Itsellä kävi tuuri kaikin puolin ja sain kuitua nopeasti. Tilaus 5.8.2025 ja yhteys toimi 20.9.2025.
Valokuitunen oli jo pitkällä rakentamisessa ja sinänsä siis tuuri kävi ja sai netin taloon. Talossahan ei ollut kaapelia tai muutakaan kiinteää yhteyttä ostettaessa. Alkoikin jo 5G yhteyteen hieman ärsyyntyä niin töiden kuin vapaa-ajan pelailujen ja käytön kannalta.
Homma meni kyllä mallikkaasti muilta osin mutta tuo jappi putki meni meilläkin vihkoon.
Ensimmäinen asennus oli tämmöinen josta tein heti reklamaation koska katosivat tontilta ennen kuin kerkesin katsoa miltä näytti heidän kanssaan.
Samana iltana tulee tekstiviesti kuitusen alihankkijalta (Korpifiber) että tulevat korjaamaan seuraavana päivänä. Itse en voinut olla kotona tuolloin kun korjasivat. Mutta tuli tuosta nyt toisella kertaa hieman parempi jo.
Pisteet myös localnetille sillä sain Telialta tekstarin lauantaina 20.9 puolen päivän aikaan ja localnetille 6kk ilmaista kuitua sisään heti ja neljältä taisi tulla sähköposti, että kuitu kytketty.
Tällä hetkellä kaiken kaikkiaan erittäin tyytyväinen että sai kiinteän yhteyden tällä aikataululla. Ei toki Valokuitunen ensimmäinen vaihtoehto, mutta tällä haavaa ainoa mitä ei tarvitsisi odotella useampaa vuotta.