Sähkönmyyntisopimukset ja niiden hinnat (EI yleistä sähkökeskustelua!)

Helenin pörssisähkötarjouksen perusmaksuttomuus päättyy pian. Onko tällä hetkellä perusmaksutonta pörssisähköä saatavilla? Herrforsilla lienee edelleen pienin perusmaksu - 2,03 €/kk. Pitänee sinne vaihtaa jos ei parempaa löydy.


Sama tilanne ja päädyin tuohon Herrforssiin. Pääsehän tuosta 2vkon päästä aina irti jos jostain vielä edullisempi sopimus ilmaantuisi.
 
No näinhän se menee.

2020 syksyllä oli seuraaville vuosille helposti satavilla 24kk 3,xx - 4,xx kiinteähintaisia sopimuksia ja sellaisen ottaminen oli aika no-brainer IMO.

Alkuvuoden 2023 taasen pörssi on ollut se paras vaihtoehto verrattuna kaikkiin saatavilla oleviin kiinteähintaisiin. Ja suattaapi sama meno jatkoa ties kuinka kauas tulevaisuuteenkin. Tai sitten ei.

Todennäköisyyksillä tätäkin päätöksentekopeliä on kuluttaja-asiakkaankin pelattava, luonnollisestikin riskienhallintaa unohtamatta.

<6c 24kk diiliin nappaan sen kummempia miettimättä kiinni, jos sellaisia sattuu tänä vuonna tulemaan tarjolle.

6-8c tarjouksia joutuu tosissaan miettimään. >8c taas on aika selkeätä ei-kiitos-menen-pörssillä kamaa.

Kaikki tämä tietenkin vain tällä hetkellä saatavissa olevan tiedon valossa. Tilanne elää.

Samat ajatukset itsellä. 2024 tammikuun lopussa loppuu nykyinen soppari ja en usko alle 6c kiinteähintaisiin enää. Vähän sama, kuin 95E:n hinta. Välillä kun tippuu alle 2€, niin hetken kuluttua taas vähän päälle. Varmaan tuosta n. 8-10c/kwh leivotaan uutta "normaalia", vaikka sähköä olisi kuinka paljon tarjolla..
 
Sinänsä tietysti ymmärrettävääkin jos 4-6 snt/kWh hintaisia soppareita ja/tai futuureja myyneillä on muistissa tappiot, jotka viime vuonna tuli, niin ihan hetkessä ei luovuta riskilisästä.
 
On, mutta marginaali 1,3 snt/kwh. Väreen tuulisähkö, kuuden kuukauden ajan perusmaksu 0 e/kk.
Pienet on erot; meidän kulutuksella tuo sopimus tulisi hieman alle euron kalliimmaksi kuin Herrfors (marginaali 0,4 snt/kwh)kuukausimaksunsa kanssa.
 
Juuri vaihdoin Turku Energian määräaikaisesta heidän Louna Tunti -pörssisoppariin. Määräaikaisen hinta on/oli 4,55 €/kk + 16,65 snt/kWh (alv 24) joten ei pitäis pitkään mennä että tuo 50e sakkomaksu on kuitattu. Vuosikulutus karvan päälle 10 000 kWh.

Olispa vaan tämän tajunnut tehdä jo heti alkuvuodesta. 14vrk kuulemma menee muutoksessa. Onnistui hetkessä chatin kautta
 
Nyt tuli Heleniltä uusi tarjous, kun en tarttunut edelliseen:
11,90 c/kWh + 3,99 perusmaksu (aiempi oli siis 13,26c)

Mielenkiintoisena detailina kuitenkin, että tällä kertaa määritettiin että jos tarjousta ei ota, tilaus jatkuukin toistaiseksi voimassa olevana, mutta ei Pörssisähkönä vaan tavallisena sopimuksena hintaan 19,12 c/kWh ja perusmaksu 4,74 :rofl2:
Ovat siis varmaan todenneet tehneensä virheen tuon ensimmäisen tarjouksen asettelussa. Tai sitten tuo on suunniteltu harhautus, että ensimmäisessä tarjouksessa mainitaan pörssisähkö ja oletetaan että joku ei huomaa muutosta seuraavassa tarjouksessa ja antaa sen takia sopimuksen muuttua tuohon kalliiseen soppariin (olettaa saavansa pörssisähkön).

No, onneksi vielä 30.6. asti sopimusta niin ei tarvitse reagoida vielä mitenkään.

Itsellä myös sama tarjous, tosin bongasin että jatkuvasti muuttuvan "hinta voimassa" päivämäärän lisäksi oli tarjoukseen ilmestynyt seuraavaa:
Helen sanoi:
Huomaathan, että sähkömarkkinalaissa tapahtuvien muutosten takia emme voi muuttaa sopimusta automaattisesti Pörssisähköksi mikäli sopimuksesi päättyy 28.5.2023 jälkeen.

29.5.2023 alkaen päättyvät sopimukset muuttuvat automaattisesti toistaiseksi voimassaolevaksi sopimukseksi.

Jos tämän sijasta haluat valita Pörssisähkön, voit tehdä Pörssisähkö-sopimuksen täällä. Valitse tilauksen alkamispäiväksi alla olevan "Toimitus alkaa" -kohdan päivämäärä.
 
itselle tuli pksn tarjous 24kk soppari 10.81 c/kWh + 3.99e kk maksu
14000kw kulutuksella onko tästä vielä parempaa tarjousta kenelläkään tällä hetkellä en ainakaan itse löytänyt.
 
Lumme Energialla 9,43c / kWh + 3,54€/kk olisi nähdäkseni selvästi halvempi: Sähkön hintavertailu

Toki kummankin hinnat nousee tässä ilmoitetuista luvuista 12,7% huomenna kun ALV nousee 10% -> 24%.
 
Eipä ole, ei edes alle 10 sentin normaalilla alvilla. Toukokuuta kohta eletään joten hintojen pitäisi olla nyt luokkaa 8 senttiä ja laskea kesän edetessä sinne 5-6 mutta ei näytä siltä?
En usko, että 5-6c hintoja nähdään. Liian epävarmalla pohjalla on lämpölaitosten puupolttoaineiden saatavuus tulevalle talvelle. Riippuu myös veden määrästä pohjoismaissa. 8c/alv24% 24kk sopparin kesän voinee kynnyksellä saada.
 
Uuden voit tehdä, oliko se 90 pv etukäteen. Todennäköisesti tulee ainankin tuplahintaan.

Oma soppari katkolla joulukuun lopulla, ajattelin heinä-elokuun vaihteessa lyödä lukkoon. Osalla myyjistä tämä ilmeisesti vielä onnistuu.
 
Viimeksi muokattu:
Kesällä on yleensä saannut parhaimmat tarjoukset.
Oliko tästä jotain muutakin faktaa kuin mututuntuma. Energiaviraston tilastojen perusteella tein koosteen ja sen perusteella väite ei pidä paikkansa, vaan halvimmat sopparit on tilastollisesti maaliskuussa:

Screenshot 2023-04-30 at 20.45.32.png
 
Millä? Onko fakta vai luulo?

Oliko tästä jotain muutakin faktaa kuin mututuntuma. Energiaviraston tilastojen perusteella tein koosteen ja sen perusteella väite ei pidä paikkansa, vaan halvimmat sopparit on tilastollisesti maaliskuussa:

Tässä ketjussa asiasta on puhuttu, en nyt jaksa alkaa kaivamaan taaksepäin. Mutta useita kuukausia ennen oli saatu soppari tehtyä ennen vaihtoa. Enkä nyt meinaa tuota 3kk ennen. Mutta voihan tuo nyt olla lukittunut tuohon 90 päivään.
 
Tässä ketjussa asiasta on puhuttu, en nyt jaksa alkaa kaivamaan taaksepäin. Mutta useita kuukausia ennen oli saatu soppari tehtyä ennen vaihtoa.
En muista, kuin yhden, jossa sähköfirma oli mokaillut urakalla, muuten se on ollut max joku tietty aika, mutta en nyt muista varmasti, oliko 60 vai 90 päivää..
 
Alkaisiko selvitä jo kaikille että pörssisoppari on halvin ja riskittömin? Viime vuoden säkällä luistelleet ei tartte kommentoida.
 
Alkaisiko selvitä jo kaikille että pörssisoppari on halvin ja riskittömin? Viime vuoden säkällä luistelleet ei tartte kommentoida.
Miksi valehtelet?
Pörssisähkön idea kun nimenomaan on se, että pörssisähkön käyttäjä kantaa hintariskin. Jos säkönhinta on 2 senttia/kWh, niin saa siihen hintaan. Jos taas tuulettimet jäätyy ja sähköä kuluu paljon tai tulee muita ongelmia, niin hinta voi olla esim 2€ /kWh.
 
Alkaisiko selvitä jo kaikille että pörssisoppari on halvin ja riskittömin? Viime vuoden säkällä luistelleet ei tartte kommentoida.

Selkee.

No pitihän se itsekin kokeilla vielä kalenterivuodet 2021 ja 2022.
Helenin kiinteä 3,99c VS Pörssi

2021:
liukuri 1.1.2021-31.12.2021.PNG


2022:
liukuri 1.1.2022-31.12.2022.PNG


2021 ja 2022 SÄÄSTÖ Kiinteä VS Pörssi.PNG


Kahden vuoden aikana säästöä kiinteällä sopparilla yhteensä melkein 5.000€ pörssiin nähden.

2021 ja 2022 pörssi olisi ollut aika hemmetin huono diili.

Toki pörssi voi tänä vuonna olla halvin. Tai ensi vuonna. Tai sitten voi olla, että ei ole.
 
Alkaisiko selvitä jo kaikille että pörssisoppari on halvin ja riskittömin? Viime vuoden säkällä luistelleet ei tartte kommentoida.

Varmasti on. Eihän se mitään säkää ole jos sopimuksen tehnyt melkein 2 vuotta sitten, se nyt vaan osuu joillakin kohdille, toisilla taas ei.

Omalla 18500 kWh kulutuksella ja kulutusprofiililla, edellisvuosi pörssisähköllä olisi ollut 17,66c/kWh ilman marginaalia. Pörssillä 3272,87€ + marginaali vs. nykyisen sopparin 922,91€ per vuosi, nykyinen hinta parasta luokkaa, eli luokkaa @Antw :D
 
Joka tapauksessa syksyllä ne nousevat todennäköisesti.
Niin ja tuossa edellä oli tutkittu että maaliskuu on paras aika tehdä soppari. Mutta miksi? Se on outoa kun eikö jokaiseen vuoden pätkään tule sama määrä kaikkia vuodenaikoja. Voisi luulla maalaisjärjellä että kun suurimman hintariskin aika (eli talvi?) on mahdollisemman lähellä olisi riski sen ennustamisen suhteen pienimmillään eli hinnat alimmillaan. Mutta vaikuttaakohan tässä se että käytännössä niin usea määräaikainen päätetään kesken, muuton yms vuoksi niin että toteutunut sopimusaika on keskimäärin lyhempi, jolloin talvi jää pois useista soppareista
 
Niin ja tuossa edellä oli tutkittu että maaliskuu on paras aika tehdä soppari. Mutta miksi? Se on outoa kun eikö jokaiseen vuoden pätkään tule sama määrä kaikkia vuodenaikoja. Voisi luulla maalaisjärjellä että kun suurimman hintariskin aika (eli talvi?) on mahdollisemman lähellä olisi riski sen ennustamisen suhteen pienimmillään eli hinnat alimmillaan. Mutta vaikuttaakohan tässä se että käytännössä niin usea määräaikainen päätetään kesken, muuton yms vuoksi niin että toteutunut sopimusaika on keskimäärin lyhempi, jolloin talvi jää pois useista soppareista
On paljon muitakin tekijöitä: hydrotase, polttoaineiden hinnat, talven kesto jne.

Mitä aiemmin viitattu Energiaviraston tilasto pitää sisällään? Jos kyse sähkön hinta - sivuston hinnoista, niin nehän ei välttämättä ole parhaita tarjoushintoja.
 
Alkaisiko selvitä jo kaikille että pörssisoppari on halvin ja riskittömin? Viime vuoden säkällä luistelleet ei tartte kommentoida.

Jaa, niinkö. Tässä pohdintaa aiemmista vuosista.

...
"Elokuun 2022 loppuun mennessä tuntipörssisähkö olisi maksanut n. 10 000kwh kulutuksella 1360€. Kiinteällä määräaikaisella 406€.

3 aiempaa vuotta:
2021, pörssisähkö olisi ollut 1260€, määräaikaisella maksoi 660€.
2020, pörssisähkö olisi ollut 460€, määräaikaisella maksoi 633€.
2019, pörssisähkö olisi ollut 698€, määräaikaisella maksoi 603€

Eli ainoastaan 2020 pörssisähkö olisi ollut edukkaampi, ja sekin vuositasolla vain roposia. Kiinteän määräaikasen sähkön hinta ollut 3.9 - 4.06c/kWh"

Edit. nyt kuitenkin pitkän määräaikaisen päättyessä ja kun epävarmuutta hinnoissa, niin toistaiseksi voimassaoleva pörssisähkösopimus vaikuttaa parhaimmalta vaihtoehdolta.
 
Halvin pörssisähkö voi olla, mutta ei todellakaan riskittömin. Itse otin viime vuonna kesä/heinäkuussa määräaikaisen 10,86 (alv 24%) ja en olisi sitä pörssisähköön vaihtanut.
Hyvä valinta, vaikka etu alkaa hissukseen kaventua. Viime vuonna sai toistaiseksi voimassa olevia vähän päälle 10 c/kWh syyskuuhun asti, sen jälkeen piti maksaa loka-, marras- ja joulukuu selvästi yli 10 c/kWh, otti sitten pörssin tai toistaiseksi voimassa olevan. Tammikuusta lähtien pörssi on ollutkin alle 10 c/kWh ja nythän sen voisi sanoa olevan n. 6-7 c/kWh. Lokakuu-joulukuu on sähkö voinut maksaa helpostikin yli 20c/kWh, niin kuin itselläni, vaikka olen kikkaillut aina halvimman mukaan. Toki itse uskon, että sähkön hinta tulee olemaan selvästi alle 10 c/kWh tulevaisuudessa, joten itse en näe yli 10 sentin määräaikaisia soppareita vaihtoehtona.
 
Viimeksi muokattu:
Miksi valehtelet?
Pörssisähkön idea kun nimenomaan on se, että pörssisähkön käyttäjä kantaa hintariskin. Jos säkönhinta on 2 senttia/kWh, niin saa siihen hintaan. Jos taas tuulettimet jäätyy ja sähköä kuluu paljon tai tulee muita ongelmia, niin hinta voi olla esim 2€ /kWh.
Itse valehtelet. Uskottelet että sähköyhtiöt ja niiden kiinteät sopimukset ovat jotain hyväntekeväisyyteen verrattavia vaihtoehtoja. Tuulettimet jäätyivät viime talvena kahdeksi päiväksi jolloin hinta kipusi 50c/kwh. Seuraavalla viikolla oltiin taas 7c kwh tasolla pörssissä. Kaltaisiasi lampaita viedään kuin litran mittaa. Jos kykenet yhtään optimoimaan kulutusta että noilla harvinaisilla kalleilla tunneilla et käytä sähköä säästät vuositasolla 20% kulutuksesta, joka on kiinteiden sopparien normaali katetavoite. Uskotko todella että osaat laskea paremmin riskit vs tuoton kuin ammatikseen niitä sähköyhtiöissä laskevat?
 
Jos kykenet yhtään optimoimaan kulutusta että noilla harvinaisilla kalleilla tunneilla et käytä sähköä säästät vuositasolla 20% kulutuksesta, joka on kiinteiden sopparien normaali katetavoite.
Noniin, täs tulikin tämä mielipiteesi pihvi. Tuollainen 20% ei tosiaankaan ole monille mitenkään pienellä optimoinnilla säästettävissä. Ja tottakai sähkön säästötoimet vaikuttavat lineaarisesti laskuissa myös kiinteähintaisissa soppareissa.
 
Noniin, täs tulikin tämä mielipiteesi pihvi. Tuollainen 20% ei tosiaankaan ole monille mitenkään pienellä optimoinnilla säästettävissä. Ja tottakai sähkön säästötoimet vaikuttavat lineaarisesti laskuissa myös kiinteähintaisissa soppareissa.
Ilmeisesti liiketoiminta ei ole vahvuuksiasi. Tarkoitim sähköyhtiön tavoittelemaa katetta ennustamalla pörssihintaa ja millaisella preemiolla tarjoavat määräaikaisia sopimuksia.
 
Huomautus - asiaton käytös, toistuvat henkilökohtaisuudet
Ihan yhtälailla säkää se pörssihintakin suhteessa omaan kulutusprofiiliin on. Määräaikaisille on ehdottomasti paikkansa, eikä tällainen pörssihintoja ylistävä putkiajattelu muuta tätä asiaa.
Olen pahoillani puolestasi jos viimeisen vuoden aikana et kyennyt/osannut/kiinnostunut optimoimaan omaa kulutusprofiiliasi.
 
Olen pahoillani puolestasi jos viimeisen vuoden aikana et kyennyt/osannut/kiinnostunut optimoimaan omaa kulutusprofiiliasi.
Hitostasko sinä tiedät optimoinneistani. Tuollainen piikittelevä ja henkilökohtaisuuksiin menevä keskustelumalli vailla mitään lihaa luiden ympärillä heittojen perusteilla ja paskat argumentit mm. "säkäkortti" ei vie keskustelua eteenpäin. Mutta kuten sanottua, pörssi ei ole automaattisesti ja aina se paras vaihtoehto vaikka kuinka tätä koetat julistaa.
 
Juuri vaihdoin Turku Energian määräaikaisesta heidän Louna Tunti -pörssisoppariin. Määräaikaisen hinta on/oli 4,55 €/kk + 16,65 snt/kWh (alv 24) joten ei pitäis pitkään mennä että tuo 50e sakkomaksu on kuitattu. Vuosikulutus karvan päälle 10 000 kWh.

Olispa vaan tämän tajunnut tehdä jo heti alkuvuodesta. 14vrk kuulemma menee muutoksessa. Onnistui hetkessä chatin kautta
Onneksi olkoon noin pienen irtisanomismaksun vuoksi. Monet tuhannet omakotitalot menivät ottamaan alueen omakotitaloyhdistyksen kautta sen suosittamaa 'edullista' vain 27 snt sopimusta. Asian junaili yhdistyksen ja sähkölaitoksen pari puoluekaveria. Sopimus on epäedullinen ja yli 10 000 € sakkomaksuja vaadittu, muuttoilmoituksella sopimuksesta irtautuneita on ahdisteltu rikossyytteillä. Liikkuu huhuja, että tovereita vapautettu korkeista sakoista. Yli 2600 allekirjoituksen adressi jätetty juuri. Firman toimitusjohtaja vakuutti tammikuussa YLEn haastattelussa, että konkurssi tulisi jo keväällä 20 sentin hintakatolla eli yli 20 sentin asiakkaita tarvittiin ehdottomasti. Satakertaistetut sopimussakot kätkettynä sopimustekstin koukeroihin yllätti jopa yhdistyksen neuvottelijat ja paikallismedian.
'Lampaat' sudensuuhun johdattanut ikiaikainen sd konkari sai kenkää, sähköyhtiössä ei vielä tornado tullut ovesta. Pörssisähkön hinnannousun herkkyydeksi yhtiö ilmoitti 2.1 milj € per 0.1 senttiä/kWh. Aika vähän tai paljon, 10 sentin pörssisähkömuutos tietäisi 210 milj € jollekin saamista tai maksuja. Poliittinen 'ulottuvuus' on terminäkin kiusallinen, TS viittasi siihen jo joulukuussa.
Joutuukohan tässä maksamaan sähkönsä kahdesti, ensin laskulla ja sitten veroina huonosti terminoitujen sähköfutuurimaksujen takia.
 

Liitteet

  • img_1_1682883731074_1.jpg
    img_1_1682883731074_1.jpg
    133,2 KB · Luettu: 238
Viimeksi muokattu:
Sopimus on epäedullinen
Jälkeenpäinhän sitä on helppo sanoa mikä on epäedullinen ja mikä ei, sopimustilanteen aikana se tarkastelu pitäisi tehdä. Jos sopimuksen teko hetkellä sopimus on selkeästi epäedullinen, niin ei sellaista varmaan kannata tehdä. Jotenkin outoa, että sopimusta tehdessä ollaan ok ja täysin tietoisia siitä, että 2 v sama hinta, mutta kun joku kauhuskenaario ei toteutunutkaan, niin heti pitäisi olla oikeus purkaa sopimius. Tällähän logiikalla kannattaa lainoihinkin aina ottaa korkokatto, sillä jos korot eivät nousseetkaan tarpeeksi, voi vaatia rahojansa takaisin suojauksesta :rofl2:
Satakertaistetut sopimussakot
Sopimusakon määrään tai olemassaoloon ei lainoppinutta tarvita, kun tosiasiat katsotaan sopimuksesta. Varmasti mikään yritys ei ole voimassaolevan sopimuksen suhteen sitä muuttanut, vaikka viestistäsi voi saada sellaisen kuvan. Tulee mieleen vaan kun viime vuonna itkettiin lehtiä myöten, että sähköyritykset irtisanovat sopimuksia. Noh lopultahan joka ikinen tapaus oli toistaiseksi voimassa oleva sopimus.


Linkitetty juttukin outo, siis yritys ei saisi myydä edullisempia sopimuksia, kun markkinatilanne selvenee, koska he myivät aiemmin joillekin kalliimpia sähkösopimuksia:confused:
 
Hitostasko sinä tiedät optimoinneistani. Tuollainen piikittelevä ja henkilökohtaisuuksiin menevä keskustelumalli vailla mitään lihaa luiden ympärillä heittojen perusteilla ja paskat argumentit mm. "säkäkortti" ei vie keskustelua eteenpäin. Mutta kuten sanottua, pörssi ei ole automaattisesti ja aina se paras vaihtoehto vaikka kuinka tätä koetat julistaa.
Anteeksi, olin asiaton. Meni vappujuomat näppäimistölle
 

Statistiikka

Viestiketjuista
297 988
Viestejä
5 077 591
Jäsenet
81 435
Uusin jäsen
Joppe61

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom