Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Elikkä ei mikään ihmeelisen edukas sopimus.Taitaa olla sopimusasiakkaille hintakiinnitys kulutusvaikutuksella.
Ei toi Oomin tarjous nyt kovin päräyttävä ole.
Verrokkina OmaVoimalta ensvuodeksi kiinteä 7,559.
![]()
Mites tällähetkellä saat noin edukkaan sopparin omavoimalta?
OMA 12 kk - määräaikainen sopimus
YLEISSÄHKÖ
Hinnat 27.9.2023 alkaen
Perusmaksu 3,95 e/kk
Energiamaksu 9,40snt/kWh
Ei ilmeisesti ole PKS vaan vastaava tuote Omavoima firmalta.Tuo on siis PKS:n hintakiinnitys ja juu tulee kulutusvaikutuksen kanssa.
Joo hämmentävästi näyttävät käyttävän myös ihan täysin samaa koodiakin, muistaakseni yritin tuosta kysellä joskus täällä lisää mutta kukaan ei tiennyt enempää.Ei ilmeisesti ole PKS vaan vastaava tuote Omavoima firmalta.
Ei ilmeisesti ole PKS vaan vastaava tuote Omavoima firmalta.
Joo hämmentävästi näyttävät käyttävän myös ihan täysin samaa koodiakin, muistaakseni yritin tuosta kysellä joskus täällä lisää mutta kukaan ei tiennyt enempää.
Taitaa Helen tarjota parhaan toistaiseksivoimassaolevansopimuksen? Kaksi päivää ja päättyy oomin soppari, niin taidan tän laittaa ja odotella parempai aikoja.
![]()
Jos kuukausikulutus on alle 3500kwh, niin Lumpeen pörssisähkö on halvin vaihtoehto seuraavaksi puoleksi vuodeksi pörssisähkösopimuksista, koska Lumpeelta saat 6kk ilman perusmaksua (norm. 3.99€/kk), vaikka marginaali onkin 0,49c/kwh Helenin 0,38c/kwh vastaan.Taitaa Helen tarjota parhaan toistaiseksivoimassaolevansopimuksen? Kaksi päivää ja päättyy oomin soppari, niin taidan tän laittaa ja odotella parempai aikoja.
Jos kuukausikulutus on alle 3500kwh, niin Lumpeen pörssisähkö on halvin vaihtoehto seuraavaksi puoleksi vuodeksi pörssisähkösopimuksista, koska Lumpeelta saat 6kk ilman perusmaksua (norm. 3.99€/kk), vaikka marginaali onkin 0,49c/kwh Helenin 0,38c/kwh vastaan.
No tämä sitten jos ei ole määräaikainen!
2 viikkoa on vaihtoaika yritykseltä toiselle samaan käyttöpaikkaan. Jos muuttaisit saisit sähköt vaikka huomiseksi uuteen osoitteeseen. Vaatinee tosin soittoa aspaan jos haluaa muuton yhteydessä saada parin päivän päähän sähköt.Miksi sopimus alkaa vasta 7.12? Ei anna valita aikaisemmin
Joo hämmentävästi näyttävät käyttävän myös ihan täysin samaa koodiakin, muistaakseni yritin tuosta kysellä joskus täällä lisää mutta kukaan ei tiennyt enempää.
Omavoiman Live joo on näköjään ihan identtinen PKS:n vastaavan kanssa eli toimii siis samalla tavalla. Myyköhän joku kolmas osapuoli tätä kiinnitysteknologiaa sähköfimoille, eli voitaisiin nähdä muidenkin sähköfirmojen ottavan sitä enemmän käyttöön?
PKS myy tuota hinnoittelusysteemiä Omavoimalle. Omavoima sitten myy sen sähkön asiakkaalle.
Eikös noissa oikeasti määräaikaisissa ole vähintään 14vrk, että se astuu voimaan? Meinaan siinä saattaa orava olla jo poistettu reaktorista tai vaihtoehtoisesti vaikka olkiluoto 2:kin sammuksissaPörssisähköilijänä tilaisin äkkiä halvimman määräaikaisen sopparin.
On 14 vrk, mutta pörssi on varmasti jatkossakin halvempi, varsinkin kun pörssin halpuudesta on puhuttu ketjussa jo kuukausia.Itsellä tuo Lummen pörssi + 0e/kk perusmaksu sen 6 kuukautta ja taisi alkaa alku kuukaudesta.
Eikös se mene niin jos tilaa nyt jonkun 6-12kk määräaikaisen varmuuden vuoksi, niin 14(?) päivää aikaa perua se?
Vois ottaa jonkun.. eiks kuitenki 14pvä peruutus mahdollista, jos homma selviää nopeasti?Pörssisähköilijänä tilaisin äkkiä halvimman määräaikaisen sopparin.
Itsellä tuo Lummen pörssi + 0e/kk perusmaksu sen 6 kuukautta ja taisi alkaa alku kuukaudesta.
Eikös se mene niin jos tilaa nyt jonkun 6-12kk määräaikaisen varmuuden vuoksi, niin 14(?) päivää aikaa perua se?
Tein testiksi ja toimi, on tosin määräaikainen jo alkanut, niin en vienyt tilausta loppuun.Eikös tuo Oomin BF 7,99 ole edullisin vai eikö se alennuskoodi toimi vieläkään?
Miten tuo kiinnitys toimii, jos nyt teen sopparin PKS:n kanssa, pääsenkö samoin tein kiinnittämään, vai pitääkö ensin odottaa se 14 päivää, että vaihtuu myyjä ja sitten vasta pääsee kiinnittämään?Jos olet PKS:n asiakas, niin suosittelen pikaista kiinnitystä.
Siinä on muistaakseni noin vuorokauden viive, ennenkuin sopimus kirjautuu PKS:n järjestelmään. 14 vrk ei tarvitse odottaa.Miten tuo kiinnitys toimii, jos nyt teen sopparin PKS:n kanssa, pääsenkö samoin tein kiinnittämään, vai pitääkö ensin odottaa se 14 päivää, että vaihtuu myyjä ja sitten vasta pääsee kiinnittämään?
Koodi toimi ainakin hetki sitten, mutta formille ei kannata täyttää vuosikulutusta. Tartuin nyt tähän oomin tarjoukseen, sopimuksen voi kuitenkin peruuttaa 14vrk kuluessa jos parempaa tulee tarjolle.Eikös tuo Oomin BF 7,99 ole edullisin vai eikö se alennuskoodi toimi vieläkään?
Eipä tarvi odottaa sydäntalveen...Vähän samat aatokset. Jos tuo turbiinivika taas sattuu iskemään sydäntalvella niin silloin kyllä sähkönhinta raketoi. Hauska nähdä missä huomenna liikutaan. Onhan tuo tosin vuoden jo pyörinyt ongelmitta ja saattaa olla vaan varatoimenpide ja/tai anturivika minkä vuoksi tippui verkosta.
Lumme julkaisee muutaman minuutin kuluttua Black Friday -tarjouksen, niin se kannattaa katsoa vielä.Olkiluoto Pelko perseessä otin lumpeen mulle antaman tarjouksen vastaan. 9.40senttiä ja 3.99€ kk joista 3kk ilmaisia. Mahd muutto tulossa piakkoin niin saa sitte kattella uusiksi.
Onneksi on 2vk peruutus oikeus.Lumme julkaisee muutaman minuutin kuluttua Black Friday -tarjouksen, niin se kannattaa katsoa vielä.
Täysin mahdollista, että kuukausimaksu vaikka koko sopimusajaksi -50 % ja kWh-hinta alle 7,5 senttiä kevyestikin.
En ottaisi, paitsi jos on halukas kyttäämään halpoja tunteja.Välkky-sähkö näyttäisi olevan kulutusvaikutuksella.
Oikeasti monen tunnin reaktioajalla tällaisia diilejä laitettaisiin tarjolle? Nythän on taas pelko ja paniikki, kuten tavallista. Kun hinta nousee, tulee kova kiima ostaa jottei jää ilman.Lumme julkaisee muutaman minuutin kuluttua Black Friday -tarjouksen, niin se kannattaa katsoa vielä.
Täysin mahdollista, että kuukausimaksu vaikka koko sopimusajaksi -50 % ja kWh-hinta alle 7,5 senttiä kevyestikin.
On erittäin tärkeää muistaa, että tuo on yhtä totta kuin ylimalkainen myyntipuhe millä tahansa hintavaihteluarviolla, eli ei tarkoita mitään.Normaalikäytöllä kulutusvaikutus vaihtelee -1,5 ja +1,5 snt/kWh välillä.
Ottaisin helposti kerrostaloasuntoon tai muuhun, jossa kulutus on joka tapauksessa vähäinen ja lasku mitätön, pieneksi lisävakuutukseksi jos eläisin ihan kädestä suuhun.En ottaisi, paitsi jos on halukas kyttäämään halpoja tunteja.
Jos Oomi tarjoaa 7,99 sopparia, niin miksei Lumme alittaisi sitä. Ja ei kai se laiterikko voimalassa ikuisuuden kestä.Oikeasti monen tunnin reaktioajalla tällaisia diilejä laitettaisiin tarjolle? Nythän on taas pelko ja paniikki, kuten tavallista. Kun hinta nousee, tulee kova kiima ostaa jottei jää ilman.
On erittäin tärkeää muistaa, että tuo on yhtä totta kuin ylimalkainen myyntipuhe millä tahansa hintavaihteluarviolla, eli ei tarkoita mitään.
Ovela markkinoija tarjoaisi tässä kohtaa aiemmin suunniteltujen sijaan pörssisähköä alennetulla marginaalilla ja 3 tai 6 kk ilman kk-maksua sekä juuri jotain turhaa paskaa kuten "vihreää" vähäksi aikaa lisämaksutta mutta hiljaa itsekseen aktivoituvalla lisämaksulla. Jos kauhu leviää, on odotettavissa ostohalua lähiviikkoina vähän kalliimmillekin määräaikaisille. Pari senttiä voi heti nostella.Jos Oomi tarjoaa 7,99 sopparia, niin miksei Lumme alittaisi sitä. Ja ei kai se laiterikko voimalassa ikuisuuden kestä.
Olisi suuri pettymys Lumpeelta nostaa esim. huomenna aamulla soppareitten 12 kk ja 24 kk hintaa ja tarjota vanhoja hintoja Blackfriday-hintoina.
Hehku Jatkuva – toistaiseksi voimassa oleva sähkösopimus | Hehku
Toistaiseksi voimassa oleva sähkösopimus – ei pitkää sitoutumista. Lue lisää ja tee Hehku Jatkuva sähkösopimus nyt!hehkuenergia.fi
Tää vois olla kova, 2kk (joulu & tammikuu)
Hinta: 8,49 snt/kWh + 0 €/kk
1.2.2024 alkaen 12,90 snt/kWh + perusmaksu 4,90 €/kk
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.