Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sähkövertailu.fi kautta saa greenelyn pörssin 12kk 0e /kk. ja 0,49c/kwh. (Saatavilla, jos vuosikulutuksesi on enintään 8000 kWh)Onkos Nordic Energy ihan luotettava toimija, toki 12kk 0€/kk olisi parasta, mut en itsekään sellaista löytänyt nykyisestä tarjonnasta.
Ei kokemusta niin en osaa sanoa. Ei ole määräaikainen niin aina sen voi vaihtaa pois jos tulee ongelmia ja 0€/kk soppareita on kyllä jatkuvasti tarjolla.Onkos Nordic Energy ihan luotettava toimija, toki 12kk 0€/kk olisi parasta, mut en itsekään sellaista löytänyt nykyisestä tarjonnasta.
On se ihan iso pitkäaikainen pohjoismainen toimija. Firmalla ja itselläkin välillä ollut eikä ole mitään ongelmia ollut.Onkos Nordic Energy ihan luotettava toimija, toki 12kk 0€/kk olisi parasta, mut en itsekään sellaista löytänyt nykyisestä tarjonnasta.
Samaa mieltä ettei ole aina järkevää, vaikkakin suurin osa tekstistäni koski toki sähkönsiirtosopimusta( se koski uutta säkömarkkinalakia ml. myynnin sekä siirron), joten poistin päivitykseni sähkönsiirto-säikeestä kun edellinen, siihen liittyväkin oli poistettu( enkä voi tietää vaikka joku olisi sen saman jo läpikäynyt).Keskustelun pilkkominen useisiin eri ketjuihin ei mielestäni aina ole kauhean järkevää, mutta koska se on ylläpidon linja, niin sitä on syytä noudattaa.
Sähkönsiirrosta voi keskustella siihen tarkoitetussa ketjussa: Sähkönsiirto
Cheap energyllä oli ainakin aiemmin piilotettu myyntiehtoihin "Vähäisen kulutuksen ylläpitomaksu", joka piti maksaa jos kulutus oli liian pientä, ilmeisesti alle 1000 kWh vuodessa. Kuluttaja-asiamiehen yhteydenoton ja ylen jutun jälkeen ilmeisesti luopuivat tästä viime vuoden puolella, ainakin uusien asiakkaiden osalta.Tähän nyt vastaten, et itsellä ei ole ollut eikä kellään tutulla ongelmia kys. puljun kanssa. Innolla odottaen, että tämä huhu ongelmista rantautuu näkyviin.
Samassa yritysryppäässä oli kans sähköfirma jonka nimeä en muista, kun ne vaihtaa nimeä niin usein. Otin sieltä sopparin ja hetikohta luin netistä, että ihmisillä on ongelmia kun laskut on menneet ulosottoon. Kyttäsin ekat laskut netistä ja maksoin, mutta huomasin et ne laskut ei olis koskaan tulleet postilla perille. Sekä sukunimessä että osoitteessa on ääkkösiä, joten sekä nimi että osoite katkesi johonkin à -merkkiin eikä postilla ois ollut mitään mahdollisuutta toimittaa perille.Cheap energyllä oli ainakin aiemmin piilotettu myyntiehtoihin "Vähäisen kulutuksen ylläpitomaksu", joka piti maksaa jos kulutus oli liian pientä, ilmeisesti alle 1000 kWh vuodessa. Kuluttaja-asiamiehen yhteydenoton ja ylen jutun jälkeen ilmeisesti luopuivat tästä viime vuoden puolella, ainakin uusien asiakkaiden osalta.
Ei kai hintoja voi nostaa jos on x sopimukset voimassa? Toki voin olla väärässä. Itsellä eikä tosiaan muilla ole ollut ongelmia laskujen tulemisessa, laskuissa tai muuten missään. Itsellä ollut/on tuvalle ja pajalle sieltä sopimukset eikö ongelmia.Cheap Energy teki (tekee?) myös sitä, että ensimmäisessä tai toisessa laskussa luki pienellä printillä lopussa maininta siitä, että nostavat hintoja (muka markkinatilanteeseen tms vedoten). Kyseessä oli aika kova korotus. Välttäisin ko. firmaa kuin ruttoa.
Kyseessä ei ole huhu, vaan tämä samojen toimijoiden sarjayrittely sisältää kautta vuosikymmenten joka ainoa kerta jonkinlaista pikkukivaa asiakkaille. Kuten edellä jo mainittua, tämän uuden brändin aikana on piilokorotuksena käytetty tätä pienen kulutuksen lisäkönttämaksua, jota ei kovin selkeästi asiakkaille etukäteen kerrottu.Tähän nyt vastaten, et itsellä ei ole ollut eikä kellään tutulla ongelmia kys. puljun kanssa. Innolla odottaen, että tämä huhu ongelmista rantautuu näkyviin.
Toistaiseksi voimassaoleva sopimus tässä tapauksessa siis.Ei kai hintoja voi nostaa jos on x sopimukset voimassa? Toki voin olla väärässä. Itsellä eikä tosiaan muilla ole ollut ongelmia laskujen tulemisessa, laskuissa tai muuten missään. Itsellä ollut/on tuvalle ja pajalle sieltä sopimukset eikö ongelmia.
Onnea vaan kokeiluun... Itse kiertäisin kaukaa.Onko kokemusta "Sähkötytöt Oy"-nimisestä firmasta? Aika tuore yritys, hallituksessa vain miehiäMutta jos ei ole mikään aikaisempi kusetusfirma, niin ehkä tuolta uskaltaa ottaa pörssisähkön.
Onnea vaan kokeiluun... Itse kiertäisin kaukaa.
Aalto Energia ilmeisesti saanut liikaa negatiivista joten tällaisella nimellä uudet kusetukset. Taustalla toki samat nimet.
SähkötytötNo siis juuri tätä hain. Jos on samoja kusettajia tuolla, niin jätän väliin. Mistä tunnistan? Hallituksen jäsenet samat vai?
Oliko listaa firmoista, joilta ei ainakaan kannata ottaa sopimusta? Nyt tullut siis kaksi nimeä: Sähkötytöt ja Aalto Energia. Muista?
Samaa tarjoavat minullekin 6,55snt jatkoksi joka päättyy 17.5.26. Ei jatkoon. Otin myös tuon samaisen Lumpeen pörssin.Tälläistä tarjosi Helen vanhan 4,54c/kWh sopparin jatkoksi joka loppuu 31.3.26.
Otin Lumme energialta 6kk kuukausimaksuttoman pörssisähkön tuohon perään.
![]()
Tänään saapui paperisena postina Helenin sopimusvahvistus blackfridayn hinnalle jonka tilasin black weekillä (määräaikainen 24kk sopimus 6.66snt/kwh ja 2.99e/kk).
Soppari alkaa 1.4.2026![]()
Oliko sinulla kulutusvaikutusopimuksista vastaavaa? Ei kiinnosta nämä ryöstösopimukset millään tavalla.Kiinteiden listoja päivitetty.
Hintoja nostaneet: Helen, Kerava (24 kk), Kokkola, KSAT, Lumme, Omavoima, Oomi, Turku (24 kk), Vihreä älyenergia (6, 9 kk), Vaasa, Väre
Hintoja pudottaneet: Vihreä älyenergia (4 kk)
Helenillä on tarjouksia perusmaksuihin, sopimuspituudet 6, 12 ja 24 kk.
Keravan energia on lisännyt 6 kk sopimuksen valikoimiinsa.
Vihreä älyenergia on nostanut vuosikulutusrajaansa. Kaikki heidän sopimuksensa olivat aiemmin alle 30 000 kWh vuosikulutuskohteisiin. Uusi raja on 40 000 kWh.
![]()
![]()
Ei ole.Oliko sinulla kulutusvaikutusopimuksista vastaavaa? Ei kiinnosta nämä ryöstösopimukset millään tavalla.
Itsekkin otin tuon sopparin alkamaan maaliskuusta, mutta ei mitään vahvistusta ole saapunut. Näinköhän tilaus mennyt läpi. Mites muille on saapunut noita vahvistuksia?
Tuohon asiakaspalveluun läpi pääsemiseksi on vissiin varattava tunnin verran aikaa mitä nyt pariin otteeseen yrittänyt.
Oliko sinulla kulutusvaikutusopimuksista vastaavaa? Ei kiinnosta nämä ryöstösopimukset millään tavalla.
Ei ole.
Mikä on "ryöstösopimus" ja millä perusteella? Kv-soppari on määrätyillä.kulutusprofiileilla se kannattavin vaihtoehto. Omalla kohdalla näin ei ole koska olen ns. normaalin käyttöprofiilin omaava ilman varaavaa lämmitystä tai sähköautoa.Oliko sinulla kulutusvaikutusopimuksista vastaavaa? Ei kiinnosta nämä ryöstösopimukset millään tavalla.
Yli 3snt/kwh sähkön ostohinnaksi muodostavaa sopimusta pidän ryöstönä.Mikä on "ryöstösopimus" ja millä perusteella? Kv-soppari on määrätyillä.kulutusprofiileilla se kannattavin vaihtoehto. Omalla kohdalla näin ei ole koska olen ns. normaalin käyttöprofiilin omaava ilman varaavaa lämmitystä tai sähköautoa.
Siksi kyselin mielestäni varsin asiallisesti onko myös järkevämmistä sopimuksista koostettuna taulukkoa, kun jäsen Shiraus ansioituneesti koontia on tehnyt.
Tänään saapui paperisena postina Helenin sopimusvahvistus blackfridayn hinnalle jonka tilasin black weekillä (määräaikainen 24kk sopimus 6.66snt/kwh ja 2.99e/kk).
Soppari alkaa 1.4.2026![]()
Jos yhtenä kuukautena, vuoden kalleimpana kuukautena, tulee säästö, miten käy muiden kuukausien kanssa?Itselläni alkoi väreen sopimus tuossa 13.12.25, tokmanniclubin kautta ostettuna 6.31snt/kwh ja kk maksu 2.47€. Täytyy todeta, että "turpaan" olisi tullut ja kovaa, jos pörssiin olisin mennyt. Oma keskiarvo pörssillä olisi nyt ollut tässä kuussa 11,92snt/kwh. Kulutus kuukaudessa talvisin 2000-2500kwh paikkeilla.
Paitsi nuo halvat hinnat taisi perustua myyjän vahinkoon, jossa aloituksen sai pidemmälle kuin myyjällä oli ajatuksena -> tänävuonna voi olla erilailla se oikea aika ostaaTästä syystä ajoissa hommattu 6kk sopimus talvelle on kingi, varsinkin jos sen saa todella edullisesti. 2025 halvimmat sopparit talvea varten sai huhtikuussa - kenties tänäkin vuonna näillä main?
Paitsi nuo halvat hinnat taisi perustua myyjän vahinkoon, jossa aloituksen sai pidemmälle kuin myyjällä oli ajatuksena -> tänävuonna voi olla erilailla se oikea aika ostaa
Jos yhtenä kuukautena, vuoden kalleimpana kuukautena, tulee säästö, miten käy muiden kuukausien kanssa?
Saa tosiaan olla pörssi halpaa loppuvuoden jos meinaa tuon erotuksen kuroa umpeen. Kesäkuukausina oletan, että kulutus 1/3 tuosta?Itselläni alkoi väreen sopimus tuossa 13.12.25, tokmanniclubin kautta ostettuna 6.31snt/kwh ja kk maksu 2.47€. Täytyy todeta, että "turpaan" olisi tullut ja kovaa, jos pörssiin olisin mennyt. Oma keskiarvo pörssillä olisi nyt ollut tässä kuussa 11,92snt/kwh. Kulutus kuukaudessa talvisin 2000-2500kwh paikkeilla.
Niinpä. Ja lisäksi monessa tapauksessa on vielä edellyttänyt soittoa myyntinumeroon ja sitä, että langan toisessa päässä on vähemmän tarkkaavainen asiakaspalvelija. Yhdeltä asiakaspalvelijalta on saanut sopimuksen alkamaan syksyllä, toiselta taas ei, kunnes ovat saaneet ohjeistuksen täsmennettyä koko myyntiryhmälle.Useampana vuonna peräkkäin sen hetken parhaat ovat perustuneet myyjän vahinkoon.
Saa tosiaan olla pörssi halpaa loppuvuoden jos meinaa tuon erotuksen kuroa umpeen. Kesäkuukausina oletan, että kulutus 1/3 tuosta?
Pitää toivoa, että keväällä tulee hyviä tarjouksia kiinteästä. Helenin 6.55 loppuu 30.9.
Minulle toteutunut keskihinta on ollut 3.02snt/kWh ja 4.79snt/kWh välillä elokuun ja joulukuun välillä. Tässä kuussa reilu 10snt/kWh tähän mennessä. 1-2snt kulutusvaikutus miinuksella, eli jatkossakin otan kulutusvaikutussopimuksen jos sen 4snt/kWh luokkaan saan.Jos yhtenä kuukautena, vuoden kalleimpana kuukautena, tulee säästö, miten käy muiden kuukausien kanssa?
Tammikuu 24 oli yhtä kallis kuukausi kuin nyt ja silti koko vuosi meni marginaalilla neljän pintaan( 18 MWh), eli ei yksi kuukausi pahaa tee.Saa tosiaan olla pörssi halpaa loppuvuoden jos meinaa tuon erotuksen kuroa umpeen. Kesäkuukausina oletan, että kulutus 1/3 tuosta?
Pitää toivoa, että keväällä tulee hyviä tarjouksia kiinteästä. Helenin 6.55 loppuu 30.9.
Tästä syystä ajoissa hommattu 6kk sopimus talvelle on kingi, varsinkin jos sen saa todella edullisesti. 2025 halvimmat sopparit talvea varten sai huhtikuussa - kenties tänäkin vuonna näillä main?
Paitsi nuo halvat hinnat taisi perustua myyjän vahinkoon, jossa aloituksen sai pidemmälle kuin myyjällä oli ajatuksena -> tänävuonna voi olla erilailla se oikea aika ostaa
Helenin 6,55 taisi olla halvin kiinteä jonka sai ilman aspa lottoa 2026 tammi-helmi ajalle? Eli kesäkuun alussa pitää olla viimeistään hereillä.Useampana vuonna peräkkäin sen hetken parhaat ovat perustuneet myyjän vahinkoon. Lisäksi vaatii tämän ketjun kyttäämistä keväästä lähtien käytännössä päivittäin kun ovat tarjolla niin lyhyen aikaa. Vaikka foorumilla roikunkin niin on kiva ajatella välillä jotain muuta sähkösopimuksen sijaan.
Joo, se Väreen 3,99snt/kWh + KV jonka sai elokuulta eteenpäin ja tuo Helenin 6,55snt/kWh jonka itsekin sain loka-maaliskuu ajalle oli varmaan ainoat mistä ei tarvinnut soitella, virheitä toki molemmat.Helenin 6,55 taisi olla halvin kiinteä jonka sai ilman aspa lottoa 2026 tammi-helmi ajalle? Eli kesäkuun alussa pitää olla viimeistään hereillä.
On ollut usein noita myyjän hinnoitteluvirheitäkin, joihin tarttuminen vaatinut onnea.Useampana vuonna peräkkäin sen hetken parhaat ovat perustuneet myyjän vahinkoon. Lisäksi vaatii tämän ketjun kyttäämistä keväästä lähtien käytännössä päivittäin kun ovat tarjolla niin lyhyen aikaa. Vaikka foorumilla roikunkin niin on kiva ajatella välillä jotain muuta sähkösopimuksen sijaan.
Turku Energialta löytyy vielä 6kk 4,62c+5,45/kk.
Helenin 4,99snt/kwh ja 2,99€/kk sai myös ilman mitään soitteluita. Valitettavasti loppuu nyt helmikuun alusta kun oli vain sen 6kk.Joo, se Väreen 3,99snt/kWh + KV jonka sai elokuulta eteenpäin ja tuo Helenin 6,55snt/kWh jonka itsekin sain loka-maaliskuu ajalle oli varmaan ainoat mistä ei tarvinnut soitella, virheitä toki molemmat.
Toukokuusta eteenpäin hereillä ja seurata aktiivisesti esimerkiksi tätä sivua, voihan se toki olla että virheitä ei tälle vuodelle satu, sitten pitää vaan osata poimia sieltä joukosta se halvin.
Sinuna kyllä soittasin Helenin asiakaspalveluun, jos tilauksen olet tehnyt ja saanut sillon tilauksen jälkeen "Tilauksesi on vastaanotettu" - sähköpostin. Kannattaa kirjautua ja katsoa myös Datahubin asiakasportaaliin näkyykö tilaamaasi sopimusta siellä.Itsekkin otin tuon sopparin alkamaan maaliskuusta, mutta ei mitään vahvistusta ole saapunut. Näinköhän tilaus mennyt läpi. Mites muille on saapunut noita vahvistuksia?
Tuohon asiakaspalveluun läpi pääsemiseksi on vissiin varattava tunnin verran aikaa mitä nyt pariin otteeseen yrittänyt.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.