En noista nykyisistä kamppiksista niin tiedä, mutta itse vaihdoin vuosien Elisa / Telia / DNA 4G/5G kikkailujen ja ties kuinka monta tonnia laitteisiin sekä anttenneihin ja hienoihin liittymätyyppeihin upotettuani vihdoin 2025 syksyllä Starlinkkiin eikä tulisi mieleenkään ikinä palata entiseen.
Hinta mitä itse maksan sisältäen raudan on 50e/kk (raudan osuus 15e/kk) ja oli kuukauden koeaika jos ei ois tykänny ilmainen palautus eikä velotusta käytöstä tai raudasta - ainakaan sillon ei ollut mitään että asiakas maksaisi palautuspostit. Laitteet tuli viikossa kotiovelle, tommonen 27" näytön kokoinen paneeli jonka suuntauksella ei ole juuri väliä ja reititinpurkki. Äppi valittaa jos väärin suunnattu mutta se ei kokemukseni perusteella vaikuttanut toimivuuteen koska aluksi oli tietoisesti väärä kulma sekä ilmansuunta että sain äkkiä käyttöön. Tässä on 12kk sopimuskausi jonka jälkeen rauta on oma, jos lopettaa kesken raudan jäljellä oleva hinta laskutetaan loppulaskussa. Jää nähtäväksi mikä on uusi hinnoittelu ja liittymätyypit kun 12kk tulee täyteen. Referrer koodilla saa molemmat 1kk veloituksetta mutta en sitä tässä jaa koska se tekisi tästä heti puolueellisen kirjoituksen.
Nopeus täällä Järvenpään suunnalla 250-400Mbit/s sisään ja 30-50Mbit/s ulos. Latenssi 25-65ms (rtt) Frankfurttiin jossa maa-asema. Jos käyttää suomessa olevia palveluita sitten tulee se 20-30ms (rtt) maata pitkin paluusta päälle. Jos taas muualla olevia palveluita säästää saman verran. Tämä esim. työpaikan suomessa olevia VPN yhteyksiä käyttävien kantsii huomioida, etenkin jos ei ole split tunnel. Meillä on ingress myös Amsterdamissa ja sinne on starlinkin yli jopa nopeampi yhteys kuin 5G kautta.
Mitään ilta/viikonloppu tukkeumaa kuten 4G/5G kanssa oli liittymätyypistä ja operaattorista riippumatta ei ole havaittavissa. Myöskään latenssi ei ole ongelma edes kännykän kanssa, wifi puhelut päälle ja luuri lentotilaan niin vähemmillä pätkimisillä menee jopa tavan puhelut kun antaa kiertää starlinkin kautta.
Reitittimen asetuksia ei kauheasti voi säätää ja ipv4 nattikerroksia riittää, myös toimia ipv6 on. Mobiiliäppi on ihan asiallinen ja toimii vaikkei olisi kotona starlinkin perässä. Jotain qos/bufferbloat älyä kuvittelen tässä purkissa olevan koska edes isot lataukset tai tiedostojen lähetykset ei ole saaneet samanaikaista muuta käyttöä tukkoisen tuntuiseksi.
Köyhäilijänä olen ajanut automatic asennossa lumensulatusta, kerran viime talvena tuli niin paljon lunta että piti äpin asetuksissa vaihtaa jatkuva sulatus että sai jo kertyneet sulatettua. Huomasi siitä että yhteys muuttui tyypillisen 4G/5G kaltaiseksi eli tökki (packet loss, korkea latenssi). Korjaantui vartin sisään samalla nostaen kulutuksen sinne reiluun 100 wattiin - eli sitä voi kyllä aina pitää "pakkosulatuksella" jos itseä ei haittaa sähkönkulutus. Muuten mittaa radiotien vaimentumaa ja säätää automaatilla joka ei pahimman pyryn yllättäessä enää riittänyt.
Suuntaus mulla on pohjoiseen ja asennuspaikassa vähän puita varjostamassa, alkuun puut aiheutti säännöllisesti muutaman sekunnin pätkäisyjä muutaman kerran päivässä, mutta oppi nopeasti välttelemään katveita ja kuukauden takaisten isompien softapäivitysten tuomien uudistusten jälkeen ne puiden aiheuttamat katkot loppui täysin. Purkki pingailee taustalla itsekseen ja logeista näkyy katkot, joskus on yksittäisiä alle sekunnin katkoja lokilla, yleensä ei ainuttakaan. Käyttö kahden aikuisen taloudessa päivisin teamsiä, google meetsiä, erilaista it ylläpito ja koodaushommaa, toimisto-ohjelmia sekä iltaisin streaming palveluita, somesaastaa ja yleistä nörttipuuhastelua. Nettipelaajia ei taloudessa ole.
Oma näkemykseni siis oon että jos et saa valokuitua tai ole jonkun vieressä olevan 5G maston ainoa käyttäjä niin ota starlink. Vaatii toki sen omakotitalon tai rivarin takapihalla, kerrostalossa menee vaikeaksi. Meilläkin on kaikkien kolmen operaattorin 5G kilometrin päässä näköyhteydellä mutta se ei auta mitään öiseen taajuuksien sammutteluun ja siihen että kaikki naapuritkin on sen saman tukkeutuvan tolpan perässä. Varmaan toi starinkkikin vielä joskus tukkeutuu - niinhän se 3G, 4G ja 5G kaikki olivat nopeita aluksi.