Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kannattaa katsastaa käytettyjen tarjontakin, muistaakseni 80 eur 4m aconista? joskus 5-6 vuotta sitten. pari talvea mennyt lumihangessa, viime talvena lunta maan perkeleesti mutta siitäkään ei muuta haittaa kuin muutama katkennut naru suojaverkon kiinnityksistä. Tätä tahtia tuo tramppa ehtii vielä kolmannelle omistajalle, vuosikulu tyyliin 3 euroa vuosi.Aconi on ollut pari vuotta olikohan joku 3metriä halkaisija. Ei halvin mutta luulen että rahalle sai vastinetta, ainakin on hiljainen ja kestävä ei näy minkäänlaista käytön jälkeä vieläkään. Varaosiakin löytynee.
Kun oltiin itelle ostamassa halpaa tramppaa, päädyttiin fitnordiin.Trampoliini Future TT Sport 425 cm + turvaverkko
Liekkö tästä ois mihinkään? Onko jollain kokemusta trampoliineistä, onko väliä millaisen hommaa?
Tässä pitää muistaa, että osalla ihmisistä se tontti voi olla yli 500m2.Jos sulla on naapureita niin älä osta ollenkaan. Mikään ei ole raskaampaa kun kersojen huuto maustettuna trampan kitinällä.
Minun nuoruudessa pärjättiin ihan hyvin käpylehmillä ja puusta vuolluilla kivääreillä.
Täällä myös trampoliinin osto ajankohtainen. Taloyhtiön pihalla ollut noita isoja halpis tramppoja, mutta tytön mielestä niissä ollut huono pomppu. Nyt siis pienelle rivaripihalle pitäisi mahduttaa oma tramppa, Aconin ACON Air 13 Sport HD suorakulmainen trampoliini turvaverkolla ja tikkailla
ja Northin https://www.northtrampoline.com/fi/fi/trampoliinit/north-legend/legend-oval-350-petrol tai https://www.northtrampoline.com/fi/fi/trampoliinit/pioneer-rectangluar-regular/
välillä nyt jahkaillaan.. Olisiko jollakulla näistä kokemusta?
Tuota Saltaa harkitsin myös, mutta jostain luin, ettei olisi kovin hyvä pomppu? Mutta en siis tiedä, oliko se juuri tuo malli.
Tännekkin pitäisi trampoliini hankkia. Mikähän tuossa Aconissa on se juttu, että maksavat noin helkkaristi? Eikai noissa perus pyöreissä Acon aireissa tuo runko vaikuta olevan yhtään kummempi kuin perus bilteman trampoliinissa. Noita samoja Aconeita taisi saada joskus kymmenisen vuotta sitten johonkin 400e.
Siis onhan noissa kaikki laadukkaammin tehty. Yksi tekninen ero mikä näissä usein on, niin se turvaverkko ei ole kiinni niissä sivutolpissa, vaan ne ovat kauempana ulkokehällä, joten niihin törmääminen on vaikeampaa. Myös Aconeilla ja ExitToyssillä löytyy valikoimaa ihan eri tavalla ja esim. nuo isommat trampoliinit usein puuttuvat kokonaan näiden halpiskauppojen valikoimista.Tännekkin pitäisi trampoliini hankkia. Mikähän tuossa Aconissa on se juttu, että maksavat noin helkkaristi? Eikai noissa perus pyöreissä Acon aireissa tuo runko vaikuta olevan yhtään kummempi kuin perus bilteman trampoliinissa. Noita samoja Aconeita taisi saada joskus kymmenisen vuotta sitten johonkin 400e.
Siis onhan noissa kaikki laadukkaammin tehty. Yksi tekninen ero mikä näissä usein on, niin se turvaverkko ei ole kiinni niissä sivutolpissa, vaan ne ovat kauempana ulkokehällä, joten niihin törmääminen on vaikeampaa. Myös Aconeilla ja ExitToyssillä löytyy valikoimaa ihan eri tavalla ja esim. nuo isommat trampoliinit usein puuttuvat kokonaan näiden halpiskauppojen valikoimista.
Ei ainakaan oman kokemuksen mukaan, mutta toki valikoimassa on edullisempaa ja kalliimpaa mallia, jos kukkaro on vähän paksumpi. Lisäksi niihin saa tarvittaessa varaosia, mitä ei voi kuvitella saavansa noihin markettien halpiskamoihin.Eikös noi exit-toysin trampoliinit nimen omaan ole juurikin tuollaista halpiskamaa? Itse miellän aconin, bergin ja saltan laadukkaimmiksi trampoliinimerkeiksi.
Hain ilmaiseksi perus trampoliinin facen annetaan osastolta. Tuntuu kelpaavan kun eivät paremmasta tiedä.Eikö nämä trampoliinit, paljut, ulkoporealtaat yms korona-ajan villitykset ala olla sen verran last season että torista saat
käytännössä rahaa kun käyt keräämässä jonkun pihalta pois? Kannattaa katella sieltä tai laittaa joku ostetaan 5€ ilmoitus.
Teinköhän ison virheen, kun ostin kuntokauppa.fi:stä FitNord-merkkisen trampoliinin? Luin kokemuksia kaupasta vasta jälkikäteen. Kannattaako vielä perua tilaus?
Välillä kangas pois ja joskus jäänyt talveksi ulos. Runkoa en ole kertaakaan kerännyt talteen ja suojaverkkokin on ollut melkein aina pihalla. Runsaslumisena talvena kerää kyllä melko lumikuorman vaikka pari kertaa lapioisi tyhjäksi.Miten ootte talvella muuten näitä säilyttäneet? Itsellä toinen talvi jo ulkona, ja omassa ajankäytön rajallisuudessa laskin että säästää kuitenkin sen verta paljon aikaa, että mieluummin ostaa joskus pehmusteet uusiksi.
Plus että saa keväällä ja syksyllä myöhään hyppiä, ja käytiin kyllä talvellakin pari kertaa hyppimässä.
Ei naapurikatselmusten perusteella ole suosittu tapa, mutta muistaakseni kasaaminen vie tunnin ja ja purkaminen lieneekö saman, niin jos 2-4 talvea kestää, niin sama ostaa sit pehmusteet lisävarusteena. Tai turvaverkko.
Yllättävän hyvin on kestänyt ja toimii tuollakin tapaa, mutta onhan se takuulla fakta että nopeammin kuluu..
Näinkin sanottuna, niin porukoilla on noin oisko about 15v vanha trampoliini ja sekin pelaa hyvin (pehmusteita ja ruostetta lukuunottamatta), ja sitä on ainakin viimeiset 10vsäilytetty vain kaatamalla ylösalaisin nurmikolle. Ihmeekseen nuo kestää.
Miten ootte talvella muuten näitä säilyttäneet? Itsellä toinen talvi jo ulkona, ja omassa ajankäytön rajallisuudessa laskin että säästää kuitenkin sen verta paljon aikaa, että mieluummin ostaa joskus pehmusteet uusiksi.
Plus että saa keväällä ja syksyllä myöhään hyppiä, ja käytiin kyllä talvellakin pari kertaa hyppimässä.
Ei naapurikatselmusten perusteella ole suosittu tapa, mutta muistaakseni kasaaminen vie tunnin ja ja purkaminen lieneekö saman, niin jos 2-4 talvea kestää, niin sama ostaa sit pehmusteet lisävarusteena. Tai turvaverkko.
Yllättävän hyvin on kestänyt ja toimii tuollakin tapaa, mutta onhan se takuulla fakta että nopeammin kuluu..
Näinkin sanottuna, niin porukoilla on noin oisko about 15v vanha trampoliini ja sekin pelaa hyvin (pehmusteita ja ruostetta lukuunottamatta), ja sitä on ainakin viimeiset 10vsäilytetty vain kaatamalla ylösalaisin nurmikolle. Ihmeekseen nuo kestää.
Näillä samoilla perusteilla meillä oli tramppa ulkona niin kauan kuin lapset sitä jaksoivat käyttää. Tarvella huolehdittiin siitä, että lumi otettiin trampalta pois, ettei jouset veny turhaan. Sitä varten oli helppo tipauttaa verkko alas, niin sai helpommin heitettyä lunta pois. Ensimmäisenä trampasta alkoi hajoamaan sivupehmusteet sään vaikutuksesta. Itse verkko, sivusuojat jne. eivät kyllä menneet miksikään.Miten ootte talvella muuten näitä säilyttäneet? Itsellä toinen talvi jo ulkona, ja omassa ajankäytön rajallisuudessa laskin että säästää kuitenkin sen verta paljon aikaa, että mieluummin ostaa joskus pehmusteet uusiksi.
Plus että saa keväällä ja syksyllä myöhään hyppiä, ja käytiin kyllä talvellakin pari kertaa hyppimässä.
Joo kyllä tässä varmaan käyttöaikaa on >10 vuotta edessä, joten ei olla edes markettivehkeitä harkittu. Perus Acon on se touhutonni, mutta noi Bergin Elite-mallit sitten melkein 2000e. Ja taas Bergin Favorit-mallit 700e.Meillä oli joku Puuilon 2-3 sadan n.nelimetrinen tramppa,kesti hyvin jotain reilut puolen kymmentä vuotta parin mukulan ja niiden kaverien käyttöä.Talveksi purettiin osiksi ja säilöttiin kylmässä varastossa.Verkot ja pehmusteet hapertui auringossa ja niitä piti korjailla.Myytiin naapurille ja oli niillä ainakin pari vuotta käytössä.Halpiksen ostaminen on kuitenkin aina arpapeliä,välillä saa kohtuulista laatua ja välillä roskaa.Jos on tiedossa että on käytössä pitempään ja isommalla porukalla niin ostaisin merkki vehkeen.