Myös tylsällä indeksisäästämisellä siihen 10k:n pääsin (OP maailma). Noin puolentoista vuoden ajan sijoittaminen ja noin 20% plussalla. Alussa tuli ostettua kuukauden välein 1000/2000 ostoja kun oli vähän löysää ja sitten tuli asetettua kiinteä 150€/kk.Välillä kasvu voi olla yllättävänkin nopeaa. 2023 alussa salkun arvo oli reilu 30k€ ja nyt on yli 83k€. opintolainaa tuli sijoitettua sen 17k€, mutta kuukausi säästöön meni vain 230€/kk ja nyt nostin sen 280€/kk. pari muuta vähän isompaa ostoa myös tuli kun oli ylimääräistä rahaa. Tosin tuntuu että nyt on ollut poikkeuksellinen nousukausi. välillä kyllä vähän tippui trumpin valinnan myötä. Isoin osa rahoista ollut dansken teknologia indeksissä joka noussut ihan kivasti. Ihan tylsällä perus kk säästämisellä tarkoitus jatkaa ja nauttia korkoa korolle ilmiöstä. Eikä huolehtia pikku dipeistä kun sijoitushorisontti on sen 10-20 vuotta.
![]()
Myös ostin viime vuoden syksyllä kun arvo kyykkäsi erikseen 1000:lla sekä tämän vuoden huhtikuun alussa kun Trump aiheutti arvojen kyykkäyksen 1000:lla.
En ole mitenkään isotuloinen mutta pidempään säännöllisessä työssä ollut eikä tuo 10k kuitenkaan mitään elämäntapamuutoksia tai kurjuuttamista vaatinut.
Epäilen että 20k menee pidempi aika mutta katsotaan nyt. Tilanteesta riippuen suurennan tuota kuukausittaista jos katson että normitilillä on tarpeeksi säästöjä tai sitten teen jonkun yksittäisen 1000 ostoksen jota yritän ajoittaa.

