• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Sähköenergian tuotanto, taustatekijät, hintatason määräytyminen, yms yleinen keskustelu aiheesta

Vähän pidempi artikkeli Tornion moottori voimalasta (maksumuuri)


Epäselväksi jää otetaanko tuolla hukkalämpö talteen.
Luulen, että jos hukkalämpö otettaisiin talteen, siitä kyllä mainittaisiin.
 
Vähän pidempi artikkeli Tornion moottori voimalasta (maksumuuri)


Epäselväksi jää otetaanko tuolla hukkalämpö talteen.
Tuskin; jos tämä on tällainen "peaker plant", joka käynnistyy, kun sähkö on todella kallista, ovat vuosittaiset käyttötunnit hyvin vähäisiä. Lämmön talteenotto tuskin investointina kannattaa em. tapauksessa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
303 094
Viestejä
5 157 688
Jäsenet
82 295
Uusin jäsen
Eryo

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom