Vain periaatteessa yhtäkallista.Okei, eli jos edullista sähköä ei saa, paitsi tuulivoimaa ja se ei kelpaa, niin miten meinaat että sähkön hintaa saisi alas? Siis paitsi rakentamalla lisää tuulivoimaa
säätövoima on ihan yhtä kallista, rakensi sen yritys a, vai yritys b.
Käytännössä on kalliimpaa antaa ensin tehdä homma päin helvettiä ja sitten kärsiä ongelmista (nyt on se vaihe) ja sitten yritetään purkkapaikkailla asiaa kuntoon. Nyt tilanne on se, että pitäisi olla jo jakelussa, että korjauksia on tehtävä. Sensijaan taas ollaan ajamassa alas lisää toimivaa fossiilista voimaa ja rakentamassa lisää tuulivoimaa, niinkuin ongelmasta ei olisi koskaan kuultukaan..
Mielestäni todella typerää toimintaa!
 
	 
 
		 Aina kun tuulee niin hanat kiinni ja säästetään vettä.
 Aina kun tuulee niin hanat kiinni ja säästetään vettä. Tämä nykyinen hintataso ei siis ole mikään Keski-Euroopan normaali hintataso, jos katsotaan puhtaasti sähköenergian hintaa.
 Tämä nykyinen hintataso ei siis ole mikään Keski-Euroopan normaali hintataso, jos katsotaan puhtaasti sähköenergian hintaa. 
						
					 
						
					 
					
				 
						
					
 
 
		 
 
		 
 
		