Vaihdettu *** VARATTU ***AOC 27'' OLED QHD ---> QHD 27'' / 32'' IPS -pelinäyttö

Liittynyt
08.08.2019
Viestejä
2 473
Eli vaihdetaan / myydään (380e) AOC 27" AG276QZD OLED -pelinäyttö. Vaihdossa kelpaa halvempi IPS-pelinäyttö 27'' tai 32'' kokoisena, QHD-resoluutiolla vähintään 144hz, ja välirahaa.

Näyttö ollut käytössä ainoastaan 2,5 viikkoa (Multitronic palautuksen raja 14vrk), mukaan takuukuitit, dp-kaapeli yms. lisähilppeet ja alkuperäinen laatikko löytyy postitusta / matkahuoltoa varten. Kuvia voin lisäillä pyydettäessä.

Pikselien vasteajat, inputlag, kontrasti yms. todella hyvällä tasolla tässä näytössä, HDR-kuva on kilpailijoiden näytöissä lähinnä parempi, eli jos ultimaattista HDR-kokemusta hakee niin sitten ehkä joku Asus. Kilpailullisiin peleihin tämä on erinomainen, eikä HDR-kuvassakaan pikaisella testauksella mitään isoja vikoja ole. SDR-kuva todella kirkas OLED:iksi, kirkkaampi kuin LG C3 42'' mun silmään. Luovun koska omaan pumpum-pelailuun riittää hieman halvempikin näyttö, ja yksinpelejä varten löytyy jo LG C3 42''.

Lisäkysymyksiä saa esittää näytöstä vapaasti. En ole löytänyt kuolleita pikseleitä tms. virheitä. Näytössä on 4h -välein ilmoitus pixel refresh tms, mutta sen voi ohittaa ja ajaa tuo ''pikselien virkistys'' manuaalisesti valikosta vaikka käytön päätteeksi. Lisäksi näytössä on kiinnipalamisen ehkäisemiseksi pixel shift -ominaisuus sekä auto dimming, pixel shiftiä en ole edes huomannut, ja himmenemistäkin tapahtunut ainoastaan jos näytöllä ei hetkeen tapahdu mitään. Jos kiinnipalaminen mietityttää, kannattaa tsekata vaikka nuo RTINGS burn-in testit. TLDR: Ei pala helpolla kiinni nykysukupolven OLED-näytöissä ja nuo virkistykset + suojaukset auttaa ehkäisemään sitä.
 
Eioo IPS mutta silti todella hyvä.
Vaihtoa jos kiinnostelis.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 076
Viestejä
4 618 054
Jäsenet
75 986
Uusin jäsen
HexenPolizei

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom