Tupla.Varmaan on niin että moni kuka tappiota tekee ei huutele täällä.. varmaan vaan ne henkselien paukuttelijat ääneen puhuu.
Viimeksi muokattu:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tupla.Varmaan on niin että moni kuka tappiota tekee ei huutele täällä.. varmaan vaan ne henkselien paukuttelijat ääneen puhuu.
Itsellä salkku +10,82% viime vuonna, ostot ja myynnit taas -2700 (möin tappiollisia osakkeita pois) osinkotuotot hieman yli 4000EUR joten osinkojen osalta viime vuosi oli paras itselle sitten 2016. Kokonaisuutena viime vuosi meni kuitenkin aika huonosti.Varmaan on niin että moni kuka tappiota tekee ei huutele täällä.. varmaan vaan ne henkselien paukuttelijat ääneen puhuu.
Omat Sivuni - Raportit - 9A-raporttiMistähän nordnetistä näkee myytyjen lappujen tuotot / tappiot? Tilitapahtumista näkee kyllä myyntitapahtumat, mutta siinä on vain määrä ja sen hetkinen kurssi. Eli hankintahinta uupuu.
Oletettavasti nämä ei myöskään näy YTD prosenteissa, joten prosentti on todellisuudessa korkeampi?
Itsellä salkku +10,82% viime vuonna, ostot ja myynnit taas -2700 (möin tappiollisia osakkeita pois) osinkotuotot hieman yli 4000EUR joten osinkojen osalta viime vuosi oli paras itselle sitten 2016. Kokonaisuutena viime vuosi meni kuitenkin huonosti.Varmaan on niin että moni kuka tappiota tekee ei huutele täällä.. varmaan vaan ne henkselien paukuttelijat ääneen puhuu.
Jännä kun aina puhutaan jostain 7% vuosituotoista keskimäärin, mutta täällä kaikki vetelee 20-50% tuottoja. Enkä usko, että samat ihmiset kuitenkaan mitään miinusvuosia tekee välissäkään. Onko tämä (2024) ollut yleisesti jotenkin hyvä sijoitusvuosi sitten?
Miksi myydä salkku, kun se käy vakuudeksi?Tein tappiota kun myin kaikki normi sijoitukset pois 2023 asuntolainaa varten. Jos en olisi myynyt niin lainan korotkin huomioiden olisin useampi kymppitonni rikkaampi.
Nonni tulin ulos kaapista tappioiden kera
![]()
Jos nyt joku harmittaisi(ei harmita kuten postauksessa kirjoitin, nukun yöni hyvin päätösten vuoksi) niin se että ajoitin myynnit alkuvuoteen. Jos olisi myynyt loppuvuodesta nvidian osakkeiden arvo olisi ollut jotain muuta. Alkuvuodesta nvidian osake pyöreät 50$ kipale, parhaimmillaan kävi 150$ pinnassa. Ei ajoituskaan harmita.Luulen, ettei ketään oikeasti harmita verojen maksu siinä vaiheessa, kun sijoitustulot ovat miljoonaluokkaa. Ainakaan niitä varakkaita, jotka tunnen. Ja niistäkin osa elää ihan minimikustannuksilla, että sijoitustuloista kuluu murto-osa elämiseen. Toki silloin sijoitusomaisuus kasvaa väistämättä ja on positiivisessa oravanpyörässä. Jos joskus tulee miinusta, niin ei mitään väliä.
Miksi myydä salkku, kun se käy vakuudeksi?
Tämä. Mukavahan se on huudella silloin kun menee hyvin. Ihan sama kuin palkka-viestiketjussa. Hyvä että tänne avataan vähän miinusvuosiakin, ettei tule liian ruusuista kuvaa sijoittamisesta.Varmaan on niin että moni kuka tappiota tekee ei huutele täällä.. varmaan vaan ne henkselien paukuttelijat ääneen puhuu.
Plus normaalisti nuo sijoitukset lukitaan pankeissa siinä vaiheessa, kun otetaan vakuudeksi ts. asiakas ei pysty itse suoraan ainakaan myymään niitä sijoituksia sen jälkeen, mikä osakkeiden kanssa on hankala kuvio. Jotain indeksi-ETF:iä voisi harkita lukitsevansa, mutta osakkeiden kanssa en kyllä tuohon lähtisi. Ja niidenkin kanssa voisi arvon heitellessä esim. pitkän laskukauden aikana tulla sitten jotain lisäongelmia riippuen vakuusehdoista.En @elmo puolesta vastaa, mutta itsellä eivät ainakaan lainaneuvotteluissa antaneet aikanaan juuri arvoa 10k salkulle toisessa pankissa.
Taisivat puhua lähinnä, että sijoitukset on hankalia vakuuksia kun ne voi asiakas aina myydä milloin tahansa tai arvo heitellä paljonkin sijoituksista riippuen.
Miksi myydä salkku, kun se käy vakuudeksi?
Mulla oli 2022 sijoitushistorian huonon vuosi. Salkun arvosta katosi 45%. Oli myös eka kokonainen vuosi FIRE:n viettoa. Kyllä toi alkoi vähän ahdistaan, että jos tulee toinen samanlainen vuosi perään niin joutuu vakavasti harkitsemaan töihin palaamista tai elintason pudottamista. En myynyt mitään 2022 vaikka tuntui todella pahalta katsoa positioiden pienenemistä.Varmaan on niin että moni kuka tappiota tekee ei huutele täällä.. varmaan vaan ne henkselien paukuttelijat ääneen puhuu.
Mun omat mainitut prosentit on salkun arvon kehitys, ei tuottoprosentti. Tuo on ainoa asia, mikä itseä kiinnostaa lopulta. Vuosi vuodelta toki omien talletusten osuus salkussa pienenee (toivottavasti), siksi alkuun onkin mahdollista isoja prosenttinousuja salkussa.Salkun tuottoprosenteissa kannattaa huomioida, ettei laske kuukausisijoittamista mukaan. Jos sijoittaa joka kuukausi tonnin, ja salkku kasvaa vuodessa 100k -> 120k, niin tuottoahan tuosta on vain 8k.
Voi kuulostaa itsestäänselvyydeltä, mutta joidenkin palveluntarjoajien työkalut näyttävät vain salkun kokonaissumman kehitystä.
Suurinpiirtein samaa tulee itsekin seurattua. Vuoden lopussa kaikkien tilien omaisuus yhteen ja katsoo miten varallisuus on kehittynyt tai taantunut. FIREttäjänä prosentit ei niin kiinnosta vaan enempi se, että onko asiat vakaalla pohjalla ja toisaalta miettii seuraavan vuoden hupibudjetin ettei mene elämä pelkäksi säästämiseksi. Samalla vähän kelailee mitkä asiat meni hyvin ja mitkä huonosti niin voi muuttaa sijoitussuunnitelmia parempaan suuntaan.Mun omat mainitut prosentit on salkun arvon kehitys, ei tuottoprosentti. Tuo on ainoa asia, mikä itseä kiinnostaa lopulta. Vuosi vuodelta toki omien talletusten osuus salkussa pienenee (toivottavasti), siksi alkuun onkin mahdollista isoja prosenttinousuja salkussa.
Voi kuulostaa itsestäänselvyydeltä, mutta joidenkin palveluntarjoajien työkalut näyttävät vain salkun kokonaissumman kehitystä.
Miksi myydä salkku, kun se käy vakuudeksi?
Nukkuu paremmin yöt kun pienentää riskiä vaikka todennäköisesti olisi tuottoisampaa pitää salkku ja ottaa suurempi laina.
Itse realisoin salkkua n. 60-70k€ ja maksoin loppu asuntolainan kerralla pois. Hävisin siinä tuottoja mutta toisaalta tuli aika kevyt olo kun laina loppui kerrasta.
Siinähän ei toki ole mitään väärää. Puhutaan vaan helposti eri asioista kun toinen puhuu siitä paljonko rahaa on saanut sijoitettua ja toinen kuinka taitava sijoittaja on ollut.Mun omat mainitut prosentit on salkun arvon kehitys, ei tuottoprosentti. Tuo on ainoa asia, mikä itseä kiinnostaa lopulta. Vuosi vuodelta toki omien talletusten osuus salkussa pienenee (toivottavasti), siksi alkuun onkin mahdollista isoja prosenttinousuja salkussa.
Jos on sijoitustilillä miljoona osakkeissa, ei pieniin säännöllisiin menoihin tarvitse painaa kuin säännöllisesti SELL-nappia ja siirtä rahaa käyttötilille. Tai jos on haalinut osinkolappuja, niin vaan siirrellä osinkoja sille tilille mistä elelee.Pakolliset menot vaativat pakollisia tuloja. Se tarkoittaa periaatteessa jonkinasteista pakkotyötä. Jos tulee burn out tai potkut, niin sitten ollaan kusessa. On paljon rennompi olla kun kaikki perusmenot ovat koko ajan katettuna oli sitten ansiotuloja tai ei. Samalla idealla on helpompi hankkiutua halutessaan myös vaikka varhaiseläkkeelle tai pitää sapattivuosi.
Tulin juuri samaa postaamaan siitä että nuo kiinteistörahastot eivät aina ole ihan niin käteviä kuin kuvittelisi…Onko kenelläkään rahoja kiinni OP:n kiinteistörahastoissa?
![]()
Sijoittaminen | OP sulki yllättäen kaksi kiinteistörahastoaan – kymmenet tuhannet eivät toistaiseksi saa rahojaan ulos
Uudenvuodenaattona kello 16 tehty ilmoitus estää toistaiseksi rahojen saannin yli 70 miljoonan euron lunastusilmoituksista, joita on tehty heinäkuusta lähtien. Määräaikaa lunastuskiellon loppumiselle ei kerrottu.www.hs.fi
Jos on sijoitustilillä miljoona osakkeissa, ei pieniin säännöllisiin menoihin tarvitse painaa kuin säännöllisesti SELL-nappia ja siirtä rahaa käyttötilille. Tai jos on haalinut osinkolappuja, niin vaan siirrellä osinkoja sille tilille mistä elelee.
Niin, no ei tarvitse olla kuin se 75k ja silläkin tilkitsee pientä kassavirtakriisiä helposti useita vuosia.Toki tämä ei ole kovin mukava tilanne jos samaan aikaan pörssit on rommannut ja joutuisi myymään reilulla alennuksella... useimmilla on kuitenkin reippaasti vähemmän kuin miljoona sijoitussalkussa.
Niin, no ei tarvitse olla kuin se 75k ja silläkin tilkitsee pientä kassavirtakriisiä helposti useita vuosia.
Miksi niitä säästöjä on ylipäätään kerryttänyt jos ei aio tarvittaessa hyvillä mielin niitä käyttää?
Ja myyntien ajoittamiseen pätee tasan sama kuin ostoihin, mutta käänteisesti - et koskaan tiedä onko hyvä vai huono hetki. Time on market biittaa kaiken -> myy aina mahdollisimman vähän ja mahdollisimman myöhään.
Isommat indeksisijoittajan kuopat ei ole historiassa kestäneet kovin montaa vuotta. Jos pitää vaikka 50 000 tai 100 000 korkosijoituksissa, pärjää niiden turvin ihan hyvällä todennäköisyydellä pörssikuopan yli eikä tarvitse myydä osakesijoituksia halvalla. Ja sitten kun pörssit taas nousee, niin kerää uudelleen halamansa suuruiset korko/turvasatamasijoitukset.Toki tämä ei ole kovin mukava tilanne jos samaan aikaan pörssit on rommannut ja joutuisi myymään reilulla alennuksella... useimmilla on kuitenkin reippaasti vähemmän kuin miljoona sijoitussalkussa.
Jep, näinpä.Tulin juuri samaa postaamaan siitä että nuo kiinteistörahastot eivät aina ole ihan niin käteviä kuin kuvittelisi…
Mitä pahaa siinä lainassa on ja miksi sen takia menettää yöunensa? Jos siis puhutaan asuntolainasta. Kysyn siis sen takia, että itselläni on henkilökohtaisesti helpompi hengittää, mitä hitaammin lyhennän lainaa ja mitä enemmän laitan rahaa osakkeisiin/rahastoihin.
Tämä. Asuntolainaa halvempaa ja parempaa luottoa ei saa, joten lyhennykset minimiin / pois kokonaan. Ajatuksissa hiukan neuvotella viimeinen asuntolaina bulletiksi, ja antaa inflaation hoitaa.Mitä pahaa siinä lainassa on ja miksi sen takia menettää yöunensa? Jos siis puhutaan asuntolainasta. Kysyn siis sen takia, että itselläni on henkilökohtaisesti helpompi hengittää, mitä hitaammin lyhennän lainaa ja mitä enemmän laitan rahaa osakkeisiin/rahastoihin.
Mutta mites sijoitusasunto? Parempi vai huonompi. Aika isolla alennuksella voi joutua myymään jos just jollain hetkellä pitää saada realisoitua.Jep, näinpä.
Nuo kiinteistörahastot muutenkin sellaisia etten kovin helposti niihin rahojani sijoittaisi. Metsärahastoista puhumattakaan.
Saat asian kuulostamaan pahemmalta kuin mitä se ehkä on. Töihin pakkopaluu voisi olla ikävä vaihtoehto, jos itsellä on ikää +70 vuotta, mutta en usko, että vielä ihan ollaan siinä iässä. Töissäkäynti on pakollista suurimmalle osalle meistä aina eläkeikään asti tai yli niin jotenkin tuota on hankala nähdä pahaa ahdistusta aiheuttavana tekijänä. Elintason pudottaminenkaan ei varmaan tarkoittaisi leipäjonoon siirtymistä.Mulla oli 2022 sijoitushistorian huonon vuosi. Salkun arvosta katosi 45%. Oli myös eka kokonainen vuosi FIRE:n viettoa. Kyllä toi alkoi vähän ahdistaan, että jos tulee toinen samanlainen vuosi perään niin joutuu vakavasti harkitsemaan töihin palaamista tai elintason pudottamista. En myynyt mitään 2022 vaikka tuntui todella pahalta katsoa positioiden pienenemistä.
Tämä nyt riippuu niin monesta asiasta ettei sama vastaus päde kaikille. Mä olin tuossa kohtaa vielä semmosen burnoutin kourissa että näin painajaisia töistä mihin heräili yöllä. Jaksaminen suurinpiirtein nolla vaikka oli ollut tovin jo pois työelämästä. Kestää aika pitkään palautua kun kunnolla palaa pannu pohjaan. Paluu töihin tuossa kohtaa olis ollut paluu helvettiin.Saat asian kuulostamaan pahemmalta kuin mitä se ehkä on.
Jos rahat riittää sijoitusasuntoon ja on pinkka muutenkin kunnossa niin miksei. Kohdevalinta toki isossa roolissa: kasvukeskuksista kallis asunto hyvällä sijainnilla, jossa vuokratuotto on matala, mutta asunnon arvonnousu potentiaali korkea.? Vai muuttotappio paikkakunnalta halpa asunto, jossa vuokratuotto on korkea, mutta arvonnousu on negatiivinen.?Mutta mites sijoitusasunto? Parempi vai huonompi. Aika isolla alennuksella voi joutua myymään jos just jollain hetkellä pitää saada realisoitua.
Yhdysvallat vastaa yli 60 % maailman osakemarkkinasta. Tämän vuoksi pyrin itse pitämään Yhdysvaltojen osuuden osakerahastosäästöissäni vähintään 60 %:ssa. Tämä auttaa hyödyntämään Yhdysvaltojen markkinoiden laajuutta ja vakautta.Eli,pitäisi ottaa jotain enemmän Amerikka-painotteista mukaan tai tilalle? Vai ehkä jopa myydä jotain pois ja muuttaa painotusta? Mä en ole mikään aktiivinen näissä asioissa vaan mieluiten säätäisi jotain automaattisiirroilla ja käy kerran kk kattomassa että onko osto tapahtunut. Vuoden vaihteessa kattelee aina kk-rahasiirrot että on hyvällä tasolla jne.
Tämän hetken ajatus oli säästää kk-tyyppisesti näihin (50/50):
NN: Storebrand Global All Countries A EUR + Seligson: Eurooppa Indeksirahastoon
niin jos laittaisi vaikka 70/30 noihin samoihin? Eikö tuo Storebrand ole aika Amerikkapainotteinen? Ja tosiaan ehkä voisi vaihtaa vastaavaan ETF:n mutta jos kk-säästö on vain jotain 500e luokkaa niin onko yksittäinen osto sitten liian hintava? Ja en tiedä onko tuolla Seligsonilla jotain hyvää amerikkapainotteista rahastoa?
Nämä nykyiset on valikoituneet joskus mulle täältä tai jostain muulta palstalta kun itseäni viisaammat ovat miettineet noi hyviksi ja edullisiksi rahastoiksi/ETF kk-säästöihin. Hajautusmielessä olen ajatellut että jos on maailmaa ja Eurooppaa niin on hyvä hajautus. Muutamana vuonna kaikki ylimääräiset ostot on tullu tehtyä tuohon Euro ETF joten ehkä sen osuus on sitten kasvanut aika (liian) isoksi.
Täällä on asuntosijoittamiseen oma ketjunsa ja on ollut aistittavissa että porukalla on vaikeaa sietää asuntosijoittamista tai kryptoja tässä ketjussa.
En tiedä onko tähän omaa ketjua mutta naureskelin aikanaan kaverille joka osti metsää Etelä-Suomesta 10-15 vuotta sitten mielestäni kovaan hintaan. Kertoi nyt että palstan arvo on tuplaantunut. Tähän lisäksi vielä polttopuut (joiden hinta myös noussut) ja metsästykset.Oli tarkoitus ostaa joku 5ha pala metsää noilla korkorahastoissa olleilla rahoilla, muttei vuoden aikana tullut oikealta alueelta mitään myyntiin (haluaisin metsästysoikeuden tiettyyn paikkaan).
Tämä ei ole sijoitussuositus, mutta itse valitsisin antamillasi lähtötiedoilla OP-Maailma indeksinHavahduin tässä vastikään, että meidän firman kautta tulevaa Pohjolan säästöeläkevakuutusta voikin muokata sijoitusstrategian osalta. Tai voi muokata osittain; firma maksaa puolet summasta ja omasta liksasta otetaan puolet. Oletuksena on joku pieni takuukorko summalle jonka ajatus on olla about inflaation suuruinen, mutta tuolle itse maksetulle osuudelle voisikin valita muitakin strategioita ja hakea sille parempaa tuottoa kuin vain inflaation voittaminen, firman maksama osa on aina tuossa korossa kiinni.
Jos nyt oikein osasin tulkata, niin ilmeisesti mun olis mahdollista siirtää jo talletetut rahat sekä uudet talletettavat rahat menemään OP:n rahastoihin melko vapaasti.
Koska täällä foorumilla tuntuu olevan aika valveutunutta porukkaa näissäkin asioissa niin kysäisen nyt vinkkiä, mitä suosittelisitte strategiaksi jos haluaa tavoitella jonkin verran tuottoa mutta pitää riskitasot suht matalana? Indeksirahastoja, hajautusta maantieteellisesti USA/Kiina/jne sekä eri rahastoihin indeksi/korko/sijoitus jne?
Ja tosiaan rajoituksena se, että vakuutus on Pohjolassa joten sen kanssa ollaan naimisissa ja vain OP/Pohjola rahastot mahdollisia kohteita. Mun kohdalla tämä on melko pitkän tähtäimen toimintaa, koska saan alkaa ottamaan rahaa ulos eläkevakuutuksesta vasta noin 30 vuoden päästä niin siihen asti olis aikaa hankkia korkoa korolle...
Ja tosiaan rajoituksena se, että vakuutus on Pohjolassa joten sen kanssa ollaan naimisissa ja vain OP/Pohjola rahastot mahdollisia kohteita. Mun kohdalla tämä on melko pitkän tähtäimen toimintaa, koska saan alkaa ottamaan rahaa ulos eläkevakuutuksesta vasta noin 30 vuoden päästä niin siihen asti olis aikaa hankkia korkoa korolle...
Tämä ei ole sijoitussuositus, mutta itse valitsisin antamillasi lähtötiedoilla OP-Maailma indeksin
Kyllä taas hämmästelen tätä huokuvaa henkeä, että osakkeet tuottaa automaattisesti hamaan tulevaisuuteen ja jos joskus laskee niin pari vuotta odottamalla korjaantuu. Ja ei muuta kun lainarahallakin osakkeita.
Vaikka yli 20v on ollut näin niin nimenomaan se on hyvä indikaattori sille, että se suurempi töksähdys on lähellä. Niitäkin löytyy historiasta.
Anteeksi häiriö, jatkakaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.