Vanhaa serverirautaa koneeseen?

Liittynyt
03.07.2018
Viestejä
2 167
Riippuu millaista tietokonetta olet harkitsemassa ja millaiseen käyttöön. Nuo vanhat Xeonit ovat aika virtasyöppöjä.
 
Hassua, että emolevy on "gaming". Pelaamiseenhan tuo prossu ei ole hyvä. Vaikka coreja riittää, niin kellot pienet.
 
Tuli youtubessa vastaan näitä vanhasta serveriraudasta tehtyjä kinkkikokoonpanoja. Onko tässä järkeä tähän hintaan vai onko parempi vain rakentaa uudemmasta raudasta ja halvasta perusemosta kone?


Tämä on monimutkainen vastaus. Mutta suorituskyvyn kannalta kyllä omaan serveriin. Omaan pelikoneeseen ei , koska Win11-tuki on puutteellinen.

Tuolla tarkemmin DDR3-ajoilta 7 vuotta sitten:

Minulla oli useampi kotipalvelin Xeonien (v2) päällä..

Jaetaan tämä kolmeen osaan.
--

1. Muistit

Muistit on perus DDR4 tai DDR4 ECC. Silloin ennen ja nyt kannattaa ostaa muistit täältä io-techistä, jos vaan saa. Laittaa vaikka Ostetaan. Jotenkin täällä on pari ihmistä, joilla on ylimääräisiä, taitavat ottaa purettavista koneista ja ne on laadukkaita ja hyvään hintaan yleensä. Myös vanhoja ilmoituksia kannattaa etsiä. Nämä siis ei tuntuneet ihmisiltä, jotka ostaa niitä Aliexpress/ebay ja myy käytön jälkeen eteenpäin, vaan että saa "romurautaa" työn puolesta.

Noihin käy myös normaali DDR4, niin uskoisin myös DDR4-2400MHz kampojen olevan halvalla myyntialueella.
--

2. Emolevy

Emolevy on tehty niinkuin Huanankin, eli PCIE-linjoja on vaan vedetty kaikkialle. Ja yksi SATA on kolmosta tällä kertaa :) (ei sillä, että SATA2 ei olisi riittänyt mekaanisille kovalevyille aikoinaan)
Integroitua näytönohjainta ei ole, äänipiiri/verkkopiiri on mallia perus, mutta se on tunnettu piiri, niin linux/windows tunnistaa suoraan, ehkä jopa ESXi tällä kertaa.

Wifillekin voi olla paikka tehty, mutta sitä harvemmin on populoitu.

Huonoin puoli näissä kaikissa on virransyöttö. Se on vain 6-vaihetta. Riittää kuitenkin 105W TDP prosessorille. Suurin virhe olisi ostaa tämmöiselle emolevylle 160W TDP prosessori, mutta jotkut varmaan sitäkin tekevät.

--

3. Prosessori

Näissä siis on oikea palvelinprosessori, joka on parhautta suorituskyvyltään (olettaen, että softa säikeistyy). Tuolta voi katsoa näitä:

Myös Xeon v3 käy, mutta v4 on yleensä parempi kaikessa, niin sitä mieluummin.

Parhaiten tuosta emolevystä saa tehot irti, kun ostaa semmoisen 90W max. TDP prosessorin. Toki tuo 120W toimii jotenkin myös, mutta en ostaisi enempää kuluttavaa, kun sitten voi virransyöttö kuumeta liikaa 100% kuormalla. Tätäkin voi hoitaa ostamalla alaspäin puhaltavan jäähyn.

Lisäksi tuonne pitää änkeä jäähdytys, niin jos ei laita AIOa, 90W max on semmoinen kultainen keskitie ja se menee jollain perustornijäähyllä.

Peleissä taas tärkeintä on, mihin kellotaajuuksille prosessori boostaa, niin niihin hankitaan vain semmoinen korkealle boostaaja ja nämä on kuitenkin about samaa tasoa Ryzen 2600:n kanssa peleissä, niin enpä näitä siihen ostaisi. Tosin, jos on tuota vanhempi, niin .. ei sittenkään, ei näillä toimi Win11.

Lisäksi, prosessorit ei näissä paljoa maksa, niin emolevy 46€ + prosessori 4€ on ihan mahdollinen yhdistelmä:

--

edit: viestiä on editoitu, liiottelin tuota virransyötön riittämättömyyttä taas.

Parasta tässä on, että osaava kaveri saa tästä alle 100€ setin, jolla päivittää vanha neliydin tai huonompi. Puhumme yli 10v vanhoista koneista.

editx: Itse ottaisin mieluummin vaikka tämän:
(kaksi muistipalikkaa tärkeä)

Ylimääräiset rahat jäähyyn. Vaikka tämä:
tai
(LGA2011-kiinnikkeet tärkeä)
 
Viimeksi muokattu:
Itsellä on Zsus nimellä myyty Aliexpressin "X99" emolevy tuossa yhdessä koneessa, siinä tosin kaikki SATA -portit on 2.0.

3-pin tuuletinliitännöissä ei ole ohjausta, Biosin lämpöanturit näyttää reippaasti alle huoneenlämpöä prosessorille ja Lepotila ei toimi Windowsissa. Lepotila oli biosista kytketty pois päältä ja ihmettelin aluksi että miksi mutta siksihän se ettei se toimi, kone ei herää lepotilasta.

E5 2640 V4 prossu on tuossa omassa ja sitä jäähdyttää Aigo ICE400SE, luultavasti ihan OK kun kone ei tilttaa Geekbenchissä eikä Cinebenchissä. NVME levyn ostin myös Aliexpressistä ja sekin toistaiseksi toiminut. Koneen piti olla "kaikki osat Kiinasta"-projekti mutta virtalähteen osto pelotti liikaa eikä näytönohjaimien hinnoissa ole mitään järkeä tuolla Aliexpressissä :D

EDIT: Windows 11 asensin tuohon koneeseen.
 
lähinnä toimisto ja satunnaiseen pelikäyttöön tästä meinasin, mutta toisena vaihtoehtona on 12400 i5 kivi joka taitaa olla kuitenkin selkeästi tehokkaampi kun ei ole video editointia tai muuta kauhean raskasta toimistohommaa.. Viehättää vaan tuo räpeltäminen näiden kanssa jostain syystä.. Varmaan tosiaan tätä serveri rautaa ja muisteja vapautuu yrityskäytöstä ser lootaan paljon, että jos on oikeassa paikassa töissä (datakeskuksen siivooja:speechless:) niin saa hyötykäyttöön kaikenlaista.
 
vaihtoehtona on 12400 i5 kivi joka taitaa olla kuitenkin selkeästi tehokkaampi

Inteliä voi melkein vertailla P-ytimien max boostilla. Se on tuossa 4.4GHz, niin voittaa kaikki nuo prosessorit. Lisäksi sen kanssa on nopeammat muistit helpompi laittaa, niin nekin auttaa.

Varmaan tosiaan tätä serveri rautaa

Tämähän olisi loistavaa .. kotiservereihin. Jos vaan ei välitetä siitä, että sähkönkulutus on suurta ja taisin tosiaan luopua Huananeistani, kun sähkön hinta oli kriisissä ja jotkut ottivat yli 20 snt/kWH sopimuksia.
Jos netistä vähän katselee, niin siellä ollaan noiden Xeonien idlekulutuksesta huolissaan, ja se on luokkaa 6W..
 
Tosiaan ominaisuudet noissa emolevyissä on silleen yllättävät, että voi tulla ihan mitä vaan erikoisia puutteita vastaan. Mutta hintaakaan ei ole paljon, että jos toiminnallisuus ja ominaisuudet sopii omaan käyttöön ja testailu ja virittely kiehtoo, niin ei ole huonoja laitteita noilla hinnoilla. Tehoa tuossa 2680 V4:ssa näyttäisi olevan noin Ryzen 7 1800X:n ja Ryzen 7 2700:n verran. Että ei mikää tykki, mutta moneen käyttöön toimiva laite tehojen puolesta.

Toki jo viime vuosien mobiili-i3:t vie noita tehojen puolesta yleiskäytössä ihan 100-0 ja niiden tehonkulutus on 10 watin luokkaa kun vanhoilla Xeoneille 100 watin luokkaa. Mutta jos pitää näytönohjain saada koneeseen kiinni, niin esim Ryzen 5 3600 + halpa emo ja muistit maksaa tuon Xeon-paketin 80 euron sijaan 160 euroa. Mutta plussana on järkevä emolevy johon löytyy bios-päivitykset ja ajurit yms ja edelleen merkittävästi pienempi sähkönkulutus.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
275 477
Viestejä
4 743 501
Jäsenet
77 339
Uusin jäsen
eltsu37

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom