ostin joulualesta ja pari viikkoa paininut modien ja engineviilauksien kanssa, ei ihan riitä vakiona tehot (5700X + RTX2070 + 32Gb)
1440p 60fps ilman frame generointia onnistuu nykyään
kehoitan kaikki VÄLTTÄMÄÄN noita "super duper engine viilaus 100% moar fps" modeja, suurin osa on vielä vanhoille peliversiolle eikä kukaan fixaa mitään, foorumipisteitä kait haettu)
tulee engine.ini jossa viilattu sataa(100)+ arvoa ja sitten lakaa ihmeelliset ongelmat, kaatuilut ja jopa totaaliset deadlockit storylinessä.
oma engine.ini sisältää nyt 5 arvoa joita muokattu ja johan kulkee 60fps @1440p (dlls quality);
[SystemSettings]
fg.DensityScale.Grass=0.05
r.EyeAdaptation.ExponentialTransitionDistance=2
r.Lumen.DiffuseIndirect.Allow=0
foliage.MinLOD=2
r.PSOWarmup.WarmupMaterials=0
r.PSOWarmup.WarmupMaterials=0
(skippaa shaderien luonnin, toki eka bootilla ja pelin päivittyessä vaihdettava arvoon 1)
fg.DensityScale.Grass=0.25
(määrää kuinka paljon pusikkoa spawnaa, arvo voi olla 0(?)-1, hirveä vaikutus fps, jopa se 100%)
r.EyeAdaptation.ExponentialTransitionDistance=2
(korjaa ulkos/sisäänliikkumisen häikäisyä)
r.Lumen.DiffuseIndirect.Allow=0
(estää Lumenin käytön(?), paskoo joitain sisätiloja ja tälläiseen törmätessä vaihdettava arvoon 1 kys. tilan tekemistä varten, itse löysin 3 mestaa jotka paskoitui)
foliage.MinLOD=2
(määrää pelin käyttämään spritejä puskiin/puihin, ei vilku tekstuurit eikä mene hirveästi tehoa kun lataa lennosta 3D malleja)