Liittynyt
Viestejä
874
Tuote: SBS Power Bank TTBB10000FASTPD20K USB-C 10 000 mAh PD 20 W -varavirtalähde
Kauppa: DNA
Voimassa: -
Linkki: SBS Power Bank -varavirtalähde 10 000 mAh (PD 20 W), Musta | DNA
Muuta: Kapasiteetti 10 000 mAh (37 Wh). PowerDelivery- ja Adaptive Fast Charge -yhteensopiva. Micro-USB-tulo: 5 V/2 A, 9 V/2 A, 12 V/1.5 A (18 W). USB-C-tulo: 5 V/2.4 A, 9 V/2 A, 12 V/1.5 A (18 W). USB-A 1/2 -lähtö: 5 V/3 A, 9 V/2 A, 10 V/2.25 A (22.5 W), 12 V/1.5 A. USB-C-lähtö: 5 V/3 A, 9 V/2.22 A, 12 V/1.67 A (PD 20 W). Lataustason LED-merkkivalot. Voi ladata kolmea laitetta samaan aikaan. Mukana USB-A-USB-C-kaapeli.
Tuli ruokkiksella tuollainen haettua myymälästä. Onhan tuo vähän muovinen ja nappi helisee mutta tuolla hinnalla ei kyllä haittaa mitään. Saa kannettava näyttö-projekti mukana kulkevan virtalähteen kun tukee 12V ulostuloa.
Pystyyköhän tuolla lataamaan vanhempaa Lenovo ThinkPadiä (E595)?
45W USB-C laturi Lenovossa tuli mukana ja joskus jollain 10 000 mAh:n varavirtalähteellä kokeilin niin ei se lähtenyt lataamaan.
Tuskin pystyy 20W maksimiteholla lataamaan. Veikkaisin, että vaatii tuon 45W lataamiseen tai vähintään akun ylläpitoon.
Maksimi ulostulo on 12V, läppärit vaativat 20V. Eli ei lataa. Mutta kyllä tuo vaikuttaa ihan hyvältä puhelimen, kellon ja kuulokkeiden lataamiseen.
Micro-USB-tulo: 5 V/2 A, 9 V/2 A, 12 V/1.5 A (18 W). USB-C-tulo: 5 V/2.4 A, 9 V/2 A, 12 V/1.5 A (18 W).
Lymyileekö tässä jossain kuvakulmien ulottumattomissa micro-USB tulo?
USB-C tulo lienee samassa liittimssä USB-C lähdön kanssa?
Yhdellekään USB-A lähdölle on vaikea keksiä käyttöä niin miksi kaksi??
Power bank ottaa läppärin laturilla kyllä nätisti 24-25W sisäänsä eli lataa yhtä nopeasti kuin parhaimmillaan ulos tarjoaa. Kun lataa samaan aikaan S24 puhelinta, niin seinästä ottoteho pysyy 25 W:ssa. Sen sijaan vanhemman puhelimen ja/tai langattoman latauksen kanssa seinäteho laskee 15 wattiin.
Viimeksi muokattu:
Laskiko seinäteho heti 15W vai vasta hetken päästä? Puhelimissa on nykyään aika agressiiviset throttlet suojelemassa akkuja ja en ihmettelisi jos samppa (tai kuka nämä sitten valmistaakaan) olisi tähänkin sellaisen laittanut.
Yhtenä yönä jätin Pixelin tuon päälle ylläpitoon, lämpöhäviöitä tuntui olevan koska puhelin oli aamullakin lämpöisen tuntuinen. Suosin hyvin matalatehoisia langattomia latausalustoja juuri sen takia etteivät lämmöt kuluta akkuja, tämä Samppa ilmeisesti yrittää tarjota enemmän mutta ei puhelimelle päädy kuin noin 3W.
Tuollaisella Tapon mittarilla mitattuna eli muutaman sekunnin päivitysintervallilla. Aina kun teki muutoksen ladattaviin laitteisiin, niin kulutus romahti ja hakeutui sitten heti siihen 15W tai 25W rajaan riippuen mitä oli latauksessa.
Olisikohan lataus pakotettu passthrough tilassa 5V 2A eli 10W ja sitten laitteelle jää käytettäväksi maksimissaan 20W. 5V 4A tai 5V 3A + 5W wireless.
20251221_164307(1).jpg
S24 voi ottaa sisään 5V 3A, joten kävisi järkeen tuo 10+15 W. Nyt kun laitoin S24:n kaapelilla ja Huawein langattomaan lataukseen, niin seinästä otettiin 29W eli 10+15+5?
Edit. Toki eihän tuo laturin pitäisi pystyä antamaan kuin 9V tai 5V 2A vaikka varavirtapankki ottaa sisäänsä 9V 2.77A.
20251221_205500.jpg
Joka tapauksessa ei tuossa ylemmässä yliviivatussa päättelyssä ole järkeä, koska eihän se bank voi ottaa 5 volttia mitenkään 25-30W. Sisään on tultava 9V ja sitä sitten jaetaan käyttäjille miten jaetaan.