Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina noin klo 14:45 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>
Liittyen keskusteluun ketjussa "Keskustelua foorumin linjauksista", olisi kiva jos huomautukset erottuisivat jotenkin varoituksista postauksen yhteydessä.
Huomautuksissa tekstin alussa lukee "Huomautus:". Myönnetään, että tuo on melko huomaamaton, mutta valitettavasti ainakaan nykyisellään tuo käytössä oleva varoitus-/huomautusjärjestelmä ei mahdollista erilaista alkuosaa erilaisille moderointitoimenpiteille.Liittyen keskusteluun ketjussa "Keskustelua foorumin linjauksista", olisi kiva jos huomautukset erottuisivat jotenkin varoituksista postauksen yhteydessä.
Eikö selkeä teksti Huomautus riitä?
Joo, ei tuota meinaa huomata. Varsinkin kun se "Käyttäjälle annettu varoitus tai huomautus" osa on boldattuna ja sitten punainen väri vaikuttaa vakavalta, niin aina noi ekana kattoo varoituksiksi.Huomautuksissa tekstin alussa lukee "Huomautus:". Myönnetään, että tuo on melko huomaamaton, mutta valitettavasti ainakaan nykyisellään tuo käytössä oleva varoitus-/huomautusjärjestelmä ei mahdollista erilaista alkuosaa erilaisille moderointitoimenpiteille.
Täytyy katsoa sitten Xenforo 2.0 -päivityksen jälkeen, josko siinä olisi tullut työkaluihin jotain uudistuksia tuolta osin, niin että saisi selkeämmäksi.Joo, ei tuota meinaa huomata. Varsinkin kun se "Käyttäjälle annettu varoitus tai huomautus" osa on boldattuna ja sitten punainen väri vaikuttaa vakavalta, niin aina noi ekana kattoo varoituksiksi.
Mutta OK, jos tolle ei pysty tekee mitään.
Täytyy katsoa sitten Xenforo 2.0 -päivityksen jälkeen, josko siinä olisi tullut työkaluihin jotain uudistuksia tuolta osin, niin että saisi selkeämmäksi.
Juu niin olisi, mutta tuo ei ole tällä hetkellä mahdollista.![]()
Mielestäni ihan tuollaisella värikoodauksella tuota selkeyttäisi selvästi. Ihan näin kehittämisideana![]()
Tiedän että uusi foorumiversio on tuloillaan ja ettei tähän kannata käyttää hirveästi paukkuja, mutta sen verran kuitenkin kiinnostaa, että mikä tuossa estää erilaisen värikoodauksen lisäämisen huomautukselle ja varoitukselle?Juu niin olisi, mutta tuo ei ole tällä hetkellä mahdollista.
Juu, olet oikeassa, että koodin puukotuksella tuo on varmasti mahdollista, mutta niitä on pyritty välttämään varsinkin tässä loppuvaiheessa, kun on tiedetty että versio vaihtuu. Tuo huomautus taisi tulla käyttöön noin vuosi sitten. Pitää katsoa asiaa uudelleen kun softa on päivitetty, jos silloinkaan ei vielä löydy valmista mahdollisuutta esim. värin vaihtoon.Tiedän että uusi foorumiversio on tuloillaan ja ettei tähän kannata käyttää hirveästi paukkuja, mutta sen verran kuitenkin kiinnostaa, että mikä tuossa estää erilaisen värikoodauksen lisäämisen huomautukselle ja varoitukselle?
Mutuilen vahvasti, mutta tyylitiedostoilla tuo värikoodaus kuitenkin todennäköisesti tehdään sille laatikolle ja vastaavasti Javascriptillä voisi mahdollisesti vaihtaa laatikon väriä esim. jos se sisältää tietyn tekstin. Tämä voi mennä nykyisen Xenforon kanssa hankalaksi, mutta alustaa tarkemmin tuntematta tuon pitäisi olla ainakin teoriassa toteutettavissa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.