Säästötili hakusessa

Mitäs tuo ferratumin sydeemi tuumaa siitä jos tökkää sitä "stop saving" namikkaa, jättääkö rahaset jotka siellä jo on kasvamaan korkoa vai lopettaako koko säästötilin?
 
Ottaa kyllä päähän, että tuota Ferratumin tiliä pääsee käyttämään vain mobiilisovelluksella ja sekään ei suostu toimimaan GrapheneOS:n kanssa (SafetyNet tarkistus epäonnistuu). S-Pankin- ja OP-sovellukset toimii kyllä. Nyt joutuu pitämään vanhaa stock-android puhelinta varalla pelkästään tuon takia. Tuo ruotsalainen Collector taitaa toimia ihan selaimessa? Korko tippuisi toki sillä 3.0->2.4%
 
Mitäs tuo ferratumin sydeemi tuumaa siitä jos tökkää sitä "stop saving" namikkaa, jättääkö rahaset jotka siellä jo on kasvamaan korkoa vai lopettaako koko säästötilin?
Painoin nappia ja näin siellä kerrottiin tapahtuvan:

If you stop saving, all money and earned interest will be put to your Current Account.

All recurring savings will be removed and your saving buffer will be closed.

Eli säästötili käytännössä suljetaan ja rahat siirtyy käyttötilille.
 
Näköjään asiakkuus olemassa edelleen instabankilla vaikka rahat nostin pois jo pidemmän aikaa sitten, mutta ehkä joku on kiinnostunut heidän "pitkäaikaisesta säästötilistä". Tuli juuri ilmoitus sähköpostilla että tämän tilin korko nousee aiemmasta 1.86%:sta 2,5%:iin per heti. Mainitun koron saa 100k€ asti.

Pitkäaikaisessa säästötilissä on rajoitus rahojen nostolle, nostoja voi tehdä veloituksetta 2 kertaa vuodessa. Tili veloitukseton ja kuuluu Norjan talletussuojan piiriin 100k€ asti.

Uusi korko on aika kilpailukykyinen mikäli nostorajoituksista ei ole haittaa itselle, esim. Norwegianin perus säästötilissä tällä hetkellä 1,5% ja Säästötili 31:ssä josta rahat saa ulos 31 päivän jälkeen nostosta tarjolla on 2,2%.

 

Statistiikka

Viestiketjuista
304 105
Viestejä
5 149 740
Jäsenet
82 457
Uusin jäsen
Daruo

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom