Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuo määräaikainen 24kk sopimus Alk. 7,69 snt/kWh. On tosiaan alkaen. Jos valitsee tuolta asumismuodoksi kerrostalon ja vuosikulutukseksi arvioi 1000 kWh saa tuolla hinnalla. Jos taas laittaa totuudenmukaisesti omakotitalon ja vuosikulutusarvioksi 15000kWh on hinta 8,09 snt/kWh. Eli mitenkäs tässä nyt toimisi...Väreen Tokmanni Klubin edun sivun suora osoite Sähkösopimusedut Tokmanni Klubin jäsenille
Itselläni oli 17.1.2022 - 17.1.2024 kahden vuoden kiinteähintainen 5.79 snt/kWh + 3.99 €/kk tuolla. Kuten muistamme sähkönhinta oli tuona aikana välillä aika korkea. Ei ollut mitään ongelmia, laskut olivat sitä mitä sovittiin.Mitään mielipiteitä tällaisesta?
3kk 0e kuukausimaksut, 12kk marginaali 0,37 snt/kWh ja kaupan päälle Tallinkin Tukholman risteilyn lahjakortti.
Liity pörssisähköasiakkaaksi ja lähde risteilylle!
www.nordicgreen.fi
Taidat sekoittaa Nordic green energyn vanhaan GNP Energyyn (nyk. Hehku), jolla onkin tosi hämärä historia. Nordic green on tietääkseni ihan fiksu firma. Ehkä pari vuotta näitä jo aktiivisesti tullut seurattua enkä muista aiemmin nähneeni risteilylahjakorttia tarjolla. Eli ei ole heillekään ihan perussettiä tarjota kylkiäisiä. Marginaali- ja perusmaksutarjouksia toki ollut aiemmin, kuten muillakin.Itse kiertäisin kaukaa nordic green energyn.. laivallekin pääsee muutenkin edullisesti...
Jos kylkijäisiä paljon ni enempi ne koijaa sii muuten
Voi olla et nimet meni sekaisin.Taidat sekoittaa Nordic green energyn vanhaan GNP Energyyn (nyk. Hehku), jolla onkin tosi hämärä historia. Nordic green on tietääkseni ihan fiksu firma. Ehkä pari vuotta näitä jo aktiivisesti tullut seurattua enkä muista aiemmin nähneeni risteilylahjakorttia tarjolla. Eli ei ole heillekään ihan perussettiä tarjota kylkiäisiä. Marginaali- ja perusmaksutarjouksia toki ollut aiemmin, kuten muillakin.
Otin tilausta tehdessä kuvakaappauksen tarjouksesta ja kliksuttelin tilauslomakkeen läpi (teen näin aina kun hyödynnän tarjouksia ja teen sopimuksia). Tilauslomakkeessa (ja tilausvahvistuksessa) oli väärät hinnat, viesti aspaan tarjouskuvakaappauksen kanssa ja noin vartissa tuli korjattu tilausvahvistus oikeilla hinnoilla. Oikein ystävällinen ja nopea palvelu, ei valittamista.Tuo määräaikainen 24kk sopimus Alk. 7,69 snt/kWh. On tosiaan alkaen. Jos valitsee tuolta asumismuodoksi kerrostalon ja vuosikulutukseksi arvioi 1000 kWh saa tuolla hinnalla. Jos taas laittaa totuudenmukaisesti omakotitalon ja vuosikulutusarvioksi 15000kWh on hinta 8,09 snt/kWh. Eli mitenkäs tässä nyt toimisi...
Olen tällä hetkellä Väreen pörssiasiakas ja 1.11 alkaa se Helenin kuuluisa halpa 6kk määräaikainen. Mahtaakohan homma mennä sekaisin tuon Helenin sopparin kanssa jos nappaan tämän nyt pariksi kuukaudeksi?Mitään mielipiteitä tällaisesta?
3kk 0e kuukausimaksut, 12kk marginaali 0,37 snt/kWh ja kaupan päälle Tallinkin Tukholman risteilyn lahjakortti.
Liity pörssisähköasiakkaaksi ja lähde risteilylle!
Miksi menisi jos toistaiseksivoimassa oleva? Jos otat heleniltä kans toistaiseksi voimassaolevan ni sehän vaan muuttuu toksi määräaikaiseksi sit marraskuussaOlen tällä hetkellä Väreen pörssiasiakas ja 1.11 alkaa se Helenin kuuluisa halpa 6kk määräaikainen. Mahtaakohan homma mennä sekaisin tuon Helenin sopparin kanssa jos nappaan tämän nyt pariksi kuukaudeksi?
Tuosta en osaa sanoa meneekö sekaisin mutta huomaa myös että tuo lahjakortti on vain loppuvuoden voimassa + näköjään pitää itse maksaa polttoainelisä ja päästölisämaksu. Niiden suuruudesta ei sen enempää ole tietoa.Olen tällä hetkellä Väreen pörssiasiakas ja 1.11 alkaa se Helenin kuuluisa halpa 6kk määräaikainen. Mahtaakohan homma mennä sekaisin tuon Helenin sopparin kanssa jos nappaan tämän nyt pariksi kuukaudeksi?
Kiitos, tuossa just puntaroin, että otan taloudenpidon selkeäyttämiseksi tuon Turku Energian 6kk paketin. Se vaikutti heti ensinäkemältä talveksi sopivalta paketilta. Erinomaista, että olit juuri päivittänyt taulukonKiinteiden listoja päivitetty.
Hintoja nostaneet: Helen (6 kk), Imatra (12 kk), Lumme (6, 18 kk), Naantali, Oomi, Paneliakosken voima, PKS, Vattenfall (12 kk), Vihreä älyenergia
Hintoja pudottaneet: Helen (12 kk), Imatra (6 kk), Kokkola (12, 24 kk), Lumme (24 kk), Väre
Aalto energia on poistanut 3 kk sopimuksen myynnistä. Näin ollen taulukkoni lyhimmät sopimukset ovat nyt 6 kk mittaisia. Olen yhdistänyt 6-18 kk sopimukset yhteen kuvaan.
Helen on vaihtanut perusmaksuaan 5,99 eurosta 3,99 euroon/kk. Ja poistanut 30.9.2026 saakka voimassa olevan sopimuksen myynnistä.
Naantalin energialla oli 30.11.2026 saakka voimassa oleva sopimus. Tämä on poistunut ja tilalla on 31.7.2026 asti oleva versio.
Turkulaiset ne vaan tykkää myydä 6 kk sopimusta 7,65 snt/kWh hintaan.
![]()
![]()
Tämä Louna Lähi 6kk kiinteä näköjään tänään pompannut 9,20 snt/kWh.Kiitos, tuossa just puntaroin, että otan taloudenpidon selkeäyttämiseksi tuon Turku Energian 6kk paketin.
Tunti sitten oli vielä tuohon 7.65 snt kun otin. Olipas ajotusTämä Louna Lähi 6kk kiinteä näköjään tänään pompannut 9,20 snt/kWh.![]()
Viime hetkillä pääsit kelkkaan.Tunti sitten oli vielä tuohon 7.65 snt kun otin. Olipas ajotus![]()
Talvi on peruttu.turkuenergian 4,65 senttiä /6kk mikä alkoi paripäivää sitten ei vituta yhtää antaa talven tulla kylmänä![]()
turkuenergian 4,65 senttiä /6kk mikä alkoi paripäivää sitten ei vituta yhtää antaa talven tulla kylmänä![]()
Talvi on peruttu.
Kun lämmitystarvetta sähköllä ei ole, niin uskoisin pörssin olevan sopiva. Varsinkin, jos vähän viitsii katsoa hintaa, koska sähkösaunan tai sähköauton lataa, niin varmasti pääsee järkeville kwh-hinnoille kuukauden keskiarvossa.30.9. päättyy Lumpeen kuukausimaksuton pörssi. Alkuperäinen tarkoitus oli ottaa 6kk kiinteä soppari siihen perään, mutta missasin nuo kevään "supertarjoukset". Nyt vedetään NGE pörssillä loppuvuosi ja risteillään joulukuussa. Eiköhän sitä sitten jonkun 3kk kiinteän saa jos alkaa pelottamaan. Ei kaukolämmitetyssä rivitalossa nyt niin väliä muutenkaan mikä on, ellei pörssisähkön riski realisoidu täysillä...
Ja huom. Aurora Line valmistuu vuoden loppuun mennessä, eiköhän se vaikuta pörssihintoihin alentavasti, aineskin äärihintojen pitäisi lakata.Kun lämmitystarvetta sähköllä ei ole, niin uskoisin pörssin olevan sopiva. Varsinkin, jos vähän viitsii katsoa hintaa, koska sähkösaunan tai sähköauton lataa, niin varmasti pääsee järkeville kwh-hinnoille kuukauden keskiarvossa.
Kiitos tiedosta.Tänään alkoi 6kk 3,97snt/kWh + kulutusvaikutus
Väre vai mistä?Tänään alkoi 6kk 3,97snt/kWh + kulutusvaikutus
Taitaa olla luvut nyt jotenkin sekaisin. Ensinnäkin perusmaksut ovat X euroa per kuukausi, ei senttejä. Lisäksi Vattenfallin 24 kk kiinteähintainen sopimus on listahinnaltaankin tällä hetkellä 8,38 snt/kWh joten eivät varmaan tarjoa kymmenen sentin sopparia. Kannattaa nyt katsoa tarkemmin mitä todellisuudessa tarjoavat ja sitten verrata tietoja omalla kulutusmäärälläsi aiemmin julkaisemiini taulukoihin.Kovasti mietiyttää et saako kuinka luottotiedoton sopimusta muualta? Ollut vattenfall pitkään mut tarjoo aina vaan kalliimpaa. Nyt tarjoaa 24kk sopparia 5.95snt/kk ja 10snt/kWh kun edellinen ollut 4,55snt/kk ja 9.50snt/kWh. Ainakin joku sivusto tarjoaa vihreää äly energiaa 4,40snt/kk 7,79snt/kWh ja vielä halvempana mistä on mediasta saanut lukea huonoja juttuja. Pörssiä en halua käyttää kun ei vaan kuullosta hyvältä.
Eikähän tuossa kahdessa lauseessa ole se olennainen ja samalla myöskin syy-seuraussuhde alkutilanteeseen, sillä tuskin tämä on tämä ainoa hatusta vedetty paska päätös elämässä. Sen verran toki tässä vedän mutkia suoriksi että onhan siinä pieni mahdollisuus sähkön tapauksessa asua sähkölämmitteisessä rivarissa jolloin pörssi talvella ei välttämättä ole no-brainer ratkaisu.Kovasti mietiyttää et saako kuinka luottotiedoton sopimusta muualta?.... Pörssiä en halua käyttää kun ei vaan kuullosta hyvältä.
Mutta miksi yrittää käännyttää ihmisiä pörssin puoleen jos heillä on jo mielikuva valmiina? Muutenkin jos asiat ovat jo valmiiksi ikävästi niin onko se pörssi silloin järkevä jossa kaikki riski on siirretty asiakkaalle?Eikähän tuossa kahdessa lauseessa ole se olennainen ja samalla myöskin syy-seuraussuhde alkutilanteeseen, sillä tuskin tämä on tämä ainoa hatusta vedetty paska päätös elämässä. Sen verran toki tässä vedän mutkia suoriksi että onhan siinä pieni mahdollisuus sähkön tapauksessa asua sähkölämmitteisessä rivarissa jolloin pörssi talvella ei välttämättä ole no-brainer ratkaisu.
Miksi se pörssi ei kuulosta hyvältä kun todennäköisesti se on halvin, ei tartte kytätä mitään käyttää sähköä niinkuin aina ennenkin?
Eikai Vihreä Älyenergiasta mitään negatiivista ole ollut? Itselläkin oli tovin heiltä soppari eikä ongelmia.Ainakin joku sivusto tarjoaa vihreää äly energiaa 4,40snt/kk 7,79snt/kWh ja vielä halvempana mistä on mediasta saanut lukea huonoja juttuja. Pörssiä en halua käyttää kun ei vaan kuullosta hyvältä.
vituttaisi itteäkin kun sähkön hinta noussut nyt jyrkästi ja Loviisan voimalat meni huoltoon, aika hyvällä ajoituksella alkoi soppariHuomenna sitten lämmöt ja sauna täysille, sitten kuittailemaan meille pörssittäjille. Syystä tai toisesta itsekkin otin Turku Energialta 6kk 7,65snt sopparin talveksi lokakuun alusta alkaen. Nyt jo ärsyttää, kun on kuitenkin kalliimpi rasti kuin pari edellistä vuotta pörssillä oli. Onhan tässä toki vielä pari päivää aikaa muuttaa mieli.
Aika hyvä mutta onko kulutusvaikutus ja entä kk-maksu?Imatran Seudun sähkö ja oomi molemmat tarjoaa 24kk kv-sopparia 6,9snt/kWh tienoilla.
kv-soppari eli kulutusvaikutus ja molemmissa 5,9e/kk kuukausimaksu.Aika hyvä mutta onko kulutusvaikutus ja entä kk-maksu?
Huomenna sitten lämmöt ja sauna täysille, sitten kuittailemaan meille pörssittäjille. Syystä tai toisesta itsekkin otin Turku Energialta 6kk 7,65snt sopparin talveksi lokakuun alusta alkaen. Nyt jo ärsyttää, kun on kuitenkin kalliimpi rasti kuin pari edellistä vuotta pörssillä oli. Onhan tässä toki vielä pari päivää aikaa muuttaa mieli.
vituttaisi itteäkin kun sähkön hinta noussut nyt jyrkästi ja Loviisan voimalat meni huoltoon, aika hyvällä ajoituksella alkoi soppari![]()
on se hyvä hinta ja suorasähköllä + takalla lämpiävä 70-luvun 200m2 talo niin talvet on suurikulutuksisia ja sitä vastaan pitää aina varautua kiinteällä , muuten voi saada pahimmillaan 500€ kuussa sähkölaskua siirron kanssa.Hienoa, että hymyilyttää, ei muuta kuin uuni ja sauna lämpiämään. Tosiasiassa muutaman kesäpäivän hintapiikit pörssisähkössä syystä X ei vaikuta kuukauden / vuoden kokonaiskustannuksiin käytännössä mitään. Tuo 4,65 snt / kwh hinta 6kk ajan on kyllä hemmetin hyvä hinta. Harmi, että katkeaa vähän hankalaan aikaan alkutalvesta uutta sopparia silmällä pitäen.
Kiitos tiedosta.Kyllä nyt hymyilyttää kun tuli tehtyä tuo 6kk sopimus Helenille toukokuussa
Keväällä sitten pörssiin nauttimaan puoli-ilmaiseata sähköstä.

Itsekin olen erittäin tyytyväinen valintaani ottaa 6.55snt/kwh puoleksi vuodeksiKyllä nyt hymyilyttää kun tuli tehtyä tuo 6kk sopimus Helenille toukokuussa![]()
Keväällä sitten pörssiin nauttimaan puoli-ilmaiseata sähköstä.
Kesällä ei ole paljon väliä vaikka pörssi kuinka raketoisi kun ei tarvitse torppaa lämmittää.Omat viime viikon sähköt maksoi pörssillä 2,51€ kun taas 6,55c/kWh kiinteällä sopparilla olisi maksanut 8,90€.
Tällä viikolla sähköt maksanut pörssillä 8,52€ kun taas 6,55c/kWh sopparilla olisi maksanut 5,40€
Hyvä esimerkki siitä että vaikka hinnat on tällä viikolla raketoinut niin silti pörsä tullut halvemmaksi.![]()
Ja niihin vähäisiin lämmitystarpeisiin voi ottaa automatiikan avuksi, joka haistelee hinnat ja ajottaa sen mukaan.Kesällä ei ole paljon väliä vaikka pörssi kuinka raketoisi kun ei tarvitse torppaa lämmittää.
Pörssisähköhän tunnetusti on nyt kesäaikaan edullista. Itse näin sähkölämmittäjänä omalla sopimuksellani hain varmaa ja edullista hintaa lämmityskuukausille ja sitä myös saan.Omat viime viikon sähköt maksoi pörssillä 2,51€ kun taas 6,55c/kWh kiinteällä sopparilla olisi maksanut 8,90€.
Tällä viikolla sähköt maksanut pörssillä 8,52€ kun taas 6,55c/kWh sopparilla olisi maksanut 5,40€
Hyvä esimerkki siitä että vaikka hinnat on tällä viikolla raketoinut niin silti pörsä tullut halvemmaksi.![]()
Ei mulla ole kyllä mielenkiintoa 2-3x sähkölaskua maksaa varmuuden vuoksi sähkölämmityksen ja 2 sähköauton kanssa.Pörssisähköhän tunnetusti on nyt kesäaikaan edullista. Itse näin sähkölämmittäjänä omalla sopimuksellani hain varmaa ja edullista hintaa lämmityskuukausille ja sitä myös saan.
Asia kunnossaEi mulla ole kyllä mielenkiintoa 2-3x sähkölaskua maksaa varmuuden vuoksi sähkölämmityksen ja 2 sähköauton kanssa.
Pörssi tai halpa kulutusvaikutus, nyt pääsen varmaan sinne 1-2snt/kWh ostohintaan tuolla kuun alussa alkaneella 3,79snt/kWh 6kk kulutusvaikutussopimuksella.
Miksi kävisi? KE on pitänyt kaikki määräaikaiset sopimukset voimassa ennenkin, itselläkin oli heiltä 2+1 vuoden soppari josta vaihdoin pois viime vuonna kahden vuoden jälkeen.toivottavasti ei käy näin
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.