Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina noin klo 15:20 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>
Eihän tuo mitenkään erityisen kallis ole? Tarkoitan, että noissa samoissa hinnoissahan ne on pyörineet jo keväästä saakka, joitakin kymmeniä sentin osia sinne tänne.Älyttömän kalliita 24kk sopimuksia, 12kk sopimuskin tuohon hintaan olisi liian kallis.
Nimeomaan, ei tänävuonna ole saanut hyvänhintaista 24kk sopimusta, aika paljon edullisempaa odoteltiin, mutta eikai niiden hintoja kannata laskea jos näilläkin hinnoilla kerran kaupaksi meneeEihän tuo mitenkään erityisen kallis ole? Tarkoitan, että noissa samoissa hinnoissahan ne on pyörineet jo keväästä saakka, joitakin kymmeniä sentin osia sinne tänne.
mikä mahtaa olla si perusmaksu? ja mikä on ilmoitusaika heillä ko voivat ilmoittaa hinnanmuutoksesta?Tällainen tuli vastaan.![]()
Perusmaksu 4.95 jaa tosiaan hinta voi muuttua eli 30pv ennen ilmoittavatmikä mahtaa olla si perusmaksu? ja mikä on ilmoitusaika heillä ko voivat ilmoittaa hinnanmuutoksesta?
4,95€/kk näyttää olevan perusmaksu. 30 päivää etukäteen ilmoittavat hinnanmuutoksesta, eli varmaan talveksi nostetaan hinta ylös.mikä mahtaa olla si perusmaksu? ja mikä on ilmoitusaika heillä ko voivat ilmoittaa hinnanmuutoksesta?
aivan... joskin nopsaan eroon pääsee, mutta kuten viimeksikin ko sen menin mainitsee ni si täällä sanotaan et mihkäs si siirryt ko kaik jo nostaneet hintoja...
no en tie historiallisen halvasta... kyllä mä muistan ajan ko sähkön hinta oli alle nyt pörssin keskihinan ja silon ollu ees siirtoja lisänä, vaan kaikki samaa.. ja en mä sitä skenariota luonutkaan et si määräaikasetkin kalliita jos tollasesta sopparista haluu eroon jossa ei määräaikaa.. vaan toiset täällä foorumilla heti kuohitsi et jos toistaiseksi oleva nousee ni mihkäs si siirryt ko kaikki jo kaliista..En jaksa uskoa, että määräaikaisten hinnat enää nousee tänävuonna, on ne jo niin korkealle laitettu. Noissa nykyisissä on jo sisällytetty pahin mahdollinen skenaario talveen. Ei muuten ole mitään perusteluita, että määräaikaisten hinnat vaan nousee samaan aikaan kun markkinoilla sähkö on historiallisen halpaa.
Kai ne voi nousta jos kaupaksi käyvät vaikka muuta perustetta hinnan nostolle ei olisi kuin ahneus (ehtymätön luonnonvara). Muutamat kovempihintaiset pörssipäivät ja määräaikaiset menee kaupaksi 9. 10 jne c/kWh hinnolla..En jaksa uskoa, että määräaikaisten hinnat enää nousee tänävuonna, on ne jo niin korkealle laitettu. Noissa nykyisissä on jo sisällytetty pahin mahdollinen skenaario talveen. Ei muuten ole mitään perusteluita, että määräaikaisten hinnat vaan nousee samaan aikaan kun markkinoilla sähkö on historiallisen halpaa.
no en tie historiallisen halvasta... kyllä mä muistan ajan ko sähkön hinta oli alle nyt pörssin keskihinan ja silon ollu ees siirtoja lisänä, vaan kaikki samaa.. ja en mä sitä skenariota luonutkaan et si määräaikasetkin kalliita jos tollasesta sopparista haluu eroon jossa ei määräaikaa.. vaan toiset täällä foorumilla heti kuohitsi et jos toistaiseksi oleva nousee ni mihkäs si siirryt ko kaikki jo kaliista..
onko pörssi ollut jossainvaiheessa vuoden jaksolla alle 2cent?Koska sähkö on on maksanut alle 2 snt?
Oletteko ajatelleet sähköntoimittajia ja myyjiä heihin kohdistuvista riskeistä tämän hetkisellä maailman tilanteella, jotka vaikuttavat välillisesti sähkön hintaan joita ei ole huomioitu futuureissa..? Lähi-Idän eskaloitunut tilanne ja nyt esim. Kurskiin alkaneen hyökkäyksen kohteena olevalla alueelle, jossa sijaitsee sekä lännelle että Venäjälle strategisesti tärkeät kaasuputkistot ja niiden mittausasema, jonka kautta venäläinen kaasu on virrannut Ukrainan läpi Länsi-Eurooppaan ja EU-maihin. Mahdollinen kaasutoimitusten vaarantaminen hyökkäyksellä ja ajamalla putkistojen kattama alue sotatoimien näyttämöksi voi olla myös kiristyspolitiikkaa, jonka todellinen kohde on EU-alueella. Äskettäin heinäkuussa näimme miten Ukraina katkaisi öljyputket Slovakiaan ja Unkariin.
Tällainen tuli vastaan.![]()
Jos irtisanoo toistaiseksi voimassaolevan sopimuksen, joka ei ole vielä astunut voimaan niin alkaako irtisanomisaika juoksemaan irtisanomisilmoituksesta vai siitä, kun sopimus tulee voimaan? Ainakaan KKV sivuilla ei ole sanottu mitään erityisehtoja, että irtisanomisaika alkaisi juoksemaan vasta kun sopimus tulee voimaan, vaan se on siitä hetkestä kun ilmoitus on annettu. Laitoin siis viestiä Keravan Energialle, että tein toisen yhtiön kanssa sopimuksen, että lokakuun alussa alkavan toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen voi unohtaa. Vastasivat vain, että peruutusoikeus on 14vrk sopimuksen tekopäivästä ja peruutusoikeus ei ole enää voimassa. Pitää huomenna lähteä soittelemaan ja selvittämään mitä meinaavat.
Isommat yllätykset taitavat kuulua cheapenergyn liiketoimintamalliin. Jos haluaa jännätä niin voihan sitä alkaa pelaamaan.Ainakin tuolla varmistaisi tuon joulukuun ja tammikuun hinnan, että ei isompia yllätyksiä tulisi?
Suomi24-keskustelupalstalla Hehku Energian, entisen GNP Energyn, asiakkaat ovat ilmaisseet tyytymättömyytensä yhtiön toimintaan.
Monet ovat kertoneet kokemuksista, joissa yhtiö on laskuttanut väärin, muuttanut sopimusehtoja yksipuolisesti, tai ollut vaikea tavoittaa asiakaspalvelussa.
Useat kommentoijat ovat myös raportoineet, että yhtiö on myynyt sähkösopimuksia harhaanjohtavasti, erityisesti vanhuksille, ja että heidän laskutus- ja sopimuskäytäntönsä ovat olleet epäselviä.
Keskusteluissa on myös mainittu, että yhtiö on muuttanut nimeään useita kertoja ja että se on aiemmin ollut kuluttaja-asiamiehen syynissä.
Kokemukset yhtiöstä näyttävät olevan pääosin negatiivisia, ja monet keskustelijat varoittavat muita olemaan tekemättä sopimusta Hehku Energian kanssa. Asiakkaiden mukaan yhtiö on laskuttanut ennakkomaksuja ilman selvää perustetta ja viivytellyt palautusten kanssa.
Sitten kun sähkö on alle vuoden 2020 tason, tai alle sitä aiempien vuosien tason voi vasta puhua "historiallisen halvoista" hinnoista. Puhumattakaan tasaisista, tai ennustettavista hinnoista. Vanhaan verraten on nykyään ihan lottoamista hintojen arvailu, millä aikavälillä hyvänsä. Lyhyemmillä jopa tolkutonta poukkoilua tuntien ja päivien välillä.....sähkö on historiallisen halpaa.
No tuossa on just se vähän epäselvyys komminikoinnissa näillä firmoilla koska kovin usein ihmiset eivät irtisano sopimuksia. Niillä ei juuri ole irtisanomislomakkeita yms. Niin tuossa tapauksessa he eivät ole ottaneet sua kirjaimellisesti vaan tulkinneet sun puhuvan peruuttamisesta, koska se on mitä monesti ihmiset tekevät.
Eli kokeile uudestaan, kerro että sä haluat irtisanoa kyseisen sopimuksen ja että sä et ole peruuttamassa mitään vaan edelleen irtisanomassa sitä.
En keksi mitään perustetta että toistaiseksi voimassaoleva sopimus ei olisi koska vain irtisanottavissa. Jos he keksivät niin antaa kuulla, tiedetään sitten jatkossa kaikki paremmin. Mutta eivät varmastikaan keksi.
En tänään ehtinyt töiden takia soittaa mutta kun laitoin viestiä että haluan IRTISANOA sopimuksen vastasivat:
"Kiitos viestistä!
Helen ei ole lähettänyt meille vielä tietoa oman sopimuksensa aloittamisesta.
He osaavat kyllä lähettää sanoman oikealle päivälle, kun tietävät, ettet voi enää perua 1.10.2024 alkavaa sopimusta, joka on toistaiseksi voimassa oleva"
En ymmärrä sanaakaan tosta viestistä. Ymmärtääkö joku muu?
Sitten kun sähkö on alle vuoden 2020 tason, tai alle sitä aiempien vuosien tason voi vasta puhua "historiallisen halvoista" hinnoista. Puhumattakaan tasaisista, tai ennustettavista hinnoista. Vanhaan verraten on nykyään ihan lottoamista hintojen arvailu, millä aikavälillä hyvänsä. Lyhyemmillä jopa tolkutonta poukkoilua tuntien ja päivien välillä.
Vuositasolla näitä hintoja pitää vertailla, etenkin kun hinnat vaihtelee kuukausien välillä aiempaa paljon enemmän. Ja niin kun edellä kirjoitin, "kun on halvempaa, mitä oli 2020, tai sitä edeltävinä vuosina". Kävin tilastot vuoteen 2012 asti, joten tuskin päästään tänäkään vuonna mihinkään historiallisiin lukuihin. Yhdenkään vuoden (2020-2012) keskiarvo ei yllä edes kuuteen senttiin. Eikä ollut 2020 mikään yksittäinen poikkeus. Kaivele tilastoja niin näät, jos ei nämä mitä laitoin riitä.Viime kuu pörssissä oli historian halvin kuukausi koskaan, 2,04 snt. Elokuusta näyttäisi tätä vauhtia tulevan ensimmäinen kuukausi mikä koskaan on alittanut 2 snt hintatason. On se aika historiallista. Vuositasolla ei voi mitenkään olla halvinta, varsinkin kun tuo 2020 koronavuosi oli ihan poikkeuksellinen.
Hintojen "arvailu" on aika helppoa jos on vähänkin perehtynyt asioihin. Nytkin voin esim sanoa, että koko loppuviikon sähkö tulee olemaan todella halpaa.
Hinnanpoukkoilutkin pystyy näkemään etukäteen.
Vuositasolla näitä hintoja pitää vertailla, etenkin kun hinnat vaihtelee kuukausien välillä aiempaa paljon enemmän. Ja niin kun edellä kirjoitin, "kun on halvempaa, mitä oli 2020, tai sitä edeltävinä vuosina". Kävin tilastot vuoteen 2012 asti, joten tuskin päästään tänäkään vuonna mihinkään historiallisiin lukuihin. Yhdenkään vuoden (2020-2012) keskiarvo ei yllä edes kuuteen senttiin. Eikä ollut 2020 mikään yksittäinen poikkeus. Kaivele tilastoja niin näät, jos ei nämä mitä laitoin riitä.
Ja sen verran olen perehtynyt asioihin, että edelleenkin pysyn väitteessäni nyky hintojen ennakoimisen vaikeudesta, suhteessa aikaan ennen vuotta 2021. Ensi viikon tiistain, tai lauantain hinnan arviointi on ihan lottoa. Vielä enemmän lottoa on, kun arvailet mitä sähkö maksaa noina päivinä klo 8.00, tai 18.00? Tai mitä se sähkö maksaa edes suunnilleen tammikuussa, tai tammikuun 10 päivä tai helmikuun 10 päivä? Ei taida perehtyminen "asioihin" paljon auttaa, kun noihin pitäisi arvaus laittaa, vai haluatko veikata ?
Jospa nyt alkuun perehdyt noihin vuositilastoihin, niin ehkä ymmärrät miksi ennen oli helpompi ennustaa hintoja ihan joka tasolla. Tuntien, päivien, kuukausien, tai vuodenkin päähän.
Ei olla ihan oikeassa aiheessakaan, joten lopetan tähän.
En tänään ehtinyt töiden takia soittaa mutta kun laitoin viestiä että haluan IRTISANOA sopimuksen vastasivat:
"Kiitos viestistä!
Helen ei ole lähettänyt meille vielä tietoa oman sopimuksensa aloittamisesta.
He osaavat kyllä lähettää sanoman oikealle päivälle, kun tietävät, ettet voi enää perua 1.10.2024 alkavaa sopimusta, joka on toistaiseksi voimassa oleva"
En ymmärrä sanaakaan tosta viestistä. Ymmärtääkö joku muu?
On kyllä melkoista pötypuhetta. Kyllä nuo sähkösopimukset on aina voinut irtisanoa normaalilla irtisanomisajalla, vaikka ei ole vielä alkanut.Sanoivat tänään puhelimessa että voi irtisanoa vasta kun sopimus tulee voimaan, eli ei ennen sitä. Puhui myös esihenkilön kanssa puhelimessa ja varmisti asian. Pitänee siis kysyä näköjään asiaa KKV. Ei osannut sanoa sopimuksesta kohtaa missä sanottaisiin, että sopimusta ei voi irtisanoa milloin tahansa, mutta sanoi että näin se menee sähkömarkkinoilla. On kyllä todella nihkeää toimintaa. Sopimuksesta oli mennyt 16vrk kun ilmoitin että en sitä enää tarvitse. Kysyin Oomin chatissa vastaavaa, että voiko irtisanoa ja siellä sanottiin, että ei tarvitse odottaa edes irtisanomisaikaa että voi samantien irtisanoa tälläisessä tapauksessa jos sopimus ei ole tullut vielä voimaan..
On kyllä melkoista pötypuhetta. Kyllä nuo sähkösopimukset on aina voinut irtisanoa normaalilla irtisanomisajalla, vaikka ei ole vielä alkanut.
Siirryttehän pohtimaan pörssin hintoja ja niiden ennustamisia / historiaa yleiseen ketjuun: Sähköenergian tuotanto, taustatekijät, hintatason määräytyminen, yms yleinen keskustelu aiheesta
Keravan Energian pörssisähkötarjous vuodeksi ilman kuukausimaksua on näköjään päättynyt, koska sivua ei enää löydy.
Näin ollen kuukausimaksuttomia pörssisähkösopimuksia tarjoavat nyt Vattenfall (6 kk, marginaali 0,50 snt) ja Lumme (6 kk, tarjous voimassa 25.8. saakka, marginaali 0,49 snt). Hinnat sis. ALV 24%.
Hyvää oli vuoden kk-maksuttomuus, huonoa marginaali 0,59 c/kWh (ok, puhutaan "penneistä" mutta kuitenkin)Taisi olla aika suosittu toi Keravan Energia, mitä jutteli noiden sähköyhtiöiden myyjien kanssa niin ei kukaan pystynyt parempaa tarjoamaan ja ihmettelivät, että miten onkin niin hyvä tarjous.
Jos kulutus on pieni niin kuukausimaksulla on paljon isompi vaikutus kuin energiahinnan sentin kymmenyksillä.Hyvää oli vuoden kk-maksuttomuus, huonoa marginaali 0,59 c/kWh (ok, puhutaan "penneistä" mutta kuitenkin)
Kyllä tuo kerrostaloasujalle kelpasi paremmin kuin hyvin. Tässä kuussakin sähkölasku taitaa olla 3-4€ luokkaa ja jos tohon laittaisi jonkun 5€ kuukausimaksun, niin sehän olisi paljon verrattuna itse sähkölaskuun.Hyvää oli vuoden kk-maksuttomuus, huonoa marginaali 0,59 c/kWh (ok, puhutaan "penneistä" mutta kuitenkin)
Jos kulutus on pieni niin kuukausimaksulla on paljon isompi vaikutus kuin energiahinnan sentin kymmenyksillä.
Juu no Vattenfallilla (0,50 marginaali) ja Lumpeella (0,49) on näitä kk-maksuttomuustarjouksia ollut pidemmän aikaa. Molemmissa 6 kk ilman kk-maksua. Väreellä oli tarjous taannoin olikohan 0,38 marginaalilla ja 6 kk ilman kk-maksua, muutoin ollut aika heikkoa kilpailu pörssisoppareissa. Ei tosiaan pörssistä kannata kk-maksua maksaa, sopivasti kun napsahtaa talvella siirtoyhteydet poikki ym. niin siitä tulee kerralla mojovat "kk-maksut" kyllä.Kyllä tuo kerrostaloasujalle kelpasi paremmin kuin hyvin. Tässä kuussakin sähkölasku taitaa olla 3-4€ luokkaa ja jos tohon laittaisi jonkun 5€ kuukausimaksun, niin sehän olisi paljon verrattuna itse sähkölaskuun.
Juu toki. Siksi näitä onkin ketjuttanutJuu no Vattenfallilla (0,50 marginaali) ja Lumpeella (0,49) on näitä kk-maksuttomuustarjouksia ollut pidemmän aikaa. Molemmissa 6 kk ilman kk-maksua. Väreellä oli tarjous taannoin olikohan 0,38 marginaalilla ja 6 kk ilman kk-maksua, muutoin ollut aika heikkoa kilpailu pörssisoppareissa. Ei tosiaan pörssistä kannata kk-maksua maksaa, sopivasti kun napsahtaa talvella siirtoyhteydet poikki ym. niin siitä tulee kerralla mojovat "kk-maksut" kyllä.![]()
Jos talous on kunnossa ja kulutus pientä niin eipä ne mahdolliset yksittäiset hintapiikit hirveästi hetkauta suuntaan eikä toiseen...Juu no Vattenfallilla (0,50 marginaali) ja Lumpeella (0,49) on näitä kk-maksuttomuustarjouksia ollut pidemmän aikaa. Molemmissa 6 kk ilman kk-maksua. Väreellä oli tarjous taannoin olikohan 0,38 marginaalilla ja 6 kk ilman kk-maksua, muutoin ollut aika heikkoa kilpailu pörssisoppareissa. Ei tosiaan pörssistä kannata kk-maksua maksaa, sopivasti kun napsahtaa talvella siirtoyhteydet poikki ym. niin siitä tulee kerralla mojovat "kk-maksut" kyllä.![]()
Sitten tuo varmaan löytyy Helenillä sopimusehdoissa? Itse en ole tuollaiseen tähän asti törmännyt missään, ja vähän epäilen onko Helenilläkään, kun ei sitä sopimusehdoista tuntunut asiakaspalvelukaan löytävän.Samalla lailla oli Helenillä noin vuosi sitten.
Parempi maksella kk-maksut kiinteän sopparin kanssa niin ei tule yllätyksiä.Juu no Vattenfallilla (0,50 marginaali) ja Lumpeella (0,49) on näitä kk-maksuttomuustarjouksia ollut pidemmän aikaa. Molemmissa 6 kk ilman kk-maksua. Väreellä oli tarjous taannoin olikohan 0,38 marginaalilla ja 6 kk ilman kk-maksua, muutoin ollut aika heikkoa kilpailu pörssisoppareissa. Ei tosiaan pörssistä kannata kk-maksua maksaa, sopivasti kun napsahtaa talvella siirtoyhteydet poikki ym. niin siitä tulee kerralla mojovat "kk-maksut" kyllä.![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.