sl06bhytmar
♻ SER Rescue ♻
- Liittynyt
- 20.10.2016
- Viestejä
- 860
No ei ehkä satasta, mutta jos on kiire, niin bensarahat ja jokunen korvaus liikunnasta ja priorisoinnista - esim. 30-40e. Tapaus voi olla esim. uudehko emolevy, josta mennyt jokin rikki oman ruuvauksen johdosta ja tarvitaan pikaisesti korjausta ykköskoneen emon kanssa.
Mielestäni 10e/h palkkana on suhteellisen alhainen, ainakin jos siitä tellejä ja vellejä aletaan ottaan pois - käteen jää yrittäjämuodossa n. 5e. Tietysti kipukynnystä maksajalle nostaa mikäli Posti tulee kuvioon mukaan. Voi olla, että 14e edestakaisin lähettelyyn ja pieneen stipendin maksuun alkaa mielenkiinto SER:iä kohtaan hiipua - ellei sitten isompaa kuormaa postita kerralla.
Korjaajalle kysymys: Oletko miettinyt ultraäänipesurin hankkimista ja sprii huuhtelua, sekä 60c uunitus? Saisi emolevyt pesuun (ja osan ehkä elvytettyä) yms. Sellasta palvelua ei näytä ainakaan mututuntumalla löytyä? Huuto.net:ssä oli suomalaisvalmisteisia 15L pönttöjä ainakin myynnissä (http://www.huuto.net/hakutulos?words=ultraäänipesuri&area=)
Reflow uuni on tarkoitus hankkia jossain vaiheessa, ultraäänipesuria en ollut edes ajatellut