotosta ja seurauksista, perässä ajelut yms, jotka olisi kuka tahansa randomi kadun kulkija sanoa paremmin, Venäjällä kun on viime aikoina ollut linja pätevät pois ja lojaalit tilalle ja aivan älytön korruptio, niin edes yksikään sohvapatriootti teidän termein ei ole Venäjän kannalla. Aloittamatta edes inhimillisistä ja materiaalisista vahingoista Ukrainassa. Ja sitten tietysti lopunkin sananvapauden tukahduttaminen Venäjällä ja täysin mielivaltaiset tulkinnat sallivat lait.

Toisekseen kaikille on selvää, että oikea uhka on Kiina, Krimillä tai Ukrainan palasella ei tee mitään (tainoh, Putin & co tekee, siirtää huomiota), monista turhista palasista pitäis muutenkin luopua, ai niin, Putinin lahjoitellessa saaria ja maaoikeuksia Kiinalle yhtenäisyyden kyseenalaistaminen on vakava rikos?
Mitään teollisuutta- ja taloutta ei oikein ole, ei edes yksinkertaista kopiointia aina vaivauduta tekemään. "Mutq toivat väärät tiedot kansiossa", noh, ehkäpä sen informaatioaikakauden vehkeiden käyttäminen oli hyvä opetella? Tai sallia vapaa tiedonvälitys niin räikeät tapaukset nousis julkisuuteen eikä tarvis elää omassa kuplassa? Tai ohjata FSB tekemään korruptiotutkintaa koulupoikien kiusaamisen sijaan?

Se, että Ukraina nyt tekee jonkun verran propagandaa ei mitätöi sitä tosiaa, että Venäjä on onnistuttu tuhoamaan sisältäpäin yhtä lahjakkaasti kuin NL:n hajotessa eikä jotkut yksittäiset polvien ampumiset oikeuta kaupungin saartoa ja summittaista tulitusta raketeilla.
 
No tätä käytettiin maaliskuun alussa ukrainan toimesta "faktana" venäläisten pommituksista. https://euromaidanpress.com/2017/03/23/balakliia-warehouses-explosion-what-we-know-now/

Ukraine to probe after videos show alleged Russian POWs shot, abused tämäkin on tapahtunut ohhoh eikai nyt sankari puolustajat sentäs näin ole voineet tehdä?
Tässä tosissaan pienet muruset mutta lista on pitkä, todisteita halusit, tässä ole hyvä. jatketaanko syvemmälle?
Oikeuttaako nämä "todisteesi" Venäjän toiminnan Ukrainassa nyt?
Selkeytetään vielä: Jos kaikenlaiset sankaritarinat ja puolustajien teot unohdetaan, onko mielestäsi oikein että Venäjä pommittaa Ukrainan paskaksi ja haluaa sen omaan hallintaansa?

Eli lopeta kaikki muu paskanjauhanta ja vastaa kysymykseen.
 
No tätä käytettiin maaliskuun alussa ukrainan toimesta "faktana" venäläisten pommituksista. https://euromaidanpress.com/2017/03/23/balakliia-warehouses-explosion-what-we-know-now/

Ukraine to probe after videos show alleged Russian POWs shot, abused tämäkin on tapahtunut ohhoh eikai nyt sankari puolustajat sentäs näin ole voineet tehdä?
Tässä tosissaan pienet muruset mutta lista on pitkä, todisteita halusit, tässä ole hyvä. jatketaanko syvemmälle?
Ukrainan toimesta, vai joidenkin lehdistön edustajien? Vai jopa random twitteristien?
 
Eiköhän tämä ole aika itsestäänselvää? Mieti hiukan.

Koska kyseessä on Marin ja joillakin on pakonomainen tarve löytää hänestä jotain kritisoitavaa riippumatta siitä kuinka naurettavia nuo kritiikin perusteet ovat?

Ehkä takki on auki koska Marin ei alunperin aikonut laittaa takkia päälle, joten ei varannut sellaista joka menisi luotiliivien päälle, mutta sitten alkoi sataa ja päätti vetää takin siihen päälle sen verta kuin se mahtuu.

Siis tehdään kyllä, mutta se että jokin valtiopäämies käy jossain kylässä toteamassa että "voi hirveää ja kauheaa" on Ukrainan sodan vastine perinteiselle "thoughts and prayers"-twitteri viestille. Se tieto mitä Ukrainassa on tapahtunut on jo kaikilla poliitikoilla ainakin vapaissa eurooppalaisissa demokratioissa. Ei siellä Ukrainassa tarvitse käydä mitään joukkohautaa vilkaisemassa tai luodin reikiä seinässä. Sillä on ihan puhdan 0-merkitys päätösten teolle.
Voi toki olla että kulisseissa jaetaan jotain muuta tietoa, mutta pitäisin lähes idioottimaisena Ukrainalta pantata tietoa näitä symbolisia vierailuja varten tällaisessa aikakriittisessä sodassa/kriisissä.

Nimenomaan tämän takia varmasti Ukraina näitä reissuja hyväksyykin ja järkkää. Että jollain menee kuppi nurin kun oikeasti tajuaa sen julmuuden ja sitten sen kautta tulisi jotain konkreettisia päätöksiä.

Tärkein syy noille vierailuille, tai ainakin se minkä pitäisi olla tärkein syy niille, on se että noilla on varmasti ainakin joku vaikutus ukrainalaisten taistelutahtoon. Se että Euroopan päättäjät vaivautuvat paikalle sanomaan sen että ovat Ukrainan tukena lähettää paljon voimakkaamman viestin kuin se että sanovat sen omien pääkaupunkiensa suojista.
Joo toki nuo politiikot saavat siitä myös hyötyä koska luotiliivit päällä kuvat sota-alueelta luovat (yleensä) kuvaa vahvasta johtajasta. Mutta se että ne saavat tuosta jotain ei poista sitä että ukrainalaiset saavat jotain vielä merkityksellisempää.
 
epäilys lavastetuista kuvista, kun ei ole yhtään kuvaa esitetty, mutta silti väitetty esim. Ylen niitä julkaisseen. Silti väität, että ketjussa ei saisi väärennettyjä kuvia kritisoida. Eli nyt lähtökohtana on, että kuvia on. Ja niitä ei saa kritisoida.
Luulisin että suurin osa jo tietää että niitä kuvia on. Kun joku sen kertoo niin heti alkaa propagandasyytökset. Miksi? Eikö pitäisi keskustella. Tuo asenne että jokainen poikkeava mielipide on Venäjän trollausta tekee tästä sen yhden mielipiteen ketjun.
Tottakai kuvia on. Oli joku fact checking sivustokin missä niitä oli kerätty, katsotaan jos löytyisi. Laitetaan nyt ne helpot eli ghost of kiev ja tämä liikuteltava krematorio mikä oli jostain videosta vuodelta 2014?
 
Ukrainan toimesta, vai joidenkin lehdistön edustajien? Vai jopa random twitteristien?

Siis mitä kyselet? näin vaivaa että en copy pastennu kremlin propagandaa ja luonto ei anna periksi hyväksyä mitään? edes nytimes ei kelpaa? mites theguardian? 5g:llä venäjä kontroilloi BBC:tä? ohhoh aikamoista
 
Luulisin että suurin osa jo tietää että niitä kuvia on. Kun joku sen kertoo niin heti alkaa propagandasyytökset. Miksi? Eikö pitäisi keskustella. Tuo asenne että jokainen poikkeava mielipide on Venäjän trollausta tekee tästä sen yhden mielipiteen ketjun.
Tottakai kuvia on. Oli joku fact checking sivustokin missä niitä oli kerätty, katsotaan jos löytyisi. Laitetaan nyt ne helpot eli ghost of kiev ja tämä liikuteltava krematorio mikä oli jostain videosta vuodelta 2014?

Kyllä, varsinkin twitterissä pyörii vääriä kuvia ja vääristä maista jopa, jotka liitetään Ukrainaan. Ghost of kiyv videosta jopa pari sekunttia päätyi Ukrainan viralliseen videoon. Mitä sitten? Kaikki tieto Ukrainasta on väärää? Vai Venäjä ei valehtele lähes täysin joka asiasta? Vai mikä tässä nyt takana? Kyllä näistä on täällä saanut keskustella ja on muistaakseni tuotu jopa ilmi.
 
Siis mitä kyselet? näin vaivaa että en copy pastennu kremlin propagandaa ja luonto ei anna periksi hyväksyä mitään? edes nytimes ei kelpaa? mites theguardian? 5g:llä venäjä kontroilloi BBC:tä? ohhoh aikamoista
Niin missä nuo väitteet esitettiin? Muistan tuosta räjähdyksestä, että oli joku uutissivustolla ainakin. Joo virheitä tulee. Mutta, että näistä ei saisi täällä puhua on taas valhe. Selkeitä virheitä on, mutta meinaatko nyt, että kaikki uutisointi Ukrainan toimesta on valheellista? Kuitenkaan Ukrainan virallinen tiedotus ei noita käsittääkseni ole esittänyt.

edit: Venäjä ei omaa mitään 5g teknologiaan liittyvää, joten eivät todennäköisesti edes pääse enää tekemään verkkoja, joten eivät siten kontrolloi sillä yhtään mitään. Jäävät rannalle katsomaan :D
 
Luulisin että suurin osa jo tietää että niitä kuvia on. Kun joku sen kertoo niin heti alkaa propagandasyytökset. Miksi? Eikö pitäisi keskustella. Tuo asenne että jokainen poikkeava mielipide on Venäjän trollausta tekee tästä sen yhden mielipiteen ketjun.
Tottakai kuvia on. Oli joku fact checking sivustokin missä niitä oli kerätty, katsotaan jos löytyisi. Laitetaan nyt ne helpot eli ghost of kiev ja tämä liikuteltava krematorio mikä oli jostain videosta vuodelta 2014?
Eipäs siirrellä maalitolppia. Bannattu nimimerkki ei puhunut mitään noista kuvista, vaan aivan muista, ja väitti Ylenkin niihin sotkeutuneen. Kun häntä kritisoitiin lähteiden puutteesta ja ylläpito antoi bannia, niin sinä väität, että lavastettuja kuvia (siis bannatun nimimerkin mainitsemia) on ja niitä ei saa täällä arvostella.

Nyt saa tämä offtopic riittää osaltani.
 
Tämän jälkeen voi olla kaiken maailman Erkki Tuomiojien ja muiden turha tulla selittämään Marinille että kyllä se Venäjä vaan on niin väärinymmärretty tässä kaikessa.

Niin naiiveja kuin Tuomiojan NATO-kannat ovatkin olleet niin en kyllä muista yhtään kertaa että Tuomioja olisi mitenkään yrittänyt selitellä Venäjän toimia Ukrainassa. Vaan Tuomioja on kyllä kategorisesti tuominnut Venäjän toimet täysin perusteettomina.
 
Luulisin että suurin osa jo tietää että niitä kuvia on. Kun joku sen kertoo niin heti alkaa propagandasyytökset. Miksi? Eikö pitäisi keskustella. Tuo asenne että jokainen poikkeava mielipide on Venäjän trollausta tekee tästä sen yhden mielipiteen ketjun.
Tottakai kuvia on. Oli joku fact checking sivustokin missä niitä oli kerätty, katsotaan jos löytyisi. Laitetaan nyt ne helpot eli ghost of kiev ja tämä liikuteltava krematorio mikä oli jostain videosta vuodelta 2014?
Ei. Täällä on myös todettu muutamat twitterin kuvat feikeiksi. Mutta jos esitetään väitteitä suuntaan tai toiseen niin faktat mukaan jolloin keskustelu on järkevää. Kukaan ei tällöin tuomitse trolliksi.

Venäjä kielsi pitkään Butshan teurastukset ja väitti kuvia feikeiksi yms. Satelliittikuvat paljastivat ne(kin) väitteet venäjän valheiksi. Ihan vaan esimerkkinä.

 
Tärkein syy noille vierailuille, tai ainakin se minkä pitäisi olla tärkein syy niille, on se että noilla on varmasti ainakin joku vaikutus ukrainalaisten taistelutahtoon. Se että Euroopan päättäjät vaivautuvat paikalle sanomaan sen että ovat Ukrainan tukena lähettää paljon voimakkaamman viestin kuin se että sanovat sen omien pääkaupunkiensa suojista.
Joo toki nuo politiikot saavat siitä myös hyötyä koska luotiliivit päällä kuvat sota-alueelta luovat (yleensä) kuvaa vahvasta johtajasta. Mutta se että ne saavat tuosta jotain ei poista sitä että ukrainalaiset saavat jotain vielä merkityksellisempää.
Minusta on erittäin tärkeää, että Suomen valtionjohto käy paikan päällä katsomassa mitä sota on ja millaista jälkeä Venäjä jättää naapurimaahansa. Kaikki tuki Ukrainalle on toki hyvästä, mutta tässä vierailussa on vahvasti läsnä myös Suomen oma etu. Eiköhän tuolla reissulla saada realismia siihen mitä tarkoittaa kun Venäjän uhkakuvat toteutuvat.
 
Multa menee hieman ohi tuo johonkin pariin tapaukseen tarttuminen sikäli, että tähän mennessä siellä on niin paljon tuhottua infraa ja kuolleita, että ei niitä kuvia yksinkertaisesti tarvitse lavastaa. Samaten oliko se Solovjovin vai Skabeevan showissa kuukausi pari sitten hurmoksenomaisesti huudeltiin kilpaa miten nyt ei oo kädet sidottu ja samaa sitten botit toisteli netissä ja tulokset näkyi. Miksi siis vaivautua edes lavastamaan mitään?
 
Kyllä, varsinkin twitterissä pyörii vääriä kuvia ja vääristä maista jopa, jotka liitetään Ukrainaan. Ghost of kiyv videosta jopa pari sekunttia päätyi Ukrainan viralliseen videoon. Mitä sitten? Kaikki tieto Ukrainasta on väärää? Vai Venäjä ei valehtele lähes täysin joka asiasta? Vai mikä tässä nyt takana? Kyllä näistä on täällä saanut keskustella ja on muistaakseni tuotu jopa ilmi.
Kyllä sinunkin vastauksesta näkee mistä saa keskustella. Lue mitä oikeasti kirjoitin ja vastaa siihen. Nytkö Ukrainan viralliset videot vaan lasketaan? Sillä aikaa haen palkkashekin Vladimirovitšilta.
Eipäs siirrellä maalitolppia. Bannattu nimimerkki ei puhunut mitään noista kuvista, vaan aivan muista, ja väitti Ylenkin niihin sotkeutuneen. Kun häntä kritisoitiin lähteiden puutteesta ja ylläpito antoi bannia, niin sinä väität, että lavastettuja kuvia (siis bannatun nimimerkin mainitsemia) on ja niitä ei saa täällä arvostella.
Kuka se tässä tolppia siirtelee. Kerro vaan mistä kuvista se puhui, en itse ole nähnyt yhtäkään?
Venäjä kielsi pitkään Butshan teurastukset ja väitti kuvia feikeiksi yms. Satelliittikuvat paljastivat ne(kin) väitteet venäjän valheiksi. Ihan vaan esimerkkinä.
Totta mutta miten liittyy mihinkään mitä olen sanonut. Pitääkö tässä taas alkaa todistelemaan että kannatan Ukrainaa ja Venäläiset syyllistyy sotarikoksiin ja ovat aivan paskoja?
Kannatan avointa keskustelua ja heti alkaa syytökset ja puhutaan jostain muusta, voisi sanoa whataboutismista jotain mutta ei varmaan kannata.
 
Olisiko syytä jatkaa ketjun aiheella, eikä keskustella toisista keskustelijoista? Pysyisi ketju hiukan siistimpänä.

Muistutuksena ohjeista:


1. Asiaton käytös

Esimerkiksi:

  • Asiattomat viestit, keskustelun häirintä, turhat ja asiaankuulumattomat viestit
  • Henkilökohtaiset loukkaukset ja hyökkäykset toista keskustelijaa kohtaan
  • Trollaus, provosoiminen, saarnaaminen, propaganda
  • Kiihotus kansanryhmää vastaan, halventava käyttäytyminen
 
FP kirjoittaa, että Ukrainaan toimitetaan vihdoinkin lentokalustoa, rynnäkkökoneita ja helikoptereita. Koneet puretaan toimitusta varten.

" A team in the field in Eastern Europe connected to European Command has helped disassemble Soviet-era Su-25 “Frogfoot” aircraft and Mi-17 helicopters so they can be shipped to Ukraine. "
 
No tätä käytettiin maaliskuun alussa ukrainan toimesta "faktana" venäläisten pommituksista. https://euromaidanpress.com/2017/03/23/balakliia-warehouses-explosion-what-we-know-now/

Ukraine to probe after videos show alleged Russian POWs shot, abused tämäkin on tapahtunut ohhoh eikai nyt sankari puolustajat sentäs näin ole voineet tehdä?
Tässä tosissaan pienet muruset mutta lista on pitkä, todisteita halusit, tässä ole hyvä. jatketaanko syvemmälle?
Ei voi käsittää miten kukaan täysjärkinen jaksais venäjää puolustella. Siinä sulla yksi keissi missä mahdollisesti väärin kohdeltu sotavankeja, ketkä raiskaa ja tappaa siviileitä. Varmasti tapahtuu ukrainan puoleltakin yksittäisiä ylilyöntejä mutta venäjän puolella on selvästi taktiikkana aiheuttaa mahdollisimman paljon vahikoa ja pelkoa mm. raiskaamalla ja tappamalla aseettomia ihmisiä. Suhteellisuudentaju sulla on ainakin kadoksissa.
 
Kyllä sinunkin vastauksesta näkee mistä saa keskustella. Lue mitä oikeasti kirjoitin ja vastaa siihen. Nytkö Ukrainan viralliset videot vaan lasketaan? Sillä aikaa haen palkkashekin Vladimirovitšilta.
Missä mä oon sanonut, että haet sieltä palkkaa? Aika paljon syytät muita oletuksistasi.

Ihmettelen vain väitettä, että näistä vääristä kuvista ei muka saisi jutella. Mutta jos vihjaa, että niitä on jossain, niin kannattaa laittaa ne mukaan. Nuo jo esitellyt taitaa olla täälläkin jo käsitelty.

Todellisuudessa Ukrainan ei tarvitse mitään liioitella tai valehdella. Toimittajat ja twitteristit sitten tekee virheitä enemmän ja vähemmän. Myös on eriasia onko virhe virallisessa tiedotuksessa vai jonkun toimittajan tekemänä.
 
Maninthemoon
^
Ihan sillä että nyt tätä ketjua paskovat enemmän nämä keskustelijaan keskittyjät kuin itse nollapostaukset. Antaa Ilen ja muiden ihan rauhassa keskenään esittää paremmuuttaan. Saavat sitten offtopikista bännit jos jatkavat, paitsi jos lähdette koko ajan mukaan kommentoimaan.
Ketju vetää ihan hyvin kun tänne postataan linkkejä sodasta ja jätetään muu muihin ketjuihin.
 
Kyseessä on sama ilmiö, mikä juutalaisten joukkosurman kohdalla. Joskus keskustelin erään sukulaiseni kanssa aiheesta, hän oli tutustunut netissä aineistoon jossa järkeiltiin uhriluvun olevan todellisuutta pienempi. Kysyin häneltä että sitten että okay, jos sovitaan sitten niin että historia pyöristi lukuja ylöspäin, tekeekö se asiasta sitten jotenkin vähäteltävämmän? Hän sanoi että totta, teko on raskas ihmisyyttä kohtaan on luku sitten miljoona tai 5 miljoonaa.

Näin on. Sillä ei ole paljoa merkitystä raiskaako valtavasti vai paljon vauvoja ja lapsia. Merkitystä on sillä, että raiskaa vauvoja ja lapsia vieraan maan maaperällä.
 
Kuka se tässä tolppia siirtelee. Kerro vaan mistä kuvista se puhui, en itse ole nähnyt yhtäkään?
Meidän valtamediassamme on julkaistu useita Ukrainan sodasta kertovia kuvia ja videoita, jotka vaikuttavat tekaistuilta. On pommitetuiksi väitettyjä taloja, jotka näyttävät vain vanhoilta hylätyiltä taloilta, joiden pihaan on rakennettu uusi lasten keinu. On ollut myös talo, jonka lattialle on selvästi heitetty hiilihappojäätä höyryämään, kuin tulipalon jäljiltä. On näytetty kömpelösti maskeerattua muka verisiin sideharsoihin käärittyä naista, jota väitetään sodan uhriksi jne... Mitä ajatuksia teille herää näistä selkeistä propagandakuvista ja siitä, että esim. YLE väittää niitä aidoiksi?

Kun tästä sanottiin vastaan, sinä väitit että epäilystä kuvista ei saa arvostella. En ole nähnyt edellämainittuja kuvia, väittäjä ei niitä suostunut esittämään, mutta silti täällä ei saa muka lavastettuja kuvia arvostella. Huoh, tämä on kuin päätään löisi seinään. Nyt loppuu tämä jankkaus.
 
Lainaan tätä keskustelua hieman. Kun Venäjä miehitti Krimin ilman aseellista hyökkäystä, ei siihen reagoitu juurikaan tunteella. Sitten kun Venäjä hyökkäsi aseellisesti, asiaan reagoidaan vahvasti. Miksi näin on?


Meidän valtamediassamme on julkaistu useita Ukrainan sodasta kertovia kuvia ja videoita, jotka vaikuttavat tekaistuilta. On pommitetuiksi väitettyjä taloja, jotka näyttävät vain vanhoilta hylätyiltä taloilta, joiden pihaan on rakennettu uusi lasten keinu. On ollut myös talo, jonka lattialle on selvästi heitetty hiilihappojäätä höyryämään, kuin tulipalon jäljiltä. On näytetty kömpelösti maskeerattua muka verisiin sideharsoihin käärittyä naista, jota väitetään sodan uhriksi jne... Mitä ajatuksia teille herää näistä selkeistä propagandakuvista ja siitä, että esim. YLE väittää niitä aidoiksi? Oma luottamukseni mediaamme ainakin heikkenee ja saa minut arvuuttelemaan syitä ja tavoitteita tämän käytöksen takana.

Onko täällä muita, jotka ovat ihmetelleet samoja asioita?

Nää on ihan loistavia, sitten ne tykkäilee toistensa viesteistä :D Siis ihan mahtavia letkautuksia, näitä lisää. Tääkin oli päivän paras huumoriheitto lukea ja veti suun hymyyn minuutiksi putkeen. :rofl:
 
OT mutta en voi vastustaa kiusausta.

Onko täällä muita, jotka ovat ihmetelleet samoja asioita?
Mä jäin lähinnä ihmettelemään tuota ah-niin-korrektia kirjakielen käyttöä. Ylivoimainen enemmistö täällä kirjoittelevista kuitenkin käyttää jotain yleiskieltä tai murreilmauksia. Sen takia toi pisti heti silmään erikoisena, ihan kuin kirjoittajan äidinkieli ei olisi suomi.
 
Muttakun muttakun mediaseksikästä, trendaavaa ihkua.. reddit.com/r/combatfootage on ehkä ainoa paikka internetin ihmeellisessä maailmassa missä katsotaan asioita objektiivisesti, erittäin surullista huomata että täälläkin poistellaan viestejä jos yhtään erehtyy ukrainaa haukkumaan

Et vastaa mihinkään vaan jatkat saman paskan suoltamista viestistä toiseen. Jos pohditaan keskustelun tasoa, pelkkää turhaa ripulia viestistä toiseen ja tyhjän jauhamista, olkoonkin täällä mielipiteiden vapaus.

1. Sanoit että Ukrainan hallinnon antamat raiskaustilastot ärsyttää. Miksi näin ja keneltä haluaisit sitten nämä luvut?
2. Objektiivisuus ja sananvapaus mielestäsi puuttuu, mikä taho sitten sitä tarjoilisi mielestäsi?
3. Ukrainan hädänalaisten avuntarve ja keräykset eri tahoilla ärsyttää. Voitko kertoa mikä siinä ärsyttää?
4. Slava Ukraina huutelu ärsyttää sinua. Eikö Ukrainalla ole oikeutta puolustaa maataan ja kotejaan, ja meidän muiden, jotka turvallisesti on kotonaan, kannustaa tällä tavoin? Z-kirjain parempi?
5. Sanot että sinua kiinnostaa totuus. Voisitko sitten puhua totta ja sanoa kaikille että ajat Venäjän asiaa. Minä tässä kohtaa puhun omaa totuuttani ja olen puolustajan puolella.
6. Miksi venäläisiä sotilaita ei saa kritisoida? Kerro joku positiivinen asia heistä sitten Ukrainassa?

Puolueeton-termiin kannattaa myös tutustua ennenkuin käyttää sitä yhtä tyhjän kanssa. Et osta itsellesi mitään lisäpisteitä käyttämällä sitä noin paljon kasakalta haisten.
 
Viimeksi muokattu:
Ohhoh! Eli venäjä laitto 100 000 sotilaan vahvuudella puolustettuun kiovaan 30-40k sotilasta ympärille tarkoituksena rynniä ja valloittaa? joo onse trendikästä venäjää haukkua nyt mutta järki käteen kenties? miksi lähtivät heti ekoissa neuvotteluissa ukrainan kanssa pois kiovasta? niin.. miettii nyt vähän omilla avoilla jos enää nato-median aivopesulta siihen pystyy. syöpähuuru martti j karin metamfetamiini juttuja jos uskoo niin on kyllä narkkarit silti onnistunut jatkaa tavoitteitaan monta kuukautta? ittellä vois kyllä kunto pettää tommosen rännin jälkeen aika nopsaa. Loisto suoritus venäjältä? EI. onko mikään toiminta tapa tms yllättävää venäjältä? EI. onko ne voitolla? no ikävä kyllä on ja homma jatkuu. (ellei sotasanna nyt tapa kaikkia kun nyt on ukrainassa käymässä)

No ilmiselvästi oli tarkoitus valloittaa koko maa ja kaataa hallitus hetkessä ryss.. Ei vaan onnistunut ja joutuivat lähtemään häntäkopien välissä karkuun. Kannattaisi se järki ottaa siellä käteen. Mieti nyt itsekin vähän niillä omilla aivoillasi, miksi lähtivät pois neuvotteluista? No ihan siksi kun eivät saaneet omia tavoitteitaan läpi. Alussahan vaatimuksena oli pressa vaihtoon jne jne. Ryss ei ole päässyt mihinkään omiin tavoitteisiin ja kokoajan on tavoitteet pienentyneet. Neljällä rintamalla lähdettiin, mutta homma meni ihan perseelleen ja vain yhdellä suunnalla enää yritetään tosissaan kun laajemmalla rintamalla ei vaan onnistunut. No miten ne muka on voitolla? Ukraina ajoi ryss.. pois isoilta alueilta, nyt vähän ovat siellä idässä saaneet menestystä. Monet ryss sotilaat ei enää suostu palaamaan rintamalla jne. Ei tämä nyt pidemmän päälle hyvältä näytä ryss.. kannalta. Ukraina saa jatkuvasti järeämpiä aseita, ja vastapuolella vaan kokoajan huonommaksi menee aseet kun varastoista pitää kaikenlaista romua sinne rintamalla rahdata.
 

Mitä sä nyt yrität selittää, tuo uutinen on vuodelta 2017.

Ukraine to probe after videos show alleged Russian POWs shot, abused tämäkin on tapahtunut ohhoh eikai nyt sankari puolustajat sentäs näin ole voineet tehdä?
Tässä tosissaan pienet muruset mutta lista on pitkä, todisteita halusit, tässä ole hyvä. jatketaanko syvemmälle?

No, mutta eihän siellä voi olla venäjän sotavankeja, kun venäjä ei ole sodassa vai mitä?
 
Venäjän informaatiosodankäynnistä oli tänään hyvä esimerkki jossa ilmeisesti virallinen uutistoimisto uutisoi kuvien kera putlerin vierailusta sairaalassa ja kansan keskuudessa. Kuvissa esiintyvät haavoittuneet ja kansalaiset olivat putlerin lähipiirin sotilaita ja olivat eri kuvissa eri rooleissa... :hmm: Kuvat taisivat olla hetken täälläkin jommankumman iltapäivälehden nettisivuilla.
Se että esitetään faktoja ja liitteenä kuvia todisteeksi on tässä langan otsikon keskustelussa aina epäilyksen arvoinen fakta.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Se mitä voi päätellä siitä ettei kansalaisia tai edes näyttelijöitä päästetä kuvissa putlerin puukotusetäisyydelle kertonee osansa kremlin kriisistä.
 
Venäjän informaatiosodankäynnistä oli tänään hyvä esimerkki jossa ilmeisesti virallinen uutistoimisto uutisoi kuvien kera putlerin vierailusta sairaalassa ja kansan keskuudessa. Kuvissa esiintyvät haavoittuneet ja kansalaiset olivat putlerin lähipiirin sotilaita ja olivat eri kuvissa eri rooleissa... :hmm: Kuvat taisivat olla hetken täälläkin jommankumman iltapäivälehden nettisivuilla.
Se että esitetään faktoja ja liitteenä kuvia todisteeksi on tässä langan otsikon keskustelussa aina epäilyksen arvoinen fakta.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Se mitä voi päätellä siitä ettei kansalaisia tai edes näyttelijöitä päästetä kuvissa putlerin puukotusetäisyydelle kertonee osansa kremlin kriisistä.


Meinaatko tätä twiittiä

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Voi olla, mutta hiukan erikoista että Marin on ainoa henkilö kaikissa noissa kuvissa jolla ei ole takki kiinni.
Ehkä marin on ainoa jolle tuli kuuma? Osassa kuvista on levyt kokonaan takin päällä (joka on se yleisin ns. oikea tapa käyttää niitä). Vaikuttaa ennemmin siltä, että marin ei ole kovin tottunut IIII levyjen käyttäjä, kuin että kyse olisi jostain olettamastasi suunnitelmallisuudesta.

Miten marinin olisi täytynyt toimia seuraavassa tilanteessa: Levyt laitetaan niskaan sisällä sovittamisen yhteydessä, päällä on t-paita, koska ollaan sisällä. Mennään ulos kattomaan paikkoja ja sää on hyvä. Tulee pilvistä ja pitäis laittaa takki päälle. @Bladekill on sitä mieltä että tässä kohtaa pitää mennä takas apc:n sisään säätämään varusteita, jotta ei näytä väärältä(?). Minusta on ok vetää takki niskaan ja jatkaa hommia.

Ilman kontekstia on täysin käsittämätöntä väittää että Marin olisi ”esitellyt suojaliivejään”, etenkin kun ne normaalisti puetaan aivan kaiken muun päälle joka tapauksessa! Toi takki puoliksi päälle on selvästi joku pikaisesti tehty säätö.
 
Viimeksi muokattu:
Meinaatko tätä twiittiä

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Mä en kyllä tuosta saa samaa henkilöä.

edit:

Tässä parempi esimerkki, että tapaa samoja henkilöitä.Todennäköisesti jotain "näyttelijöitä", ettei oikeasti tarvitse mennä kansan pariin. Siis tuo alempi twiitti, jossa vahnemmat kuvat.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Ohhoh! Eli venäjä laitto 100 000 sotilaan vahvuudella puolustettuun kiovaan 30-40k sotilasta ympärille tarkoituksena rynniä ja valloittaa? joo onse trendikästä venäjää haukkua nyt mutta järki käteen kenties? miksi lähtivät heti ekoissa neuvotteluissa ukrainan kanssa pois kiovasta? niin.. miettii nyt vähän omilla avoilla jos enää nato-median aivopesulta siihen pystyy. syöpähuuru martti j karin metamfetamiini juttuja jos uskoo niin on kyllä narkkarit silti onnistunut jatkaa tavoitteitaan monta kuukautta? ittellä vois kyllä kunto pettää tommosen rännin jälkeen aika nopsaa. Loisto suoritus venäjältä? EI. onko mikään toiminta tapa tms yllättävää venäjältä? EI. onko ne voitolla? no ikävä kyllä on ja homma jatkuu. (ellei sotasanna nyt tapa kaikkia kun nyt on ukrainassa käymässä)
Venäjä oli ryhmittänyt joukot alussa pitkin rajaa painostukseen ja kun käsky hyökätä tuli niin eivät saaneet tarvittavaa voimaa kohdistettua, sotilaat olivat parin viikon kertausharjoituksissa, huoltoa ei oltu järjestetty, kalusto oli paskaa, suunnitelmaa jatkolle ei ollut jne. Eli vahvasti ryssitty operaatio. Ilmankos turpaan tuli rankasti.
Nyt sitten uusi yritys pienempään rintamalinjaan jonne tuuppaavat äijää kuolemaan kun eivät vanhalla ja rikknäisellä kalustolla pärjäisi edes nuijasodassa. Vahvasti ryssitään tuokin operaatio, harmi että viatonta kansaa kuolee ennen kuin venäjä ymmärtää lopettaa tuonkin.
Suurvalta status tuli kerralla vedettyä vessanpöntöstä ja seuraavaksi venäjällä edessä haaste onko enää valtio vai kehitysmaa ilman taloutta ja tulevaisuutta.
 
Voisko kyseessä olla henkivartija yms turvaamassa molempia tilanteita? Tai sitten näyttelijä.
Hmm. Niin paljon kuin haluaisinkin ajatella että lavastetu tilanne, onkohan kuitenkaan sama henkilö? Samaa on mutta...kun suurentelin kuvaa niin sairaalakaverilla ainakin pystympi nenä kuin alemmalla.
No tiedä häntä. Hiukan skeptinen olen kyllä että sama heppu olisi.

Kuuluisa "katsoin pikseleistä" :hammer:

Edit: jaa siellä oisi lisääkin kuvia. Saattaa siellä joku palkattu sivunäyttelijä olla mukana.

Olihan siellä muukin joka viittasi nenänmuotoihin
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Viimeksi muokattu:
Hmm. Niin paljon kuin haluaisinkin ajatella että lavastetu tilanne, onkohan kuitenkaan sama henkilö? Samaa on mutta...kun suurentelin kuvaa niin sairaalakaverilla ainakin pystympi nenä kuin alemmalla.
No tiedä häntä. Hiukan skeptinen olen kyllä että sama heppu olisi.

Sitä en tiedä onko edes sama tyyppi, iso osa noista venäläisistä ovat mun silmiin niin samannäköisiä ettei niitä tunnista toisistaan.. :D
 
Mitä tulee Marinin Ukraina vierailuun, niin hänet oli sinne kutsuttu:
Pääministeri vieraili Ukrainassa Ukrainan pääministerin Denys Smyhalin kutsusta.

Ja joku kirjoittaja täällä jo sanoikin näistä poliitikkojen vierailuista, että muistuttaa päättäjille mitä nämä örkit tekevät kun tunkeutuvat maahasi.
 
Olen aina ollut todella huono artikuloimaan ja kirjoittamaan mitä ajattelen, yleensä menee juu epäuskottavaksi äläköinniksi puolestani jep. Mutta se objektiivisuus ja sananvapaus sekä totuus kiinnostaa aina. eikö yhtään ihmetytä meidän uutiset tänävuonna? melkein näyttää siltä että venäjän edistymisistä on täysikielto päällä uutistoimistoissa. iltalehti vaihto hetkeks logonsa sinikeltaseksi. iltasanomien sivuilla joka ukraina artikkelin lopussa linkki "ukraina tarvitsee sinunkin apuasi" missä se puoluettomuus meidän "vapaassamediassa" ? ärsyttää. raiskaukset, murhat -> lähde: zelenskyn hallinto. YK ei löytänyt todisteita ihmisoikeusrikkokmuksista 2014-2021 ukrainassa, alley of angels donbassin propaganda vitsi? siis tällänen pintaraapasu ja ei vaan loppua näy ja länsimaat huutaa slava ukrainia yhteenääneen koska se on ainoa totuus mitä annettu meille?
On se nyt kumma kun nämä mediakriittiset ei viitsi sitten kuitenkaan lukea sitä pahaa valtamediaa, jota kritisoivat. Venäläisten tuoreesta hyökkäyksestä ja etenemisestä on uutisoitu vähän väliä, esim. tässä: Venäjän hyökkäys | Enää yksi tie yhdistää itäukrainalaisen Severodonetskin kaupungin Ukrainan hallitsemiin alueisiin – ”Meillä on erittäin vaikea ja pitkä taistelu edessämme”
 
Mielestäni Kiina on ollut suuri pettymys tässä sodassa. Rahanahneina hymistelevät hiljaa sivussa. Jos ei Venäjään voi luottaa enää yhtään, niin kyllä Kiinastakin jää aika negatiivinen kuva. Tai sitten tätä ehkä katsoo vain liikaa eurooppalaisten lasien läpi.
 
Mielestäni Kiina on ollut suuri pettymys tässä sodassa. Rahanahneina hymistelevät hiljaa sivussa. Jos ei Venäjään voi luottaa enää yhtään, niin kyllä Kiinastakin jää aika negatiivinen kuva. Tai sitten tätä ehkä katsoo vain liikaa eurooppalaisten lasien läpi.
Onko sitten joskus ollut positiivinen kuva?
Venäjä ja NL on toki ollu enemmän esillä geopolitiikassa, mutta noin yleisesti ottaen se on vielä kevyttä kamaa verrattuna Kiinan touhuun. Toki Kiinan kehitys teollisuudessa ja taloudessa on ollu melkoista viimeisen 20 vuoden ajalta, mutta noin muuten se totalitarismissaan ihan omassa luokassa Venäjäänkin verrattuna. Rahkeita ulkomailla sotimiseen ei ole tähän mennessä paljoa ollu, mut se ei kyllä mitään positiivista tai edes neutraalia tuosta valtiosta tee. Samaten siellä on kiiltokuvien alla sitä paskaa ja roskaa vähintään saman verran kuin Venäjällä.
Kiinan kritisointi on vaan lännessä jääny taka-alalle teollisen ja taloudellisen riippuvuuden lisääntyessä. Vielä 15-20 vuotta sitä oli enemmän ja syystäkin.

"Normaalissa maailmassa" Venäjä olis Kiinan edessä tulppana ja liittoutuisi lännen kanssa, mut miten sitä nyt voi myöntää, että eurooppalaiset mallit olikin parempia saatika, että USAn kanssa kaveeraamaan. Liekkö siellä nyt jollain logiikalla katottu, että totalitarismi toimii, joskin se on yhtä lähellä todellisuutta kuin tilastoesimerkki jäätelön syönnistä ja hukkumiskuolemista.
 
Politico on tehnyt tutkivaa journalismia Ukrainalaisten pakkosiirtoihin Venäjälle liittyen:


Haastateltu länteen päässeitä Ukrainalaisia Mariupolista, jotka joutuivat ensin sinne Venäjälle. Vahvistaa niitä väitteitä että Venäjä pakottaa hallitsemiltaan alueilta Ukrainalaiset "filtraatioleireille" ja pyrkii tuhoamaan ukrainalaista identiteettiä.

Leireillä sitten käydään sometilit läpi, katsotaan tatuoinnit, otetaan kuvat ja sormenjäljet, kuulustellaan mielipiteet ja mahdolliset kytkökset Ukrainan valtioon jne. Vääristä vastauksista joutuu jonnekin muualle (todennäköisesti astetta ikävämpään laitokseen vangiksi deukrainisoitumaan/denatsifioitumaan)... Jos seulan läpäisee ja siihen on varaa niin saa lähteä omille teilleen, jossa vaiheessa siihen kykenevät sitten voivat suunnata Venäjän rajalle ja länteen. (Suomeenkin on tainnut tätä kautta tulla ihmisiä). Jos ei ole varaa niin venäläiset voivat sitten lähettää jonnekin syrjäseuduille Venäjällä ja kuulustelut jatkuvat sielläkin, lapset laitetaan kouluun jossa opetetaan Venäläistä propagandaa.

Guardianilla oli ilmeisesti eri ihmisiä haastatellen saatu varsin samanlainen tarina ja vastaavia juttuja on tullut esiin toki jo aiemmin sekä ihmisten kertomuksista, että Ukrainan viranomaisilta ja ihmisoikeusjärjestöiltä niin tämä nyt näyttää aika hyvin tulleen vahvistetuksi pääpiirteittäin tavaksi jolla Venäjä toimii.
 
Mielestäni Kiina on ollut suuri pettymys tässä sodassa. Rahanahneina hymistelevät hiljaa sivussa. Jos ei Venäjään voi luottaa enää yhtään, niin kyllä Kiinastakin jää aika negatiivinen kuva. Tai sitten tätä ehkä katsoo vain liikaa eurooppalaisten lasien läpi.
Kiina ei ole yllättänyt positiivisesti eikä negatiivisesti, se on ollut aika yllätyksetön eli lievästi myötäilee Venäjää muttei kuitenkaan täysillä tuekaan.

Nyt kuitenkin lisääntyvät Kiina-huolet liittyy Taiwaniin ja toisaalta maan oman talouden siintämässä olevaan romahdukseen, mikä ei tietäisi hyviä aikoja kenellekään tällä planeetalla.

Se tästä vielä puuttuisikin, että Kiina kävisi Taiwania yrittämään. Kaiken tämän vuosikymmenen hevonpaskan päälle, se tästä vielä puuttuisi. Ja jos kuvitellaan, että Kiinan talous olisi nyt romahtamassa, niin toi olisi juuri se klassinen kikkavitonen minkä kommunistinen puolue saattaisi pistää käytäntöön. Siis sota.
 
Mielestäni Kiina on ollut suuri pettymys tässä sodassa. Rahanahneina hymistelevät hiljaa sivussa. Jos ei Venäjään voi luottaa enää yhtään, niin kyllä Kiinastakin jää aika negatiivinen kuva.
Jos nyt katsotaan Kiinan ja varsinkin post-2013 presidentti Xi:n Kiinan tekoja:
- Kiina yksipuolisesti rikkoi Hong Kongin sopimuksen ja lähetti sotilaat, poliisit ja "gun for hire"-rikolliset hakkaamaan ja ampumaan demokratiaa puolustaineita mielenosoittajia
- Kiina suorittaa uiguurien kansanmurhaa ja on vienyt arviolta miljoonia keskitysleireille
- Kiina jatkuvasti uhkaa Taiwania sodalla
- Kiina on maailman suurin saastuttaja
- Kiina tekee jatkuvasti cyberiskuja länsimaihin ja ympäri maailmaa
- Kiina salasi koronaviruksen leviämisen ja esti WHO:n ja muiden tutkijoiden pääsyn maahan ja lopulta päästäessään muutaman WHO:n tyypin esti heitä tutkimasta asiaa kunnolla
- Kiina on jatkuvasti saari/alue/maa-kiistoissa melkein kaikkien Aasian maiden kanssa: Intia, Japani, Korea, Filippiinit, Vietnam jne.
- Kiina vääristää jatkuvasti vapaamarkkinaa uhkaamalla, kiristämällä ja estämällä länsimaalaisia yrityksiä harjoittamasta liiketoimintaa Kiinassa

Kyseessä siis on aikalailla kaikilla mittapuilla täysi rogue-state ja enemmänkin. Ainoa mikä on pettymys on ettei kiinalaisia yrityksiä ole karkoitettu ja heidän tuotteidensa myyntiä kielletty lännessä kuten Tiktok, Huawei jne. ja ettei kiinassa valmistettaville tuotteille ole määrätty haittatulleja kuten myös se että Kiina on ylipäätään päästetty tällaiseen asemaan jossa se on de facto valmistuspaikka.

Kiina ei ole yllättänyt positiivisesti eikä negatiivisesti, se on ollut aika yllätyksetön eli lievästi myötäilee Venäjää muttei kuitenkaan täysillä tuekaan.
Kiina oli tietoinen Ukrainan sodasta ja 100% varmuudella varautui tukemaan Venäjää. Pekingin olympialaisten yhteydessä tehty Venäjän ja Kiinan ystävyysjulistus oli tehty juuri tätä varten ja perustui Xi:n ja Putinin mielikuvitelmaan heikosta lännestä joka alistuu sodan alkaessa samallalailla kuin aina aikaisemminkin.
Nyt kun tämä mielikuva sortui ja paljastui että:
- Venäjä ei ole sotilasmahti
- Venäjän koko tulevaisuus on täysin tuhottu
- Länsi ei ole ainakaan yhtä heikko kuin kuviteltiin

...joutuu Xi käytännössä pelaamaan kaksilla rattailla. Kiinan mediassa ja kansalleen syöttämässä propagandassa aktiivisesti valehdellaan ja levitetään Venäjän sanomaa Ukrainan denatsifikaatiosta yms. Kiinalla on jopa omat journalistit seuraamassa Venäjän joukkoja koko ajan ja nämä eivät ole siellä "vain journalisteina" vaan eksplisiittisesti Kiinan valtion sinne lähettäminä. Jos länsi olisi samanlainen cuck kuin 2014 konfliktin aikaan niin Kiina todennäköisesti toimittaisi aseita ja muuta tukea Venäjälle.

Kiina on siis tässäkin asiassa ultimaattisen pahuuden ja vääryyden puolella, mutta oman virhelaskelmansa ja presidentti Xi:n heikon älyn/poliittisen kokemuksen takia he nyt joutuvat rimpuilemaan oudossa välitilassa esiintyen muka "neutraalina" YK:ssä ja kansainväliselle yleisölle puhuessaan.

Tai sitten tätä ehkä katsoo vain liikaa eurooppalaisten lasien läpi.
Kiinalla on sosiaalisessa mediassa hirvittävät määrät ostettuja feikki-vaikuttajia ja propagandisteja jotka levittävät Pekingin propagandaa ja samaan aikaan esim. Bloomberg on jo pitkään levittänyt näitä samoja valeita:

Myös muissa länsimedioissa on tiedostamatta ja aivan sokeasti annettu Kiinan propaganda mennä läpi kun on esim. hehkutettu Kiinan "high tech"-osaamista joka on todellisuussa täyttä paskaa tai melkein kuukauden välein julkaistavia täysin naiiveja "China is rising"-palvonta artikkeleita. Nämä tosin ovat enemmän nykyjournalismin ongelmia eikä suoraa korruptiota.

Joten kun katsot asiaa "eurooppalaisten lasien" läpi niin nekin saattavat monesti antaa ylioptimistisen kuvan Kiinasta.
 
Viimeksi muokattu:
Kiina ei ole yllättänyt positiivisesti eikä negatiivisesti, se on ollut aika yllätyksetön eli lievästi myötäilee Venäjää muttei kuitenkaan täysillä tuekaan.

Nyt kuitenkin lisääntyvät Kiina-huolet liittyy Taiwaniin ja toisaalta maan oman talouden siintämässä olevaan romahdukseen, mikä ei tietäisi hyviä aikoja kenellekään tällä planeetalla.

Se tästä vielä puuttuisikin, että Kiina kävisi Taiwania yrittämään. Kaiken tämän vuosikymmenen hevonpaskan päälle, se tästä vielä puuttuisi. Ja jos kuvitellaan, että Kiinan talous olisi nyt romahtamassa, niin toi olisi juuri se klassinen kikkavitonen minkä kommunistinen puolue saattaisi pistää käytäntöön. Siis sota.
Kyllä, Kiinahan haluaisi esittää sovittelijaa Ukrainan ja Venäjän välillä. Tämä on taitavaa retoriikkaa, eli pysytään harmaalla alueella ystävämaan Venäjän kanssa, ärsyttämättä länsimaita. Hyökkäyssotaa ei suoraan tuomita vaan muistaakseni lausunto oli "osapuolten pitäisi sopia jotta siviiliuhreilta vältytään", jotain sinne päin. Kiina olisi varmasti aktiivisemmin Venäjän puollella, jos länsi ei olisi näyttänyt Ukrainalle tukeaan ja osoittanut Venäjälle pakotteita.

Kiina ei halua ärsyttää moninkertaisesti suurempaa kauppakumppania. Usa:aa ja EU:ta. Talouskasvua ei haluta häiritä joten raha se tässäkin tosiaan ratkaisee. Tiedä sitten kauanko länsi tätä neutraaliutta katselee kommentoimatta...

br.JPG

Lähde: Laitetaanko Kiinallekin kohta pakotteita? Tutkijan mukaan Kiina ei aio kääntää selkäänsä Venäjälle, ja pian se saattaa maksaa siitä (yle.fi)
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
301 101
Viestejä
5 146 751
Jäsenet
81 935
Uusin jäsen
JAO

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom